Автор Тема: С какво точим ножовете си  (Прочетена 138047 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1276
  • диагностициран
С какво точим ножовете си
« Отговор #525 -: 23 Януари, 2019, 12:12:19 »
Да, точно аз се намерих да ти го кажа, щото съм го пробвал десетократно и тако и вако с ръцете си,  а и съм ти го казал още декември 2012г в тая тема тука при пробите на твоите 6 ножа с еднаква геометрия, но от различни стомани дето съм ги точил на ръка /без да твърдя, че е направено по възможно най-добрия начин/ : https://bladeforum.bg/index.php/topic,661.50.html  Коментара на резултатите е особено показателен.  Много добре е, че всичко се пази и е ясно, но явно само на някои, не на всички. ;)
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1243
  • диагностициран
« Отговор #526 -: 23 Януари, 2019, 13:00:19 »
Хе -хе ; бях забравил какви сме ги вършили тогава ...  :nabira:
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен nikodraiv

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 44
  • диагностициран
« Отговор #527 -: 23 Януари, 2019, 18:46:54 »
Във връзка с разискваните точилки искам да ви представя една Японска не много евтина ,но гарантираща високо качество на заточването-без прегряване на режещия ръб.Може да се види в dictum.com/Shinko Sharpening Machine, code 716024 с  три водни колела диаметър 170-180мм и грит 240,1000 и 6000 с водно охлаждане.Двигателчето е 250 или 300 вата,оста е вертикална и съответно ползваното колело е хоризонтално като се точи по челната страна на диска,а не по периферията както е при шмиргелите.Ако се ползва интензивно след първите 100-150 ножа се изплаща и след това започва да ни носи дивиденти.Както всяка точилка и тази си има предимства,недостатъци и условия при които да се ползва.Предимствата и са водно охлаждане при заточване,финно заточване и полиране на режешия ръб.Недостатък-няма фиксиран ъгъл на заточване,изисква точна ръка и се ползва за подържани или предварително подготвени остриета.Условията за ползване са: предварителна подготовка на острието до състояние изискващо грит 240,за да не се износват излишно скъпите камъни и се удължи живота им.По отношение на мощността мисля,че при този режим на работа няма да има проблеми сравнявайки я стази на настолен Scheppach,който е комбиниран лентов гриндер от едната страна и шмиргел от другата страна.Шмиргела съм заменил с 220мм текстолитoв диск,който ползвам за дисков гриндер,залепяйки му различни по едрина шкурки.Въпреки големият му диаметър моторчето не се задъхва,защото съпротивлението при натиск е по-малко отколкото,ако би работило по периферията като шмиргел.

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1243
  • диагностициран
« Отговор #528 -: 23 Януари, 2019, 19:28:23 »
https://www.dictum.com/en/grinders-efb/shinko-sharpening-machine-set-with-3-stones-716024

Проявих любопитство за тая машинка - тя явно е предназначена за заточване на инструменти - най-вече длета от всякакъв вид. Има доста филмчета как обработват профилно самия камък са да дава финиш с определен профил. По мое виждане тази машинка не е подходяща за остриета по ред причини - колелото е с диаметър 180 см, с дупка 70 мм - при всички фокуси острие повече 10 см не става, но-забранителното е че камъкът се върти само в една посока, което означава че единият скос ще е по посока на камъка, а другият срещу камъка ; сигурно ще става за малки ножчето, изкусително е воден камък на ниски обороти, ама за нож трябва да си голям факир.

Специално порових и намерих оборотите - Motor: 220 V, 125 W, 50/60 Hz, 450 rpm gear-driven. - отлично за работа; даже и Макита имат такава машина с почти същите парамерти и има филмчета как се ПОДРАВНЯВА този камък защото той лесно се издълбава.

П.П. Сложих китайското клипче, защото в повечето други само дрънкат и рекламират :)

П.П 1. Аз бях направил такава машинка, при това с промяна на оборотите, но при мене беше същият диск с дупка и шкурка ... но моите обороти бяха 2880 и .... не се правих на интересен моторът замина за друга опция :)

П.П. 2. Малко множко стана ама ето какви мераци съм имал преди 7 години :) 

« Последна редакция: 23 Януари, 2019, 19:49:23 от gogotattoo »
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен lubitel

• Напреднал
  • Публикации: 137
  • диагностициран
« Отговор #529 -: 24 Януари, 2019, 18:10:55 »
Ето още една машинка, която преди години много и се каних: https://www.youtube.com/results?search_query=std-180e
При нея се сменя посоката на въртене, но не се менят оборотите. За сметка на това идва от Япония и за 200$ някъде е твоя!
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SCIMUS!

Неактивен erosennin

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 185
  • диагностициран
« Отговор #530 -: 25 Януари, 2019, 16:36:28 »
Здравейте колеги,

Търся си много бързо отнемане, на много материал, и се колебая между DMT extra extra coarse, Shapton 120, Chosera 400.
За сега Shapton-а ми е фаворит, заради кутията, но ме притеснява, че бързо ще се издълбава и изравняването, Naniwa същото, но няма кутия, при DMT няма тези недостатъци, само цената ме спира да не го взема на момента.

Ще съм благодарен за всякакви отзиви.

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1419
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
« Отговор #531 -: 25 Януари, 2019, 16:47:30 »
Norton India Coarse  *palec*

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 903
  • диагностициран
« Отговор #532 -: 25 Януари, 2019, 17:00:54 »
И аз мисля, че грубата Индия е това, което ти трябва. Бюджетен камък, който се издълбава трудно и отнема бързо материал. Фината Индия също ще ти свърши работа, но с една идея повече търкане. Зависи какво точно искаш да постигнеш. Питай колегата nomad дали има наличност. Той е основният дистрибутор на тези камъни във форума.
„Стоманата разсича плътта; стоманата разсича костите; стоманата не разсича стомана." Миямото Мусаши

Неактивен Grizzly

• Любознателен тип
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 487
  • диагностициран
« Отговор #533 -: 25 Януари, 2019, 17:13:13 »
Norton India Coarse  *palec*

Още веднъж и аз съм за индията...

Sent from my iPhone using Tapatalk
Най-доброто предстои!

Неактивен erosennin

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • диагностициран
« Отговор #534 -: 25 Януари, 2019, 18:07:04 »
Благодаря, но принципно не искам маслен камък, иначе и аз си мислех за Crystolon, но само в ламниa го има със специална поръчка, а и доставката ще е 20+% от цената.

India-та ми е резервен вариант, заедно със Sigma Select 240 и Imanishi 220.

Активен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 525
  • диагностициран
« Отговор #535 -: 25 Януари, 2019, 18:11:10 »
Аз пък за такива неща бих препоръчал диамант.

Личното ми мнение е, че оптимален вариант за създаване на нов РР е с диамант на точило с фиксиран ъгъл.

Неактивен Grizzly

• Любознателен тип
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #536 -: 25 Януари, 2019, 18:14:45 »
Благодаря, но принципно не искам маслен камък, иначе и аз си мислех за Crystolon, но само в ламниa го има със специална поръчка, а и доставката ще е 20+% от цената.

India-та ми е резервен вариант, заедно със Sigma Select 240 и Imanishi 220.

От Ламния идва директно до твоя адрес и няма процент за посредници. Освен цената и 15 лв за доставка друго няма.

Най-доброто предстои!

Неактивен mdinkov

• Напреднал
  • Публикации: 68
  • диагностициран
« Отговор #537 -: 25 Януари, 2019, 19:43:12 »
Аз съм за диаманта , но при всяко едно мнение си има лично предпочитание и навик .

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 581
  • диагностициран
« Отговор #538 -: 25 Януари, 2019, 20:42:11 »
Да споделя и моето мнение. Кристолоните не са лоши камъни, напротив едни от най-добрите брусове от силициев карбид, но при по-сериозен натиск и при по-продължителна работа се дълбаят. Според мен, от Нортън правят грешка, като пропиват кристолона с парафин. При индиите има смисъл, защото повърхността им не се самообновява при точене, а се заглажда и затлачва с метал, съответно маслото противодейства на тези процеси. При кристолона се отделя абразив при точене, макар и малко. Аз лично, в един момент започнах да точа на кристолоните само с вода, в последствие ги продадох, защото изискват повече подръжка при интензивна употреба.

Относно диамантите на ДМТ, а и другите марки на пазара, твърдо съм против Extra Extra Coarse. Кристалите са толкова едри, че се виждат с просто око, освен това са разположени по-нарядко, заради големият размер. С този размер кристали не може да се работи по апекса, защото се образуват поражения от порядъка на 0.2-0.3 мм при проникването на отделни кристали в РР. При силен натиск се рони, от всичките им гритове този се рони най-лесно, при другите има минимално изронване, по-скоро се заглаждат, но този се рони при силен натиск, заради огромните кристали.

За груба работа  ДМТ Extra Coarse би бил по-удачен от Extra Extra Coarse, поне по моите критерии. Има  един проблем, който е за диамантените пластини като цяло, докато са нови са супер агресивни и работят бързо, след няколко часа интензивна работа, скоростта им пада с поне 20-30% и после се задържа на това ниво. Докато е нова диамантена пластина с грит 200-240 работи наистина бързо, но след препрофилиране на 1-2 ножа скоростта осезаемо пада. Аз лично, заобикалям този недостатък, като купувам евтини китайски пластини и гледам на тях като консуматив, общо взето, на всеки няколко месеца си поръчвам нови, грит 240.

За атома съм чувал, че не губят скоростта на работа, като ДМТ, но цената им, ме е спирала да ги пробвам.

Неактивен lubitel

• Напреднал
  • Публикации: 137
  • диагностициран
« Отговор #539 -: 26 Януари, 2019, 12:18:30 »
Ако се взима от ДМТ (Атома не съм пробвал), препоръчвам единствено 8 инча Coarse. Там размера на кристалите е оптимален и най-равномерно са израстнали по повърхността, което дава нужната дълготрайност и не съсипва режещия ръб от дълбоки единични раздирания на метала. Отнема достатъчно бързо, но все пак ако се търси скорост и количества, задължително бих минал на горепосочените бавнооборотни машини с вода.
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SCIMUS!

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 231
  • дялан камък
« Отговор #540 -: 26 Януари, 2019, 14:07:52 »
Комбинираният камък на Манесман е средството, което предпочитам за грубо и бързо отнемане на стомана. Струва 2.50 лв. Не се шегувам.  :yes:
https://www.conrad.com/ce/en/product/810549/Brueder-Mannesmann-Sharpening-stone-50-x-150-mm-405-200
С него може да се препрофилира цяло острие или РР, след което идва ред на по-фини абразиви като Нортън индия или подобни. Диамант... тц.
« Последна редакция: 26 Януари, 2019, 14:36:16 от kendo »
All We Are Just Dust In The Wind...

Неактивен mdinkov

• Напреднал
  • диагностициран
« Отговор #541 -: 26 Януари, 2019, 20:00:08 »
Цитат
Има  един проблем, който е за диамантените пластини като цяло, докато са нови са супер агресивни и работят бързо, след няколко часа интензивна работа, скоростта им пада с поне 20-30% и после се задържа на това ниво.
Така е и според мен , но пак работят сравнително бързо , аз работя с една пластикна 1000 имам и по едри но още не съм ги пробвал и я използвам най-вече за оформяне на скос на нов нож най често правен отн мен , което ми е удобно защото работя със сравнително лек натиск а иначе примерно индията работи с по голям натиск и най-вероятно ще издържи колкото едно чекмадже ДМТ-та .

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #542 -: 26 Януари, 2019, 23:20:08 »
Така е и според мен , но пак работят сравнително бързо , аз работя с една пластикна 1000 имам и по едри но още не съм ги пробвал и я използвам най-вече за оформяне на скос на нов нож най често правен отн мен , което ми е удобно защото работя със сравнително лек натиск а иначе примерно индията работи с по голям натиск и най-вероятно ще издържи колкото едно чекмадже ДМТ-та .

Оформял съм, скосове на самоделни киридашита от съветска механична ножовка на 63HRC, с китайски диамантени пластини грит 240 и според мен, скоростта е прилична. Оформяне на длетовиден скос с дължина 22мм, широчина 7мм и дебелина на шината 2мм , при твърдост 63HRC с диамантена пластина 240, ми отнема около 1.5 часа(с почивки). За да работи бързо ги ползвам с препарат за съдове. Вероятно с шлайф или шмиргел, същият скос, ще отнеме 2-3 минути.

Грубата Индия, категорично е по-бърза от диамантена пластина 240, когато се приложи достатъчно натиск и не се пести масло. Досадното при Индията е, че заради скоростта на работа маслото по повърхността се сгъстява бързо от сваленият метал и буквално през 5 минути трябва да се попива и да се сипва ново. При продължителна работа, както е при промяна на геометрия или изтъняване на първичният скос, отива значително количество масло.

Ако основното, което се търси е бързина на работа, машините са стотици пъти по-бързи от ръчното търкане. Някакъв шмиргел с водно охлаждане или пък японската машина постната от колегата lubitel са  решение за първоначално оформяне или коригиране на геометрията или пък оправяне на дълбоки щръбки. При мен, проблема е, че нямам маза или гараж, където е мястото на подобна техника, затова разчитам на груба Индия и диамантени пластини 240.

Неактивен mdinkov

• Напреднал
  • диагностициран
« Отговор #543 -: 27 Януари, 2019, 20:01:23 »
Определено имаш по-богат опит от мен в заточването , имам груба индия и буквално за 10 сек. тръкнах на нея едно длето от ножовка и ми се видя по-бавно от диаманта и затова грубите неща ги правя на диаманта , но явно съм се излъгал . За сега имам един нож от 1,2379 за заточване за първи път и ще пробвам грубата индия да се опитам да преценя кое е по-бързо , тя или Китайския диамант .

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #544 -: 27 Януари, 2019, 20:10:42 »
Определено имаш по-богат опит от мен в заточването , имам груба индия и буквално за 10 сек. тръкнах на нея едно длето от ножовка и ми се видя по-бавно от диаманта и затова грубите неща ги правя на диаманта , но явно съм се излъгал . За сега имам един нож от 1,2379 за заточване за първи път и ще пробвам грубата индия да се опитам да преценя кое е по-бързо , тя или Китайския диамант .

За да работи бързо грубата Индия, пробвай да натискаш силно. При лек до умерен натиск, диаманта ще е по-бърз. При Индията, високата скорост се проявява при точене със солиден натиск. Аз лично, затопорявам камъка неподвижно, нанасям обилно масло и после точа, като натискам силно с двете ръце, плюс натиск с тялото, тогава се превръща в най-бързият ми камък. Диамантените ми пластини ще се изронят при толкова силен натиск.

Неактивен Grizzly

• Любознателен тип
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #545 -: 27 Януари, 2019, 20:19:53 »
За да работи бързо грубата Индия, пробвай да натискаш силно. При лек до умерен натиск, диаманта ще е по-бърз. При Индията, високата скорост се проявява при точене със солиден натиск. Аз лично, затопорявам камъка неподвижно, нанасям обилно масло и после точа, като натискам силно с двете ръце, плюс натиск с тялото, тогава се превръща в най-бързият ми камък. Диамантените ми пластини ще се изронят при толкова силен натиск.

Колега, мерси - момента със силния натиск за индияра ще го пробвам и лично аз не го знаех.

Най-доброто предстои!

Неактивен erosennin

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • диагностициран
« Отговор #546 -: 27 Януари, 2019, 23:34:39 »
От къде тръгна търсенето на нещо грубо:
Взех от колега PM2 от S110v, имаше щети по режещият ръб и ми уби няколко часа да го оправя. Почнах на лидълските диаманти 200, но след около 30 мин, ефекта беше минимален и извадих диамантена пластина 80, дали защото с нея бях изравнил един стар брус, не знам, но въпреки едрината работеше доста бавно, цялото възстановяване на р-р ми отне грубо към 5 часа и разбрах, че ми трябва нещо по-грубо. Освен това имам нож от Maxamet, и трябва сериозно да се заточи от-до няколко пъти, за да покаже пълният си потенциал и s110v, може да ми се види като 8cr13...

Сега като се замисля, наистина при 80 зърната се виждат, огромни си, правят сериозни драскотини и ако приложиш натиск, се ронят, лидълските диаманти бяха страхотни за цената си, но вече и на тях им идва края, интересно, че в алито са по-скъпи, а в лидъл бяха нещо от рода на 15-20 лева.
Четох, че D8XX и Atoma 140 ги препоръчват предимно за изравняване на камъни, a за заточване да се почва от DMT D8C или Atoma 400 за заточване, при натиск, най-бърз бил Shapton 120, но лъсно се издълбавал и трябва често подравняване, за парите си Imashini 220, бил сравнително бърз и доста голямо парче, препоръчват и Chosera 400, но пак издълбаването и честото подравняване ме притесняват.

Накрая от толкова чудене, вярно ще си взема Work sharp  :chukane:

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #547 -: 28 Януари, 2019, 00:16:58 »
Work Sharp конвексира значително, което в някои случаи е ОК, но в други е нежелателно. Според мен не предоставя достатъчно контрол върху геометрията на РР. С тези тесни ленти,  се получава концентрирано триене, съответно ще  нагрява. Преди бях гледал  клипове в youtube и ми направи впечатление как хвърчат искри при точене. Лесно може да се прегрее РР, особено при тънко сведени ножове. Може би е подходящ за заточване на градински инструменти или нещо от сорта.

Аз лично, започвам да се замислям за някоя от японските машинки с водно охлаждане. След като изгледах доста видеа с тях, мисля че бих могъл да я ползвам в кухнята без да цапам и вдигам много шум. Единствено, не ме кефи че камъните са тип Кинг, при препрофилиране ще се хабят за отрицателно време. Не съм се интересувал и нямам идея, дали някъде в България може да се поръча абразивно колело по размери на клиента, ако на такава машинка  се сложи твърд камък с едър грит, според мен, ще се получи ползвателен уред за препрофилиране.

Активен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 525
  • диагностициран
« Отговор #548 -: 28 Януари, 2019, 00:36:34 »
Аз лично, започвам да се замислям за някоя от японските машинки с водно охлаждане. След като изгледах доста видеа с тях, мисля че бих могъл да я ползвам в кухнята без да цапам и вдигам много шум. Единствено, не ме кефи че камъните са тип Кинг, при препрофилиране ще се хабят за отрицателно време. Не съм се интересувал и нямам идея, дали някъде в България може да се поръча абразивно колело по размери на клиента, ако на такава машинка  се сложи твърд камък с едър грит, според мен, ще се получи ползвателен уред за препрофилиране.

На тази тема мога да ти предложа тест на Lidl-кият шмиргел+водно колело. За в кухнята не става, но ако ти е интересно да го пробваш, само кажи.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #549 -: 28 Януари, 2019, 00:53:50 »
Благодаря за предложението, Викторе! С най-голямо удоволствие, бих пробвал Lidl-ската машина, особено водното колело.

ArmsBG OlightBG Batteryservice