Автор Тема: Бръснеща острота - какво, как, колко?  (Прочетена 4353 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен POCEH KOCEB

• наблюдател
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1112
  • Reputation Power: 7104
  • POCEH KOCEB внушава благоговение!POCEH KOCEB внушава благоговение!POCEH KOCEB внушава благоговение!POCEH KOCEB внушава благоговение!POCEH KOCEB внушава благоговение!POCEH KOCEB внушава благоговение!POCEH KOCEB внушава благоговение!POCEH KOCEB внушава благоговение!POCEH KOCEB внушава благоговение!POCEH KOCEB внушава благоговение!POCEH KOCEB внушава благоговение!POCEH KOCEB внушава благоговение!
Бръснеща острота - какво, как, колко?
« Отговор #25 -: 28 Септември, 2017, 20:56:30 »
... Росен Косев реже твърд матрял който мнодо износва, при него заточен като моя Маникс нож няма да издържи дълго, за това той ги точи грубо и предполагам ъглите клонят към 20 градуса на страна.

Темата е дялкана много (хех) в дискусията със заточване и техники.
Верно е и за двете - и темата е дялкана много и аз точа към 25, някой фиксове и до 30 на страна, зависи колко е дебело острието зад режещият скос.
Имам един фикс на Ланди от Хосето, точа го на диамант 800 на грубо 30градуса - трябва да ударя бетон за да го изхабя, буквално. Не си спомням вече каква стомана беше но изхабих сума ти камъни докъто се отворя, че само диамант му е цаката на това животно...
Тънък материал зад първичният скос/режещ ръб, разрешава човек да си играе със ъгъла в зависимост какво търси и разбира се - каквото му разрешава материала и то-то, вариациите са много и много е писано и тук, че и къде ли не.  :green:
Μολων λαβε !

Активен ganzo_fan

• Старо куче
  • Публикации: 741
  • Reputation Power: 0
  • ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.
  • диагностициран
« Отговор #26 -: 28 Септември, 2017, 21:07:14 »
Ама те не са ковани !!!
А би било добре да са...
— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен Георги

• Напреднал
  • Публикации: 72
  • Reputation Power: 44
  • Георги няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #27 -: 28 Септември, 2017, 21:11:02 »
Във връзка с темата - скоро си направих едно работно ножче. Исках да имам нещо в шкафа за инструменти, което да не жаля особено. Материала е рапидна стомана от стар диск от фреза. На диска пишеше HSS made in Chehoslovakia, предполагам стоманата е Р18 или Р6М5. Заточва се трудничко. Плосък (сравнително. все пак го свалях на ръка на камък) скос, 0.3 мм и вторичен на ръка на неизвестно колко градуса. Заточих го да бръсне като самобръсначка на камък 180/320 и шкурка 800 и порязах малко кабел. Бръсненето стана много трудно, но хартия си режеше. Срязах една туба, 5 мм пластмаса и вече не бръснеше но хартия пак си режеше с лекота. Нямам много опит с различни видове стомани, но сметнах това за напълно задоволително за работен нож.

ПП. Доста грозен стана този нож, знам, ама ми е много удобен.

Активен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1953
  • Reputation Power: 975
  • Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #28 -: 28 Септември, 2017, 21:51:47 »
Хромът дава твърдост,а в по-голямо количество(над 12%)  образува пасивиращ слой по повърхността на метала (неръждаема стомана).

Образува, ама ако и липсва въглерод, щото стомана като ЗДП , дето беше с нещо от порядъка на 3% въглерод, а има 20% хром е неръждаема, ама нанаиси ........ Така че процента хром е пропорционален спрямо въглерода за да може една стомана да бъде наречена устойчива на корозия !!!

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 213
  • Reputation Power: 275
  • kendo някой го чете.kendo някой го чете.
  • дялан камък
« Отговор #29 -: 28 Септември, 2017, 21:52:53 »
Щом ножа губи бързо бръснещата острота, което не е кой знае какво ниво на заточка, значи заточката е неправилна. За всяка стомана си има подходящи ъгли на заточване, пробвайте да заточиш въпросния нож на по-голям ъгъл, по какъв начин го точите, на какви абразиви го финиширате?
От цялата плява в темата дотук това е единственото мнение, с което съм съгласен.  *palec* Колегата в две изречения е обяснил какво трябва да се направи за качествено заточване на един нож.  :yes: Отделно че във форума отдавна е писано и дискутирано по въпроса, темите са точно в този раздел и се иска малко четене и доста практика.
Ето един нож, който след като нацепи сухи дъбови цепеници, накрая пак бръснеше с непроменена острота и приготви вечеря от меки продукти. Това не е някакво постижение, а само правилно заточено острие. Направих теста единствено за да опровергая поредно твърдение, че няма нож, с който да си нацепиш дърва и да си приготвиш вечеря след това.

All We Are Just Dust In The Wind...

Активен ganzo_fan

• Старо куче
  • Публикации: 741
  • Reputation Power: 0
  • ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.ganzo_fan изглежда не е желан тук.
  • диагностициран
« Отговор #30 -: 28 Септември, 2017, 22:02:31 »
внимание!в темата има продуктово позициониране!
— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен НикикиН

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: Турлак
  • Публикации: 365
  • Reputation Power: 1107
  • НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!
  • мераклия
« Отговор #31 -: 28 Септември, 2017, 22:31:48 »
Образува, ама ако и липсва въглерод, щото стомана като ЗДП , дето беше с нещо от порядъка на 3% въглерод, а има 20% хром е неръждаема, ама нанаиси ........ Така че процента хром е пропорционален спрямо въглерода за да може една стомана да бъде наречена устойчива на корозия !!!
Любчо,не съм тръгнал да ти разяснявам желязо-въглеродната диаграма,а само казвам никелът и хромът за чий са в сплавите,щото се почудваше нещо.
Без желязото и въглерода за какви стомани ще си говорим,а?

Активен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1953
  • Reputation Power: 975
  • Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #32 -: 28 Септември, 2017, 22:47:25 »
Аре да не се обръщаш към мен с това обръщение, щото аз не ти викам николайченце, не съм я докарал до там !!! От тебе не желая да ми разясняваш желязо-въглеродната диаграма, а само споменаваше , че за чии хрома бил правил стоманата "неръждаема"(интересно пояснение), след като го има в процентно съдържание от 12 и нагоре !!!

Неактивен НикикиН

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: Турлак
  • Публикации: 365
  • Reputation Power: 1107
  • НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!НикикиН води добър живот!
  • мераклия
« Отговор #33 -: 28 Септември, 2017, 22:58:47 »
Не си падам по дистанционните обяснения,та ще те оставя още да си умуваш,любенце!  ;)

Неактивен Kalmar

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1020
  • Reputation Power: 8605
  • Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!
  • Дърт на орел!
« Отговор #34 -: 29 Септември, 2017, 10:33:37 »

Нанайси ама на мен не ми ръждяса нито лятото по джобовете, нито дори на плажа ЗДП-то, за разлика от Д2, която е на ръба по отношение на хрома ;) Така, че си е общо взето неръждаема (много неправилен термин), както я водят.

Иначе за съотношението между въглерода (отговорен за твърдостта и ръждата) и хрома (отговорен основно за устойчивостта на корозия) си много прав.
« Последна редакция: 29 Септември, 2017, 10:37:32 от Kalmar »
"Счастье для всех, даром, и пусть никто не уйдет обиженным!"

Неактивен Добри

• Старо куче
  • Публикации: 987
  • Reputation Power: 6275
  • Добри внушава благоговение!Добри внушава благоговение!Добри внушава благоговение!Добри внушава благоговение!Добри внушава благоговение!Добри внушава благоговение!Добри внушава благоговение!Добри внушава благоговение!Добри внушава благоговение!Добри внушава благоговение!Добри внушава благоговение!Добри внушава благоговение!
  • често подпийнал
« Отговор #35 -: 29 Септември, 2017, 11:33:31 »
Ако имаш елементарно уважение към инструмента и подсушаваш/измиваш след употреба не би трябвало да имаш проблеми с ръжда. Аз на М4 и треперих много но с ръжда съм имал само веднъж проблем и то защото не го подсуших след като рязах една бутилка вода.

Неактивен Zagy

• нафтения
  • Старо куче
  • Публикации: 754
  • Reputation Power: 8789
  • Zagy внушава благоговение!Zagy внушава благоговение!Zagy внушава благоговение!Zagy внушава благоговение!Zagy внушава благоговение!Zagy внушава благоговение!Zagy внушава благоговение!Zagy внушава благоговение!Zagy внушава благоговение!Zagy внушава благоговение!Zagy внушава благоговение!Zagy внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #36 -: 29 Септември, 2017, 12:11:27 »
И аз освен точици по ГБ2-ката на М4 ръжда не съм виждал - това е от страната на тялото (нося си ножовете затъкнати на дънките).
Si non confectus, non reficiat.

Неактивен Kalmar

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!
  • Дърт на орел!
« Отговор #37 -: 29 Септември, 2017, 12:33:28 »
Ендура 4 ЗДП-189 не съм я забърсвал след миене, не съм го чистил със седмици през лятото.
Седял е във влага и пот - нищо. А моята пот разяжда рамки на очила (метални такива)  ;D

Неактивен Илката

• Старо куче
  • Потребителско име: Iliyan
  • Публикации: 115
  • Reputation Power: 37
  • Илката няма влияние.
  • диагностициран
  • Скайп: belfi4o96
« Отговор #38 -: 29 Септември, 2017, 12:48:15 »
... Това не е някакво постижение, а само правилно заточено острие.
И аз съм на това мнение! :)

Неактивен Kalmar

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Дърт на орел!
« Отговор #39 -: 29 Септември, 2017, 13:22:04 »
От цялата плява в темата дотук това е единственото мнение, с което съм съгласен.  *palec* Колегата в две изречения е обяснил какво трябва да се направи за качествено заточване на един нож.  :yes: Отделно че във форума отдавна е писано и дискутирано по въпроса, темите са точно в този раздел и се иска малко четене и доста практика.
Ето един нож, който след като нацепи сухи дъбови цепеници, накрая пак бръснеше с непроменена острота и приготви вечеря от меки продукти. Това не е някакво постижение, а само правилно заточено острие. Направих теста единствено за да опровергая поредно твърдение, че няма нож, с който да си нацепиш дърва и да си приготвиш вечеря след това.

Въпреки, че като цяло е така, не мога да не отбележа, че при цепенето острието контактува с материала само в началото на процеса и няма как да се затъпи толкова, колкото от рязане.
Ножовете с които "батонвам" след това си бръснат без проблем.
Но и това е дискутирано...
Иначе и с 20+ см острие мога да си приготвя вечерята. Аз съм на мнението, че с голям нож можеш да направиш това, което можеш с малък, но обратното не става. :)

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1232
  • Reputation Power: 5170
  • bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #40 -: 29 Септември, 2017, 14:44:40 »
Аз пък не мога да не отбележа, че дори и най-посредствения ми като качество нож в кухнята, една Трамонтина със стомана 420 и дръжка от пресован бамбук, кафява на цвят не губи напълно бръснеща острота след нарязването на тънко върху най-обикновена дървена дъска на две луканки. ;) Многократно пробвано. ;D Съжалявам, че се наложи да повторя смисъла на мненията на потребителите Kendo, Lubitel, dtz и Добри, но тази тема още изначално е на принципа на стария съветски анекдот "«Чукча не читатель, чукча писатель».  :green: :D
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 679
  • Reputation Power: 3216
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #41 -: 29 Септември, 2017, 15:40:04 »
Всъщност питането на колегата surr3a1 е :"За да обобщя: ножа ми е бръснещ само и единствено ако с него не се прави нищо друго. Използва ли се за нещо друго по предназначение, вече не е бръснещ и изисква строп (не говорим да отрежеш конец все пак)" и дали това е нормално. А повечето от отговорите /вкл. и моите/ касаят неща, които са известни на повечето съфорумци, а вероятно и на surr3a1.
Очевидно е, че ножът на колегата не държи заточката, но все още не знаем какъв е той, каква е стоманата на острието и как е заточвано.
„Стоманата разсича плътта; стоманата разсича костите; стоманата не разсича стомана." Миямото Мусаши

Неактивен surr3a1

• // Be like no other
  • Прохождащ
  • **
  • Публикации: 64
  • Reputation Power: 26
  • surr3a1 няма влияние.
  • // Be like no other
    • surr3a1 Iphone Customization
  • Скайп: surr3a1
« Отговор #42 -: 29 Септември, 2017, 15:48:53 »
Леле, колко много изписано.

В момента тествам на една 8Cr14Mov и на една D2, като и двете са заточени на 20 градуса. На старата ми Ендура с VG-10 така сменях ъглите и вече е 5мм изядено острието, като това супер силно се усеща по дебелината на острието зад режещия ръб - много е! Това преживяване ме прави не особено голям привърженик на смяната на ъглите.

Примерно за D2 бих се радвал да споделите любима заточка за EDC носене в градски условия (т.е. никакво цепене на дърва и изцепки). В момента е на фабричната заточка и само е стропвана, за възстановяване на остротата.

Като цяло заточките ми са 20 градуса, като преди използвах системата на Лански и после стропване с бяла Dialux паста. В момента, след като си купих оня уред за заточване с абразивните ленти, имам доста по-голям набор от едрини.

Последно Ендурата я заточвах за поддръжка на 20 градуса конвекс: шкурка 1000, абразивна лента 6000, строп  бяла Dialux. Имам и едни китайки диамантени пасти, които не знам дали въобще са читави, но най-финната е 0,5 микрона. Едва ли е нужно да споменявам, че след минаване на всичките тези, острието е като огледало.

D2 дойде прилично остра, рязах нарочно клонки и дървета, за да я тествам (спря да бръсне) и я минах на лентата с китайската диамантена паста 0.5 няколко пъти, след което пак започна да си бръсне спокойно. Въпросът ми да се отнесе към тази D2 стомана, за да имаме отправна точка (съжалявам, че не го споменах по-рано, но съм още лаик).
« Последна редакция: 29 Септември, 2017, 15:52:25 от surr3a1 »
Titanium Junkie!

Неактивен Kalmar

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Дърт на орел!
« Отговор #43 -: 29 Септември, 2017, 16:56:16 »
Аз пък не мога да не отбележа, че дори и най-посредствения ми като качество нож в кухнята, една Трамонтина със стомана 420 и дръжка от пресован бамбук, кафява на цвят не губи напълно бръснеща острота след нарязването на тънко върху най-обикновена дървена дъска на две луканки. ;) Многократно пробвано. ;D Съжалявам, че се наложи да повторя смисъла на мненията на потребителите Kendo, Lubitel, dtz и Добри, но тази тема още изначално е на принципа на стария съветски анекдот "«Чукча не читатель, чукча писатель».  :green: :D

С две думи: познания и умения.

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 679
  • Reputation Power: 3216
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #44 -: 29 Септември, 2017, 16:58:05 »
Мисля, че можеш малко да увеличиш ъгъла на заточване, но и този не е зле. По принцип това е твърда стомана и е добре режещия ръб да е с малко по- голям ъгъл, иначе има опасност от отчупвания. Но за градски условия не би трябвало да ти създава проблем и този ъгъл. На мой нож от D2 острието се замазва много лесно, когато се прекали със стропа.  Точа на грит 1000, а на стропа само 5-6 тръквания на страна. Ползвам паста на bark river, като за тази стомана предпочитам по- грубата, която е с черен цвят. Получавам острота, от която аз лично съм доволен.
„Стоманата разсича плътта; стоманата разсича костите; стоманата не разсича стомана." Миямото Мусаши

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Горски
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1168
  • Reputation Power: 1133
  • gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!
  • диагностициран
« Отговор #45 -: 29 Септември, 2017, 17:22:05 »
Колега surr3a1,
Пуснал си темата и след това те няма - така не става; темата стана една излишна говорилня и сега ще я разчистя или ще я затрия нацяло.

Такова питане - защо моят нож губи бръснеща острота - е некоректно, след като никой от нас не знае какъв нож точиш, как го точиш, какво за тебе е бръснещо и каво за мене е бръснещо. Изписа се цяла страница ялови съвети, защото още питането е ялово - и излизат наяве едни коментари за стоманите, което вече е съвсем некоректно.

Това което искаш се прави в група, с хора и различни ножове, точи се - сравнява се и пр. - така на клавиатурата не става. Прави се обикновено и по форумните сбирки, защото има база за сравнение. Има много и обемни теми за заточване, ъгли камъни и пр. - тази тема е абсолютно непродуктивна и ти самият нямаш отговор на поставените въпроси. Зарови се в темите за заточване и тогава питай и то конкретно; а иначе става като класическия казус - Един казва че Д2-то му ръждясва от поглед, а друг че цял ден ножът му е във вода и е супер - каквото и да означава това.

Съжалявам ,темата я заключвам, докато ми прочетете поста и после я изтривам.  :nabira:

Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice