Автор Тема: Бръснеща острота - какво, как, колко?  (Прочетена 3422 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен surr3a1

• // Be like no other
  • Прохождащ
  • **
  • Публикации: 64
  • Reputation Power: 26
  • surr3a1 няма влияние.
  • // Be like no other
    • surr3a1 Iphone Customization
  • Скайп: surr3a1
Бръснеща острота - какво, как, колко?
« -: 28 Септември, 2017, 16:14:29 »
Здравейте,

Имам едно чудене/питане, за което не успявам да намеря отговор, а реално е от нещата, които най-много ме интересуват, когато става въпрос за джобния ми нож. Работя в офис и реално ножът не влиза в истинска употреба много често. Редовно, за да му се кефя го вадя и тествам дали бръсне космите на ръката. Така почти винаги след ползване проверявам какво е състоянието му и разликите ги установявам много бързо. Въпросът е: колко време стои ножът с бръснеща острота след ползване?

Пример за да стане по ясно: ножът е подострен добре и бръсне безпроблемно т.е. доволен съм. Отивам в кухнята и режа някакво мезе, което не е много като брой срезове, но пък може да е луканка, която понякога си е по-твърдичка. Опитвам пак и вече ножът не бръсне или почти не бръсне. След минаване 2-3 пъти на стропа отново бръсне без проблеми.

Не мога да разбера това нормално ли е или просто заточката ми не е наред? Примерно от бръснещ нож, ако отида да издялкам върха на една дървена пръчка да стане като копие, ще имам ли бръснещ нож после?

За да обобщя: ножа ми е бръснещ само и единствено ако с него не се прави нищо друго. Използва ли се за нещо друго по предназначение, вече не е бръснещ и изисква строп (не говорим да отрежеш конец все пак).

Мерси!
« Последна редакция: 28 Септември, 2017, 16:18:55 от surr3a1 »
Titanium Junkie!

Неактивен Добри

• Старо куче
  • Публикации: 928
  • Reputation Power: 207
  • Добри някой го чете.Добри някой го чете.
  • често подпийнал
« Отговор #1 -: 28 Септември, 2017, 16:27:06 »
Ми нормално е да се затъпи като го ползваш. Колко си го ползвал преди да се затъпи вече зависи от скоса, стоманата,  закалката, формата на острието, повърността върху която режеш и много важно - как е заточен. Другото е че има стомани които бръснеща острота губят много бързо но след това продължават да режат дълго.

Неактивен ViktorKitov

• Старо куче
  • Публикации: 306
  • Reputation Power: 424
  • ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...
  • диагностициран
« Отговор #2 -: 28 Септември, 2017, 16:31:41 »
Аз лично гледам да не се престаравам. Остря веднъж ножът да бръсне (Или поне близко до това) и след това като започне да запира в хартия  :nabira:

Неактивен seiko

• Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 856
  • Reputation Power: 3659
  • seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!
  • диагноза - див селянин
« Отговор #3 -: 28 Септември, 2017, 16:34:31 »
Никой не може, да отговори на този въпрос, освен ти самият, защото условностите, които е изброил Добри са твърде много. Пробваш и сам си правиш заключения, експериментираш и продължаваш със заключенията, докато резултатът ти хареса.
Това е. Успех!

п.п. Купешките колбаси, особено сухите не ги слагай в сметките, там работата е съвсем друга.  ;) :D
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен POCEH KOCEB

• наблюдател
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1091
  • Reputation Power: 1597
  • POCEH KOCEB внушава благоговение!POCEH KOCEB внушава благоговение!POCEH KOCEB внушава благоговение!POCEH KOCEB внушава благоговение!POCEH KOCEB внушава благоговение!POCEH KOCEB внушава благоговение!POCEH KOCEB внушава благоговение!POCEH KOCEB внушава благоговение!POCEH KOCEB внушава благоговение!POCEH KOCEB внушава благоговение!POCEH KOCEB внушава благоговение!POCEH KOCEB внушава благоговение!
« Отговор #4 -: 28 Септември, 2017, 16:44:44 »
"Бръснещата" острота никога не съм я гонил щото не ми върши работа. На мене ножовете ми трябват да са с остър връх и да режат относително твърди материали като например свински опашки и дървени или полимерни рамки, да изстържат тук и там боя или лепило... За тези дейности обикновенно се заточва под различен от "бръснещият" ъгъл и макар и да може да "бръснат" косми идеята е друга. Добри добре го е синтезирал нагоре  *palec*
Μολων λαβε !

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 551
  • Reputation Power: 3183
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #5 -: 28 Септември, 2017, 16:52:19 »
Колега, съветвам те да не се вманиачаваш на тема "бръснеща острота", че ще си загубиш съня и спокойствието. Добри ти е отговорил изчерпателно и почти няма какво да се добави към вече казаното. Различните стомани се държат различно. Да не говорим, че дори една и съща стомана се държи по различен начин, когато е обработена от различни производители. Може би е добре да споделиш марката и модела на ножа си, за да получиш по- конкретна информация. За мен най- важно е колко дълго един нож запазва т. нар. работна острота. А бръснещата се запазва по описания от теб начин- нарязваш нещо и после минаваш на строп. Или керамика, ако е по- сериозно затъпяването... Предполагам, че всеки ножар има или е имал твоите терзания. То и аз обичам да поддържам остриетата си постоянно в "бръснеща" готовност :) Като се позатъпи някой /особено EDC-то/ и нямам покой докато не го оправя, но признавам, че е малко глупаво. Айде, маняшко да бъде, обсесия някаква...
„Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого.“

Неактивен surr3a1

• // Be like no other
  • Прохождащ
  • **
  • Публикации: 64
  • surr3a1 няма влияние.
  • // Be like no other
    • surr3a1 Iphone Customization
  • Скайп: surr3a1
« Отговор #6 -: 28 Септември, 2017, 16:58:21 »
Това, че бръснещата острота е само за кеф, е ясно. Ножът може да се използва много след това и да си реже доволно.

Надявах се на отговор от сорта: имам нож с еди каква си стомана заострена по този начин и мога да режа това и това, като после ножа продължава да бръсне.
Нещо с което да можем да сравним.

Поздрави!
Titanium Junkie!

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #7 -: 28 Септември, 2017, 17:33:45 »
Ами добре,като отправна точка ти давам Spyderco Resilience. Ползвах го до съвсем скоро като EDC. Острието е от китайската стомана 8Cr13MoV. Геометрията е фул флат с вторичен скос. Заточва се до бръснеща острота доста лесно, но и сравнително бързо я губи. Например след нарязване на две средно твърди луканки. Твоят нож какъв е?
„Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого.“

Неактивен dtz

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1053
  • Reputation Power: 1543
  • dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!
    • ОБК
  • Скайп: obr-kamchia
« Отговор #8 -: 28 Септември, 2017, 17:46:38 »
за устойчивостта на заточката bully е писал доста: видове абразиви, начини на подравняване, натиск, финиш, косъм...

Неактивен Zagy

• нафтения
  • Старо куче
  • Публикации: 745
  • Reputation Power: 582
  • Zagy на прага да бъде приет.Zagy на прага да бъде приет.Zagy на прага да бъде приет.Zagy на прага да бъде приет.Zagy на прага да бъде приет.
  • диагностициран
« Отговор #9 -: 28 Септември, 2017, 18:24:25 »
При мен е показателен теста с приготвяне на хапването ми за обяд например: ножа е заточен на дзвер (прекинва поднесен косъм към РР по цялата му дължина), след това се режат меса, луканки, сирена, кашкавали, зеленчуци и всякакви други сухоежбини, това цялото върху букова дъска, след това упражнение имам ножове, които продължават да бръснат косми по ръката, има и такива, които вече не могат, но още са адски остри и минават без проблем през всякаква хартия. Примерно Маникса S110V  и Менлито S90V след горното упражнение бръснат, ГБ2-ката също, едно Муле (Тинков клонинг) от К510 също го може, май имаше и още ножове ама вече съм забравил. Останалите стомани в по-голяма или по-малка степен са позагубили бръснещата острота. Забелязал съм и друго - ако ножа е финиширан на по-груб абразив (примерно 20/14) реже по-агресивно, но като че ли по-бързо губи бръснещата острота; ако съм го минал на всичко до диам. паста 1 микрон ножа няма чак толкова агресивен ряз, но повече време държи бръснеща острота.
Si non confectus, non reficiat.

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 2832
  • Reputation Power: 9796
  • Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!
  • Горянин
« Отговор #10 -: 28 Септември, 2017, 18:56:08 »
Ами добре,като отправна точка ти давам Spyderco Resilience. Ползвах го до съвсем скоро като EDC. Острието е от китайската стомана 8Cr13MoV. Геометрията е фул флат с вторичен скос. Заточва се до бръснеща острота доста лесно, но и сравнително бързо я губи. Например след нарязване на две средно твърди луканки. Твоят нож какъв е?
Колега,железата от аватара ти ако са твои,ще се радвам да се включиш с тях в темата за Кукритата.
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #11 -: 28 Септември, 2017, 19:01:53 »
Колега,железата от аватара ти ако са твои,ще се радвам да се включиш с тях в темата за Кукритата.
Мои са, ще го направя, но в момента пиша на телефона, а и ще е хубаво да направя някоя и друга снимка.

Неактивен Добри

• Старо куче
  • Публикации: 928
  • Reputation Power: 207
  • Добри някой го чете.Добри някой го чете.
  • често подпийнал
« Отговор #12 -: 28 Септември, 2017, 19:05:21 »
Също пропуснах да отбележа и самата структура и карбиди на стоманата малко или много диктуват как при определено заточване ще се държи и колко. За пример ще дам мойта любима стомана - М4, при нея по-грубото заточване(грит 7-800) води до по дълготрайна острота. S30V от друга страна съм забелязал че като се полира се държи много по дълго. Пример имам Маникс 2 който е заточен на нещо от сорта на 12 градуса на страна и микроскос на най-финната плочка ДМТ (8000 май беше) на 60 градуса, резултата е един много резлив режещ ръб който се изтъпява много трудно.

А ако ще навлизаме и дълбоко, много зависи и за какво ползваш ножа. Колегата Росен Косев реже твърд матрял който мнодо износва, при него заточен като моя Маникс нож няма да издържи дълго, за това той ги точи грубо и предполагам ъглите клонят към 20 градуса на страна.

Темата е дялкана много (хех) в дискусията със заточване и техники.

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #13 -: 28 Септември, 2017, 19:23:47 »
Освен всичко друго, за режещия ръб- колко дълго "държи", значение има съдържанието на ванадий в стоманата. Във висококачествените стомани съдържанието на ванадий е е по- високо. Например в s30v e 4%, във s90v е 9%. В по "нерезливите" стомани съответно няма ванадий, или съдържанието му е ниско. В китайската 8Cr13MoV съдържанието е 0,10. Подобни качества осигурява и волфрама. А никела е пагубен за способността за постигане и задържане на остър режещ ръб, но осигурява уникална корозионна устойчивост, което е и основната функция на хрома.

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1895
  • Reputation Power: 405
  • Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #14 -: 28 Септември, 2017, 19:49:38 »
За това колко дълго ще държи острота от значение са всички елементи в стоманата, не само ванадийят !!!
А относно устойчивоста на корозия, мисля че производителите наблягат на Хром !!! Никел може и да се среща, но ще е в изключително минимално количество, освен ако стоманата не е с някакво специално предназначение, което изисква никел. Аз поне, не се сещам обаче ! Хрома върши същата работа !!!
« Последна редакция: 28 Септември, 2017, 19:52:40 от Punky »

Неактивен ganzo_fan

• Старо куче
  • Публикации: 630
  • Reputation Power: 810
  • ganzo_fan има силата да се справи.ganzo_fan има силата да се справи.ganzo_fan има силата да се справи.ganzo_fan има силата да се справи.ganzo_fan има силата да се справи.ganzo_fan има силата да се справи.ganzo_fan има силата да се справи.ganzo_fan има силата да се справи.
  • диагностициран
« Отговор #15 -: 28 Септември, 2017, 19:56:56 »
Пропускате коването..... :yahoo:
— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #16 -: 28 Септември, 2017, 20:02:15 »
Ами за това съм написал "освен всичко друго" :) А никел има в X-15 TN; Cronidur 30;Sandvik 14C28N;440XH; CTS XHP;VG1 до 5 и др.

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #17 -: 28 Септември, 2017, 20:09:05 »
Ама те не са ковани !!!

Неактивен lubitel

• Напреднал
  • Публикации: 114
  • lubitel няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #18 -: 28 Септември, 2017, 20:10:20 »
Щом ножа губи бързо бръснещата острота, което не е кой знае какво ниво на заточка, значи заточката е неправилна. За всяка стомана си има подходящи ъгли на заточване, пробвайте да заточиш въпросния нож на по-голям ъгъл, по какъв начин го точите, на какви абразиви го финиширате?
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SCIMUS!

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #19 -: 28 Септември, 2017, 20:16:59 »
Ама те не са ковани !!!
Нещо не те разбирам, колега. Това което пиша е, че стомнаите с добра способност да задържат режеш ръб обикновенно са с високо съдържание на ванадий. Не твърдя, че това е единственото, което има значение за това качество, нито водя зебат относно оптималния хим. състав на стоманата за ножове, подходящата термообработка и др.

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #20 -: 28 Септември, 2017, 20:17:42 »
Нещо не те разбирам, колега. Това което пиша е, че стомнаите с добра способност да задържат режеш ръб обикновенно са с високо съдържание на ванадий. Не твърдя, че това е единственото, което има значение за това качество, нито водя зебат относно оптималния хим. състав на стоманата за ножове, подходящата термообработка и др.

Бъзикам се просто !  :nabira:

Иначе, аз винаги съм вярвал, че най - важния елемент е въглерода, в една стомана !!!

Неактивен НикикиН

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: Турлак
  • Публикации: 363
  • Reputation Power: 1104
  • НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!
  • мераклия
« Отговор #21 -: 28 Септември, 2017, 20:19:13 »
За това колко дълго ще държи острота от значение са всички елементи в стоманата, не само ванадийят !!!
А относно устойчивоста на корозия, мисля че производителите наблягат на Хром !!! Никел може и да се среща, но ще е в изключително минимално количество, освен ако стоманата не е с някакво специално предназначение, което изисква никел. Аз поне, не се сещам обаче ! Хрома върши същата работа !!!
Никелът прави сплавта по-еластична.Хрома не дава еластичност,а я прави по-хрупкава.И двата метала са от легиращите елементи за стоманата.

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #22 -: 28 Септември, 2017, 20:21:49 »
Баси, в чипса хром ли турят, да ги е..   :blink:.

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #23 -: 28 Септември, 2017, 20:26:58 »
Хрома е елемент на хаповете за отслабване. Убивал апетита... При хората явно не действа като втвърдител.

Неактивен НикикиН

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: Турлак
  • Публикации: 363
  • Reputation Power: 1104
  • НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!
  • мераклия
« Отговор #24 -: 28 Септември, 2017, 20:28:37 »
Хромът дава твърдост,а в по-голямо количество(над 12%)  образува пасивиращ слой по повърхността на метала (неръждаема стомана).

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice