Автор Тема: Интересна руска система за заточване TSPROF  (Прочетена 9395 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Глокая куздра

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 81
  • Reputation Power: 267
  • Глокая куздра някой го чете.Глокая куздра някой го чете.
  • диагностициран
Интересна руска система за заточване TSPROF
« Отговор #75 -: 16 Юни, 2018, 19:12:29 »
Пристигна първият от китайските фини камъни, които поръчах от AliExpress. Не ми се рискуваше с такива от по $2-$3, затова поръчах ето този:

Камъкът дойде идеално подравнен, с остри ръбове, много добре опакован и с нещо леко мазно по повърхността. Подложката му е от достатъчно твърда пластмаса, няма нужда да се сменя с метална. Единственият му недостатък беше, че беше залепен само в единия край. Добавих няколко капки каноконлит-гел flex, стиснах го добре и вече е в идеално състояние. Понеже досега не съм точил с масло, купих някакво обикновено машинно масло от кварталната железария. Струва ми се, че полира добре. След това се чисти лесно с парче памук, напоено с масло.

Но все пак ме гризе подозрението, че вероятно има и по-добър вариант. Имам клиент, който търгува на едро с масла. Предлага двигателни - минерални и синтетични, трансформаторни, хидравлични, няколко вида за смазване на машини, работещи в хранително-вкусовата промишленост, всевъзможно графитни и тефлонови греси, дори осем вида масла за закаляване... Обадих му се да го питам какво масло би ми препоръчал за точене на нож, обаче въпросът ми силно го затрудни. Отговори ми, че никой производител не посочва такова предназначение в спецификацията на продуктите си. И ме посъветва да си изясня какво търся, а той ще има грижата да ми го намери. Така че, колеги, дайте съвет - какво масло е най-добро за точене?
Глокая куздра штеко будланула бокра и кудрячит бокрёнка.

Неактивен Zagy

• нафтения
  • Старо куче
  • Публикации: 752
  • Reputation Power: 585
  • Zagy на прага да бъде приет.Zagy на прага да бъде приет.Zagy на прага да бъде приет.Zagy на прага да бъде приет.Zagy на прага да бъде приет.
  • диагностициран
« Отговор #76 -: 16 Юни, 2018, 19:44:23 »
Имам същия рубинен камък - дават го грит 3000-4000. Реже много добре, хич не му пука каква е стоманата, РР след него е направо полиран. Трудно се задръства и много лесно се чисти - аз го ползвам с вода и капка веро. Не си сбъркал с това камИче.
Si non confectus, non reficiat.

Неактивен ViktorKitov

• Старо куче
  • Публикации: 344
  • Reputation Power: 429
  • ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...
  • диагностициран
« Отговор #77 -: 16 Юни, 2018, 20:01:25 »
И аз ползвам същият, но не на плочка. Наистина върши чудесна работа.

Ползвам го с минерално масло, работи добре.

Неактивен aum7

• Редовен
  • Потребителско име: Георги Маринчев
  • Публикации: 60
  • Reputation Power: 22
  • aum7 няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #78 -: 16 Юни, 2018, 21:22:53 »
Аз ползвам това от английският Ебей..върши чудесна работа...https://www.ebay.co.uk/itm/Honing-Oil-500ml-Chisel-Sharpening-Fluid-Grinding-Fluid-/111963347046?hash=item1a11891866

Неактивен isbotev

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 35
  • Reputation Power: 20
  • isbotev няма влияние.
  • Диагностициран? Не - безнадежден.
« Отговор #79 -: 16 Юни, 2018, 22:15:12 »
И аз ползвам същото камъче (само съм му направил фаски на ръбовете) и на точилка и на ръка с масълце за шевни машини. Все още си е като ново. Относно маслото - гледам да е по-редичко, минерално, неминерално, натурално... каквото и да е. Затова ползвам за шевни машини - не е гъсто, а и има нещо като капкомер. ;D
По-добре малка водка с приятели, отколкото голям бой в района.

Неактивен aum7

• Редовен
  • aum7 няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #80 -: 16 Юни, 2018, 22:20:52 »
В веломагазините подават масло за смазка на вериги ..това за сухо време също е подходящо.

Неактивен Глокая куздра

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
« Отговор #81 -: 17 Юни, 2018, 00:50:47 »
Благодаря на всички за съветите. В момента и аз такова ползвам, турско някакво, доста рядко, за шевни машини. Това от ebay ми харесва, защото е специално за заточване. И е на съвсем поносима цена. Гледам, че не го пращат до България, така че писах на една позната, която живее на Острова, да ми донесе един литър лятото като се прибира. Предполагам няма да има проблеми с камъка, задето съм го започнал на едно масло и съм продължил с друго?

Неактивен ViktorKitov

• Старо куче
  • ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...
  • диагностициран
« Отговор #82 -: 17 Юни, 2018, 01:08:18 »
Благодаря на всички за съветите. В момента и аз такова ползвам, турско някакво, доста рядко, за шевни машини. Това от ebay ми харесва, защото е специално за заточване. И е на съвсем поносима цена. Гледам, че не го пращат до България, така че писах на една позната, която живее на Острова, да ми донесе един литър лятото като се прибира. Предполагам няма да има проблеми с камъка, задето съм го започнал на едно масло и съм продължил с друго?

Подобни се продават и в BG, ако държиш да пише, че е за ножове (Масло като масло). На Smith и Lansky се намират.

Казвам го, защото не бих искал да разнасям 1Л течност от Англия :)

П.П. Тези камъни не попиват, така, че няма какво да те притеснява.

Неактивен Глокая куздра

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
« Отговор #83 -: 18 Юни, 2018, 01:48:33 »
Да, ама момата се оказа чевръста :) Вчера и писах, тя днес вече поръчала две бутилки и до 2-3 дни ще ги прати заедно с друг колет... Да е жива и здрава! :nabira: Между другото, маслото на Lansky не е ли значително по-скъпо? Гледах го някъде из ebay на горе-долу същата цена като това английското, само че 120 милилитра, а не 500.

Аз днес си поиграх с точилото, основно с боридите, новия розов камък и паста ГОИ накрая. Ето как се получи VG-10, на 30°:

А ето и S125V, пак на 30°:

Съжалението за изхарчените пари отминава, а удоволствието от използването на качествения уред расте с всеки изминал ден :)
« Последна редакция: 18 Юни, 2018, 01:54:17 от Глокая куздра »

Неактивен ViktorKitov

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #84 -: 18 Юни, 2018, 01:57:56 »
Да, по-скъпо излиза.

Иначе системката е готина. Честно казано се замислих дали не си струва след като видях колко пари искат за Edge Pro, Wicked Edge etc.

Неактивен Глокая куздра

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
« Отговор #85 -: 18 Юни, 2018, 02:10:01 »
Мен ако питаш - определено си струва. Повече от 10 години точих с Sharpmaker-а и като минах на "Профиль" - все едно, че крилца ми пораснаха :)  Парите са в най-лошия случай колкото за един нов iPhone. Само че телефона след 3-4 години е морално остарял и за смяна. А това точило може да се ползва цял живот. Така като го гледам - по-удобно просто няма как да се направи.

Неактивен aum7

• Редовен
  • aum7 няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #86 -: 22 Юни, 2018, 21:36:35 »
С няколко колеги от форума най после успяхме да се снабдим с митичните Полтавси елмази директно от източника...https://prom.ua/p714068485-elborovyj-brusok-150h25h3.html. Размера е 150х25х3 мм..гритовете по Руските стандарти съответно 80/63, 63/50, 50/40 и  5/3..Само суперлативи съм чел за тях, но като остане време тези дни ще придобия и преки впечатления..

Неактивен mito_vr

• Напреднал
  • Публикации: 33
  • Reputation Power: 53
  • mito_vr няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #87 -: 23 Юни, 2018, 09:16:23 »
По точно казано са полтавски елборови  камъни с медна свръзка

Неактивен aum7

• Редовен
  • aum7 няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #88 -: 23 Юни, 2018, 14:49:35 »
Да...елбора представлява интерес за мен най-вече с твърдението че се държи като японски водни камъни ----

Эльборовые бруски, по мягкости  работы, сравнимы с японскими водными камнями, а по долговечности превосходят их в десятки раз.
Сравнивая эльборовые  и алмазные зерна видно, что эльборовые зерна в бруске работают  мягче и производительнее, при этом не делают не желательных царапин на режущей кромке в процессе обработки. Это обусловлено тем, что у эльбора структура кристалла в форме октаэдра - количество режущих кромок больше с менее острыми углами, - из этого следует мягкость при обработке и большая производительность. У алмаза структура кристалла в форме тетраэдра, в котором меньшее количество режущих кромок и более острые углы кристалла, - что приводит к "агрессивной"  работе алмаза при чистовой и дальнейшей доводке.

Отзивите по руските форуми са само положителни, но докато нямам лични впечатления се задоволявам само с написаното по-горе.
Подготвил съм няколко остриета за проба и като намеря време ще ги пробвам по обстойно и ще споделя.

Неактивен aum7

• Редовен
  • aum7 няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #89 -: 28 Юни, 2018, 14:56:14 »
« Последна редакция: 28 Юни, 2018, 14:59:42 от aum7 »

Неактивен aum7

• Редовен
  • aum7 няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #90 -: 03 Юли, 2018, 18:27:12 »
Ще си позволя да направя нещо, което не ми е присъщо качвам кореспонденцията със сайта на TSPROF при опит да закупя някои допълнителни консумативи..мисля, че ще е полезно за колегите, които имат интерес към системата..да знаят какво ги чака...

Dear Georgi,

Thank you for choosing TSPROF Sharpening systems.

Once your order is paid, it will be sent out in production process.

In order to proceed to payment page, please use the following link:...

2018-07-02 15:53 GMT+02:00 <sales@tsprof.com>:
Order №20913
    • Reinforced springs for single clamp К02: 8 USD x1
    • K02 Single Clamp with reduced angle: 40 USD x1
    • Shipping: 80 USD
    • Total: 128 USD

Please, inform us if the transaction has been successfully gone through.

Have a wonderful day.
...

- Shipping: 80 USD No thanks..

...

Nikita Techman

16:40 ч. (преди 1 час)
Dear Georgi, We can decline the shipping charge to 65-70 USD

...

I really do not understand. I paid $ 70 shipping for the whole system of 7-8 kg. And now for some accessories around 0.200 -0.300 kg you want 80 dollars..
See or check your purchases...

Hello, Georgi Ivanov Marinchev, my name is Paul from TechStudio.
Thank you for your order!
Order number is 10444 : 
    • Wranglerstar K-02: $417.00 x1
    • Shipping: $70.00
    • Total: $487.00

Would you buy this? In Bulgaria has a great interest in Профиль , but with this policy I do not see how we can buy from you
...
Dear Georgi, 

I have not seen the order above, please accept my apologies.

Shipiing for this particular one is 30 USD may be even less. If it's fine for you I can arrange the shipping. 

Неактивен ViktorKitov

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #91 -: 03 Юли, 2018, 18:34:57 »
По ред причини мисля да се ориентирам към Казак. Цената за доставка, която ми дадоха за УБР модела беше 25$. Освен това няма червена на митницата. За сега само теоризирам, но все пак.

Неактивен aum7

• Редовен
  • aum7 няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #92 -: 03 Юли, 2018, 18:36:35 »
Отваряй тема за нея, че тази съм готов да я изхвърля през терасата точно сега...

Неактивен evgo

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 385
  • Reputation Power: 4202
  • evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!
« Отговор #93 -: 03 Юли, 2018, 19:07:25 »

Неактивен ViktorKitov

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #94 -: 03 Юли, 2018, 20:29:05 »
Отваряй тема за нея, че тази съм готов да я изхвърля през терасата точно сега...

С удоволствие, но я нямам, а и не мога да си я позволя. На практика са доста подобни и бих се радвал, ако колега я притежава и представи.

Неактивен Глокая куздра

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
« Отговор #95 -: 12 Септември, 2018, 04:26:03 »
Две новини за точилото "Профиль" - една добра и една... не толкова... :) Първо добрата: братушките са измислили доста оригинална и бих казал, гениално проста система за заточване на острието с камъни с различна дебелина под еднакъв ъгъл, без да се налага използване на ъгломер при всяка смяна на камък (гледайте след третата минута):

Идеята ми хареса и поради крайно нехуманните цени за доставка от Русия предпочетох да си направя фиксиращото пръстенче сам. Купих пръчка неръждавейка, избрах подходящо винтче от компютърна кутия, намерих стругар, който да изработи детайла и ето какво се получи:

При поставянето на пръстенчето обаче - греда! След обратно сглобяване на реечния подемник (lifting unit) забелязах, че въртенето на дясното колело не винаги води до повдигане и сваляне на рейката. Понякога колелото просто се върти на празен ход, независимо от степента на затягане на двете винтчета, с които се осигурява сцеплението. Разглобих целия модул, за да видя какъв е проблема. И се хванах за главата! Ето тук можете да видите устройството му в полуотворен вид (снимката е след корекцията, преди това нямах нерви да снимам):

Оказа се, че зъбчатото колело, което повдига и сваля рейката е свързано с ръчния винт отдясно (на снимката - в ляво), като просто е нанизано на оста му! Т.е. като въртите колелото с ръка, усилието се предава на зъбчатката само чрез триене! Първата ми мисъл беше по адрес на индивида, сътворил това инженерно решение. От епитетите, които изплуваха в съзнанието ми, единственият достатъчно приличен, за да бъде записан, беше "мудак рукожопый" :headbang:

След това започнах да мисля за решение на проблема. Вариантът с гаранционен ремонт отпадна веднага, пак поради цената на транспорта. Най-удачното решение, което намерих, беше да направя три вдлъбнатини с полукръгъл профил във вътрешния отвор на зъбчатката и още три - на оста на дясното колело. След което да поставя в получените дупчици три цилиндрични втулки, така че колелото да започне да предава въртенето на зъбчатката без приплъзване. Опитах се да изработя вдлъбнатините в дупката на зъбчатката с помощта на дрелка и свредло, което да използвам като фрезоващ накрайник. Пак греда - детайлът се оказа от закалена стомана, свредлото дори не го одраска. Опитах с тънка ръчна пиличка за метал - същия резултат. Правилното решение се оказаха цилиндрични диамантени борчета от магазина за стоматологични консумативи, поставени на дремел и завъртяни на 33 000 оборота. Металът на оста се обработи с борче доста по-лесно - навярно не беше така добре закален. Цилиндричните втулки направих от дръжка на свредло с диаметър 1.5 мм, нарязана отново с дремела. Ето крайния резултат от операцията, отнела ми половин ден:

За сметка на това след сглобяването реечният подемник заработи като часовник :) И вече мога да сменям камъните по време на точене, без да се налага всеки път да меря ъгъла на ръка *palec*
« Последна редакция: 12 Септември, 2018, 04:46:44 от Глокая куздра »

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice