Автор Тема: С какво точим ножовете си  (Прочетена 79044 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • Публикации: 1012
  • Reputation Power: 23
  • bully някой го чете.bully някой го чете.
  • диагностициран
С какво точим ножовете си
« Отговор #25 -: 18 Ноември, 2012, 10:24:01 »
Ето това е словенския карборунд /по светлосивата част / за който съм писал често преди време. Точил съм успешно с него всичко попаднало ми в ръцете без значение на стоманата, марката и производителя, поръчково или ширпотребно:D Като се намокри финния абразив  отделя гъста каша и точи наистина много бързо даже и доста твърди стомани, но се и издълбава бързо  ;D Купувал съм го преди няколко години за 3.50 или 4.50 не помня вече.  ::) По светлосивата и по финна страна  по лесно се дълбае. Моят камък се издълба  след няколко години доста интензивно ползване и сега по средата е не повече от 4 мм, но по лошото е че го изпуснах и сега е на две парчета. :D  Ползвам грубата част за подравняване на един стар немски камък от AО,  с който бързо връщам остротата на кухненския инвентар. Да ме прощава колегата от другия форум, че ползвам негови снимки,  :( но нямам в момента снимачка за да снимам моя. Намерите ли си такъв на нормална цена  купете си и няма да съжалявате определено :yes:

« Последна редакция: 19 Ноември, 2012, 09:51:29 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1602
  • Reputation Power: 33
  • Punky работи за форума.Punky работи за форума.Punky работи за форума.
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
  • Скайп: Lubo767
« Отговор #26 -: 18 Ноември, 2012, 10:30:09 »
Аз ползвам същия камък и съм много доволен от него. Купих го за 6.50  :D, а го има и в по - голям размер - по - широк и по дебел, за дължината не съм сигурен,мисля е същата, който се търгува на цени м/у 12/14/16 лв. Идеално камъче за тез пари !!!

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #27 -: 18 Ноември, 2012, 10:32:21 »
Къде мога да го намеря ако не е тайна, че моят предаде богу дух  ? :??? Говоря точно за такъв  словенски, а не масово разпространените китайски  на Orient/ Raider ;)
« Последна редакция: 18 Ноември, 2012, 10:38:56 от bully »
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен gogotattoo

• Общо събрание
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 935
  • Reputation Power: 2
  • gogotattoo няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #28 -: 18 Ноември, 2012, 10:53:35 »
Аз съм колегата от другия форум и Ви прощовам колега Джонев.....

Тези камъни съм ги купувал първо от Метро, после се появиха в някои железарски магазини и в Бриколаж и Практикер, говорим за по-дебелите, за които говори Пънки. Качествата са такива, каквито ги описахТЕ. Има един български камък - същия формат, но 150/400 и наистина е 400 фината страна, производство на Завода за Абразивни Инструменти Берковица - на тях има три букви в триъгълник - Z A I , и по нищо не отстъпват на Словенските. Но берковишките са ми попадали само на битака, имат ги и в по-къс вариант - за ловджиите да точат лесно у полето, като капичнат носорог и изтъпят фолкнивените, защото нали знаете колко му е дебела кожата. В момента има само един такъв камък - в Баумакс, но той е бял, много е хубав, но ме боля сърцето щото дадох къде 18 лв. за него, а не е като да нямам от тия камъни, ама не удържах - както всички баир-будали от форума, които изпитват същото чувство пред витрината с раници, обувки, гети, якета и пр. пинизи. Последно, за китайските - има едни сиво-сини, най-грубите, с които можеш да заточиш и мотика, те са по 2-3 лв, НО има едни пак китайски - на цвят точно като словенските, по Бриколажа/когато ги има/, те са с марката и опаковка RAIDER - те са най-големия формат, като стандартен правоъгълен брус за коса - малко по-широки, та тия райдери са пак от порядъка 150/320, но е малко лотария - пристигат с различен абразив, но въпреки това са много удобни за радикално сваляне на материал и са много добре направени, а за цената да не говорим.
Чао, че отивам да препрофилирам една секира, че трябва да се бръсна  :punk: :punk: :punk:
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #29 -: 18 Ноември, 2012, 10:57:55 »
Къде мога да го намеря ако не е тайна, че моят предаде богу дух  ? :??? Говоря точно за такъв  словенски, а не масово разпространените китайски  на Orient/ Raider ;)

Точно тия словенските са, марката е Comet или Cometa,нещо такова. Мисля, че им беше останал само един от големите в железарията до нас, но казаха, че трябва да зареждат. Утре ще отида да погледна какво се случва и ще подам информация, ще му взема мерките и на големия за да придобиеш точно представа, какъв размер е !!!

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #30 -: 18 Ноември, 2012, 10:59:03 »
Любе, благодаря ти предварително. *palec* Ще съм ти благодарен ако щракнеш една, две снимки ако не е много нахално от моя страна.
Гого, за китайски не ща и да чуя, щото съм ги пробвал, хайде нема нужда ;)  :no:  Нямат нищо общо като качество на заточка с финния абразив на  словенските. Виж информацията за българските е полезна. Снимките не са ваши, а на колегата Zoso така че няма за какво да ми прощаваТе, че съм Ви ги свил  :ras:
« Последна редакция: 18 Ноември, 2012, 11:16:33 от bully »

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #31 -: 18 Ноември, 2012, 11:03:49 »
Малко по късно ще снимам моя и кутийката му, а утре ще щракна и в магазина тея дето ги имат !!!

Неактивен gogotattoo

• Общо събрание
  • Редовен
  • *
  • диагностициран
« Отговор #32 -: 18 Ноември, 2012, 11:27:40 »
Абе Zoso е показал моята кунка бе, ама и аз имам снимки на тия камъни - чекай да ги найда. Снимки не найдох, на кото други известни нарциси, и аз съм снимал всякое свое лай.о, но точно това видео е за онзи апогей на ножарското изкуство, който ще се разрази, живот и здаве, на Калофер  :punk: :punk: :punk:

Значи като спрете кадъра на 50 сек., първите три с номер 1  са тия , които са бял или бял/розов, явно са малко по-грубите, средните два са някакви случайни по трасето, и десните три - 2.2 са точно тия, за които говорим, първо е словенския и после са два български, вероятно съм решил, че имат някаква разлика..., после горе  - тия с дървените подложки ги купувах от колега от Пловдив, там не помня кое какво е точно, но са добри, лошото е, че вече са изчерпани, а са били от старо военно производство. Както Були е изпуснал тиролитките от умуване, така и аз има от тях САМО по един, ноето направо ме хвърля в ужасТ!

www.gogotattoo.net

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Старо куче
  • Публикации: 897
  • Reputation Power: 55
  • Djack на прага да бъде приет.Djack на прага да бъде приет.Djack на прага да бъде приет.Djack на прага да бъде приет.Djack на прага да бъде приет.
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
« Отговор #33 -: 18 Ноември, 2012, 11:35:38 »
Тези камъни ги има в Практикер! Два чешита са, единия е малък като този, мисля че беше около 6-7лв., аз също си го бях взел и бях много доволен, докато не го изпуснах на теракота! ;) Другия камък е доста по-широк и по-дълъг и беше на цена 16 кинта!

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #34 -: 18 Ноември, 2012, 11:36:01 »
Гого, ама моля ви ти се, как ще съм изпуснал тЕролитките ? :yikes: Че аз съм техен основен идеолог и откривател  в съавторски колектив с доцент Краси за представянето им пред форумното общество.  :ras: :D  :green: Е, темата в стария форум я затриха, ма това са подробности. Като оставим майтапа настрана това е един евтин / или поне беше ::)  / и наистина качествен  даже и много над цената си абразив, който заслужава особенно внимание.  ;) Макар че нямаше реална нужда пробвах вчера малко да  поизравня повъхността на пръчката 1200 на черния твърд критски камък. Получи се повече от добре поне доколкото мога да преценя с просто око.  ;D
Димо, много благодаря за инфото  *palec* Наистина изпускането е фатално за тези камичета, особено ако са изпилени като моя :-[  Тиролитките няколко пъти съм ги изпусал на пода. Разминах се само с леко отлюспване на около сант на 1200-та в единия край, но те са много по леки и са с друг състав. ;)
« Последна редакция: 18 Ноември, 2012, 11:53:53 от bully »

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Старо куче
  • Публикации: 897
  • Reputation Power: 55
  • Djack на прага да бъде приет.Djack на прага да бъде приет.Djack на прага да бъде приет.Djack на прага да бъде приет.Djack на прага да бъде приет.
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
« Отговор #35 -: 18 Ноември, 2012, 11:48:05 »
..... Наистина изпускането е фатално за тези камичета, особено ако са изпилени като моя :-[
Между другото, трябва да ти кажа, че когато го счупих първия път, го залепих със секундно лепило и доста време после си го ползвах, при второто изтърване обаче (там вече се намеси благоверната), камъка се пръсна на доста парчета и се предадох! ;) Сега ще си взема един от големите и ще си го вардя, защото за парите си наистина работят идеално!  :nabira:

Неактивен gogotattoo

• Общо събрание
  • Редовен
  • *
  • диагностициран
« Отговор #36 -: 18 Ноември, 2012, 11:56:52 »
Уважаеми колега Були, нека ме извинят за спама, но старото помни - вие бяхте купили едни теролитки, после се бяхте размислили - Защо не взех всичките и се върнахте, но там вече найдохте само хурката  :protest:

www.gogotattoo.net

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #37 -: 18 Ноември, 2012, 12:06:29 »
Да, така е.Купих само две 800, макар че човекът имаше няколко още и ги харчеше по 2 кинта парчето.  :P :headbang:  НО има продължение, което не ви е известно уважаемий приятелю жаркий. Поръчах си по тИлИфонЯ комплект от 8 пръчки за 16 кинта, та сега си имам още 1Х 800, 4 Х1200 /едната подарих / и 3Х1000/които махат по малки проблясъци, но за точене  не стават, щото са почти толкова твърди колкото тебешир  :D/
« Последна редакция: 18 Ноември, 2012, 12:17:48 от bully »

Boris Petrov

• Гост
« Отговор #38 -: 18 Ноември, 2012, 13:01:15 »
Тиролит 1000 бяха чисто бели нали? Аз от тях съм най-доволен. Като движиш острието по тях и се чува едно приятно съскане...

В бургаският Практикер се намират едни базалтови точила, но доста едри. Около 17-18 лв.

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #39 -: 18 Ноември, 2012, 13:02:25 »
Да , мръсно бели са, но нямат лого на Tyrolit и според мен продавачът си ги е набутал да запълни бройката просто. :D  Но за мен лично поне моите не могат да точат. ;)
« Последна редакция: 18 Ноември, 2012, 16:56:26 от bully »

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #40 -: 18 Ноември, 2012, 13:08:15 »
Уважаеми колега Були, нека ме извинят за спама, но старото помни - вие бяхте купили едни теролитки, после се бяхте размислили - Защо не взех всичките и се върнахте, но там вече найдохте само хурката  :protest:
Моя като падна на плочките и се счупи точно по - средата, като че ли с шублер измерено и със специална техника срязано  ;D, получиха се две малки плочки, идеални за аутдор дейности. Едната се изпили много бързо, пък другата не знам къде я заврях !!!

Снимките са калпави, ма толкоз си мога  :no: :noo:

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #41 -: 18 Ноември, 2012, 18:45:50 »
Благодарско, Любе. *palec*  Сега се сетих, че имам и един друг камИк, синтетика пак. Купуван преди няколко години от битака от един мустаклия димитровграски търгашин :D По негови думи е немско производство, от същия материал  си купих  и   дисков камък за да сменя много грубия бавновъртящ се оригинален, който се кисне във ваничката с вода на машината. Не  мога да съм 100 % сигурен защото е със "сергийно доказан произход", :D  но по "поведението"  му като абразив и начина на износване с голяма доза вероятност мога да предположа, че е от алуминиев оксид. Керемидено оранжев на цвят /като полуоблото камъче на Victorinox /, почти не се издълбава за разлика от карборунда, за няколко години търкане я е свалил 1 мм от дебелината си, я не. ;)  На око го преценявам че оставя следи приблизително като 320 водна шкурка. По принцип се ползва с тънко минерално масло, но аз мразя да се клепотя с мазнотии и да ми вони и го напоявам с вода и препарат за чинии. Когато е сух също може да точи, но много по трудно, заплескава се, но се чисти лесно.  Когато му капнеш препарат за чинии и хубаво го напоиш следите които оставя по острието са значително по финни в сравнение с точене само с вода или препарат за джамове.  В последните два случая по бързо отнема метала и острието не се хлъзга толкова по повърхността му.  За разлика от американския  Alundum India на Norton, който ми се струва  далеч по качествен, този оставя при по силен натиск понякога микрощръбки по остриетата които точа, но с повечко лубрикант това не се получава.  :D Скоро го подравнявах върху дъното на един спукан изхвърлен аквариум със шкурка 80 и описване на осморки и постъпателно възвратни движения в краищата за изглаждане на ръбовете. Един единствен път досега след няколко години ползване се е наложило и то само за да не се задълбочи процеса, а не че е имало реална нужда от това. Купувал съм го за някаква символична цена не помня вече точно колко струваше. Ползвам го основно за кухненските ножове. Струва си да го има човек за бързо възстановяване на остротата на позатъпен от рязане в чинии нож.
 ;D Прилича ми едно към едно с показания чешки на снимката, но е по дълъг.

Eто тук намерих от чешките комбинирани камъни на Comet, както и българските и някакъв двустранен комбиниран на STIHL  http://www.tashev-galving.com/303305-20-1/%D0%97%D0%B0+%D0%B7%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5+%D0%BD%D0%B0+%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8+%D1%80%D0%B5%D0%B6%D0%B5%D1%89%D0%B8+%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8
« Последна редакция: 19 Ноември, 2012, 09:53:06 от bully »

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • Публикации: 1036
  • Reputation Power: 18
  • heykel_nikolov няма влияние.
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
  • Скайп: heykel_atanas_nikolov
« Отговор #42 -: 19 Ноември, 2012, 11:27:08 »
Да постна тук едни снимчици,пък Корифеите на заточването може да си кажат мнението:  ;D

Чудех се дали да не го препратя към нови придобивки,ама реших че тук му е мястото!  ;)

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #43 -: 19 Ноември, 2012, 11:36:48 »
По снимка трудно ще мога да кажа със 100% сигурност какъв е камъка и е напълно възможно да греша разбира се. И все пак ми се  струва, че това е корундов диск  за заточване на високолегирани стомани. ::) Говорихме си по напред в темата за такива, производство на ZAI гр. Берковица, обикновенно  бели, бледорозови или тъмносиви на цвят, но има и кафяви и тъмно зелени и др. Цветът разбира се не е определящ, а класификацията според  състава на частиците и начина на свързване   ;D

« Последна редакция: 19 Ноември, 2012, 11:49:45 от bully »

Неактивен gogotattoo

• Общо събрание
  • Редовен
  • *
  • диагностициран
« Отговор #44 -: 19 Ноември, 2012, 11:53:33 »
6V130

Употреба: скърцане на всички метали с желязо в структурата си
Може да се използва за мелене и стоманени инструменти.

Това преведе гуглето от турски

http://www.askaynak.com.tr/en/products/abrasives/vitrified-bonded-abrasives-sc-cup-wheels

С много зор достигнахме до сайт на английски...

www.gogotattoo.net

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
« Отговор #45 -: 19 Ноември, 2012, 11:55:47 »
 ;D ;D За Мотики ще става ли>? А за Прахови стомани...? :green:

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #46 -: 19 Ноември, 2012, 12:14:00 »

Не знам дали става за мотики или за търнокопи  ;), но ако турчолята спазват  стандарта за маркировка форма EN 12413, то тогава буквичката  V би следвало да означава керамична свръзка на абразивните частици.
« Последна редакция: 19 Ноември, 2012, 12:24:56 от bully »

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
« Отговор #47 -: 19 Ноември, 2012, 12:25:44 »
Пичове това са едни от най-добрите камъни които съм ползвал!  ;) От доста време вземам такива за да си върша работата,а марката Еге-Сан е наистина добра!Този камък е показател "М"(средна твърдост),което си е много добре!Имам и с други цветове-по тъмно наситено сиво!Те са малко по корави и твърди!
« Последна редакция: 19 Ноември, 2012, 12:32:44 от heykel_nikolov »

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #48 -: 19 Ноември, 2012, 12:28:20 »
Този показател "М" не значи ли всъщност техническа характеристика твърдост средна ? ::)

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #49 -: 19 Ноември, 2012, 14:47:46 »
По повод словенските камъни, в железарията до нас, както споделих е останал само един с размери 50х25х150. Снимки не успях да направя, защото бързах много, но камъка и кутийката му са същите, като тези на по - малкия, който снимах. Казаха, че ще получат отново и двата размера, ама кога не се знае !!!

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice