Автор Тема: Естествени камъни за заточване  (Прочетена 147220 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 230
  • дялан камък
Естествени камъни за заточване
« Отговор #600 -: 22 Февруари, 2019, 10:46:09 »
Камъкът явно не е омаслен в дълбочина, поне това което виждам от недобрите снимки. Прилича ми на кафяв халцедон, но той съдържа кварц и подравняването му е непосилна задача за кратко време, а и не се омаслява. Според мен е вид шиста или алевролит. Би могло да се определи със сигурност, но трябва да го види мой приятел геолог. Ако има възможност да се направят макроснимки, би било добре.
All We Are Just Dust In The Wind...

Неактивен lubitel

• Напреднал
  • Публикации: 132
  • диагностициран
« Отговор #601 -: 23 Февруари, 2019, 17:23:20 »
Ако камъка е от нашите географски ширини, единствената възможност е вид по-ситен пясъчник. Всъщност няма какво друго да е с този цвят, далеч е от белгийския, за японски и дума да няма ... хиндостана, който също е пясъчник има ясно изразена слоеста структура ... най-вероятно е пясъчник от ямболско, а като гледам и кварцовите частици, май не е толкова фин. Все пак с добро омасляване за ножове би трябвало да е ОК. Доломит и халцедон не е ...
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SCIMUS!

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1257
  • диагностициран
« Отговор #602 -: 23 Февруари, 2019, 17:27:10 »
И на мен точно на фин пясъчник ми прилича и на нищо друго, но просто мога само да предполагам. ;) и изобщо не е фин, просто е бил порядъчно заплескан с масло, което  привидно го кара да изглежда фин.  ;) С алевролита във всичките му форми които съм обработвал, шлайфал, ползвал  и виждал, който е наистина фин пък не ми се струва да има въобще нещо общо.
« Последна редакция: 23 Февруари, 2019, 17:33:00 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен spearpower

• Редовен
  • Публикации: 42
  • диагнозата...носи удоволствие
« Отговор #603 -: 23 Февруари, 2019, 21:10:24 »
Съжалявам, че не мога да бъда по-полезен за сега.
Утре ще опитам да направя прогресия от Дронкото или Суати Комет и след това на камъка.
Подравних го до 400 SIC, намазах му моторно масло 5w30, но веднага ми стана ясно, защо препоръчвате финно масло или WD40.
Набързо тръкнах едно копие на Парамилитъри 2, приятно се пързаляше по камъка, усещането беше като малко по-фин Тюролит 400, но изгубвах ли дори леко желаният ъгъл започваше да стърже осезаемо, а и да се чува също стържещо.Финиша беше по-скоро фин и матов.Затлачваше се бързо, 10-15 тръквания на страна и трябваше да го забърсвам, оставаше доста метал.Налагаше се да добавям и масло 4-5 капки.
Така го усетих аз.

Неактивен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 478
  • диагностициран
« Отговор #604 -: 21 Май, 2019, 17:25:09 »
Привет колеги,

Някой да даде съвет къде може да се намери големият камък на Opinel?

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 547
  • диагностициран
« Отговор #605 -: 21 Май, 2019, 21:10:14 »
Камъните на опинел са ломбардски пясъчник, от същото находище брандират доста европейски производители. Например, Бако, при това със сходни размери и форма, като големият камък  на опинел- https://solingen-burgas.com/index.php?main_page=product_info&cPath=196_64&products_id=1042

Неактивен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 478
  • диагностициран
« Отговор #606 -: 22 Май, 2019, 00:39:20 »
Мерси, не знаех, че Bahco използват същият тип :nabira:

Неактивен ivori

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 3
  • диагностициран
« Отговор #607 -: 16 Август, 2019, 22:46:46 »
Здравейте колеги,
Наскоро закупих уелска лилава шиста (поне за такъв беше обявен в Ebay) и от снимките си личи, че камъкът е прилично омаслен. Естествено преди да почна да го ползвам искам да го почистя и подравня. Въпросът ми е дали да ползвам някакви препарати за обезмасляване последвани от абразивно зърно върху стъкло или да заложа само на водни шкурки.
След като получа камъка ще приложа снимки - преди и след освежаването. Благодаря за всички мнения/съвети предварително.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Неактивен ivori

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 3
  • диагностициран
« Отговор #608 -: 16 Август, 2019, 22:59:03 »
Всъщност, ще се опитам да кача снимките от Ebay. Тъкмо да тествам дали ще се покажат.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Неактивен Франко

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 206
  • диагностициран
« Отговор #609 -: 17 Август, 2019, 20:50:07 »
Аз бих ползвал обезмаслител и абразивно зърно върху стъкло .... водните шкурки почват от доста ситни гридове (май 320 е най-едрата която съм виждал), което при голямо подравняване си е доста много търкане и хабене на шкурка.

ArmsBG OlightBG Batteryservice