Автор Тема: Manly Peak  (Прочетена 51006 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 639
  • Reputation Power: 3205
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #475 -: 25 Септември, 2018, 09:25:27 »
Честито!Може ли да попитам в книжката му на колко единици е закален твоя?На моя форумен с химикал е написано 59-60 по Рокуел
Във връзка с питането ти щракнах книжките на двете ножчета Peak и Wasp, които притежавам. Втората книжка е от най- новия Peak.
„Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого.“

Неактивен Добри

• Старо куче
  • Публикации: 965
  • Reputation Power: 215
  • Добри някой го чете.Добри някой го чете.
  • често подпийнал
Manly Peak
« Отговор #476 -: 25 Септември, 2018, 17:41:03 »
Кефи ме че още не са си оправили правописната грешка - "Hight" :)

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 288
  • Reputation Power: 1559
  • kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #477 -: 25 Септември, 2018, 17:56:35 »
Стига с тоя хейт за един хайт!  ;)

Неактивен ivodianov1992

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 12
  • Reputation Power: 11
  • ivodianov1992 няма влияние.
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #478 -: 28 Септември, 2018, 15:24:09 »
S90v реално колко е износоустойчива при Менли? На моето ножче е обозначена твърдост 60/61 HRC, което за такава ножка би трябвало да е добре. Може ли да се вярва на таблиците за износоустойчивост, които поставят CPM S90V като по - износоустойчива от ZDP 189 и М390. Имам един фолдър от Тинко на 67 HRC от ZDP 189, който много ме кефи, но ми е мил да издевателствам над него. Не че бих издевателствал с каквото и да е било, но съм се отплесвал и с PEAKа съм рязал кенчета от бира вертикално - от до, като ми прави впечатление, че S90V се държи отлично, не се изхабява лесно, не съм нащърбвал режещия ръб до сега, при нормална експлоатация запазва доволно работна острота. За сметка на това се остри доста по - лесно от К390 на 64-65 HRC, примерно. Остря с Шептън Глас 1000/3000/8000 и накрая строп с фин ГОЙ като остротата напълно ме задоволява.  ::)
« Последна редакция: 28 Септември, 2018, 15:41:04 от ivodianov1992 »

Неактивен bluereidon

• Sparrow
  • Прохождащ
  • **
  • Публикации: 84
  • Reputation Power: 29
  • bluereidon няма влияние.
  • The Mad Dentist
Manly Peak
« Отговор #479 -: 28 Септември, 2018, 16:26:37 »
S90v реално колко е износоустойчива при Менли? На моето ножче е обозначена твърдост 60/61 HRC, което за такава ножка би трябвало да е добре. Може ли да се вярва на таблиците за износоустойчивост, които поставят CPM S90V като по - износоустойчива от ZDP 189 и М390. Имам един фолдър от Тинко на 67 HRC от ZDP 189, който много ме кефи, но ми е мил да издевателствам над него. Не че бих издевателствал с каквото и да е било, но съм се отплесвал и с PEAKа съм рязал кенчета от бира вертикално - от до, като ми прави впечатление, че S90V се държи отлично, не се изхабява лесно, не съм нащърбвал режещия ръб до сега, при нормална експлоатация запазва доволно работна острота. За сметка на това се остри доста по - лесно от К390 на 64-65 HRC, примерно. Остря с Шептън Глас 1000/3000/8000 и накрая строп с фин ГОЙ като остротата напълно ме задоволява.  ::)
Това оливане с рокуела не е много на добре,67 единици...Според мен е прекалено и би трябвало да е доста крехко острието и доста по-лесно да се чупи.

Неактивен ivodianov1992

• Новобранец
  • *
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #480 -: 28 Септември, 2018, 16:43:24 »
Няма ядове, острието е ламинат от два слоя VG 10 и среден от ZDP 189. Интересна ми е износоустойчивостта на S90V спрямо ZDP 189. Освен да вземам манилско въже и да започвам тестове.  ::)

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 506
  • Reputation Power: 3560
  • Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #481 -: 28 Септември, 2018, 17:14:41 »
И аз имам фолдър от Тинко от ламинирана ZDP закалена на такава твърдост.

https://bladeforum.bg/index.php/topic,21.750.html
Отговор #766 -: 28 Юни, 2016, 12:48:53

Та още като го взех и докато го разглеждах това змииче взе че ме ухапа. Инстиктивно го изпуснах и то падна на теракота в кухнята с върхът надолу. От плочката  изхвърча люспа колкото 20 стотинки, а върхът на ножа се подгъна може би 1-2 десети от милиметъра. Може да се дължи на факта че е ламинат но нямаше отчупвания, само това минимално подгъване, което Тинко оправи за минутка на корка. И още нещо, този нож го ползвам  за сухи мезета, а в тях има бая кокалчета - също никакъв проблем, грам щръбка нямам.  И сухо дръвце бая твърдо съм дялкал и не се нащърби, за разлика от счупеният череп на 63 който сдаде багажа на същото дърво. Явно и дизайна на РР е от значение.
Не го зная какво е това дърво но е много твърдо. Почти всичко пробвам на него

Та още като го взех и докато го разглеждах това змииче взе че ме ухапа. Инстиктижно го изпуснах и то падна на Теракота в кухнята с върхът надолу. От плочката  изхвърча люспа колкото 20 стотинки, а върхът на ножа се подгъна по-малко от милиметър. Може да се дължи на факта че е ламинат но нямаше отчупвания, само това минимално подгъване, което Тинко оправи за минутка на корка. И още нещо, този нож го ползвам  за сухи мезета, а в тях има бая кокалчета - също никакъв проблем, грам щръбка нямам.  И сухо дръвце бая твърдо съм дялкал и не се нащърби, за разлика от счупеният череп на 63 който сдаде багажа на същото дърво. Явно и дизайна на РР е от значение.
Не го зная какво е това дърво, но е много твърдо. Почти всичко пробвам на него

Най тъмно е под лампата

Неактивен Добри

• Старо куче
  • често подпийнал
Manly Peak
« Отговор #482 -: 28 Септември, 2018, 17:15:24 »
За ЗДП това е оптимална твърдост. Rockstead например каляват в диапазон 67-68HRC и при тях не съм чувал да има ядове, даже съм виждал как блъскат през сух банбук без поражения.

От S90 на Манли имам много приятно впечатление. След задължителната заточка от мен, се държи доста геройски. До сега един кен преполових, и безброй пици на работа и още си е с този хаплив РР който остана от ДМТ-то. Ще кажете "Че пиците колко да износват?" не те, а картонените кутии в които идват доста износват РР. Да не кажа че рязането върху картон износва повече от рязането на парчета от картона.

Неактивен bluereidon

• Sparrow
  • Прохождащ
  • **
  • Публикации: 84
  • Reputation Power: 29
  • bluereidon няма влияние.
  • The Mad Dentist
Manly Peak
« Отговор #483 -: 29 Септември, 2018, 10:53:13 »
(Щракни за да видиш изображението.)

Та още като го взех и докато го разглеждах това змииче взе че ме ухапа. Инстиктивно го изпуснах и то падна на теракота в кухнята с върхът надолу. От плочката  изхвърча люспа колкото 20 стотинки, а върхът на ножа се подгъна може би 1-2 десети от милиметъра. Може да се дължи на факта че е ламинат но нямаше отчупвания, само това минимално подгъване, което Тинко оправи за минутка на корка. И още нещо, този нож го ползвам  за сухи мезета, а в тях има бая кокалчета - също никакъв проблем, грам щръбка нямам.  И сухо дръвце бая твърдо съм дялкал и не се нащърби, за разлика от счупеният череп на 63 който сдаде багажа на същото дърво. Явно и дизайна на РР е от значение.
Не го зная какво е това дърво но е много твърдо. Почти всичко пробвам на него

Та още като го взех и докато го разглеждах това змииче взе че ме ухапа. Инстиктижно го изпуснах и то падна на Теракота в кухнята с върхът надолу. От плочката  изхвърча люспа колкото 20 стотинки, а върхът на ножа се подгъна по-малко от милиметър. Може да се дължи на факта че е ламинат но нямаше отчупвания, само това минимално подгъване, което Тинко оправи за минутка на корка. И още нещо, този нож го ползвам  за сухи мезета, а в тях има бая кокалчета - също никакъв проблем, грам щръбка нямам.  И сухо дръвце бая твърдо съм дялкал и не се нащърби, за разлика от счупеният череп на 63 който сдаде багажа на същото дърво. Явно и дизайна на РР е от значение.
Не го зная какво е това дърво, но е много твърдо. Почти всичко пробвам на него
Щом е ламинат идеално сърцевината е твърда,над нея е по-мека стомана супер.Мале браво на майстор Тинко това е един от най-красивите фолдъри дето съм виждал,уникална работа  *palec*

Активен koceto

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1918
  • Reputation Power: 48022
  • koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!
Manly Peak
« Отговор #484 -: 29 Септември, 2018, 17:42:56 »

Активен тинко

• Старо куче
  • Публикации: 872
  • Reputation Power: 1522
  • тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!
  • диагностициран
    • tinkoknives
Manly Peak
« Отговор #485 -: 01 Октомври, 2018, 19:23:08 »
Малко в срани от темата. ZDP189 е по скоро спринтьор и задържа по дълго бръснеща острота а S90V е като маратонец - по бързо губи бръснеща острота но по дълго запазва работна. Това е едната спрямо другата.

Неактивен ivodianov1992

• Новобранец
  • *
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #486 -: 09 Октомври, 2018, 23:06:59 »
Допускам, че е така. А как острите S90v? Вярно ли е, че финиширана на по - едър грит(600-800) се представяла по - добре?

Неактивен Добри

• Старо куче
  • често подпийнал
Manly Peak
« Отговор #487 -: 10 Октомври, 2018, 17:07:28 »
Да. С90 е от тия стомани които губят бръснеща острота много бързо, но държат 'работна' острота много дълго. Такъв тип стомани се представят по добре грубо заточени.

Сега ако си като мен и обичаш да впечатляваш не-ножари с това как си наточил нож, това е отделен въпрос. Най-носените ми ножове ги търкам до 1200 на ДМТ, до колкото знам ДМТ са малко по-груби от това което пишат. От година насам като презаточвам, полирам режещия ръб, но правя микро-скос на 1200 под много тъп ъгъл. Така хем реже хем изглежда много добре. Обаче не е лесно и за поддръжка. Работните ножове си ги търкам само на 1200 и не изпадам в такива филми, че имаче цялото ми свободно време ще отива в точене.

Неактивен dok_vd

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 113
  • Reputation Power: 79
  • dok_vd няма влияние.
  • пристрастен
Manly Peak
« Отговор #488 -: 11 Октомври, 2018, 18:15:56 »
Допускам, че е така. А как острите S90v? Вярно ли е, че финиширана на по - едър грит(600-800) се представяла по - добре?
Малко съм офтопик, ма да си кажа: колега, недей така, все пак ножари хора сме - остри се молив, нож се точи! ;)
Make love, not war!

Неактивен стара брадва

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 39
  • Reputation Power: 506
  • стара брадва на прага да бъде приет.стара брадва на прага да бъде приет.стара брадва на прага да бъде приет.стара брадва на прага да бъде приет.стара брадва на прага да бъде приет.
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #489 -: 11 Октомври, 2018, 19:47:17 »
    ;) ;) ;) И като се наточи, става остър.... :P Майтаб бе Уили!!! :nabira:

Неактивен ЖИЖ

• Старо куче
  • Публикации: 181
  • Reputation Power: 64
  • ЖИЖ няма влияние.
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #490 -: 11 Октомври, 2018, 19:52:08 »
точи се баница
и черва се точат и керван се точи
а ножа се заточва :nabira:

лошия моабет е за предпочитане пред хубавата работа

Активен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 497
  • Reputation Power: 161
  • universum няма влияние.
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #491 -: 11 Октомври, 2018, 20:01:04 »
Ножът се хонингова... Хаха

Активен тинко

• Старо куче
  • Публикации: 872
  • Reputation Power: 1522
  • тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!
  • диагностициран
    • tinkoknives
Manly Peak
« Отговор #492 -: 11 Октомври, 2018, 21:34:38 »
Аааа вино, дали се точи?

Неактивен ЖИЖ

• Старо куче
  • Публикации: 181
  • Reputation Power: 64
  • ЖИЖ няма влияние.
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #493 -: 11 Октомври, 2018, 21:53:23 »
Аааа вино, дали се точи?

забравих го-лошо
лошия моабет е за предпочитане пред хубавата работа

Неактивен ivodianov1992

• Новобранец
  • *
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #494 -: 12 Октомври, 2018, 00:46:30 »
Не мисля, че офтопика е удачен колега. Точи ли се, остри ли се, заточва ли се... не мисля, че е от особено значение.  Остриетата острят ли се или се точат? Ма то пък съм художник и много често "точа" моливи. Та от там явно съм запомнил грешно, ще ме прощавате за невежеството. Инак аз "точа" моя PAEK на Шептън глас 1000/3000/8000 и резултатът е добър, но следяащият път ще пробвам да "точа" и финиширам на CERAX 800 или DMT 600. Поздрави! И да си наострите една кана вино, че дойде петък. Наздраве!

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 478
  • Reputation Power: 2088
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #495 -: 12 Октомври, 2018, 10:51:08 »
Инак аз "точа" моя PAEK на Шептън глас 1000/3000/8000 и резултатът е добър, но следяащият път ще пробвам да "точа" и финиширам на CERAX 800 или DMT 600. Поздрави! И да си наострите една кана вино, че дойде петък. Наздраве!

Ако целиш да финишираш на по-нисък грит, шаптън 1000 или DMT600, според мен ще са по-удачен избор, отколкото cerax 800. Серакса са отлични камъни, работят бързо и са всеядни, но са меки, което прави финиширането на тях, по-сложно. Не казвам, че не може да  се финишира на серакс с добър резултат, но трябва да се отдели време, самият процес по финиширане на мек камък е по-бавен и може да има повече вариации в крайния резултат, отколкото с твърд камък.

За мен, серакс са едни от най-добрите камъни за подготовка на РР, да бъде финиширан на твърд камък. Причината е, че работят изключително бързо и отделяната суспензия пречи да се образува голям косъм. Можеш да пробваш, да апексираш на серакс 800, така ще си сигурен, че всичкият уморен метал и малки подбивания по РР, са премахнати. След апексиране на серакс 800,  финиширай с микроскос на шаптън 1000 или ДМТ 600. Шаптън използват тяхна собствена система за номериране на гритовете, не се придържат към японският индустриален стандарт JIS и при тях грит 1000 е приблизително равен на грит 800 при други производители като наниуа или суехиро. ДМТ 600, когато са нови са прекалено груби за финиширане, дори и на висококарбидни стомани, но след известна употреба димантените кристали се заглаждат и може да се финишира с прилични резултати, ако целта е по-груб финиш.
« Последна редакция: 12 Октомври, 2018, 10:54:30 от nomad »

Активен koceto

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1918
  • Reputation Power: 48022
  • koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!
Manly Peak
« Отговор #496 -: 19 Октомври, 2018, 20:21:42 »

Неактивен terorist

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 10
  • Reputation Power: 14
  • terorist няма влияние.
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #497 -: 24 Октомври, 2018, 19:26:39 »
Здравейте.Притежавам Манли Пийк от около седмица от S90V.Днес рязах доста фибран със заводската заточка и когато се прибрах ножа все още си режеше брошура от Билла с отскок,макар да бръснеше доста трудно.Минах го десетина пъти на рубина и още толкова на строп диалукс,и нещата си дойдоха на място веднага :) Много съм доволен.Препоръчвам на колегите,които се колебаят.

Неактивен evgo

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 390
  • Reputation Power: 4204
  • evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!
Manly Peak
« Отговор #498 -: 24 Октомври, 2018, 19:51:32 »
А тоя е рязал доста диво прасе и е абсолютише тъпише. :D :D :D
 Въпреки събраната мизерия от засъхнала кръв и боклуци, механиката работи перфектно без луфтове. Трудно се отваряше и викам дай да надзърнем и ....баси майката :yikes:

images host add

Неактивен Ангел Иванов

• Напреднал
  • Публикации: 134
  • Reputation Power: 54
  • Ангел Иванов няма влияние.
  • диагностициран
  • Скайп: angel.ivanov95
Manly Peak
« Отговор #499 -: 24 Октомври, 2018, 19:57:08 »
Вече като нов, като се изключат деругите по острието.

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice