Автор Тема: Manly Peak  (Прочетена 69282 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1988
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
Manly Peak
« Отговор #550 -: 08 Юли, 2019, 21:32:06 »
Искам да пожелая на човека, който ми открадна PEAKа, да е много здрав! Преджобили ми горнището на една обществена закачалка. PEAKа, беше вътре. Много си го харесвах. Беше от s90v и държеше ряз като луд! Не съм за 160лв, ще си купя нов, но не са хора. Що мезета имам нарязани с него...  :rant: :whip: :'( много любима сгъвайка ми беше...  :'(

Дано си отреже ушите с него  :mad: ! Е баси гадното племе сме и ние, в дадени моменти !!! Аз имах едно декоративно бауи в мини вариант и седеше на поставка, на бюрото в офиса. Радвах му се в мъртвия сезон, но като дойде работата и един месец се затворих в сервиза ......... отмина зора и един слънчев ден, седнах на бюрото, а там поставката седеше празна  :??? ?!? Е баси, не можех да повярвам. Някой страшен боклук е решил, че нещо чуждо е негово, или някое лапе е решило, че е интересна играчка, ама какво говори за родителите му ??? Какво лайно, ще излезе от него, като порасне ?!?

Аве, гадно племе сме  :mad: !

Неактивен ViperaPiper

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 2
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #551 -: 24 Юли, 2019, 20:38:35 »
Здравейте! Няколко пъти съм купувал такива ножчета за подаръци и бях оставал с добри впечатления от тях. На по късен етап взех и за себе и останах доволен от него с някои малки забележки по отварянето и смазката които са писани тук. Модифицирах малко механизма с методиката на колегата Кирилов и се отваря с лекота вече. Реших да си купя и втори който да оставя както си идва от Менли. Пак от Д2. И с този втори идват и терзанията ми.
Качеството е доста надолу от тези с които съм имал досег до сега.
Първото нещо е върха - изпилен накриво и скъсен. Казах си че не е проблем. Ще го оправя като го заточа.
Отварянето е като за нов нож, заключването - без забележки.
Имаше от гадната черна смазка и го разглобих за да я почистя и се откри това което вече никак не ми хареса.
Контактните повърхности на механизма които са активни когато ножа е затворен са изпилени грубо и накриво. Тази на острието просто не е завършена а тази на рамото е под ъгъл и контактуват в един съвсем малък ъгъл като остава луфт.
Дупката на острието за оста е разширявана и от двете страни. Не знам какви са подбудите за това. Създава впечатление че може да се развие луфт след време. На другия ми Пийк не е така.
Стоманата при заточване се усеща по мека от другия също в Д2 но може и да греша тук.
За всичко което съм описал прилагам и снимки.
Въпросът ми към вас е следният. Тъй като ножа вече е разглобяван и точен няма как да го върна в Армс-а. Гаранцията доколкото знам след разглобяване не е валидна( въпреки че тези неща не се забелязват преди това).
Дали от Менли биха коригирали тези неща? Или по добре да се опитам да го наглася сам след като вече не е в гаранция?

« Последна редакция: 24 Юли, 2019, 21:04:19 от ViperaPiper »

Неактивен Добри

• Старо куче
  • Публикации: 1109
  • често подпийнал
Manly Peak
« Отговор #552 -: 24 Юли, 2019, 21:47:13 »
При положение че предоставят инстументи за разглабяне с ножа, това едва ли ще анулира гараницята. Заточването още повече, а този локбар е направо скандален. Как такова нещо се счита за нормално? Според мен са длъжни да коригират тази грешка.

Неактивен POCEH KOCEB

• наблюдател
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1248
Manly Peak
« Отговор #553 -: 25 Юли, 2019, 03:28:36 »
Колега, може би изработката изисква малко повече визуално подобрение, но като функция ножа би трябвало да си работи без проблем.
Би било добре ако първите две снимки с основата на острието са по-ясни и ако беше снимал в едър план ножа в заключено положение - с отворено острие.

Когато острието е заключено в тоя тип заключване, достатъчно е повърхноста на лока да захапе дори милиметър в изреза на основата на острието ( точка А).
Без значение дали двете повърхности контактуват изцяло по хоризонтала, или само от едната страна, пружината ти дава усилие надолу, навътре в изреза,
без да натиснеш пружинта няма как да отключиш острието, нито то само ще се отключи.
Контакта в точка А ти осигурява остието да не може да се затвори.

По долната снимка - Ако локбара опира в изреза на острието в която и да е точка ( ако не по цялата повърхност) на зелената линия,
м-у двете червени линии, и локбара потъва в изреза поне милиметър, както е на горната снимка, аз поне не мисля, че имаш проблем.

Точка В подпира острието когато натискаш по режещата повърхност и разпределя усилието м-у оста на локбара и оста на острието.
Пак - дори и двете повърхности в точка В да не контактуват по хоризонтала с цялата си широчина,
усилието бута точката на допир надолу по дъгата а както виждаш тя прогресивно навлиза към материала.
Това осигурява обиране на луфта дори и повърхностите да са износени.
Тоя тип локове обикновенно са саморегулиращи се и аз поне не съм срещал луфтове на мойте ножове с баклокове или триади.
Μολων λαβε !

Неактивен ViperaPiper

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 2
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #554 -: 25 Юли, 2019, 06:21:28 »
Колега, може би изработката изисква малко повече визуално подобрение, но като функция ножа би трябвало да си работи без проблем.
Би било добре ако първите две снимки с основата на острието са по-ясни и ако беше снимал в едър план ножа в заключено положение - с отворено острие.

Когато острието е заключено в тоя тип заключване, достатъчно е повърхноста на лока да захапе дори милиметър в изреза на основата на острието ( точка А).
Без значение дали двете повърхности контактуват изцяло по хоризонтала, или само от едната страна, пружината ти дава усилие надолу, навътре в изреза,
без да натиснеш пружинта няма как да отключиш острието, нито то само ще се отключи.
Контакта в точка А ти осигурява остието да не може да се затвори.

(Щракни за да видиш изображението.)

По долната снимка - Ако локбара опира в изреза на острието в която и да е точка ( ако не по цялата повърхност) на зелената линия,
м-у двете червени линии, и локбара потъва в изреза поне милиметър, както е на горната снимка, аз поне не мисля, че имаш проблем.

(Щракни за да видиш изображението.)

Точка В подпира острието когато натискаш по режещата повърхност и разпределя усилието м-у оста на локбара и оста на острието.
Пак - дори и двете повърхности в точка В да не контактуват по хоризонтала с цялата си широчина,
усилието бута точката на допир надолу по дъгата а както виждаш тя прогресивно навлиза към материала.
Това осигурява обиране на луфта дори и повърхностите да са износени.
Тоя тип локове обикновенно са саморегулиращи се и аз поне не съм срещал луфтове на мойте ножове с баклокове или триади.
Със заключването нямам никакви проблеми. Всичко е както трябва и както си го описал без никакъв признак за луфт.
Визирам контакта при затворено положение. Локбара е изпилен под ъгъл и следователно почти не контактува с острието.

Неактивен POCEH KOCEB

• наблюдател
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
Manly Peak
« Отговор #555 -: 25 Юли, 2019, 15:11:02 »
Ясно, разбрах ти притесненията.. Аз обикновенно гледам връзките които са важни за работата с ножа, ти визираш контакта когато е затворен,
за мене това не е някакъв важен проблем но аз разбира се може и да бъркам.  :green:
Дори и така да е, притесненията ти не са много оправдани според скромното ми мнение - ако разстоянието А е по-голямо от В,
режещият ръб няма да опира никъде а пружината продължава да си натиска зад оста,което държи острието затворено.

Колко контактува там, или дали контактува по цялата повърхност няма много значение освен ако не ти харесва визуално.
Там е важно да подпира острието за да не се удря режещият ръб като е затворен, нищо друго,
усилието с което се натиска е даже по-малко от колкото натиска пружината заради рамото, няма заключване изобщо.
Ако не ти харесва визуално - да, предполагам може да питаш в Манли, но според мене технически,
ако ръба не опира никъде и ако нямаш луфт при затворено положение, нямаш наистина друг проблем освен визуален...
Аз лично просто внимателно бих изравнил която повърхност ти се вижда крива и това е, не е сложно.
Предполагам ако на Манли им се занимава ще направят същото или просто ще ти паснат нов локбар.
Μολων λαβε !

Неактивен isbotev

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 58
  • Диагностициран? Не - безнадежден.
Manly Peak
« Отговор #556 -: 25 Юли, 2019, 17:29:54 »
А ако се затворят чирените... всички проблеми ще изчезнат. ;)
По-добре малка водка с приятели, отколкото голям бой в района.

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 699
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #557 -: 25 Юли, 2019, 18:43:33 »
Няма как. Продава се с шестограм. То дразни.

Неактивен ЖИЖ

• Старо куче
  • Публикации: 234
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #558 -: 25 Юли, 2019, 22:24:41 »
да не би колегата да е попаднал на китайска реплика
лошия моабет е за предпочитане пред хубавата работа

Неактивен dobromirdimitrov

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 7
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #559 -: 06 Август, 2019, 17:53:38 »
Тъкмо реша да си купя и вие ме откажете. Май ще си остана с ендурата за сега. ::)

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 840
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #560 -: 06 Август, 2019, 18:04:53 »
Тъкмо реша да си купя и вие ме откажете. Май ще си остана с ендурата за сега. ::)
Не се отказвай. Ножчето е добро, аз имам два пийка. Даже три, ако броим форумния, който обаче го хареса синът ми и сега е у него. Последният закупен от мен пийк работи чудесно и нямам забележки, а нож от стомана S90V на такава цена си е направо подарък. Ножчето е тънко сведено и реже чудесно, което за мен е най- важното. Просто си го купи от физически магазин, където можеш да пробваш отделните бройки, а и да направиш рекламация, ако нещо не е наред, а и просто да прецениш дали това е твоят нож и да го сравниш с Ендурата.
„Стоманата разсича плътта; стоманата разсича костите; стоманата не разсича стомана." Миямото Мусаши

Неактивен bluereidon

• Sparrow
  • Редовен
  • Публикации: 218
  • The Mad Dentist
Manly Peak
« Отговор #561 -: 06 Август, 2019, 20:16:34 »
Палец нагоре, ножа е супер имам форумния и един от д2 екстра са

Неактивен merlin

• Редовен
  • Публикации: 44
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #562 -: 07 Август, 2019, 15:38:52 »
Това че се продава с шестограм не го приемам като лошо, напротив. Като ти потрябва е под ръка, това си е приятно бонусче, поне за мен де. 🍺🍺🍺

Неактивен zlatolin

• Един от вас, но нищо повече от вас.
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 666
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #563 -: 08 Август, 2019, 16:06:33 »
Имал съм Ендура от VG-10 ... разкарах я много бързо, изтъпява се мнооого ле
Менли Пийк е мнооого по-държелив на рязане, с различните си стомани!
Имам и Ендура от ATS-55, японска ... държа я само защото запазва добър режещ ръб и половината острие е серетирано, лесно реже колани и въжета.
Пийк е много по-добър, според мен, особено с s90v !
"Злой чечен ползет на берег, точит свой кинжал ... "

Неактивен ivori

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 3
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #564 -: 12 Август, 2019, 22:04:32 »
Здравейте, колеги! Бихте ли споделили коя от двете разновидности (според стоманата) е за предпочитане? Колебая се между CPM 154 и CPM S90V. Благодаря ви предварително за мненията.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Неактивен Косача

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1237
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #565 -: 12 Август, 2019, 22:18:58 »
 S90V е много по-добра стомана. Не мога да дам лични впечатления за закалката и от Манли. Наскоро гледах клип с коментар за измерена твърдост на тази стомана 58,3,което е далеч и от заявеното,и от оптималното.
Paradise is where I am.

Неактивен Mamas

• It`s Not Just A Knife...It`s a BENCHMADE
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: Exodus
  • Публикации: 938
  • диагностициран
  • Скайп: veselradulski
Manly Peak
« Отговор #566 -: 12 Август, 2019, 22:46:25 »
Вземи си 154СМ. Прахова, модерна, доказана стомана. Манли я умеят- имат много опит с нея. Точи се лесно и остро. С s90 брах доста ядове при форумните- къртеха се малки парченца при заточване, та се наложи едни гимнастики да правя, за да финиширам ножа като хората.
Мое мнение, може и да бъркам.
И БЕЗ НАС ЩЕ СЪМНЕ...
 Една от най-отвратителните привички на дребните души е, че подозират своите низости и у другите.

Неактивен Georgiihr

• Напреднал
  • Публикации: 26
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #567 -: 12 Август, 2019, 22:51:07 »
 А сега де, ще следя с интерес.

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 638
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #568 -: 12 Август, 2019, 23:23:17 »
Зависи за какъв нож.. CPM 154 бих предпочел за фикс. За фолдър -  CPM S90V позволява по-малък ъгъл на заточване и държи много. При първоначалното заточване на  CPM S90V  използвам фиксирана точилка и Бориди SiC /CS-HD - серията/ - 220, 400, 600, 800, 1200 и нямам никакви проблеми. След това подържам на ръка, като най-често използвам, финна Индия, Шаптъни и Миссарките и също нямам проблеми.   
Най тъмно е под лампата

Неактивен morfinist

• социопат
  • Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Потребителско име: Morfin
  • Публикации: 82
  • интоксикиран
Manly Peak
« Отговор #569 -: 13 Август, 2019, 17:09:18 »
 Ама чакайте сега, говорите за две различни стомани, нали така? СРМ154 и 154СМ не е едно и също... или аз съм се смахнал!?

Неактивен morfinist

• социопат
  • Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Потребителско име: Morfin
  • Публикации: 82
  • интоксикиран
Manly Peak
« Отговор #570 -: 13 Август, 2019, 17:20:59 »
 А колкото до въпроса по темата, аз съм на мнението на Мамаса - 154СМ може и да не е толкоз премиум като СРМ154, но ако фирмата я умее, стоманката е супер! Имам про-тек с клин от нея (те използват почти само тази и успяват да извлекат максимума), имам също хоуг с такава - и там е перфектна, а съм имал и бенчове от нея (по едно време я използваха в доста модели) - никога не ми е създавала главоболия и е приятна за ползване/точене/поддръжка, говорим само за сгъвайки.

Неактивен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 478
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #571 -: 13 Август, 2019, 17:33:25 »
Тъпото е, че разликата в цената между двете е пренебрежима, а S90 е по-добрата стомана.

Както се спомена по-горе, единственият плюс на CPM154 е по-лесното заточване.

Неактивен POCEH KOCEB

• наблюдател
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
Manly Peak
« Отговор #572 -: 13 Август, 2019, 22:04:42 »
Ама чакайте сега, говорите за две различни стомани, нали така? СРМ154 и 154СМ не е едно и също... или аз съм се смахнал!?
Не си се смахнал СРМ154 е прахова, 154СМ не е.  Лесно се бъркат двете...
Бенчмейд използваше доста втората в Гриптилияните, аз също съм много доволен от нея.
И аз мисля че СРМ154 е по добрият избор за фикс а S90V  за фолдър.
Μολων λαβε !

Неактивен isbotev

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 58
  • Диагностициран? Не - безнадежден.
Manly Peak
« Отговор #573 -: 14 Август, 2019, 15:57:12 »
Ей тук има нещо интересно за тези две стомани: https://bladeforum.bg/index.php/topic,6607.msg181291.html#msg181291
По-добре малка водка с приятели, отколкото голям бой в района.

Неактивен Кирилов13

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: kirilov13
  • Публикации: 936
  • диагностициран
Manly Peak
« Отговор #574 -: 14 Август, 2019, 16:04:17 »
Ей тук има нещо интересно за тези две стомани: https://bladeforum.bg/index.php/topic,6607.msg181291.html#msg181291
Браво, чудех се къде съм чел за този експеримент, ама да цитирам по памет не става.

ArmsBG OlightBG Batteryservice