Автор Тема: Интересна руска система за заточване TSPROF  (Прочетена 8581 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 431
  • Reputation Power: 942
  • nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!
  • диагностициран
Интересна руска система за заточване TSPROF
« Отговор #50 -: 25 Май, 2018, 01:28:32 »
Въпросната рубинена керамика, не е по-фина от Spyderco Fine, според мен са приблизително на едно ниво, като финиш. Не знам, китайците от къде го изкарват този грит 3000, но реално е много по-фина, чисто визуално, като финиш, е поне равностойна на японски 6000, ако не и по-фина. Spayderco fine, като ниво на финиш, също съответства, поне на 6000 японски. Най-фината керамика, която съм пробвал е Spyderco Ultra Fine, за мен, тя е прекалено фина и бавна, което я прави подходяща най-вече за микроскос, защото на широк скос е прекалено бавна, но пък за сметка на това, с микроскос, дава страхотна push cut острота, ако се използва правилно.

Рубинената керамика във формат за апексоидни точилки е залепена за некачествена пластмасова основа, ако пластмасата се махне и се залепи за алуминиева шина ще е по-добре.

Проблема с рубинената керамика е непостоянното качество на китайците, имам две във формат за апексоидна точилка- 150х22х5мм и първата, която поръчах за проба, работи много добре. В последствие поръчах още една и е видимо различна, с по-лошо качество. Има известен хазартен елемент, при поръчването на китайски точила, но специално за тези плочки, цената от 2-3 долара с доставката, го компенсира.

Въпросните китайски "ахати", все още не съм ги пробвал, поръчах един, така и не дойде. Но съм абсолютно сигурен, че това не е ахат. По принцип, не мисля че толкова твърд и бавен камък е удачен за полиране на голяма повърхност, но става за полиране на микроскосове.

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 443
  • Reputation Power: 1260
  • Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #51 -: 25 Май, 2018, 09:40:44 »
Имам такива керамики и ги ползвам на точилката на Кериди. Използвам ги за окончателното обиране на косъма.Има няколко вида фини плочки.
1. Познатата ни рубинена керамика. Имам няколко плочки от различни доставки. Качеството и не е като това на рубина от комбинираната с ахат плочка която познаваме. Малко по-светла е на цвят, работи по-бавно и се затлачва бързо.
2. Има една бяла плочка която е като рубина но абсолютно бяла. Тя работи много добре като скорост и не се затлачва чак толкова бързо.
3. Има една бяла дето мяза на мрамор. При мен дойде с пукнатинки, които не позволяват да и се направят фаски /рони се/. Ръбовете и са като пила и никога не съм я ползвал.
4. Ахат: колко е ахат един господ, знае но работи сравнително добре. Проблем е че не е много еднородна и въпреки изравняването тук таме нещо закача. Това закачане не оставя следи по острието, но пречи защото не знам кога е от проблемен участък по РР кога е от камъка.
Та качеството е пълно тото, не можеш да пристегнеш плочката добре защото пластмасата поддава и плочката се разлепва.
Моят съвет е,  като си дал толкова пари за истинска система, купи си истински камъни.. Може да похарчиш пари, но ще спестиш нерви и време
Най тъмно е под лампата

Неактивен Глокая куздра

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 79
  • Reputation Power: 267
  • Глокая куздра някой го чете.Глокая куздра някой го чете.
  • диагностициран
« Отговор #52 -: 25 Май, 2018, 20:12:36 »
Благодаря за съветите. Вижте, не съм тръгнал да икономисвам пари. Мисля да поръчам трите Индии на Нортън - груба, средна и фина - от тук. Между другото, ако някой има идея за по-добро място, откъдето могат да бъдат купени (с по-малка такса за транспорт или по-евтино), би ми помогнал. За залепените на плочки камъни, подготвени за апексоидни точилки разбирам, че не струват. Този комбиниран камък ахат/рубин достатъчно добър ли е? А виждам, че идва и с отделен камък за подравняване, което също е плюс. Ако има смисъл, мога да купя и този ахат. Но примерно този камък грид 10000 вече ми идва скъпичък... Ако има по-добри варианти за камъни с грид 3000 и нагоре в двуцифрения ценови диапазон, също биха ми били от полза.

Залепването на камъните за подложки или монтирането на странични държачи не ми е проблем. С точилото поръчах по 5 празни алуминиеви и плексигласови основи, а и сам мога да си направя алуминиева за 10-15 минути от парче алуминиева лента с ъллошлайфа. Или да преработя стар алуминиев радиатор от процесор или чипсет и да го лепна отстрани на камъка с проксипол.

А относно керамиките на Spyderco съвсем се обърках. Като ги вземах бях останал с впечатление, че са груба (кафява) с грид 400, фина (бяла) с грид 800 и суперфина (пак бяла, купува се отделно от Sharpmaker-а) с грид 1200. А според колегата nomad, който е много по-напред от мен в тази област, фината керамика отговаря на около грид 6000. В такъв случай суперфината трябва да е някъде около грид 10000. При това положение, да си купя още няколко оригинални пръчки на Spyderco и друго не ми трябва от грид 1200 нагоре, така ли?
« Последна редакция: 25 Май, 2018, 20:19:02 от Глокая куздра »
Глокая куздра штеко будланула бокра и кудрячит бокрёнка.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!
  • диагностициран
« Отговор #53 -: 26 Май, 2018, 00:25:25 »
Ще се опитам, да отговоря на въпросите, които те интересуват. Най-евтиното място за купуване на Индия е британският ибей(ebay.co.uk), всяка седмица излизат, поне 5-6 Индии, фини, груби, средни, комбинирани и т.н. С малко дебнене и проби в търговете, може да се спечели Индия, за десетина британски паунда. После, можеш да си я доставиш до България с Габко, за 5-6лв. Ще ти се върже на 30-35лв, крайна цена. Често, тези Индии, са позацапани и поочукани, по ръбовете и ъглите, но ако избираш внимателно за какво наддаваш, можеш да си вземеш прекрасен камък, на приемлива цена. В твоят случай, вероятно е най-добре да дебнеш за комбиниран(груб/фин), можеш после да го нарежеш и да си изкараш два груби и два фини камъка за точилката или дори 4 фини и 4 груби, ако успееш да ги нарежеш по-тънко(за мен е предизвикателство и не ми се получава да режа много тънко). Ако имаш фина и груба индия, средната е напълно излишна, доказано фината заличава всички следи от грубата без проблем. Според мен, средната Индия е създадена да се ползва в прогресия с мек арканзас. За много арканзаси, скока от груба Индия е прекалено голям, затова се използва средна Индия, като камък за груба работа и после се продължава с мек арканзас. В наши дни, почти никой не ползва средни Индии.

Лично за мен, апексоидните рубинени керамики, си струват, просто трябва да поръчаш 2-3, за предпочитане от 2-3 търговеца.От двете, които поръчах, едната работи прекрасно, сравнително бърза и фина, колкото Spiderco Fine. Другата се оказа по-бавна, защото се зацапва по-лесно. Т.е. успеваемостта на покупките, беше 50%, при цена под 3 долара, риска си струва. Лесно се разлепят от пластмасовата основа и могат да се залепят на алуминиева шина.

Относно керамиките на Spyderco, те определят някакви, произволни гритове, които не са базирани на едрината на абразивните частици в керамиката, което е истинското понятие грит, а на финиша на камъка, така както те го възприемат. Само че, Spyderco са американска компания и техните керамики се правят в Колорадо и ползват американската система за обозначаване на гритовете ANSI, която се различава съществено от яонските гритове(JIS). При ANSI например, грит 1200 се равнява приблизително на японски 3-4000. Но в случая със спайдърко, тези обозначения, не са акуратни. Визуално, като финиш, а и като острота, medium се равнява, поне на 4000 японски, fine, поне на 6000, a ultra fine, поне на 8-10000. Проблема с керамиките е, че са много твърди и бавни,  поради което, не полират  ефективно широки скосове. Ако търсиш, огледална полировка, особено при ножове с широк скос, като традиционни японски и скандинавски, ти препоръчвам, naniwa superstone, king 8000 или norton 8000. За по-ниските гритове, бих използвал,  американските камъни на boride.
В ибей, има един руснак, който продава голямо разнообразие от камъни, залепени на алуминиеви шини, за такива точилки. Има индии, шаптън, кинг 8000, boride и др. Цените му, според мен са разумни, предвид труда, който влага - https://www.ebay.com/str/sharpeningstones

Неактивен Глокая куздра

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
« Отговор #54 -: 26 Май, 2018, 13:37:39 »
Благодаря за подробния отговор, колега nomad. При положение, че новите Norton India се продават за $24 + доставка, мисля да си взема такива. Цената е близка до тази на камъните втора ръка в английския ebay, а ми се струва, че още нямам достатъчно опит, за да оценя само по снимка състоянието на даден камък и да забележа всичките му дефекти. Значи - ще си купя една груба и една фина India, щом няма нужда от средна.

А как точно става рязането на камъни? Имам ъглошлайф, имам диамантен диск за метал, както и дискове 1 мм за камък, но самата процедура никак не ми е ясна. Ако нарежа камък с ширина 2" и дебелина 1" на по 1/4", работната повърхност ще остане точно тази от среза. Т.е., той трябва да е абсолютно гладък. Струва ми се, че такъв може да се получи само с нещо като абрихт, на ръка не мога да си представя как ще го докарам. Освен това, при рязане се отделя много топлина. С каква скорост трябва да се реже, за да не повреди прегряването камъка? Или може би трябва да се ползва някакво водно охлаждане?

Иначе от финансова гледна точка идеята изглежда много привлекателна :) От камък 6" х 2" х 1" ще се получат 7 камъка 6" х 1" х 1/4". Един голям камък струва $24, а 6 алуминиеви подложки - $12 в сайта на TSPROF. Руснакът в ebay обаче иска по $17-$19 за India 6" х 1" х 1/4" на алуминиева подложка, т.е. 7 камъка излизат средно $126 при себестойност $36 (без да включваме цена на транспорта в сметките). И Boride камъните му никак не са евтини. Братушките от TSPROF продават комплект 6 камъка T2, грид 320 до 1200, за $40, а алуминиевите подложки за тях са $12 с включено в цената залепяне. Колегата им от ebay иска за същите камъни с подложките $20 + $21 + $24 + $26 + $27 + $29, или общо $147. Т.е. $95 надценка върху $52, в които е включена и печалбата на TSPROF. От друга страна, ако индиите са толкова здрави, че една може да се ползва по десетина години без подравняване и без да се износи, а рязането им е сложен процес, покупката на готов тесен камък с подложка изглежда оправдано...

За рубинената керамика ще направя както ми препоръчваш - ще си купя по една от различни производители, пък каквото сабя покаже... :) А като видя кой продава качествена, ще взема още 2-3 камъчета от него. Ще си купя и един фин камък Naniwa грид 8000 или 10000, за да го сравня с керамиките на Spyderco. А по-нататък - и една керамика на Shapton грид 8000 или 12000, пък практиката ще покаже кой е най-удачен...

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #55 -: 26 Май, 2018, 14:13:38 »
Ако имаш приятел в САЩ, който да ти поръча от въпросният сайт, за 24$ и в един момент, ако си идва, да ти го донесе си струва. Не съм им гледал скоро доставките, но преди бяха 50-60$. Отделно, ще имаш и ддс и някакви допълнителни такси за освобождаване от митницата. Да не говорим за изгубено време и нерви. В този смисъл, ebay.co.uk, е отличен вариант, докато Великобритания е част от ЕС, няма разправии с митници и бюрократични простотии, да не говорим, че доставката от там до тук, с Габко или подобна фирма е 5-6лв. Ако не си сигурен, че ще прецениш, дали камъка от търга става, просто гледай да е new old stock, демек, старо производство, но никога неупотребяван. Личат си по това, че са в добре запазена кутия и са напълно чисти и без отчупвания, такива камъни, също излизат за 10-12 паунда, ако дебнеш няколко седмици.

Рязането може да стане с ъглошлайф и диамантен диск, но за да се получи равномерен срез, трябва да ползваш стойка за ъглошлайфа, тогава не трябва да е проблем да го срежеш сравнително прецизно. Естествено, след като го нарежеш, ще трябва да го обрабоиш, защото остават дълбоки следи от рязането. За целта, може да използваш плоча гранитогрес, на която да сложиш силициев карбид на прах F60. Индията е много твърда и буквално след 1 минута, праха ще е наситнан на толкова дребни фракции, че ще трябва да сложиш наново и така докато подравниш и загладиш, в зависимост, колко грубо е отрязан, може да отнеме и половин-един час, да подготвиш едно отрязано камъче напълно. Винаги е възможно да има и брак при рязането. Когато се реже с диамантен диск, без охлаждане, диска ще се съсипе бързо, все пак, трябва да издържи, за да нареже една Индия. Режи на бавни обороти. Аз лично, съм рязал и подготвял Индии, макра и не по-тънко от 7-8мм и честно казано, цената на руснака ми се струва справедлива, доста труд и усилия са.

Не знам, от какви стомани са ти ножовете и с какви скосове. Имай предвид, че камъни с висока полираща способност, като naniwa superstone, norton 8000 или king 8000, не са оптимални за много съвремени, легирани и прахови стомани, нито пък за обикновени неръждаеми. Макар и да правят РР, естетически привлекателен, за мен практическият смисъл от тях се изчерпва за сканди и традиционни японски ножове. Стават, да полират РР и на други ножове, но след полировката с водния камък, за оптимална острота, ще трябва микроскос с друг абразив, така хем РР ще изглежда добре, хем остротата ще е оптимална.
Керамиката, макар и да не полира толкова добре е по-универсална, като абразив за финиширане на съвремени стомани. Може би, най-универсалният вариант за твоята точилка, ще бъде две Индии, фина и груба и накрая да финишираш с рубинена керамика. Ще се опитам да направя , две снимки на финиша от фина индия и после финиша на рубинената керамика след индията, да прецениш, визуално дали те остройва такава прогресия или ти трябва по-полиран РР.
« Последна редакция: 26 Май, 2018, 14:26:06 от nomad »

Неактивен Глокая куздра

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
« Отговор #56 -: 26 Май, 2018, 14:38:40 »
Да, имам познати в щатите, които могат да ми донесат безплатно 1-2 камъка, като се връщат лятото у нас. Иначе транспортът е в зависимост от теглото. Набутах се така с една клавиатура Microsoft Natural, която спечелих на търг за $20 в американския ebay. Обаче се оказа прекалено обемиста, за да ми я носят приятели в личния си багаж. А като ми я пратиха по пощата, доставката ми излезе над $60... Процедурата с рязането и подравняването не ми изглежда много проста. Ще видим, може да се пробвам, ако ми дойде вдъхновение :) Пък като начало ще си взема по едно готово камъче от руснака.

Ножовете ми са от неръждавейки - от AUS6, AUS8 и 440C, през 154CM, VG-10, BG42 и S30V, до S90V и S125V. Отделно всички приятели ме карат да им точа кухненските ножове :) Сканди остриета не ползвам, нито едностранно заточени японски кухненски. Досега съм точил всичко само на Sharpmaker-а и после строп на паста ГОИ. За смяна на ъгъла - двустранна диамантена плоча на Smith грид 400 и 700. Като цяло съм доволен от резултата, успявам да наточа почти всички до степен да свалят стружка от косъм. Единствено BG42 ми се опъва, както и един евтин китаец от D2 - просто не се получава при тях такава острота и това е! Но ми се струва, че сега със система за поддържане на фиксиран ъгъл и по-голямо разнообразие от камъни нещата ще стават много по-лесно.

Между другото, това със снимките е много добра идея. Гледам, че TSPROF предлагат USB микроскоп за точилото си, но цената ми се струва завишена, затова ще си го купя от AliExpress. Защото, колкото и да описваме остротата, която сме постигнали, снимки на режещия ръб с увеличение 500 или 1000 ще ни дадат много по-добра база за сравнение и възможност за коригиране на грешките...

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #57 -: 26 Май, 2018, 16:05:13 »
За съжаление, нямам дигитален микроскоп, хубавите са скъпи, а евтините китайски, не ми допадат. Правя, обикновени снимки на финиша, не са  кой знае какво, но все пак, дават известна прадстава за нивото на полиране. На първата снимка е финиша от фина Индия, на втората рубинената керамика след Индията. На рубинената, търках 7-8 минути, но това е максималната полировка, която постигам с нея, на Р6М5 с ТО, за механична ножовка. За сравнение, на третата снимка е огледална полировка на същата стомана, пак след фина Индия, но този път с кинг 8000, като с него търках едва 3 минути. Ако се гледа само полировката, логичният избор ще е кинг 8к, а не рубинената керамика. Но, за стоманите, които си изброил, аз лично бих предпочел да финиширам на керамиката. Естествено, нищо не пречи да се финишира на naniwa 10k или king8k или norton 8k и накрая, да се оформи микроскос с керамиката. Тогава ще се получи отлична полировка и по-подходяща острота. Но, от чисто практична гледна точка, индиите и керамиката са достатъчни.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1199
  • Reputation Power: 3116
  • bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #58 -: 26 Май, 2018, 18:30:38 »
Според мен, средната Индия е създадена да се ползва в прогресия с мек арканзас. За много арканзаси, скока от груба Индия е прекалено голям, затова се използва средна Индия, като камък за груба работа и после се продължава с мек арканзас. В наши дни, почти никой не ползва средни Индии.
Преди време си бях купил фабрична medium India, джобен размер, 100х20х6мм  и по стечение на обстоятелствата и без да съм го предвиждал с парчето, отрязано от Pike Washita № 1 quiality, което ти ми подари се получи много удачен комплект.  ;D Двата абразива се допълват много добре, с първия можеш да заточиш доста затъпено, а и повредено острие като дори минимизираш косъма, а с уашитата, която от едната страна съм изгладил до 600 Sic да го изфиниш достатъчно, че да се получи сваляне на сружка от косъм и вертикален срез на вестник без усилие. Даже го ползвах и в полеви условия, точих кухненските ножове на един приятел хижар.  Гого ми уши кожен калъф, точно по размер на камъните и с разделител по средата, да не се трият и удрят един в друг, та го нося постоянно в раницата.
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #59 -: 26 Май, 2018, 19:30:56 »
Преди време си бях купил фабрична medium India, джобен размер, 100х20х6мм  и по стечение на обстоятелствата и без да съм го предвиждал с парчето, отрязано от Pike Washita № 1 quiality, което ти ми подари се получи много удачен комплект.  ;D Двата абразива се допълват много добре, с първия можеш да заточиш доста затъпено, а и повредено острие като дори минимизираш косъма, а с уашитата, която от едната страна съм изгладил до 600 Sic да го изфиниш достатъчно, че да се получи сваляне на сружка от косъм и вертикален срез на вестник без усилие. Даже го ползвах и в полеви условия, точих кухненските ножове на един приятел хижар.  Гого ми уши кожен калъф, точно по размер на камъните и с разделител по средата, да не се трият и удрят един в друг, та го нося постоянно в раницата.

Средната Индия, ми харесва, като алтерматива на грубата, заради това че дава добра, визуална обратна връзка, вижда се сваленият метал по камъка, също както по фината. На грубата, заради тъмният цвят е по-трудно да се следи какво се случва.

Радвам се, че уашитата вече е влязла в употреба в полеви условия :) Между другото, Нортън произвеждат(все още) един комбиниран камък, от мек аркнзас и medium India- https://www.sharpeningsupplies.com/Norton-Combination-India-and-Arkansas-Sharpening-Kit-P440.aspx

Всъщност, последните години, освен тази комбинация, не съм виждал техни меки арканзаси в продажба, имам предвид ново производство. Подозирам, че и този комбиниран камък е от някакви залежали складови наличности, които разчистват. Съвсем са загърбили производството на естествени камъни, а е жалко, защото държат едни от най-хубавите кариери. Щеше да е страхотно, да пуснат отново, уашити от кариерата на Pike.
« Последна редакция: 26 Май, 2018, 19:38:53 от nomad »

Неактивен Глокая куздра

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
« Отговор #60 -: 05 Юни, 2018, 23:35:36 »
От няколко дни съм щастлив притежател на точилото "Профиль" :) Гледах, пробвах, учих се... И дойде време да споделя начални впечатления.

За първи път узнах за тази система от един пост тук, във форума. Някой беше качил клип със заглавие: "Профиль - системата, която промени живота ми". Тогава заглавието ми се стори леко пресилено. Но вече разбрах какво е имал предвид автора... За човек като мен, точил в последните 10 години с "Шарпмейкър"-а на Spyderco и от време на време с някоя диамантена плочка или груба белгия за особено тъпи ножове, промяната е просто революционна! Зная, че майстори на заточването като bully и nomad се усмихват скептично, четейки това ;) И са прави за себе си... Ако отдели 3-4-цифрена сума за камъни и 3-4-цифрен брой часове за практика и обучение, човек сигурно може да се научи да постига подобни, че и по-добри резултати и без такова точило. Но за мен достойнството на уреда е, че позволява на кого да е да седне и за час-два да направи същото. Разликата е като между лък и винтовка. Стрелецът с лък, практикувал ежедневно в продължение на четвърт век, може да постави ябълка на главата на сина си, да се отдалечи на 50 метра и да я улучи с първия изстрел. Но всеки, на когото връчиш винтовка "Драгунов" със стойка, добра оптика и сандъче патрони, след няколко часа може да направи същото.

Преди да поръчам "Профиль" проучих внимателно алтернативите. От "Edge Pro Apex" и китайските му аналози, през чудесното в ценовия си клас точило на колегата Keridi, до прекия конкурент на "Профиль" - системата за заточване "Казак Про" и американската измишльотина "Wicked Edge". Изискванията ми бяха:

- поддръжка на фиксирани ъгли във възможно най-широки граници;
- възможност за лесна и бърза смяна на страната, която се заточва;
- възможност за работа с камъни, произведени от трети страни;
- възможност за заточване на остриета с рикърв, както и на серетирани такива;
- стабилна, здрава и "вечна" конструкция.

Заради липсата на ротационен модул се отказах от Edge Pro и варианта на Keridi. Все пак, още от учебното клипче на Sharpmaker-а съм запомнил, че във финалната фаза на заточването се редуват по едно движение от всяка страна. А идеята да свалям ножа от държача и да го обръщам при всяко минаване на камъка не ми се нрави. Wicked Edge не ме устройва заради специфичните си фирмени камъни и конструкцията, която е крайно неудобна за заточване на серетация. За цената да не говорим... Гледах клипове и ревюта на "Профиль" и "Казак", мислих... И двете точилки работят на еднакъв принцип. И двете са изработени качествено и позволяват прецизен контрол на ъгъла. Това, което наклони везната, беше стойката. "Профиль" идва с масивна овална желязна стойка с тегло няколко килограма, която дава изключителна стабилност на точилото при работа. Докато "Казак Про" се предлага или във вариант с три опорни точки, който лесно би надрал повърхността на масата или би се плъзнал по нея, или с някаква крайно съмнителна стойка с вакуумираща основа, която на клиповете ясно си личи как се клати.

Предимствата на "Казак"-а са две. Едното са челюстите, изработени от цяло парче метал, а не от две отделни парчета стомана, свързани с пружинни пластини като при "Профиль". Оказа се обаче, че братушките също предлагат като опция "цельнофрезованные зажимы", т.е. челюсти, изработени от цяло парче авиационен алуминий, които не се огъват. Второто предимство на "Казак" е системата за бързо откачане на ножа заедно с рамото и държачите. Да, удобна екстра е, ако човек иска да направи бърз тест на остротата по време на заточване. Но за мен стабилното закрепване е по-важно. Освен това, "Профиль" предлага някои много приятни допълнения. Например челюсти с понижен ъгъл, позволяващи заточване до 7.5° на страна (стандартните позволяват до 10° минимум). Държач за заточване на ножици. Конусни челюсти, при които захващането на острието става с въртене на две колелца, а не с отверка или ключ шестогран. Комплекти качествени заточващи камъни на изключително хуманни цени. Фирмен куфар, позволяващ разглобеното точило да бъде пренасяно удобно. Пък и като производител TSPROF ми изглежда значително по-надежден. Имат си сайт, автоматичен конфигуратор и екип за поддръжка, който реагира в рамките на часове през работно време. Докато "Казак Про" има само страница във фейса. Като ще дава човек толкова пари, по-добре да е за продукт на производител с традиции, който ще продължи да го усъвършенства и да предлага все нови аксесоари, както и резервни части при нужда. А качеството продукцията при ижовските машиностроители и оръжейници е легендарно...

И така - след еднодневна кореспонденция на руски с изключително любезния и компетентен представител на TSPROF г-н Василий Чирков уточнихме конфигурацията, начина на плащане и срока на доставка. Изборът ми (съобразен - уви - с финансовите ми възможности в момента) включваше:

И като пиша "любезен и компетентен", това не са комплименти. След като видя, че съм поръчал комплекта от шест тесни бориди T2, човекът ме попита желая ли да бъдат залепени фабрично за алуминиеви подложки, на които да бъде гравиран грида на всеки камък, защото надписите по самия камък се изтъркват в процеса на ползването му. Срещу символичните $10 допълнително. За сравнение - в ebay само алуминиевите подложки за Edge Pro вървят по $2 бройката + доставка, а за лепене и гравиране познайте колко още ще искат. Най-приятно впечатление ми направи, че продавачът е истински консултант и се опитва да предвиди проблемите на клиента и да ги предотврати, а не само да си продаде стоката.

В следващите дни ще опиша подробно предназначението, предимствата и недостатъците на всеки от аксесоарите - както вече купените, така и тези, които мисля да поръчам в обозримо бъдеще. А засега ще споделя само резултатите от първия тест - препрофилиране на максимално изтормозено китайско копие на Широгоров от D2 от 40° на 25°. Нарочно избрах нестандартен ъгъл, изискващ значително отнемане на материал. При това от острие, което така и не успях да заточа до състояние да бръсне с помощта на Sharpmaker-а и диамантите на Smith's. Първи опит, за по-малко от два часа, на човек, който никога не е заточвал с такава система. Същия тип острие с фабрична заточка (имам няколко такива ножа):

След заточването първо с фирмените абразиви "Профиль" грид 120 до 400, после с бориди T2 от 320 до 1200, полиране с паста ГОИ и след това - на гладка кожа:

Неактивен KirilPetkov

• Старо куче
  • Потребителско име: kirilpetkov
  • Публикации: 1398
  • Reputation Power: 1196
  • KirilPetkov води добър живот!KirilPetkov води добър живот!KirilPetkov води добър живот!KirilPetkov води добър живот!KirilPetkov води добър живот!KirilPetkov води добър живот!KirilPetkov води добър живот!KirilPetkov води добър живот!KirilPetkov води добър живот!KirilPetkov води добър живот!KirilPetkov води добър живот!
  • диагностициран
« Отговор #61 -: 06 Юни, 2018, 06:37:35 »
Много полезно, благодаря  :nabira: 
Пропусната тренировка не се наваксва,тя се губи.

Неактивен Me4ka

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 460
  • Reputation Power: 1205
  • Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!
  • ursus cosmatos
« Отговор #62 -: 06 Юни, 2018, 09:49:50 »
Резко заинтригуващо четиво, което осмисли моето утро. Честито за TSPROF-а и благодаря за представянето.

Неактивен Глокая куздра

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
« Отговор #63 -: 07 Юни, 2018, 03:41:28 »
@Me4ka
Чакай, чакай, то ревюто сега почва... :D

Дойде ред на обзора на отделните компоненти. Основният корпус с цена $255 включва релсата, на която се поставят челюстите, ротационния модул, рамката, към която за закрепени, вертикалната мачта, на която се намира направляващата дупка, механичния ъгломер и рейката с основен държач на камъните за заточване. Вертикалната мачта може да бъде прикрепена за рамката по два начина - или директно да бъде завинтена, или да се завинти към т.нар. реечен подемник (Lifting unit). Последният не е много евтин, увеличава цената с около $100, така че можете да помислите нужен ли Ви е. Предназначението му е да осигури бърза промяна на височината на мачтата, респ. ъгъла на заточване. Ако липсва, ще Ви се наложи да завинтвате около 10-12 сантиметра резба, докато стигнете от максималния до минималния допустим ъгъл на заточване. Ако обаче го имате, можете да придвижите бързо мачтата нагоре или надолу чрез въртене на удобно метално колело, след това да затегнете второ колело, намиращо се срещу него, за да блокирате движението на подемника и да донагласите само последните 1-2° с помощта на резбата, която променя ъгъла значително по-плавно. Определено полезен модул, макар и не задължителен.

Закрепването на рамката към масата, на която ще се точи, може да стане по два начина. Или с менгеме, включено в основния комплект, или чрез завинтване на рамката към голяма метална основа с овална форма и тегло няколко килограма (Stand):

По мое скромно мнение - абсолютно задължителен компонент! Основата е масивна, напълно плоска отдолу и дава идеална опора при заточване. С нея идва и комплект гумени крачета, които някой може да залепи, ако точи върху маса с лъскава повърхност и се опасява да не я надраска или е поставил точилото върху хлъзгава повърхност, например фаянсови плочки. Напълно си заслужава допълнителните $52.

Идва ред на челюстите за закрепване на ножа. Производителят предлага седем вида челюсти:

- единични
- единични с понижен ъгъл на заточване
- двойни
- двoйни с понижен ъгъл
- конусни
- фрезовани от цяло парче алуминий
- перпендикулярни, за заточване на ножици

Плюс работна масичка, която може да се монтира на рейката за челюсти и също има два притискащи елемента, но шлифованият елемент се поставя върху нея, което обезсмисля ротационния модул.

Единични челюсти (K02 Single Clamp):

Класическият начин за закрепване на нож. След няколко експеримента се убедих, че това ще е един от най-рядко използваните компоненти. При мен - навярно само за Victorinox-а. Защото при всяко острие, по-дълго от 5-6 см, двйните челюсти осигуряват по-стабилен и надежден захват. Цена - $36.

Единични челюсти с понижен ъгъл на заточване (K02 Single Clamp with reduced angle):

Определено по-добър вариант от горния, защото обикновено късите остриета са тесни и се точат на по-малки ъгли, тъй като се използват за по-фино рязане. Както вече споменах, челюстите с понижен ъгъл осигуряват минимален ъгъл на заточване от 7.5° (при острие с ширина 20 мм) спрямо 10° за обикновените. Поръчах обикновените, защото влизаха в състава на комплекта с намаление, но бих предпочел тези. Цена - $40. Може би при следващата поръчка...

Двойни челюсти (K02 Double Clamp):

Класически за закрепване на острие, по-дълго от 5-6 см. Както и при двата вида единични челюсти, те се състоят от 4 части: стоманени щипки, които държат острието, алуминиев блок, който се закрепва за рейката на ротационния модул, стоманен винт, който пристяга алуминиевия блок към рейката и стоманени пластинчати пружини, които свързват стоманените щипки с алуминиевия блок. Плюс винтове за пристягане с шестогранни дупки. Може би най-често употребявания компонент. Цена - $52.

Двoйни челюсти с понижен ъгъл (K02 Filet Double Clamp):

Изключително полезен аксесоар! Теоретично осигуряват ъгъл на заточване до 7.5° на страна при острие с ширина 20 мм. На практика се наложи да ги ползвам, за да заточа на 12.5° копието на Широгоров, като захвана острието близо до върха в участък, където е по-тясно от 15 мм. Респ. колкото по-тясно е острието, толкова по-голям е минималният ъгъл, на който може да се заточи. Така че в много случаи тези челюсти се очертават като незаменими! Цена - $58.

Конусни челюсти (Conical double clamp):

Същите като двойните обикновени с тази разлика, че затягането на ножа в тях става не с пристягане на винтове с отверка или Г-образен ключ, а с двете колелца отстрани. Според описанието осигурявали по-равномерно разпределение на напрежението при затягане. Последното мен малко ме съмнява, доколкото всички изброени до тук челюсти са изработени от закалена пружинна стомана 65Г и при дебелина над 5 мм в областта, в която ги стяга винта, не виждам как би се получило неравномерно напрежение. Все пак остава факта, че с тях е много по-лесно и удобно да се постави и свали ножа, така че при следващата поръчка на части задължително ще си ги купя, въпреки не малката цена от $70.

Фрезовани челюсти от цяло парче алуминий (Whole Milled Clamps):

Както вече споменах, изброените досега челюсти се състоят от стоманени щипки, алуминиево тяло и стоманени свързващи пластини. Обаче някои потребители са се оплаквали, че при много силен натиск, например при препрофилиране, свързваите стоманени пластини се огъват леко и ъгълът се променя. За решаване на този проблем TSPROF пускат челюсти с нова конструкция, изработени от монолитно парче фрезован авиационен алуминий. Като цяло, изглеждат полезни за определени случаи, така че ги предпочетох пред коничните в настоящата поръчка. Цената им е близка до тази на коничните - $82.

Перпендикулярни челюсти за заточване на ножици (Attachment for sharpening scissors and straight knives):

Името говори достатъчно за предназначението им. Не са ми първа грижа, така че с оглед на ограничения бюджет не ги включих в настоящата поръчка. Може би при следващата покупка на аксесоари ще прежаля $36 за тях.

Работна масичка (Removable table K02):

Масичка, предназначена за шлайфане на различни нестандартни инструменти. До момента не съм почувствал нужда от такава. С оглед на цената - $50 - за сега нямам намерение да я купувам...

В описанието на алуминиевите челюсти споменах за проблема с огъване на свързващите стоманени пластини при класическата конструкция. Въпросните пластини - както за единичните, така и за двойните челюсти - са с дебелина 0.8 мм и започват да се огъват при натиск 0.5 кг. След като потребителите споделят за проблема, производителят пуска и усилени пружини с дебелина 1 мм, които издържат до 1 кг без огъване и за двата вида челюсти (Reinforced springs for single clamp & Reinforced spring for double clamp), съответно на цени $8 и €10:

Поръчах и от двата вида. И веднага ги монтирах. Само че с една малка модификация: поставих двойните усилени пружини на челюстите с понижен ъгъл. Оригиналните 0.8 мм, които останаха от тях, монтирах върху пружините на нормалните двойни челюсти, така че те станаха с обща дебелина по 1.6 мм. Което по никакъв начин не попречи на закрепването им. А усилените пружини за единичната челюст поставих върху оригиналните и се получи обща дебелина 1.8 мм. При препрофилирането на китайската D2, захваната в челюстите с понижен ъгъл с монтирани усилени пружини не забелязах каквото и да е огъване. Обмислям вариант да си поръчам още едни усилени двойни пружини и да ги поставя на класическите двойни челюсти на мястото на единичните, така че да се получи общо 1.8 мм дебелина, а единичните да добавя на челюстите с понижен ъгъл и те да се сдобият също с 1.8 мм. За всеки случай...

И преди да завърша темата с челюстите, остава да спомена още две малки модификации. Забелязах, че на клиповете за "Профиль" повечето потребители облепят острието си с хартиено тиксо преди да го поставят в челюстите, очевидно с цел да не се надраска. Само че от опит зная колко досадни следи от лепило оставя въпросното тиксо, особено след силно притискане, така че измислих друго решение. От стара опаковка на мобилно handsfree изрязах ей такива двойни пластмасови пластини:

Нанизах ги на затягащите винтове на челюстите и в резултат се получи ето това:

Освен че предпазват от надраскване, с лека модификация (левия вариант на предните две снимки) тези пластини осигуряват и надежден захват на остриета с клиновидно скосяване, които нямат плоска част в основата си. Ето как изглежда кухненският ми KAI Shun в алуминиевите челюсти с тези пластини:

Обмислям и още една модификация. С пластмасовите пластини с подвит връх се решава проблема с клиновидното скосяване. Но остава този със закрепването на ками без плоска част, като например тази на Applegate - Fairbairn. Понеже не ми се ще да разглобявам камата си при всяко точене, обмислям да намеря добър фрезист и да му поръчам да изработи два ей такива улея на двойните ми челюсти с понижен ъгъл:

Избрах челюстите с понижен ъгъл, защото камите ми са с тясно острие. И не съм сигурен, че когато централният ръб на камата легне в улея, ще ми останат достатъчно градуси за заточване с обикновените двойни челюсти. Избрах ъгъл на улея 120°, защото той трябва да е по-малък от този на острието с най-малък ъгъл. Така притискането ще стане в три линии - централната на улея и двете странични, което ще осигури симетричен захват. Докато ако улеят е с ъгъл, по-голям от този между двата скоса на камата, притискането ще стане по две линии и няма да е симетрично. Ъгълът на камата на Полковника е 140°, а този в предната част на бастуна на ColdSteel - 130°. Затова се застраховам със 120°.

За днес - толкова, че скоро ще съмне, както казала Шехерезада :) Продължението - тези дни...
« Последна редакция: 07 Юни, 2018, 03:49:21 от Глокая куздра »

Неактивен keridi

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 494
  • Reputation Power: 3541
  • keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #64 -: 07 Юни, 2018, 11:12:38 »
''Заради липсата на ротационен модул се отказах от.......''
Не бих коментирал,но липсата на ротационен модул,във много случаи е предимство!
При много остриета се получава лека разлика в основните скосове,и корекцията е възможна само с промяна на геометрията,а това става само чрез  изместване ма клина относно ъгъла на работната ос!
При много кухненски ножове,при които върховете са много тънки,а стоманата еластична,ако върха не е прибран максимално близо до основата на острилката,респективно прихващачите-пропадането на върха е неизбежно!
Има и други недостатъци при ротациония модул,но нямам време да пиша!
Относно камъните-Откакто се появиха диамантините+водна шкурка за финиш,аз за камъни не мога и да си помисля!
Това не означава,че ги отричам,защото при определени инструменти,заточването е възможно само с камъни.

Всеки трябва да разбере,ЧЕ профи е човека който заточва,а системата е помощно средство!?

Иначе машинката е шикарна  :nabira:

Никога не отричай това,което днес не можеш да разбереш,за да не се окаже утре,че си бил глупак

Неактивен Глокая куздра

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
« Отговор #65 -: 07 Юни, 2018, 17:11:41 »
При цялото ми уважение, колега keridi, не виждам как липсата на нещо полезно може да е предимство. Съгласен съм, че има редки случаи, в които ротационната система може да не се ползва, а вместо това ръчно да се обръща ножа и да се измества спрямо ъгъла на работната ос. В което няма нищо сложно - затягаш максимално контролиращия ротацията централен винт и въртенето става почти невъзможно. След което ползваш точилото като такова без ротация. При наличните в момента прихващачи (по една двойка обикновени, с понижен ъгъл и алуминиеви) мога да защипя ножа на 6 места едновременно, така че и най-тънкия връх няма да остане да виси и да се огъва.

С "Профиль" няма никакъв проблем да използваш каквито ти душа иска шкурки, ако ги предпочиташ пред камъните. Продават се празни плексигласови подложки, които можеш да облечеш със шкурка и да точиш с тях. Нещо повече - ако имаш някаква фиксирана машина за рязане (абрихт, банциг или дори ъглошлайф или зеге на стойка) можеш сам да си направиш каквито пожелаеш подложки за шкурка - широки, тесни, полу-цилиндрични за остриета с рикърв, ако щеш и с V-образна форма за точене на серетации... Честно казано, аз още не съм пробвал да точа с шкурка. Но ми се намират в къщи по няколко листа водни с грид 1000, 1500 и 2000. Понеже обичам да се запасявам си купих с точилото и комплект плексигласови подложки, без дори да зная какво точно ще ги правя. Но ти ми даваш много добра идея за експерименти *palec*

А критериите за професионализъм - това е по-сложна тема... :D Знаещ ли например коя е била най-високата титла сред майсторите-строители? Спомни си Кольо Фичето :) Наричали са го УСТА Кольо Фичето. Защото е достигнал до такова майсторство, че вече не му е е налагало да дяла камъни, да бърка разтвори и да зида. Работел е само с устата си: ти направи това, вие тук - онова...

Същото става и при нас. Техниката се развива и колкото по-съвършена става, толкова повече човекът се превръща в помощно средство. Защото добре проектираните и изработени уреди спестяват годините труд, необходими за придобиване на основни умения. Дават възможност на хората да се учат какво искат да постигнат, а не как. За "как" вече си има готови инструкции, които всеки може да изпълни. Искаш еди-какъв скос? Затегни острието в еди кои щипки, закачи камък № X, върти винтче № XX, докато на екрана се покажат цифрите XYZ. Ха сега хвани направляващата на камъка и я движи напред-назад, като през X движения въртиш основата на 180°, докато получиш желания резултат.

Статуквото се променя, колега. Но пък в японския език един и същ йероглиф означава "криза" и "възможност за развитие"... Да се надяваме, че ни чакат "интересни времена" :)

Неактивен keridi

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #66 -: 07 Юни, 2018, 18:20:19 »
Нямам нищо въпреки системата-дори много ми допада!
И много бих се радвал,всеки българин да можеше да си я позволи?
 :nabira:
Никога не отричай това,което днес не можеш да разбереш,за да не се окаже утре,че си бил глупак

Неактивен isbotev

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 32
  • Reputation Power: 18
  • isbotev няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #67 -: 07 Юни, 2018, 18:44:13 »
Лека вметка по повод Кольо Фичето. Той е работил по турско време, а на турски "usta" означава "майстор". Та така - първо турците са го нарекли така, а после е останало и в българския със съответните му интерпретации.
По темата: имам подобна точилка (не знам защо им казват "с фиксирани ъгли", за мен повече подхожда "фиксирана точилка") и в началото я ползвах активно. Напоследък, обаче, я изваждам само при тежък случай, налагащ препрофилиране на скос. Всичко друго - на ръка. В тази връзка, нека колегата Глокая куздра да поработи малко с точилката, да види как е, що е, плюсове, минуси и т.н. и пак ще говорим.
Иначе, смятам че keridi е прав - това е само един инструмент, а майсторът е този, който го държи. Щото и совалка да му дадат на някой, ако не знае какво да прави с нея, като нищо ще я прати към грешна планета.

Неактивен aum7

• Редовен
  • Потребителско име: Георги Маринчев
  • Публикации: 60
  • Reputation Power: 22
  • aum7 няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #68 -: 07 Юни, 2018, 19:48:34 »
може би съм първият закупил руската система от колегите от форума..поне така се твърдеше като я представих, не че има някакво значение и с Димо сме я коментирали и аз я закупих основно заради удобството на ротацията. Нямам много време сега да описвам дълги впечатления ще се спра само на един голям плюс за мен и един голям минус, с уговорката, че минуса е концептуален и касае всички фиксирани точилки...Плюса поради масивността си ми дава възможност да си ползвам всички камъни, които съм събирал през годините..основно естествени и такива като Нортон Индия например с размери 200 на 50 мм (качвал съм снимки тук) и да си работя спокойно особено при по-дълги остриета..Недостатъка..всички скрити неравномерности по скосовете особено на ръчно изработени ножове лъсват на секундата..и режещият ръб става неравномерен.
« Последна редакция: 07 Юни, 2018, 20:26:56 от aum7 »

Неактивен aum7

• Редовен
  • aum7 няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #69 -: 07 Юни, 2018, 20:01:55 »
Ето един пример на ръчно изработен нож и то от реномирана марка..първичният скос се разминава доста от двете страни в резултат на което режещият ръб е почти два пъти по-широк от ляво на дясно...мисля че karidi точно това има предвид и е прав..но пусти мързел и свободни пари  Мисълта ми е че ако трябва на всяко обръщане да променям ъгъла за да пазя равномерния РР поне за мен се губи улеснението на постоянното обръщане и по-добре да бях си останал със системата на Димо и неговата концепция за заточване :nabira:
« Последна редакция: 07 Юни, 2018, 20:21:07 от aum7 »

Неактивен Марко

• Напреднал
  • Публикации: 100
  • Reputation Power: 35
  • Марко няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #70 -: 08 Юни, 2018, 10:47:51 »
Изумително е колеги. Изумително е да сравнявате Трабанче и Ферари. И доколкото разбирам, Трабанчето ще се окаже по-добро. Годините ме научиха да не се учудвам на нищо. Така е със сигурност по-весело! Наздраве, за изумителните неща! :)
Уходим по одному. Если что - мы геологи.

Неактивен keridi

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #71 -: 08 Юни, 2018, 11:26:22 »
"Изумително е да сравнявате Трабанче и Ферари"

Най тъпото нещо е,когато се говори за  конкретна дейност,която включва няколко фактора/човешко познание и умение,корекция на геометрия,помощно средство/ да се правят сравнения с коли?
Аз ще го кажа по друг начин:
Когато фотографа е художник,и със "сапунерка" ще направи шедьовър!
Така е и при заточването със помощни средства-системи с фиксиране на ъгъла!

''Годините ме научиха да не се учудвам на нищо.''-Мен също?

Неактивен aum7

• Редовен
  • aum7 няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #72 -: 08 Юни, 2018, 14:25:22 »
За да сравняваш две неща се предполага че притежаваш и си работил и с двете..при мен поне е така...

Неактивен evgo

• Старо куче
  • Публикации: 365
  • Reputation Power: 3061
  • evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!
« Отговор #73 -: 08 Юни, 2018, 16:49:55 »
Ето един пример на ръчно изработен нож и то от реномирана марка..първичният скос се разминава доста от двете страни в резултат на което режещият ръб е почти два пъти по-широк от ляво на дясно...
Мисля, че ако се поставят двойните челюсти и центрираш острието с подложки, така че разстоянието от върха на ножа до основата да еднакво след завъртане и от другата страна, скосовете ще се изравнят. Ако примерно в ляво положение отвеса е 12 см., а от дясно 12,2 см. подлагаш на външната челюст, докато станат примерно по 12,1см. Поне, ако е гринден прекалено кофти се получава. :nabira:

Неактивен Глокая куздра

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
« Отговор #74 -: 13 Юни, 2018, 21:51:11 »
Ето един пример на ръчно изработен нож и то от реномирана марка..първичният скос се разминава доста от двете страни в резултат на което режещият ръб е почти два пъти по-широк от ляво на дясно...
Е, хайде сега... Дай да обвиняваме TSPROF, че тяхната система не точи правилно дефектните екземпляри американска ширпотреба... Аз точно затова като чуя "custom" и "ръчно изработен" - бягам като дявол от тамян! Защото тези термини значат, че качеството на всяка отделна бройка зависи от това с кой крак е станал сутринта някой "майстор", колко е пил предната вечер и дали му е пуснала жена му нощес :D За мен идеалът за производител е "Microtech". Вярно, скъпички са. Но това е, защото те заявяват: "Работим с допуск 10 микрона!". Което означава, че ако измериш кои да е два техни ножа от една и съща серия, или двете страни на кое да е тяхно острие, разликите няма да надхвърлят една стотна от милиметъра.

Извинявам се за лиричното отклонение :) Продължавам с обзора. Стигнахме до заточващото рамо. В основната конфигурация влиза рамо с държач с ширина на челюстите 23 мм, който може да захваща камъни с дължина до 21 см. Конструкцията е стандартна, съвместима с "Edge Pro". Ограничаването на хода напред-назад става с два пръстена с метални винтове, които при затягане фиксират позицията. Във втората версия на "Профиль" върху рамото между ограничителните пръстени и направляващия отвор на рейката са нанизани две пружини, които предотвратяват удара на пръстените в направляващата втулка. Определено приятна промяна в сравнение с пластмасовите шайби, които видях на клиповете в първа версия. Самото заточващо рамо се състои от две части, които се съединяват с резба една с друга. Свързването е грамотно изпълнено - с достатъчно дълъг винт плюс цилиндрична част, в която едното парче влиза в другото:

Така няма опасност огъващият момент, породен от натиск с камъка, да повреди свързващата резба.

Като допълнителна опция се предлага рамо с тесен държач на абразиви, с ширина на челюстите 15 мм и максимална дължина на захванатия камък 17 см (Narrow abrasive holder):

След известен размисъл прежалих $50 и го поръчах. Оказа се изключително удобен за тесните абразивни камъни, както и за поставяне на триъгълните пръчки от Spyderco Sharpmaker-а. За последните ми се налoжи да измайсторя с помощта на дремел, пила и ъглошлайф малки алуминиеви накрайници:

Признавам - получиха се изключително грозни и не особено удобни :) Но пък моделирах в SolidWorks как би трябвало да изглеждат:

Като остане някой свободен лев, ще дам да ми ги изработят от неръждавейка на фреза и машина за пробиване с електроерозия. Смисълът на цялата идея е в това, че единствено триъгълните камъни позволяват заточване на серетирано острие с контрол на ъгъла. Освен камъните на Spyderco в нета се продават най-различни други - груби и фини индии, рубинена керамика и какво ли още не... Но ако бъдат използвани по начина, предлаган от производителя,

от три страни и три ръба ще може да се използва само единият ръб. А с комплект от два чифта такива държачи ще могат да се използват всички ръбове, както и трите страни за по-големи остриета с рикърв. Което би било много удобно като се вземе предвид скоростта, с която ръбовете се зацапват и трябва да бъдат почиствани с гъба и абразивен прах, за да продължат да работят.

Към точилото се предлагат най-различни абразиви - комплекти от камъни, диаманти, шкурки и пасти. Това е тема, която не съм дотам компетентен да обсъждам, затова ще споделя само опита си с камъните, които поръчах.

Заради отстъпката купих комплекта от пет керамични камъка "Профиль" (Profile abrasives):

Към тях се прилага безплатно брезентов калъф за съхранение. Размерите им са 200 х 25 х 6 мм, а гридовете - 120, 220, 400, 600 и 1000. Преди работа трябва да се накиснат във вода за няколко минути. Определено вършат добра работа, особено за грубо препрофилиране. Почистват се много лесно, само с вода. За окончателно заточване не са много подходящи, след грид 1000 острието трудно бръсне, а вторичният скос е матов. Но пък се оказаха чудесни за кухненските ножове на гаджето, която ми даде да и ги затова само при условие, че "няма да ги правя прекалено остри, за да не си реже пръстите". Лично за мен словосъчетанието "прекалено остър" е оксиморон, ама с жена на глава излиза ли се? ;) Мисля, че цената им от $50 е оправдана.

Другите камъни, които взех, са тесните керамики Boride T2 (Boride Stones T2 Narrow):

Размерите им са 150 х 13 х 3.1 мм, а гридовете - 320, 400, 600, 800, 1000 и 1200. Както вече писах, срещу допълнителни $10 към цената им от $40 ми ги залепиха на алуминиеви подложки и гравираха на гърба на всяка подложка грида. Впечатления - родих се с тях! :yahoo: До сега не бях ползвал камъни, които точат с такава лекота! Направо ядат стоманата, почистват се с просто потапяне във вода и разтъркване с палец и независимо от миниатюрния си размер след около 20 заточени ножа по тях няма дори следа от износване. Колегата Nomad както винаги се оказа прав - комплектът се оказа напълно достатъчен за заточване на какъв да е нож от прахова неръждавейка.

Това, за което наистина съжалявам, че не поръчах, е аналогичният комплект Boride T2 с нормален размер (Boride T2 6pcs with blanks and cover):

Те са със същата дължина - 15 см, но двойно по-широки и по-дебели. Уви - нямах още $120 за тях... Със сигурност ще са първото нещо, което ще поръчам от допълнителните аксесоари!

За по $10 купих и по един комплект от 5 алуминиеви подложки (Aluminum blanks 5pcs):

и 5 плексигласови (Plexiglas Blanks 5 pcs):

Алуминиевите са скосени отстрани, с размери 160 х 25 мм. Предназначени са за залепяне на камъни към тях. Плексигласовите са малко по-големи - 170 х 30 мм, без скосяване отстрани. Подходящи са за обличане с шкурка, а челюстите на основния държач са достатъчно стегнати, за да ги фиксират и така. При нужда могат да бъдат скосени с подходящ инструмент или лист шкурка за минути.

Последното заточващо приспособление, с което се сдобих срещу $12, е дъска с двустранна кожа (Double-sided leather blank - yuft):

Едната страна е покрита с нормална кожа, на която нанесох паста ГОИ. Другата е изключително гладка кожа, на която се финишира без паста. Нещо като бръснарски каиш. Приспособлението се закрепя добре в основния държач, но все пак имах усещането, че нямам нужния контрол на натиска за стропинг. Затова го използвах, държейки го в ръка... Очевидно и други са имали същия проблем, защото TSPROF предлагат срещу $20 същия инструмент, но с дървена дръжка (Polishing board with handle - yuft), предназначен само за ползване на ръка:

Ако бях прочел това предварително (и ако бях му повярвал, разбира се :) ), щях да си поръчам варианта с дръжката...

С това завършвам прегледа на абразивите. Предлагат се още много - три вида диаманти, три вида арканзаски камъни, тесни камъни "Профиль", още един кoмплект от 5 камъка на Boride, два вида полираща паста, дори набори от шкурки за онези, които ги мързи да си изрежат сами... Не съм ги поръчвал и нямам впечатления от тях, затова не ги коментирам.

Съществува също така комплект за конвексно заточване (Lens Kit):

Устройството му е доста хитроумно и съдейки по клиповете, които изгледах, отлично се справя със задачата си. Но аз лично не съм почитател на конвекса, затова не ми е нужен.

Останаха още три аксесоара - един незаменим, един много важен и един просто удобен :) Започвам с незаменимия - електронен ъгломер (Digital protractor TSPROF):

Зная, че има колеги, които биха го класифицирали като излишен, защото са свикнали да определят ъгъла с маркер, нанесен на вторичния скос. Но аз държа да зная точния ъгъл, с който точа. И да притежавам инструмент, с който мога да определя до десета от градуса с колко се променя ъгълът на заточване от основата до върха при определено положение на острието в челюстите. При това точилото "Профиль" е проектирано за използване с ъгломер. Наистина, има и механична скала, но нейната точност е плюс-минус 1-2°. Както основната рамка, така и всяко от заточващите рамена имат площадка, на която може да се залепи магнитната основа на ъгломера, така че той да отчита съответния наклон. Цената не е много ниска, $48, а уредът е китайски, макар и брандиран за TPROF. Аз не си го поръчах единствено поради причината, че вече си бях купил такъв от AliExpress. Фирменият определено изглежда по-добре - с алуминиев, а не пластмасов корпус, с три, а не с две батерии и с по-силен магнит в основата... Но средствата ми са ограничени, така че предпочетох да ги похарча за неща, които не притежавам.

Много важният за мен аксесоар е куфара (Case):

От една страна, цената му е силно нехуманна - $118. Това е почти половин базов модул... От друга обаче, удобството, което предлага, е несравнимо с това на алтернативната опаковка - зелен шперплатов сандък с две конопени въжета отстрани за дръжки. Може би за хора, които нямат намерение да разнасят точилото си извън къщи куфарът е излишен. Но аз предпочитам да имам удобна опаковка, в която мога да го нося при нужда. А в това отношение фирменият куфар е просто мечта! За всеки от детайлите има отделно гнездо в дунапрена, вкл. и за тежащата няколко килограма основа. Всеки от камъните се поставя отделно, така че да не се трият един в друг. Някои от детайлите се прикрепят допълнително с велкро. Всички движещи се части са отлично защитени и няма опасност да се извият по неправилен начин. Когато всичко е прибрано, куфарът се закопчава надеждно и спокойно може да се носи в една ръка. Освен всичко друго - куфарът е доста голям. Така че ако не се купи първия път, при евентуална следваща доставка и цената на транспорта ще е по-висока, и на митницата ще привлича внимание с обема си и ще предизвиква излишни въпроси... Така че взех малко пари на заем и го добавих към поръчката.

И последно - комплект от 4 отвертки TPROF (Professional wrench kit):

Използват се за затягане и отпускане на единичните и двойни челюсти с пластинчати пружини, когато острието се поставя в тях. Не са задължителни - коя да е друга отвертка със същия размер накрайници върши работа. А и с точилото идват три шестогранни ключета за съответните винтове. При цена от $22 не бих си ги купил, ако не бяха включени в комплекта с отстъпката. Но след като ги получих и изпробвах останах доволен, че съм ги взел. Отвертките са изцяло метални, с добре закалени върхове и кухи алуминиеви дръжки, завършващи с капаче на винт. Така че всяка отвертка може да се използва и като малък съд за съхранение на разни дреболии. Дръжката е покрита с приятна накатка, която създава отличен контакт, без да се забива в ръката.

Алуминиевите челюсти са със собствен Г-образен шестогран, защото техният затягащ винт е значително по-дебел. Обяснима предпазна мярка, все пак се затяга стоманен винт в алуминиева резба и е разумно тя да бъде достатъчно масивна и здрава.

Като бонус към точилото идват комплект резервни винтчета. Както и богато илюстрована, отпечатана на луксозна хартия инструкция за употреба от 50 страници на английски, която все още не съм си направил труда да прочета.

Ами това е засега, колеги. Ако имате въпроси относно коя да е част на системата, ще се радвам да помогна с информация, доколкото мога.
« Последна редакция: 13 Юни, 2018, 21:56:34 от Глокая куздра »

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice