Автор Тема: Интересна руска система за заточване TSPROF  (Прочетена 16630 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Mitan

• Напреднал
  • Публикации: 22
  • диагностициран
Интересна руска система за заточване TSPROF
« Отговор #100 -: 19 Юли, 2019, 20:47:52 »
Нареждам се още от сега

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 668
  • диагностициран
« Отговор #101 -: 20 Юли, 2019, 10:06:07 »
Отваряй тема за нея, че тази съм готов да я изхвърля през терасата точно сега...
Аз имам Казак про, но нямам време да пиша. Предпочетох я заради това че е от EU. Освен това зеленият сандък от боеприпаси ме отвращава.
Не я ползвам много, защото точенето на ръка по-ме кефи. За нея се сещам като осера нещата.
Какво да пиша, има толкова ревюта в нета, не зная дали си струва да отварям тема за нея... По-добре да я дам на който му е интересно да я пробва..
Най тъмно е под лампата

Неактивен Mamas

• It`s Not Just A Knife...It`s a BENCHMADE
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: Exodus
  • Публикации: 946
  • диагностициран
  • Скайп: veselradulski
« Отговор #102 -: 23 Юли, 2019, 13:50:28 »
Днес на гости ми беше бат Коце/volf48/ и на живо видях новата точилка. Има много хляб в нея, както се казва. Стегната, опростена, надеждна и удобна. Тръкнах на бързо един нож и имам преки наблюдения- става, та дрънка! Малко снимки, ще извинявате, но с телефона и малко бързахме, че времето ни притискаше:

https://postimg.cc/gallery/hust06lq/
И БЕЗ НАС ЩЕ СЪМНЕ...
 Една от най-отвратителните привички на дребните души е, че подозират своите низости и у другите.

Активен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 501
  • диагностициран
« Отговор #103 -: 23 Юли, 2019, 14:48:40 »
Щом ще се произвежда серийно може да и отделите една тема. Сигурен съм, че ще има интерес.

Неактивен DIKISANA

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 120
  • диагностициран
« Отговор #104 -: 23 Юли, 2019, 15:09:35 »
Чакаме я тази точилка , изглежда стабилна ,един въпрос се чудя : Дали мога да закрепя някоя от " Индиите"   да ползвам  за абразив ?!

Неактивен Mamas

• It`s Not Just A Knife...It`s a BENCHMADE
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: Exodus
  • Публикации: 946
  • диагностициран
  • Скайп: veselradulski
« Отговор #105 -: 23 Юли, 2019, 15:20:09 »
Щом ще се произвежда серийно може да и отделите една тема. Сигурен съм, че ще има интерес.
Да, би могло да се отдели. Но нека, все пак, да има някакво по-сериозно количество и развитие на нещата и ако Коцето реши- ще пусне тема в търговията или там където трябва.
Мога само да дам подсказка, че има поръчка от чужбина за 100 бройки и вече частите са почти набавени. Спомена също, че ще обърне сериозно внимание и на нашия, местен, пазар- стига да има интерес. Показаните снимки са доста суров материал, имайки предвид перфекционизма на Коцето към всеки един детайл. Ще има и лого, номер най-вероятно, и още доста олизани детайли.
 Не съм вещ в тази материя и да не изтрещя някоя глупост относно описанието и пр. А дали ще могат да се закрепват Индии и Японии- не знам.. ;)
 Както казват в края на филма- очаквайте продължение! Но кога, не мога да кажа. Спрягаше се късна есен или нещо подобно.
Приятен ден!
И БЕЗ НАС ЩЕ СЪМНЕ...
 Една от най-отвратителните привички на дребните души е, че подозират своите низости и у другите.

Неактивен Добри

• Старо куче
  • Публикации: 1121
  • често подпийнал
« Отговор #106 -: 23 Юли, 2019, 15:32:00 »
Ако се търси интерес, нещо като Interest Check при груповите поръчки, и мен ме бройте. Отдавна имам мерак за нещо подобно, и предпочитам да е изработено от наши хора пред руснаци или китайци.

Неактивен isbotev

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 62
  • Диагностициран? Не - безнадежден.
« Отговор #107 -: 23 Юли, 2019, 17:15:30 »
Чакаме я тази точилка , изглежда стабилна ,един въпрос се чудя : Дали мога да закрепя някоя от " Индиите"   да ползвам  за абразив ?!
Индиите ще ги закрепиш. Ако трябва, ще се подложи някаква гумичка на челюстите и пак ще стане.
Аз пък се чудя дали ще могат да се закрепват ножчета с размерите на сгъваемите Викторинокс, например. На точилката на keridi малкото острие на виксовете ми създава леки ядове при закрепването, а при голямото нямам никакви проблеми. Та, в тази връзка се чудя...  ::) 8)
По-добре малка водка с приятели, отколкото голям бой в района.

Активен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #108 -: 23 Юли, 2019, 17:33:17 »
Зависи от размера, но като цяло на тези системи не им се получава. Ако се прозиведат специализирани челюсти е възможно, но пак не си струва според мен.

В случая точилка като твоята е по-подходяща.

П.П. Ако ти е интересно мога да сложа един и да кажа със сигурност. Но имам само стандартни фрезовани челюсти.
« Последна редакция: 23 Юли, 2019, 18:10:23 от ViktorKitov »

Неактивен isbotev

• Дарител
  • Старо куче
  • *
« Отговор #109 -: 23 Юли, 2019, 22:16:47 »
....................................................
П.П. Ако ти е интересно мога да сложа един и да кажа със сигурност. Но имам само стандартни фрезовани челюсти.
Да пробваш с какво? Нож, или камък?
За малко ножче почти съм сигурен че ще е бая трудно. Виж, за пълноразмерна "Индия" дали ще успееш да хванеш ми е по-интересно. ::) 8)

Неактивен Косача

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1241
  • диагностициран
« Отговор #110 -: 23 Юли, 2019, 22:20:12 »
На точилката на keridi малкото острие на виксовете ми създава леки ядове при закрепването, а при голямото нямам никакви проблеми
A пробвал ли си да захванеш голямото,после да отвориш малкото и да го наточиш?
Paradise is where I am.

Неактивен isbotev

• Дарител
  • Старо куче
  • *
« Отговор #111 -: 23 Юли, 2019, 22:29:12 »
A пробвал ли си да захванеш голямото,после да отвориш малкото и да го наточиш?
Цъ, и през ум не ми е минавало. Първият път си поиграх, но го закрепих с разни финтове и хитринки и заточих едно до грит 10 000 (китайски зелен ахат). После като се сетя каква играчка е закрепването... и си ги точа на ръка.  :D

Неактивен Force

• Член на сдружението
  • Управителен съвет
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 789
  • диагностициран
« Отговор #112 -: 23 Юли, 2019, 22:46:04 »
Така се придобиват нови умения. :)

Активен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #113 -: 23 Юли, 2019, 23:48:29 »
Да пробваш с какво? Нож, или камък?
За малко ножче почти съм сигурен че ще е бая трудно. Виж, за пълноразмерна "Индия" дали ще успееш да хванеш ми е по-интересно. ::) 8)

Пробвах и двете с TSProf.

Victorinox Huntsman се закрепя трудничко и не е 100% стабилен в стандартните челюсти. Аз не мога да докарам под 20.5 градуса.

Двустранна Индия се събира точно, може би има място за още 2-3см камък. Учудващо не се изплъзва въпреки минималният контакт.

По-скоро е проблем самото тегло на камъкът. Първо, че шарнирът се огъва и второ, самият натиск върху острието е доста голям.

До голяма степен е поправимо, ако държиш самият камък вместо "топчето". Все пак за подобен ефект бих препоръчал диамантена плоча или шкурка на някаква плоскост.

Неактивен isbotev

• Дарител
  • Старо куче
  • *
« Отговор #114 -: 24 Юли, 2019, 01:23:07 »
Браво, бря!! Аз си мислех че Индията ще пада от тежестта си. Това си е малко шантава идея на такава точилка да ѝ сложиш голям камък. Има си тънки (и тесни) плочки, било диамантени, било бориди, било шкурки върху подложка.
За Викса... "ни ста'а" както казват в Резервата. При това си закачил по-голямото острие, нали?

Активен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #115 -: 24 Юли, 2019, 10:33:44 »
Браво, бря!! Аз си мислех че Индията ще пада от тежестта си. Това си е малко шантава идея на такава точилка да ѝ сложиш голям камък. Има си тънки (и тесни) плочки, било диамантени, било бориди, било шкурки върху подложка.
За Викса... "ни ста'а" както казват в Резервата. При това си закачил по-голямото острие, нали?

Наистина и аз се учудих, слагал съм други камъни, но не и 20см преди. Иначе, ако я държиш както споменах (С два пръста от всяка страна) няма как да изпадне и работата е по-лесна. Представи си го като голям Lansky.

Да, според мен с малкото ще е още по-нестабилно. Поне използвайки челюстите, с които аз разполагам.

Неактивен the_shooter

• Дарител
  • Прохождащ
  • *
  • Публикации: 32
  • диагностициран
« Отговор #116 -: 26 Август, 2019, 14:17:33 »
Аз също съм заинтересован от въпросната точилка.

Активен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #117 -: 10 Септември, 2019, 13:14:48 »
https://www.knivesandtools.com/en/pt/-tsprof-k03-outdoorsman-sharpening-system.htm

Вече имат последният модел в knivesandtools.com :)

Неактивен merlin

• Редовен
  • Публикации: 46
  • диагностициран
« Отговор #118 -: 10 Септември, 2019, 16:57:33 »
Тук попаднах на една руска точилка.
http://kakbritva.ru/product-category/rotary-mechanisms/

Неактивен Sound Blaster

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 2
  • диагностициран
« Отговор #119 -: 11 Септември, 2019, 02:51:56 »
Наистина и аз се учудих, слагал съм други камъни, но не и 20см преди. Иначе, ако я държиш както споменах (С два пръста от всяка страна) няма как да изпадне и работата е по-лесна. Представи си го като голям Lansky.
Това си е мъка... По-добре да се вземе еднородна Индия (не комбинирана) и да се разреже на 4 ленти по 20 см за ползване и от двете им страни или на 5 ленти, всяка от които да се залепи на алуминиева подложка. И в двата варианта теглото не се усеща и се точи много по-лесно. Освен това, ако се разреже на 4, парчето може да се хваща в тесните челюсти на "Профиль" странично и да се ползва за заточване на остриета с широк рикърв.

Активен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #120 -: 11 Септември, 2019, 10:58:38 »
Това си е мъка... По-добре да се вземе еднородна Индия (не комбинирана) и да се разреже на 4 ленти по 20 см за ползване и от двете им страни или на 5 ленти, всяка от които да се залепи на алуминиева подложка. И в двата варианта теглото не се усеща и се точи много по-лесно. Освен това, ако се разреже на 4, парчето може да се хваща в тесните челюсти на "Профиль" странично и да се ползва за заточване на остриета с широк рикърв.

Не смятам, че фината е чак толкова специален камък, за да оправдае цялото упражнение. Освен, ако не продадеш останалите парчета де, тогава си е далавера вероятно.

Честно казано според мен по-добрият вариант е да вземеш диамантена пластина и да я срежеш на 2. Доста производители имат 150x50mm, пък не пречи и големите от 200мм. Хем бърза, хем не трябва натиск, хем би трябвало да се реже по-лесно.

Иначе интересен факт, на Руският има сайт имат Boride камъни с двойна дебелина. Което ме накара да се замисля от какъв зор стандарта е 0.5-0.6мм :)

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 668
  • диагностициран
« Отговор #121 -: 11 Септември, 2019, 11:15:44 »
Много хора не одобряват ползването на диаманти и не ги използват или ако ги използват спират с диамантите, преди да са апексирали и продължават с камъни. Имам Индии, имам Бориди i Т2 и CS-HD. Като цяло индията май се представя най-добре особено при по-засуканите стомани..
Най тъмно е под лампата

Активен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #122 -: 11 Септември, 2019, 12:13:27 »
Като цяло проблема идва с фините гритове и в частност тези на DMT. Частиците са представени са за един грит, но в матрицата има и по-големи, което прави финиша неравномерен.

Има и другият момент, че оставят по-дълбоки драскотини, но това е неизбежно до голяма степен.

Аз нямам забележки към повечето диамантени точилки. Ползвам 300/600 на метална матрица и ~250 до ~4000 на смола.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1262
  • диагностициран
« Отговор #123 -: 12 Септември, 2019, 11:04:31 »
Като цяло проблема идва с фините гритове и в частност тези на DMT. Частиците са представени са за един грит, но в матрицата има и по-големи, което прави финиша неравномерен.

Описано по този начин на мен ми звучи като брак или поне  технологичен проблем в еднородността на абразива, още повече щом се вижда и разлика във финиша който оставя. :yikes:
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Активен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #124 -: 12 Септември, 2019, 12:35:35 »
Да, според мен е ограничение на производственият процес, но мога само да гадая. В интерес на истината може би го представям като по-сериозен проблем от колкото е на практика. Cliff Stamp беше размишлявал доста по темата.

Тук също е изнесена интересна теза по въпроса.

https://scienceofsharp.com/2015/03/01/the-diamond-plate-progression/

ArmsBG OlightBG Batteryservice