Автор Тема: Заточване на мачете и други груби инструменти?  (Прочетена 2897 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен joy_boy

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 819
  • Reputation Power: 5260
  • joy_boy внушава благоговение!joy_boy внушава благоговение!joy_boy внушава благоговение!joy_boy внушава благоговение!joy_boy внушава благоговение!joy_boy внушава благоговение!joy_boy внушава благоговение!joy_boy внушава благоговение!joy_boy внушава благоговение!joy_boy внушава благоговение!joy_boy внушава благоговение!joy_boy внушава благоговение!
  • диагностициран
Здравейте колеги!
С времето посъбрах 4-5 бройки мАчета и разни други такива, които за щастие успявам да разходя навън от време на време. Разбира се - не ги ползвам само аз.. Когато ходя на инициатива за разчистване и маркиране на някоя туристическа пътека, винаги вземам в колата поне 2 трамонтини. Обикновено другите участници (в повечето случаи обикновени туристи нямащи много понятие от режещи инструменти) или не носят нищо или разни неподходящи сечива. Та гледам да имам да раздавам. Разбира се сещате се как се връщат после инструментите при мен  :yikes:. Айде да не се правя на много внимателен, то и аз ги нащърбвам понякога :).. Та имам нужда (мисля си) от някое малко настолно лентово шлайфче може би? За грубо заточване и пооправяне на РР на големите ламарини. Е не става на ръка с камъни :) и то като знаеш, че при следващото излизане на 15тата минута ще е нащърбено пак.
Дали някой може да препоръча нещо до 100 лв което ще ми върши работа? гледам от време на време пускат из лидъл разни на промоция, с лента от единия край и с камък от другия..
Самураят без меч е като самурая с меч, само че няма меч.

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1268
  • Reputation Power: 21755
  • Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
Заточване на мачете и други груби инструменти?
« Отговор #1 -: 18 Септември, 2017, 20:27:23 »
Моите ги точа с малко шлайфче и ламелен диск с шкурка!  :nabira:

Активен ganzo_fan

• Старо куче
  • Публикации: 741
  • Reputation Power: 0
  • ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.
  • диагностициран
« Отговор #2 -: 18 Септември, 2017, 20:32:51 »
моите трамонтини ги точа с плоска пиличка щил за заточване зъбите на вериги моторни триони
— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен Косача

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1183
  • Reputation Power: 3012
  • Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #3 -: 18 Септември, 2017, 20:34:11 »
  Моите мачетета са като трион отпред,защото постоянно ги ползвам и сека направо корените в земята.Имам подобна на тази машина,но от друга марка:

https://shmirgel.pazaruvaj.com/raider/rdp-bg03-p141688824/?gclid=CjwKCAjw3f3NBRBPEiwAiiHxGEdOjW0zT9z3bOYoB9odNaE8YjCXJg1F_mbp2UOrM3TupYKSX5FgPRoCt4wQAvD_BwE
 Става за всякакви градински инструменти,и за брадви също.При един колега си поръчах още един фин камък,защото оригиналния е доста едър.На тази машинка може да се изтърка и неголямо острие.
Paradise is where I am.

Неактивен joy_boy

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • joy_boy внушава благоговение!joy_boy внушава благоговение!joy_boy внушава благоговение!joy_boy внушава благоговение!joy_boy внушава благоговение!joy_boy внушава благоговение!joy_boy внушава благоговение!joy_boy внушава благоговение!joy_boy внушава благоговение!joy_boy внушава благоговение!joy_boy внушава благоговение!joy_boy внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #4 -: 18 Септември, 2017, 20:36:28 »
Косач, да разбирам, че е по-добре машина с камък от колкото такава с лента шкурка?

Неактивен Косача

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #5 -: 18 Септември, 2017, 20:42:27 »
Косач, да разбирам, че е по-добре машина с камък от колкото такава с лента шкурка?
  Дидо,имам и машина с шкурка,и то доста добра-Шепач.Тя е предназначена за друго и си има своя специфика на работа.За точене категоричния избор е мокрия камък.На шмиргела оправяш много дълбоки щръбки,после на мокрия камък оформяш РР и точиш.Ако си поръчаш и фин камък,още по-добре ще финишираш.Това е машината според мен.
Ако купуваш,търси тази с най-мощния мотор.
Paradise is where I am.

Неактивен joy_boy

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #6 -: 18 Септември, 2017, 20:43:57 »
ще имам мнението ти в предвид  :nabira:

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #7 -: 18 Септември, 2017, 21:11:20 »
Заслужава ли си, за инструменти които се използват интензивно и то грубо (защото и аз сека корени), да се претрисате толкова? С шлайфа, като ти свикне ръката се пипа доста леко! Направо си полира!

П. П. Не се бъзикам, ей!

Активен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1953
  • Reputation Power: 975
  • Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #8 -: 18 Септември, 2017, 21:15:29 »
моите трамонтини ги точа с плоска пиличка щил за заточване зъбите на вериги моторни триони

Това е варианта, за заточване в полеви условия, който е предложил колегата  !!! Не случайно мачететата на Мартиндейл се продават в проста, брезентова кания, в комплекта с една широка, плоска пила !!!

п.п. Иначе, аз като си купя нова трамонтина, тя е еднаква и от двете страни ! Както към гърба, така и към острието !!! До сега винаги в помощ ми се е притичвал ножарът-фокусник  :love:, който приятелски ми е престъргвал страната на острието, на гриндера !!! След като, острието на мачетето стане като осичка (благодаря на Мага), си го прибирам и го тръквам на стропчето !!! В последствие си го точа с камъче на словенските - Комет, но не съм го чакал да бъде обезобразено !!! Та за такива случаи и ръчно, предлагам широката,права пила !!!

Активен ganzo_fan

• Старо куче
  • Публикации: 741
  • Reputation Power: 0
  • ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.
  • диагностициран
« Отговор #9 -: 18 Септември, 2017, 21:19:35 »
Трамонтина мачете е толкова меко,че може и с тухла да го заточиш!1070 е
— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен joy_boy

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #10 -: 18 Септември, 2017, 21:21:58 »
добре Джак, ама ти говориш от позицията на човек който вече по някакъв друг повод има шлайф :)

колкото до "помощ от приятл" има към кой да се обръщам, но ще ми е по лесно и удобно сам да правя тази не толкова прецизна операция. а и не е въпрос да го "оставяш" да се затъпи.. като го вкарваш в бой бръсне, на вечерта вече има щръбки дълбоки по милиметър и дълги по няколко.. та дори и аз дето уж си ги пазя, като се поуморя и започва да ми писва и започвам да удрям земята докато сека ниско. аз за себе си съм установил нуждата от механизирано заточване :) въпроса беше на какво е най-удачно да се спра..

Неактивен Косача

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #11 -: 18 Септември, 2017, 21:32:15 »
въпроса беше на какво е най-удачно да се спра..
С ъглошлайфа също става,трябва малко повече внимание и практика.Освен това ще имаш един доста необходим инструмент.В ловния форум един така си точеше ножовете даже.
  Шмиргела пък е удобен за точене на всичко-брадви,мотики,мачете,сатъри,ножове,длета,коси и т.н.По-безопасен е за оператора и за инструмента,а може и някое острие да си изтъркаш.
Paradise is where I am.

Активен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #12 -: 18 Септември, 2017, 21:34:40 »
За ъглошлайфа има дискове със шкурка, които освен, че са доста дълготрайни, ще вършат и работа !!!

Неактивен Маклауд

• Редовен
  • Публикации: 101
  • Reputation Power: 20
  • Маклауд няма влияние.
  • Грррррррр?!?
« Отговор #13 -: 18 Септември, 2017, 21:44:45 »
Шмиргела си има тънкости пичове, много бързо загрява, а и хубави камъни трудно се намират. Сложно се пази и равномерен скос ползвайки го. Това не е за всеки, по скоро някоя пиличка в комбинация с камъче на тиролит и менгеменце за по- комфортна работа. Така ги виждам аз нещата, а и всяка машина тегли след себе си куп необходимости, като работна маса и повече пространство и благи съседи нямащи проблеми с шума. Дълъг е пътя, иначе резултата има потенциал да стане далеч по-добър и бърз от ръчни труд.

Изпратено от моят HUAWEI VNS-L21 с помощта на Tapatalk

"Всички знаят, че това е невъзможно. Но ето идва невежата който не знае това, и точно той прави откритие."
Алберт Айнщайн

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #14 -: 18 Септември, 2017, 21:45:23 »
За ъглошлайфа има дискове със шкурка, които освен, че са доста дълготрайни, ще вършат и работа !!!

(Щракни за да видиш изображението.)

Аз точно такива дискове имам предвид! За това казах ламелни!   ;) :nabira:

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #15 -: 18 Септември, 2017, 21:47:09 »
Шмиргела си има тънкости пичове,.......
Чак пък толкова! Айде нема нужда да се плашим!  ;)

Неактивен joy_boy

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #16 -: 18 Септември, 2017, 21:57:00 »
, по скоро някоя пиличка в комбинация с камъче на тиролит и менгеменце за по- комфортна работа.
колега, аз не искам да си оправям баланса на Ки-то като медитирам търкайки часове наред поръбените инстументи. Искам да ги точа бързо и лесно, а когато "заминат" ще взема нови - все пак са инструменти за работа а не колекционерски саби.. Напомням, че все пак и не става въпрос за дозаточване, а за оправяне на поражения които си искат сваляне на доста метал. имам с какво и как да ги точа на ръка, просто си ценя свободното време..

Неактивен dtz

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1173
  • Reputation Power: 5573
  • dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!
    • ОБК
  • Скайп: obr-kamchia
« Отговор #17 -: 18 Септември, 2017, 22:06:30 »
Ако си се вгледал в еФтин шмиргел - хвърли едно око в аветисян, аз бих предпочел нещо на по-ниски оборото, ако ще е едър камъка.
За експеримента и ако ти се пробва, мога да ти дам един виброшлайф - да го изпънеш с някоя по едра водна шкурка.
Аз за тея сечива ползвам диамантеното четириъгълно на лидъл (баланса на Ки-то май не ми наред обаче)

Неактивен joy_boy

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #18 -: 18 Септември, 2017, 22:25:20 »

За експеримента  виброшлайф
може да ми влезе в работа за нещо друго, ще го обсъдим на по бира :)

Активен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #19 -: 18 Септември, 2017, 22:46:17 »
Относно евтините шмиргели, Райдер съм сигурен, че предлагаха не много скъп шмиргел с камък и лентов шлайф. За мен, това е чудесна машинка ! Нямам такава, за съжаление, но бих си взел за да я пробвам, точно за такива тестове !!!

п.п. Точно тази е 95лв. , което не я вкарва в графата евтина, но е поносима цена, а предполагам, ще е удобна за поправяне на увредени мачете-остриета !

Неактивен partisan

• Напреднал
  • Публикации: 56
  • Reputation Power: 26
  • partisan няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #20 -: 19 Септември, 2017, 01:38:48 »
Подкрепям Djack. Аз не си пазя мачетето и "щръбките" са дълбоки. Ползвам ъглошлайф с каквото имам на момента - ламелен диск или подложка за шкурка с велкро. С велкрото и мека подложка става добър конвекс. Обирам режещия ръб челно докато се скрият "щръбките" и после пиля. Охлаждам с мокра кърпа. Трамонтините са толкова меки, че после с няколко движения по флайера се получава чудесен режещ ръб. Преди да имам ъглошлайф заточвах с бормашина и гумен диск и шкурка. Разликата е, че с бормашината може да се обръща посоката на въртене на диска, а с флексчето иска малко гимнастика и внимание. Такова търкане на ръка не си заслужава според мен.

Неактивен Zagy

• нафтения
  • Старо куче
  • Публикации: 754
  • Reputation Power: 8789
  • Zagy внушава благоговение!Zagy внушава благоговение!Zagy внушава благоговение!Zagy внушава благоговение!Zagy внушава благоговение!Zagy внушава благоговение!Zagy внушава благоговение!Zagy внушава благоговение!Zagy внушава благоговение!Zagy внушава благоговение!Zagy внушава благоговение!Zagy внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #21 -: 19 Септември, 2017, 09:16:30 »
Относно евтините шмиргели, Райдер съм сигурен, че предлагаха не много скъп шмиргел с камък и лентов шлайф. За мен, това е чудесна машинка ! Нямам такава, за съжаление, но бих си взел за да я пробвам, точно за такива тестове !!!

(Щракни за да видиш изображението.)

п.п. Точно тази е 95лв. , което не я вкарва в графата евтина, но е поносима цена, а предполагам, ще е удобна за поправяне на увредени мачете-остриета !
В ЛИДЛ бяха пуснали точно такава (но от тяхната марка - Parkside) за 70 лева и отнесох една като кьорав делфин шамандура. Идеална е, даже и скосове правих с нея. Единствения недостатък е, че е слабичка (май беше 350 вата), но ако внимаваш си работи идеално.
Si non confectus, non reficiat.

Неактивен joy_boy

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #22 -: 19 Септември, 2017, 17:45:34 »
В ЛИДЛ бяха пуснали точно такава (но от тяхната марка - Parkside) за 70 лева и отнесох една като кьорав делфин шамандура. Идеална е, даже и скосове правих с нея. Единствения недостатък е, че е слабичка (май беше 350 вата), но ако внимаваш си работи идеално.
виждал съм такива в лидл, и това ми се въртеше в главата когато пусках темата, но пък сега загледах от вида който Косача посочи - с втори бавно-оборотен мокър камък.. ще се почудя малко и ще видим какво ще измисля :)

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Горски
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1168
  • Reputation Power: 1133
  • gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!
  • диагностициран
« Отговор #23 -: 19 Септември, 2017, 21:05:24 »
Чудих се дали да се включа и току що реших, че след като експлоатирам активно четири мачетета и съм заточил на колеги поне още десет - трева да се включа :)

Дидо, мачетето е с дълъг режещ ръб, трябва да има заточка нещо конвексирано  - като брадва за да е яко; на всякакъв камък или шмиргел - но на по-ниски обороти за да не можеш да го подядеш от някой остър ръб. Аз ги заточвам на гриндер, на голямото колело, като острието е под ъгъл към колелото - математически, не е успоредно на оста на колелото - така няма абсолютно никакви рискове да го подядеш. Подяждането е много вероятно ако пилиш режещ ръб успореден наоста на  въртящия се камък - при гриндера е същото, лентата е широка 5 см, все едно 5 см широк камък - едно кривване и си осрал работата. Но трябва да е нещо на по-ниски обороти - ако си решил да точиш редовно и да харчиш пари - шмиргела дето е с редуктор и голямо колело във  вода; иначе на ръка всеки груб китайски брус ще свърши работа - аз моите не ги жаляа, нащърбват се, пак ги точа и те така :)

А за онагледяване на правилната работа с мачете ще пусна едно старо видео  :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice