Автор Тема: С какво точим ножовете си  (Прочетена 138572 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1423
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
С какво точим ножовете си
« Отговор #575 -: 27 Март, 2019, 10:19:02 »
Индиите с шевно масло ли се смазват за най-добро качество на работата ?
При мен с масло, като че ли не работят бързо! Най-добре ми се струва като точа с олио.  :nabira:

Неактивен Grizzly

• Любознателен тип
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 489
  • диагностициран
« Отговор #576 -: 27 Март, 2019, 10:19:39 »
Когато точа на Индия, а и на който е да е камък винаги гледам да минизирам косъма на самият камък. Понякога се получава много добре, друг път не толкова. Зависи от стоманата, а и от моментната ми кондиция. Понякога просто не ми спори точенето. В случай на проблемна стомана или ако не ми е ден за точене, финиширам на чиста кожа, твърд биволски или телешки бланк, това ми помага да пстигам всеки път отлична острота от Индията. Ако  е добре загладена от употреба и последвана от стропинг на чиста кожа, става даже и за финиширане на дърводелски длета и ножове за дърво.

Откакто имам и ползвам комбинираната индия се “родих”... :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
Най-доброто предстои!

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1276
  • диагностициран
« Отговор #577 -: 27 Март, 2019, 10:30:22 »
Индиите с шевно масло ли се смазват за най-добро качество на работата ?
Зависи какъв резултат търсиш. Ако целиш бързина на създаване на апекса, вадене на щръбки и подбитости тогава рядки, нисковискозитетни масла като например WD-40 и едно още по рядко за ръжда което го продават в Lidl. От тези които съм пробвал. Ако гониш по малък косъм и по фина заточка, което трябва да върви редом и с нужната техника на ръката течен парафин, Ballistol  и др. по мазни и гъсти. ;) Това сме го коментирали вече в темата за камъка.
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 701
  • диагностициран
« Отговор #578 -: 27 Март, 2019, 10:39:13 »
Аз използвам зехтин, защото не мирише, а и по-лесно се почиства камъва в сравнение с машинните масла.   
Най тъмно е под лампата

Неактивен falcon88

• Старо куче
  • Публикации: 60
  • диагностициран
« Отговор #579 -: 27 Март, 2019, 12:23:23 »
Като заговорихте пак за индиите , ето какво си направих за моята , че ми писна да слагам разни кърпи , салфетки и други глупости и пак да се мърда като точа.

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1244
  • диагностициран
« Отговор #580 -: 27 Март, 2019, 12:33:44 »
Така се прави - и двете ръце да са ти свободни :)
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #581 -: 27 Март, 2019, 12:54:15 »
Като заговорихте пак за индиите , ето какво си направих за моята , че ми писна да слагам разни кърпи , салфетки и други глупости и пак да се мърда като точа.

(Щракни за да видиш изображението.)

По лесно е с антислип подложките. Само това ползвам, въпреки че имам и държач за камъни. Аз взимам от най-тънките и камъкът нито помръдва нито се клати. Ако имам нужда от височина ползвам друг камък от долу или кутия от Шаптън. Ако трябва да почистиш камъка не е нужно да развинтваш нищо, лесно променяш позицията на камъка, освен това подложката е много лесна за почистване и пренасяне.
Най тъмно е под лампата

Неактивен biafra

• Редовен
  • Публикации: 7
  • диагностициран
« Отговор #582 -: 27 Март, 2019, 14:47:02 »
Моите 5ст. по темата с държачите на камъни. :)

Неактивен Франко

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 211
  • диагностициран
« Отговор #583 -: 27 Март, 2019, 19:49:02 »
Карам с един обикновен държач от алиекспреса. Хубавото му е, че можеш да слагаш много размери камъни, не се пързаля, лесно го въртиш както си искаш, дава много добра височина и пръстите ми не опират на долната повърхност.
На Индията доста сносно се справям с минимизирането на косъма като след основното заточване правя "технологична бариера" и следващите движения са с постоянно променяне на страните и посоката на движение.

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 748
  • диагностициран
« Отговор #584 -: 31 Март, 2019, 19:41:44 »
Комбинирана Индиа от колегата Номад и евентуално един Софт Арканзас, строп с паста по желание. Също така може и рубинена керамика да се добави, понеже цената и е ОК, пък работи чудесно. Това е добър бюджетен вариант, който върши работа. Нататък варианти има много - диаманти, различни фиксирани точилки ( виж тая на Кериди) и естествени камъни, ама общо взето скачаш в "дълбокото" и си трябва практика най-вече.

Ми в един пост ИСТИНАТА! Да имаше как повече от веднъж да харесам - щях! Аз само пастата отричам последно време, ама верно е въпрос на вкус.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 581
  • диагностициран
« Отговор #585 -: 31 Март, 2019, 21:28:12 »
Ако трябва да избирам само един синтетичен камък, само в един грит, който да използвам като единствен камък. Изборът ми ще е фина Индия, защото е най-универсален. В зависимост колко грубо или фино е загладена повърхността, може да се използва както за грубо отнемане, така и за финиширане. Достатъчно твърд е за да не се налага подравняване с години, което позволява и заточване на длета и други инструменти. Самият камък се хаби достатъчно бавно за да изкара няколко поколения и то при ежедневно точене. Не се сещам за друг синтетичен камък, който да е толкова универсален. Иронията е, че Индията е камък създаден преди 120 години.
Не го пиша, защото продавам Индии, наистина не се сещам за друг синтетичен камък, който да е съпоставим. Не отричам другите синтетики, имал съм и все още имам, но ако трябва да си оставя само един, ще е фина Индия.

Ако трябва да избирам само един естествен камък, изборът ми ще е уашита или критски, пак по същата причина, това са най-универсалните камъни при естествените, поне от по-разпространените в Европа.

Неактивен Greystoke

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 67
  • диагностициран
« Отговор #586 -: 01 Април, 2019, 00:31:58 »
Ако трябва да избирам само един синтетичен камък, само в един грит, който да използвам като единствен камък. Изборът ми ще е фина Индия, защото е най-универсален. В зависимост колко грубо или фино е загладена повърхността, може да се използва както за грубо отнемане, така и за финиширане. Достатъчно твърд е за да не се налага подравняване с години, което позволява и заточване на длета и други инструменти. Самият камък се хаби достатъчно бавно за да изкара няколко поколения и то при ежедневно точене. Не се сещам за друг синтетичен камък, който да е толкова универсален. Иронията е, че Индията е камък създаден преди 120 години.
Не го пиша, защото продавам Индии, наистина не се сещам за друг синтетичен камък, който да е съпоставим. Не отричам другите синтетики, имал съм и все още имам, но ако трябва да си оставя само един, ще е фина Индия.

Ако трябва да избирам само един естествен камък, изборът ми ще е уашита или критски, пак по същата причина, това са най-универсалните камъни при естествените, поне от по-разпространените в Европа.

Привет,
Къде бихте поставил камък от боронов карбид спрямо фината Индия? Т.е. доколко по-не-толкова практичен е?

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 581
  • диагностициран
« Отговор #587 -: 01 Април, 2019, 01:08:37 »
Привет,
Къде бихте поставил камък от боронов карбид спрямо фината Индия? Т.е. доколко по-не-толкова практичен е?

От китайският боров карбид, черният цвят, който се продава в ибей, съм имал няколко и в момента имам един малък, не е лош абразив. За мен не е толкова универсален като фина Индия, защото дори и да се финишира с грубо зърно се заглажда много по-бързо от Индията и започва да губи скорост на работа. Дори и сериозно загладена от употреба, Индията сваля уверено метал, не съм имал Индия колкото и да е загладена да спре да работи, при боровият карбид заглаждането не се отразява добре, скоростта пада прекалено(за моят вкус). В момента боровият ми карбид се е загладил до степен да е прекалено бавен,  имам няколко естествени камъка, които работят по-бързо (а и доста по-фино).
Другото, което не ми харесва при боровият карбид е цветът, не позволява да се прави визуална обратна връзка при точене, поне на мен ми е трудно.

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #588 -: 02 Април, 2019, 20:35:44 »
Хи

Тъй с две думи да кажа, днеска получих една тараба балса - метър на 10 на 2 см и тутакси направих осем стропа - хич без стропове .... не бива :) Изрових всички говняни руски елмазни пастички .... Господ да ги ожали братята, туба от паста за зъби - вътре алмазная , отвънка етикет, който отдавна не се чете ..... поне са различни - на цвят ;), но някои имат и индикация, която забравих каква е, но той Були знае всичко :) Две думи за ГОИ - отдавна имам от трите вида, и една чисто ГОИ без индикация - мисля че е само смеска, към която добавят абразив; та - вече има и ментета ГОИ, има и правени в гаражи пр. ... една по-нова Грубая - има осезаемо едър абразив и сигурно ще я пробвам на полира - вероятно ще даде някой сатен ...

Та - само борния карбид съм го купувал от Ампида, но в момента те НЕ знаят дали имат от нея и какво точно са забъркали, но ще се интересувам; а Алмаз концентрат е нещо подобно на вид с борния карбид, много едри зърна но си личи че са Алмаз ;)

Цялото това упражнение - разбира се е в полза на нашего брата ножаря   O:-) и е само първи етап - вторият етап ще последва на следващата сбирка, на която ще редуваме разни остриета и стомани и .... ще гадаем, докато достигнем до "Нирваната в използването на пасти на балсови стропове"  :yahoo: :yahoo: :yahoo:

« Последна редакция: 02 Април, 2019, 21:03:46 от gogotattoo »

www.gogotattoo.net

Неактивен Добри

• Старо куче
  • Публикации: 1139
  • често подпийнал
« Отговор #589 -: 03 Април, 2019, 15:50:04 »
"Балсови стропове. Що е то и има ли почва у нас?"

Има има! Много по трудно се замазвам РР и резултатите са по добри когато основата е твърда. Единствено за мен е трудна импрегнирането, мойта паста е с консистенцията на литиева грес, даже с нагорещена повърхност трудно попиваше. Как ги импрегнира, ако не е тайна?

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #590 -: 03 Април, 2019, 20:28:15 »
Нема тайни - и аз се изненадах че това шибано дърво не попива, но всичките пасти ги положих с шпакла, като преди това намазах тънко масло, размазвах с пръст  с въртеливи движения - ОБРАТНО НА ЧАСОВНИКОВАТА СТРеЛКА - и с огъващата се китайска шпакла - набивах пастата колкото може; нагрявах с горещия пистолет /БЕЗ ПРЪСТ НА СПУСЪКА ;) / - и ги оставих да сАхнат ... На сабалента всички бяха засъхнали - но не съм ги пробвал още ..... щото са ми последна грижа   :yahoo: :yahoo: :yahoo: важното е да знаете че ги има и че със сигурност за някои от пастите и някои от стоманите - ще се окажат - ВЪЛШЕБНИ :) ....некое Нитробе например ....  :D :D :D

www.gogotattoo.net

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #591 -: 03 Април, 2019, 20:53:31 »
Колега отдавна продава стропове с балса и аз отдавна ги ползвам с диамантени пасти. Обаче не са чак толкова твърди, бих казал че доста поддават.. Видимо повече от кожените му стропове.. И няма никакъв проблем за нанасяне на диамантените пасти.
Най тъмно е под лампата

Неактивен VasilRalev

• Дарител
  • Прохождащ
  • *
  • Публикации: 20
« Отговор #592 -: 03 Април, 2019, 22:10:55 »
Ето скромните ми принадлежности

с това пък си оформям режещия ръб когато ножа е много зле и изръбен.

По едно бързо минаване от всяка страна и след това на камъните и за 5-10 минути ножа става като нов.

Поздрави
« Последна редакция: 03 Април, 2019, 22:31:33 от VasilRalev »
Ако искаш да научиш нещо, го учиш сам.
Ако не искаш да го научиш, другите те учат.

Неактивен Добри

• Старо куче
  • често подпийнал
« Отговор #593 -: 04 Април, 2019, 11:23:02 »
Колега отдавна продава стропове с балса и аз отдавна ги ползвам с диамантени пасти. Обаче не са чак толкова твърди, бих казал че доста поддават.. Видимо повече от кожените му стропове.. И няма никакъв проблем за нанасяне на диамантените пасти.

Предполагам колегата е Centurion. Имам два стропа от него, единия от едната страна е с балса от другата с кожа. Наистина кожата е твърда, което за моите цели е хубаво. Балсата е мекичка наистина, трябва да се внимава с РР, че лесно се наранява. Но при полиране не съм забелязал да поддава. Но аз я ползвам с най-финната паста която имам, и следователно не прилагам много натиск.

Иска ми се да пробвам с по-груба паста, имам средна и фина ГОИ, но ми трябва читава дъскЪ. Някакви идеи от къде мода да се сдобия в София с подходящи парчета?

Неактивен Grizzly

• Любознателен тип
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 489
  • диагностициран
« Отговор #594 -: 04 Април, 2019, 11:29:32 »
Предполагам колегата е Centurion. Имам два стропа от него, единия от едната страна е с балса от другата с кожа. Наистина кожата е твърда, което за моите цели е хубаво. Балсата е мекичка наистина, трябва да се внимава с РР, че лесно се наранява. Но при полиране не съм забелязал да поддава. Но аз я ползвам с най-финната паста която имам, и следователно не прилагам много натиск.

Иска ми се да пробвам с по-груба паста, имам средна и фина ГОИ, но ми трябва читава дъскЪ. Някакви идеи от къде мода да се сдобия в София с подходящи парчета?

Аз едно време ползвах трупче от дъбов паркет, ама това имах под ръка. Бая тежичък строп стана, но за домашно ползване е идеален. За кожа използвах стар офицерски колан - много е твърда кожата при него.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Най-доброто предстои!

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #595 -: 04 Април, 2019, 12:36:34 »
Добри

http://f3abg.com/materials/balsa - най-дебелата и най-леката е най-евтина, ама нещо правят с транспорта, ама ..... у двора немам балсово дрЪво :)

www.gogotattoo.net

Неактивен Добри

• Старо куче
  • често подпийнал
« Отговор #596 -: 04 Април, 2019, 15:37:13 »
Благодаря, Гого! Ще разгледам по-подробно тия дни. Като гледам размерите една летва ще стигне спокойно за 3-4 стропа.  *нинджа*

Неактивен biroman

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 3
  • диагностициран
« Отговор #597 -: 05 Април, 2019, 12:06:43 »
Някой използвал ли е Work Sharp Guided Sharpening System

Чудя се доста. Иначе до сега с 150/320 ЗАИ Берковица и шкурки.

Изпратено от моят JSN-L21 с помощта на Tapatalk

Неактивен Harry

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 82
  • диагностициран
« Отговор #598 -: 13 Април, 2019, 10:26:43 »
Колеги, от къде в София може да се купят така обсъжданите преди време словенски брусове.
Или ако предложите добра алтернатива на тях, също ще е чудесно.

Неактивен Georgiihr

• Напреднал
  • Публикации: 31
  • диагностициран
« Отговор #599 -: 13 Април, 2019, 10:57:19 »
Колеги, от къде в София може да се купят така обсъжданите преди време словенски брусове.
Или ако предложите добра алтернатива на тях, също ще е чудесно.
Баухаус.

ArmsBG OlightBG Batteryservice