Автор Тема: Разглобяване/сглобяване на фолдъри  (Прочетена 2169 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vergilski

• boss banenin
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 291
  • Reputation Power: 1852
  • vergilski внушава благоговение!vergilski внушава благоговение!vergilski внушава благоговение!vergilski внушава благоговение!vergilski внушава благоговение!vergilski внушава благоговение!vergilski внушава благоговение!vergilski внушава благоговение!vergilski внушава благоговение!vergilski внушава благоговение!vergilski внушава благоговение!vergilski внушава благоговение!
Разглобяване/сглобяване на фолдъри
« -: 20 Октомври, 2017, 16:08:10 »
Колеги, не намирам подобна тема, а на всички ни се налага да извършваме въпросните процедури със сгъваемите си ножове. Мисля, че ще е от полза за колегите, които не са разглобявали даден нож - да знаят какво да очакват и да не се притесняват толкова. В последните две седмици разглобих, почистих и сглобих няколко ножа и сега ще ви покажа снимков материал с някои от тях.

Неактивен Grizzly

• Любознателен тип
  • Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 375
  • Reputation Power: 798
  • Grizzly има силна воля.Grizzly има силна воля.Grizzly има силна воля.Grizzly има силна воля.Grizzly има силна воля.Grizzly има силна воля.Grizzly има силна воля.
  • диагностициран
« Отговор #1 -: 20 Октомври, 2017, 16:51:45 »
Аз съм един от тези колеги които никога не са разглабяли, а камо ли сглабяли нож. Една от причините е че се притеснявам, дали ще успея да го сглобя след като го разглобя. Идея за подобна сесия показно на Узана. Ще си взема комплекта отверки. Брагодаря на vergilski, че повдигна темата!

Sent from my iPhone using Tapatalk
Най-доброто предстои!

Неактивен vergilski

• boss banenin
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • vergilski внушава благоговение!vergilski внушава благоговение!vergilski внушава благоговение!vergilski внушава благоговение!vergilski внушава благоговение!vergilski внушава благоговение!vergilski внушава благоговение!vergilski внушава благоговение!vergilski внушава благоговение!vergilski внушава благоговение!vergilski внушава благоговение!vergilski внушава благоговение!
« Отговор #2 -: 20 Октомври, 2017, 17:00:00 »
Разглобяване, почистване и сглобяване на  ZT 0301

Започнах с развиване на осевия винт и сваляне на чирена от G10. Винтовете по дръжката са едностранни и влизат на резба в титаниевия чирен.

Под чирена от G10 се вижда пружината за асистираното отваряне и металния линер

Както забелязвате пружината и всичко около нея е обилно омазано с грес. При този модел това се прави, за да се избегне едно неприятно потракване на пружината при отворено положение на острието - явно има по-голям луфт в самото легло на чирена

Според мен малко се е престарал с омазването този, който го е правил, но всичко е поправимо.

Под металния линер се открива по-голямата от двете бронзови шайби, която е с изрязан отвор за единия край на пружината на асиста - този, който влиза в острието. Достига се и до бекспейсъра, който също е от G10.

От другата страна на острието е по-малката шайба

И титаниевия чирен с осевия винт. В чирена,винта и голямата шайба е изрязано легло, за да може да се сглоби по-лесно ножа в последствие.

Последва накисване в сапунена топла вода, измиване с четка и подсушаване

Това са следи от притягането на бекспейсъра към титанивия чирен

Фрейм лока с детента

Следите по острието от заключването на фрейма

Следите по острието от детента

Почистеното острие от страната с голямата шайба

И помощниците при сглобяването на ножа. Искам да отбележа, че не открих следи от фиксатор на нито един от винтовете на ножа.

Не съм полирал шайбите на този нож, защото сметнах, че не е необходимо. Асиста работи прекрасно след почистването и смазването.

Готов за бой!

След сглобяването капнах от бьокерското масълце на шайбите за още по-мазно движение. Това е.

Неактивен vergilski

• boss banenin
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
« Отговор #3 -: 20 Октомври, 2017, 17:27:09 »
Разглобяване, почистване и сглобяване на  Benchmade Griptilian - S30V Doug Ritter

Тук всичко протече много бързо и лесно, защото не разглобявах заключващия механизъм. Развих осевия винт и винтовете по стендофите, след което развих и двата винта, които държат механизма към чирените. Тук винтовете са двустранно разположени, т.е. от към всеки чирен има винт  ;D

В джобовете се събират доволно количество власинки от дрехите, които се омесват заедно с масълцето и се получава това

Затова по-често под чешмата с топла водица, стига да не е от M4  ;)

След като е измит и подсушен започваме сглобяването, като тук полирах шайбите на стропа с ГОИ и капвам масълце

Шайбите са еднакви - няма шанс за грешки. Капваме фиксатор на всеки винт

И ножа е сглобен

След което е и заточен

Острието лети  :punk:

Довечера още един хубавец ще изтипосам  :nabira:

Неактивен Добри

• Старо куче
  • Публикации: 929
  • Reputation Power: 207
  • Добри някой го чете.Добри някой го чете.
  • често подпийнал
« Отговор #4 -: 20 Октомври, 2017, 18:00:19 »
Аз пък избягвам да разглабям ножове освен ако не е влезнала някаква течност къде не трябва и би причинила щети. Обикновенно продухвам със сгъстен въздух избърсвам с клечки за уши, смазвам и с клечките пак избързвам излишното. В  95% от случаите няма смисъл от разглабяне а на някои марки винтовете са толкова меки че това става невъзможно.

Неактивен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 3449
  • Reputation Power: 28165
  • Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!
« Отговор #5 -: 20 Октомври, 2017, 18:13:27 »
В  95% от случаите няма смисъл от разглабяне а на някои марки винтовете са толкова меки че това става невъзможно.
Оо, ти знаеш колко са корави винтчетата на Бараж 581! ;D

Неактивен vergilski

• boss banenin
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
« Отговор #6 -: 20 Октомври, 2017, 18:17:04 »
Хубаво е да се избягва разглобяването, но не винаги е възможно да се почисти добре ножа без да се разглоби.
Да, има някои модели с доста капризни винтове и резби, но затова е темата-да споделяме и на когото му се наложи -да има къде да прочете.

Неактивен vergilski

• boss banenin
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
« Отговор #7 -: 20 Октомври, 2017, 18:48:46 »
Cold Steel Spartan AUS8

Това разглобяване съм правил преди няколко години, но за късмет си пазя снимките. Разглобих го, защото ми беше интересно заключването. Та общо взето разглобих ножа, измих го и го сглобих

Ножа се пръска лесно на съставните му части. Шайбите са тефлонови, а на винтовете има доволно количество фиксатор. Не си спомням да съм срещнал трудности с развиването на винтчетата. Все пак, ако не сте сигурни дали има фиксатор на винтовете на вашия нож - нагрейте всеки винт с поялник или директно обдухайте със сешоар ножа, доколкото е възможно. Не развивайте веднага, а опитайте първоначално да завиете съвсем леко винта. След това би трябвало винтовете да се развият лесно. На теория.

Сглобяването на този нож е елементарно

:nabira:

Неактивен tanatsi

• Напреднал
  • Публикации: 33
  • Reputation Power: 16
  • tanatsi няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #8 -: 21 Октомври, 2017, 07:31:46 »
По принцип не се спирам пред нищо/затвор на карабина Blaser R93,регулировка на ръчен часовник,автомобил  и т.н,изключение LED телевизор/,разглобявам и сглобявам,ноооо   Manly Comrade ми се опря и то яко.
Разглобяването беше елементарно,но сгъването на пружината при сглобяване беше.......
Отстраняването на следите от шлосерските ми умения отне повече от час.Този нож няма да разглобявам повече никога.
Явно има ножове които без специализирани приспособления не трябва да бъдат обект на нашите въжделения.

Неактивен Mamas

• It`s Not Just A Knife...It`s a BENCHMADE
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: Exodus
  • Публикации: 863
  • Reputation Power: 3598
  • Mamas внушава благоговение!Mamas внушава благоговение!Mamas внушава благоговение!Mamas внушава благоговение!Mamas внушава благоговение!Mamas внушава благоговение!Mamas внушава благоговение!Mamas внушава благоговение!Mamas внушава благоговение!Mamas внушава благоговение!Mamas внушава благоговение!Mamas внушава благоговение!
  • диагностициран
  • Скайп: veselradulski
« Отговор #9 -: 21 Октомври, 2017, 08:25:47 »
Много интересна и полезна тема е пуснал Вергил! И снимките са полезни, за да знаят колегите какво има вътре в ножовете им.
 Аз съм фен на разглобяването и подобренията, като съм ги правил дори и да не се налага- от чист интерес. До момента нямам случай да съм прецакал болтче или повредил елемент. Всичко се свежда до търпение, внимание и правилен инструмент.
 При някои ножове интервенцията беше наложителна, за да го почистя, центрирам и смажа. При други си беше от чист келешлък.
 Ще потърся снимки и ще ви покажа няколко ножа, които съм разглобил и какви трудности съм срещам при тях.
                      Spyderco Wegner C48GP Plain Edge G-10 ATS-34 Tim Wegner Knife
Взех го от щатите и реших да го отворя, за да видя дали няма нужда от профилактика. Е, нямаше, но все пак...

Нож само с един болт лесно се разкулачва :D
 И Kershaw Skyline съм отварял за профилактика- лесно и бързо се работи по него. Проста и здрава конструкция.
 Ганзо, по което Бенчмейд правят нескопосаното копие НК 14205 :D

https://postimg.org/gallery/xsj1e77i/
 Има и още, но трябва да си ги кача на читава платформа
И БЕЗ НАС ЩЕ СЪМНЕ...
 Една от най-отвратителните привички на дребните души е, че подозират своите низости и у другите.

Неактивен vergilski

• boss banenin
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
« Отговор #10 -: 21 Октомври, 2017, 08:54:46 »
Весо, ти имаш много да споделяш по темата  :nabira:
На този Spyderco Wegner няма ли как да му се извади линера? И без шайби ли е?

Неактивен Alexdin

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 82
  • Reputation Power: 46
  • Alexdin няма влияние.
  • диагностициран
р
« Отговор #11 -: 21 Октомври, 2017, 13:52:30 »
Много добра тема!Винаги преди покупка на folder преглеждам в You tube разглобяването,което е белег за качеството.Обикновено износвам само един нож,примерно Benchmade за около 4 години .През този период се налага разглобяване ,почистване и смазване.Никакви съществени проблеми не съм имал с 14205 ,Рresidio и сега Contego.Обикновено износване, водещо до поява на хоризонтален луфт.Превъртали са ми се винтчета на Spyderco Militaty и  Spyderco Paramilitary, които също много харесвам.ПРИ РАЗГЛОБЯВАНЕ ВЕДНАГА СЕ РАЗБИРА ДАЛИ ДЪРЖИШ В РЪКА КОПИЕ ИЛИ ОРИГИНАЛ И КОЛКО ВРЕМЕ ЩЕ ТЕ КАРА ...Cold Steel  печелят пък с абсолютна простота и надежност.

Неактивен vergilski

• boss banenin
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
« Отговор #12 -: 21 Октомври, 2017, 17:30:08 »
Благодаря Alexdin :) И аз все преглеждам ревюта с разглобявания, за да знам какво да очаквам. А по темата с Милитаритата и сие дори скоро си писах с един колега-проблемът е, че винтовете се завиват директно в G10-ката. При малко по-голям напън резбата си отива :(

Неактивен Добри

• Старо куче
  • Публикации: 929
  • Reputation Power: 207
  • Добри някой го чете.Добри някой го чете.
  • често подпийнал
« Отговор #13 -: 21 Октомври, 2017, 17:41:28 »
Аз що си мисля че винтовете освен в Г10 се завиват и в спейсърите. При Бенчмейд те имат резба, за нож с името Милитари доста несериозно е да се държи само на г10.

Неактивен Кирилов13

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: kirilov13
  • Публикации: 771
  • Reputation Power: 1993
  • Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #14 -: 21 Октомври, 2017, 20:46:39 »
В същност винтчетата се завиват в спейсъра. Проблема е че той е алуминиев, а това е доста мек метал. След няколко отвивания и по сериозно натягане, резбата, нарязана в алуминия се поврежда. Избягвам да разглобявам Милитари, освен ако не е крайно наложително.
"Щастие за всеки даром..."

Неактивен vergilski

• boss banenin
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
« Отговор #15 -: 21 Октомври, 2017, 22:45:02 »
Точно така, винтчетата се завиват в спейсъра, който мислех, че е от G10. В интерес на истината до 2009 година спейсърите са правени от делрин, а след това започват да ползват алуминий. Не съм сигурен моите ножове каква продукция са били, но не съм останал с впечатлението да са им били алуминиеви бекспейсърите. Но може и да греша.

Неактивен magnus

• Старо куче
  • Публикации: 156
  • Reputation Power: 61
  • magnus няма влияние.
  • Скайп: vassil_st
« Отговор #16 -: 25 Октомври, 2017, 10:39:54 »
На спейсърите от делрин и сходни технически полимери, спайдърковците слагат резбови втулки понякога, но не винаги. Аз само на едно милитъри съм виждал такива.
Иначе за смотани крепежи, Mcusta са ми в топ тройката - алуминий и ситна резба деа.

Неактивен AFA

• Старо куче
  • Публикации: 165
  • Reputation Power: 1002
  • AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.
  • диагностициран
« Отговор #17 -: 25 Октомври, 2017, 16:53:21 »
По повод японците и ситната резба се сещам за следния виц:

Решили германците да покажат - що е то, нация техническа. Направили болтче, тънко като косъм и го пратили на японците.
След има-няма седмица ония им го върнали пробито през средата.
Германците се засуетили, събрали екип инженери и нарязали вътрешна резба на отвора. Пратили го пак на японците.
За да се отсрамят, самураите направили винт по вътрешната резба, навили го и го върнали на швабите.
Зачесали се швабите по главите и рекли:
- Японците явно ни се подиграват - я дайте да го пратим на българите да ги видим - те и връзки за обувки не могат да направят.
След една седмица получили пратка с голяма бележка, която гласяла:
- Установихме, че между болта и резбата има хлабина - навили сме калчища …

Неактивен dtz

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1056
  • Reputation Power: 1543
  • dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!
    • ОБК
  • Скайп: obr-kamchia
« Отговор #18 -: 05 Ноември, 2017, 23:24:50 »
Набързо едно 2в1, щото ако си разглабял (стандартен ) бенч и колд стийл веднъж, няма кой знае какво да се види по-различно.

Двамата пациенти за почистване :

Три болта със син фиксатор за Колд Стийл с/у седем  с бял/прозрачен и по-пестеливо нанесен за БенЖмейд:

Интересното при тезгяхонаправения е, че освен осев има: по един, който държи стоп пина, който е и дист. втулка; по един от двете страни, хващащ чирена с лайнера; и два отдясно, хващащи двата чирена.

При студенокръвните има само два болта, които държат дръжката. На по-гъзарските модели са асиметрично от двете страни, но тука са спестили, а и няма нужда, при този размер чикийка.

Торксовете еднакви и за двата.

Ей на още карантия:

Стандартни тефлонки за КС vs. дебели фосфор-бронзови (предполагам, наизуст говоря) за БМ. Финиша на шайбитя беше по-добър от този на острието - та се пробвах да го полирам, но сякаш бързо ми мина ентусиазъмъ. Имаше даже остатъци от черното покритие. Палачорска работа малко...

Последва миене, сушене, мазане, сглабяне и всичко е ток, жица и сръпска музика.

От мен те толкова :nabira:

Неактивен vergilski

• boss banenin
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
« Отговор #19 -: 13 Ноември, 2017, 23:01:35 »
Много се радвам на ползвани ножове, де да можех и аз моите да ги ползвам така. А Колд Стийл кефят с това заключване-трябва да се вземе нещо от новата им стомана CTS...

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice