Автор Тема: С какво точим ножовете си  (Прочетена 84595 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nikolai

• Напреднал
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 177
  • Reputation Power: 11
  • nikolai няма влияние.
  • диагностициран
С какво точим ножовете си
« Отговор #425 -: 19 Ноември, 2017, 16:10:59 »
С диамантени точила подхващам изначално само много силно затъпени ножове. Обикновено не са мои или са кухненските, които ползва предимно жена ми. Ако затъпяването е по-умерено или след като мина груба заточка с диаманта, си ги похващам с камъни според вида на стоманата.Различните стомани се държат и по различен начин в зависимост от избраните камъни, поради което лично аз нямам стандартна последователност на използваните абразиви. Понякога импровизирам, а друг път успявам да се сетя как съм постигнал добро заточване на даден нож.
 По принцип "колекционерските" си ножове не ги оставям да се затъпят кой знае колко. Тези, които ползвам редовно, просто не търпя да не бръснат и ги тръквам веднага след употреба. Понякога само на строп, а при по-сериозно затъпяване- керамика и строп. Другите ножове от колекцията, които са купени само от естетическо- колекционерски подбуди си стоят заточени в шкафовете.
„Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого.“

Неактивен lubitel

• Редовен
  • Публикации: 79
  • Reputation Power: 2
  • lubitel няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #426 -: 19 Ноември, 2017, 17:08:52 »
Диамантите ги ползвам само за подравняване и за препрофилиране на много твърди стомани (не си спомням през последната година две да ми се е налагало), за всичко останало си има естествени абразиви.
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SQIMUS!

Активен nacmopa

• Предозиран
  • Напреднал
  • Публикации: 22
  • nacmopa няма влияние.
  • Стоманено-мозъчно разстройство
« Отговор #427 -: 19 Ноември, 2017, 18:00:35 »
Почти на шега март месец тази година си поръчах 4 плочки от тук:
https://www.aliexpress.com/item/W-80-3000-Grit-Diamond-Plate-for-Grinding-stone-Jade-Seal-Carving-Knife-Wood-Crafts-Diamond/32795104250.html
Доста доволен останах, а не е като да не съм претенциозен  :). Поръчах си и другите. В момента имам пълен комплект с едрини от 150 до 3000 включително. Заточвал съм всякакви стомани. Вършат работа и има още доста хляб в тях, преди да заминат в коша за смет :). Имам две Наниви с гридове 5000 и 10000, и още едно японче Накатоми двустранен с грид 3000/8000. Спазвам указанията на производителя и ги ползвам само с вода. В смисъл не съм ги омаслявал. На тях продължавам заточването. Със сигурност съпоставката китайски диамант срещу японски водни зверове звучи като магаре и космос, но има ефект поне при мен  :).
Желязо в кръвта и кръв по желязото

Активен Добри

• Старо куче
  • Публикации: 754
  • Reputation Power: 17
  • Добри няма влияние.
  • често подпийнал
« Отговор #428 -: 19 Ноември, 2017, 18:40:02 »
Тия лидълските диаманти все ги изпускам а съм им мераклия от години :( Като камъни имам ДЦ4 на Фолкнивен с което заточвах всичко, сега с ДМТ алайнер а ДЦ4 е в раницата ако се наложи. Имам и една керамична пръчка на Тиролит която обаче се рони като гипс и прахоляк навсякъде. С ДЦ4 мога да си точа навсякъде, без вода без каши без много прахоляк. Нямам против тях, все пак тръгнах от шайба на шмиргел, но с ДМТто ми е по бързо и практично. Вече за жалост не го раздавам безработен студент и за жалост нямам това време а точенето ми доставя огромно удоволствие още повече когато резултатите са консистентни и човешката грешка минимизирана. Няма по усокояващ процес от това да докараш затъпен РР до оптималното му заточване, било то полиран РР или зъбато.

Неактивен nikolai

• Напреднал
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 177
  • Reputation Power: 11
  • nikolai няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #429 -: 19 Ноември, 2017, 20:47:43 »
ДС4 и СС4 на Фолкнивен ми стоят нон стоп в чантичката. Харесва ми мисълта, че си имам нещо под ръка за поддръжка на ножа за EDC по всяко време. Не, че е наложително, ама обсесия, какво да правиш...  ;D Чат-пат, инцидентно ми се е случвало да заточвам с тях по някое ножче на приятели.
« Последна редакция: 19 Ноември, 2017, 21:04:10 от nikolai1205bb »
„Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого.“

Неактивен universum

• Старо куче
  • Публикации: 304
  • Reputation Power: 9
  • universum няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #430 -: 19 Ноември, 2017, 21:00:01 »
И в моята чанта са ЕДЦ.
Сгъвайките ги точа с тях.

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • Публикации: 1038
  • Reputation Power: 24
  • bully някой го чете.bully някой го чете.
  • диагностициран
« Отговор #431 -: 05 Декември, 2017, 14:23:12 »
Вече със 100% сигурност мога да заявя, че Norton Crystolon fine се справя без какъвто и да било  проблем със стомана S 110V, 63 HRC.  Довършвах скосовете на едно острие от Тинко, което беше сведено на 0.3-04. по памет, но беше оставено нарочно недовършено и абосолютно тъпо, за да не си нареже Гого ръцете докато прави дръжката. ;D Същото се отнася и за Naniwa Chosera 400, която успя по бързо от очакваното  да заличи и изфини следите от по-грубия Crystolon.  ;D
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен lubitel

• Редовен
  • lubitel няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #432 -: 05 Декември, 2017, 15:02:58 »
Аз бих продължил след това с уашитата или критски (турски) камък ...

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #433 -: 06 Декември, 2017, 10:03:55 »
Аз пък мисля, че е необходима още една стъпка Shapton 2000 или Chosera 3000 и тогава бих довършил на уашитата  или критянина със зехтин, но предстои да  разбера дали съм бил прав. ;) По всяка вероятност байкалитът или полупрозрачният арканзас на 1200 Sic няма да доведат до прираст на острота ако изхождам от опита ми с S90 V. ::)  Но пък критянинът  подравнен на 800 Sic при ползване със зехтин или маслиново масло на Икаров на нож от К390, 65 HRC с повишаване на ъгъла и много лек натиск дава по-виско ниво на острота и това определено се усеща. ;D
« Последна редакция: 06 Декември, 2017, 10:13:37 от bully »
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен lubitel

• Редовен
  • lubitel няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #434 -: 06 Декември, 2017, 13:35:01 »
Ще е интересно при такава висока твърдост как се справят останалите естествени камъни. За ножове определено бих избрал турския, защото той е бърз, започва от грубо отнемане и накрая можеш да доведеш до острота да цепи косъм, за съжаление обаче нямам наличен нож с такава голяма твърдост, за да пробвам. Ако ползваш обаче уашита е възможно да отнеме повече време, особено ако е подравнен на много ситна зърненост на абразива.

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #435 -: 06 Декември, 2017, 15:00:58 »
Точно затова не съм я изфинил уашитата на повече от 400 Sic / от по-финната страна/ и се справя прекрасно  с ножовете ми от М 390, 61 HRC, Elmax 61-62 HRC, P6M5, 61 HRC, ZDP-189 63 HRC. Както междувпрочем и мекият арканзас на Case и Smith`s, който имам. На по сложни стомани  като К 390 и S 110 V още не съм я пробвал, но възнамерявам скоро да си купя още една по-качествена Lily white или Rosy red на Pike или №1 quality на  Norton /каквато намеря в добро състояние/ и ще пробвам вариации ;D Без да претендирам за истина от последна инстанция в по-големия процент от случаите Charnley forest е камъка, който покрива най-широк спектър от съвременните прахови стомани и като финиш и като предфиниш.  ;) Поне от камъните  които аз знам.  ::) Байкалитът и твърдия ми арканзас на Norton на страните подравнени на 1200 Sic не дават качествено ново ниво на острота на S90V и Elmax, но на страните подравнени на 400 Sic се усеща бързо и веднага работата им. На форумната сгъвайка и един нож от Dunn с S90V старопланинският каМик ми се струва напълно удачно решение. Аз го ползвам на 600 Sic с чиста вода или с примеси. Остротата която се получава е много агресивна, като за рязане на месо при разфасовка.

Активен gogotattoo

• Общо събрание
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 986
  • Reputation Power: 3
  • gogotattoo няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #436 -: 06 Декември, 2017, 16:06:13 »
Мале колко непознати думи - трева вокабюлер  :D :D :D
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #437 -: 06 Декември, 2017, 16:11:46 »
Язък, че са водиш маг, там на такива работи не ви ли учат, ааааа ? :D :green: :ras:

Неактивен lubitel

• Редовен
  • lubitel няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #438 -: 06 Декември, 2017, 20:22:01 »
Остротата на твърдия (транслусент - мразя чуждиците, ама за да се различават) арканзас може да се усети едва при бръсначите, защото при бръсненето кожата е най-чувствителния маркер, докато за ножовете няма как да се хване обективно острота над тази "да цепи косъм". Байкалит нямам (имам за един арканзас съмнения, поради малко по-млечния цвят, но не съм сигурен) и не съм пробвал как е като финиш. За Charnley forest възможно ли е някакви снимки на твоя, понеже имам няколко, но всички се държат различно. Най-добър ми е този с червени петна, но има и един с малки зелени точици, който също е много фин, но мисля че е нещо по-различно - може би нещо Лин  ... пак е английски де. Та понеже трудно ги различавам английските камъни събирам мнения с характерни признаци за качествата на камъка. Това ми е слабост напоследък, за белгийските също е много сложно, поради голямото разнообразие, там твърдостта е определяща (поне за точенето на бръсначите). Благодаря, че споделяш конкретен опит за работата с твърди съвремени стомани, което е малко по-далеч от мен.  *нинджа*

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #439 -: 11 Декември, 2017, 09:56:16 »
Оказа се, че и Naniwa Chosera 3000 не се затрудни особено да заличи следите от Naniwa Chosera 400 и от далеч по-грубия Crystolon на S 110 V. Както и че кремаво белият естествен абразив от Кърджалийско, който Краси донесе и раздаде сума ти парчета и чието геоложко наименование е туфозен варовик или варовит туф ;D  чудесно почиства и изфинва повърхността  на Naniwa Chosera 3000, а и на Suehiro professional G-8, 8000 грита, който по състав за разлика от първия е от зелен Sic. Честно казано доста се притеснявах да не набия повърхността на водните камъни с микрочастици от естествения камък, но след една плаха проба и щателен оглед с лупа не установих подобен проблем. ::)  Затова сега го ползвам активно за тази цел от двете му страни за всеки един от камъните, напоследък особено на Suehiro-то, чийто фабричен dressing stone само се разкашква и нито почиства като хората, нито въобще става за нагура според мен. ;D Природата обаче  се е погрижила за всичко и е особено приятно да установиш, че го имаш и под ръка средството за разрешване на въпроса. ;D

Неактивен lubitel

• Редовен
  • lubitel няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #440 -: 11 Декември, 2017, 12:06:39 »
Доколкото разбирам, подравняваш изкуствените камъни, които си посочил, с естествения камък от кърджалийско.  ::) Това не променя ли качествата на Нанивата и Суехирото? Дори и да не се набива повърхността им с по-фините частици от туфозния варовик, измиват ли се тотално след това? Кой от двата е по-твърд, дали изкуствените не драскат варовика, все пак той не е толкова твърд ...  ::)

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #441 -: 11 Декември, 2017, 12:49:25 »
Измиват се тотално и много лесно . ;D Пак казвам не съм успял чрез лупа с осветление да установя шаржиране на частици от двете страни на кърджалиеца и в двата камъка, но на някакво микро ниво, невидимо за очите и лупата може и да се случва, знам ли ::)  И да , това променя качествата на синтетичните, но поне засега не е в негативен план, осезаемо по-финно работят след тази интервенция и двата камъка, като поне при Naniwa Chosera 3000 и Suehiro G-8не мога да кажа, че съществено пада скоростта, поне не мога да усетя колосална разлика конкретно при тези два камъка. На други не съм пробвал. Фабричната нагура или по скоро не нагура, ами dressing stone на Suehiro G-8  не прави никакъв dressing и на практика въобще не може да почисти повърхността за разлика от туфа, който хем се справя с почистването, хем определено заравнява леките несъвършенства по повърхността.  Напротив, след разтъркване суспензията се вади от синтетиците поне видимо с просто око, а не от варовика, който да не забравяме все пак  е 3-4 по скалата на Моос. Геолозите го определиха и в практически план явно това се потвърждава. Освен да помоля някой ден приятел да ми направи хубави снимки на този процес и да ги кача. ::) Засега оставам на това мнение. Ако установя, че греша или нещо друго се случва ще уведомя своевременно. ;)

Неактивен ViktorKitov

• Старо куче
  • Публикации: 114
  • ViktorKitov няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #442 -: 12 Декември, 2017, 02:58:06 »
Днес се сдобих с Naniwa Economy 1K/3K. За краткия ми досег съм доста доволен. Досега не съм купувал качествен камък и не мога да кажа нещо обективно, но все пак...

Камъкът е много приятен за употреба, 3К страната бих описал като "мазна" и с нея се докарва почти огледален завършек. Като цяло мисля, че камъкът е чудесен избор за цената си (64лв)  :)

Ето и малко снимки с евтино микроскопче. 1К, 3К и последното е мистериозен ултра-фин черен камък, които намерих на село.

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Старо куче
  • Публикации: 313
  • Reputation Power: 10
  • Combo няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #443 -: 12 Декември, 2017, 04:23:43 »
а на какво увеличение са снимките и колко е евтино микроскопчето
Най тъмно е под лампата

Неактивен ViktorKitov

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #444 -: 12 Декември, 2017, 10:08:16 »
Честно казано не знам, това му е максимума. Дават го 1000х на хартия, но не съм запознат с темата. Иначе за 20$ от Gearbest съм го купувал, после май ги гледах по-евтини в Ali.

П.П. Даже е намален моят модел (Може да има по-нови/добри)

https://www.gearbest.com/microscopes-endoscope/pp_358567.html

Ето една снимка пак на максимум, за да добиеш идея. "А" което се вижда е от 1 стотинка.

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #445 -: 12 Декември, 2017, 13:15:07 »
А може ли с  да направиш ясни снимки с микроскопско увеличение на заточено острие с различни абразиви примерно ? ::)

Неактивен Grizzly

• Напреднал
  • Публикации: 273
  • Reputation Power: 53
  • Grizzly на прага да бъде приет.Grizzly на прага да бъде приет.Grizzly на прага да бъде приет.Grizzly на прага да бъде приет.Grizzly на прага да бъде приет.
  • диагностициран
« Отговор #446 -: 12 Декември, 2017, 13:27:17 »
А може ли с  да направиш ясни снимки с микроскопско увеличение на заточено острие с различни абразиви примерно ? ::)

Това е добра идея, защото аз като чета почти се навих да си купя микроскопа.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Неактивен ViktorKitov

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #447 -: 12 Декември, 2017, 14:09:32 »

Опитвал съм се, но не става много ясно (Не, че от снимките на камъка много се разбира) :)

Общо взето изглежда по-гладко, друго забележимо няма (То е логично де :D). Довечера ще кача една стара снимка на фабрично и минато с 1500 (По спомен) шкурка острие . Тогава тепърва навлизах, но става за пример.

Иначе в интернет има снимки от професионални микроскопи, които са далеч по-детайлни.

Това е добра идея, защото аз като чета почти се навих да си купя микроскопа.

Ами готина играчка е, но го ползвам рядко. Aко си баща или чичо сигурно ще е интересно за децата и си струва.
« Последна редакция: 12 Декември, 2017, 14:41:20 от ViktorKitov »

Активен gogotattoo

• Общо събрание
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 986
  • gogotattoo няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #448 -: 12 Декември, 2017, 14:23:32 »
Малко са осветля / озаря  :ohhoho: / продукта - имам го тоя микроскоп отдавна и се казваше Dinolite - прави и снимки и видео, моят е с малка резолюция, но... - за да снима микроскопчето трябва да се фиксира, а то няма статив, а при това увеличение всяко трепване е фатално; освен това то има собствено осветление с диоди и има - две фокусни разстояния ... не мога да го обясня, но когато приближиш много обекта - тогава се включва втората силна фаза на увеличение и ... драги ми драгинковци :) - става следното - снимал съм лом на счупено острие и това микроскопче е увеличило 60 пъти и зърната са станали съизмеримо големи и то не може да фокусира и стърчащите зъбчета и падините до тях - затова и снимките на колегата изглеждат така - точно това съм правил и аз.

Решението е да се снима с качествен телефон - защото му е малка апертурката и там да се фиксира някаква лупа или някой от тия готови джаджи за телефони. Сега се сещам че имам един ширикоъгълен "обектив" за телефон, който като му махнеш едната леща става увеличител и пр. ама ще пробвам тия дни, че сега съм в разход.

П.П. Микростопчето е чудесно за един фокус - вкарваш си го в устата, фокусираш и на екрана виждаш една огромна отвратителна картинка - хахаха - на зъби, кариеси и прочие гадости - но в отлично качество :) Благодаря за вниманието :)

П.П. Уредчето е чудесно за разглеждане на монети, банкноти и пр. и удобството е че го гледаш на екрана :)

П.П. Сега видях, че новите имат и стативче, но пак стои въпросът с фиксирането на острието и достигането до желаната точка от него ... ама некой трева опита бе :)
« Последна редакция: 12 Декември, 2017, 14:29:10 от gogotattoo »
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен ViktorKitov

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #449 -: 12 Декември, 2017, 21:04:43 »
Това са снимките за които стана въпрос  :)

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice