Автор Тема: проблем със Spyderco Native 3 vg 10  (Прочетена 351 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ivan

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 2
  • Reputation Power: 1
  • Ivan няма влияние.
  • диагностициран
проблем със Spyderco Native 3 vg 10
« -: 13 Ноември, 2017, 16:49:37 »
Здравейте. От скоро се занимавам със заточване и досега нещата се получаваха доста добре. Заточвам на ръка, като главната ми цел е да следвам режещият ръб зададен от производителя. Ножовете режат хартия, бръснат и тнт. Днес почнах да заточвам Spyderco natative 3 vg-10 и нещата не се получават. :yikes: :yikes: След  20 мин. търкане и преглед на острието под лупа се оказа, че следите от стъргане не стигат но върха на острието.
  Ако някой може да даде информация къде бъркам и какво се случва ще бъда благодарен.

Благодаря.  :punk: :punk:

Неактивен nikolai1205bb

• Редовен
  • Публикации: 143
  • Reputation Power: 7
  • nikolai1205bb няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #1 -: 13 Ноември, 2017, 17:13:43 »
Малко е трудно да се дава съвет като не знам как заточваш, пък и е хубаво ти да видиш на живо, но ще се пробвам. Предполагам заточваш с движение по посока режещия ръб. В края на движението трябва леко да повдигнеш дръжката на ножа като се стремиш коремчето му да остане прилепнало към повърхността на камъка и тази част на ножа трябва да опише дъга.Просто геометрията на острието там е различна от правата част на режещия ръб. Клинът е по-дебел в основата си, а към върха изтънява.Другия вариант е да заточиш само тази зона, която е останала недозаточена. Не знам доколко е разбираемо написаното от мен. Най-добре виж клипчета от форума и опитай да разбереш къде грешиш.
« Последна редакция: 13 Ноември, 2017, 17:40:18 от nikolai1205bb »
„Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого.“

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1677
  • Reputation Power: 35
  • Punky работи за форума.Punky работи за форума.Punky работи за форума.
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
  • Скайп: Lubo767
« Отговор #2 -: 13 Ноември, 2017, 20:19:16 »
Тия ножове, с дупката, са брак, затова не се получава  :ras: ...... Бъзикам се ! Ако пазиш същия ъгъл, няма причина да не се получи ! Стържеш, до като не усетиш косъм от другата страна, после обръщаш и пак до косъм, а след това обираш !!! Да не би да държиш по - малък ъгъл ?

Неактивен nikolai1205bb

• Редовен
  • Публикации: 143
  • Reputation Power: 7
  • nikolai1205bb няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #3 -: 13 Ноември, 2017, 20:30:20 »
Той колегата е задал въпрос и сега го няма никакъв да уточни какво точно прави,че да се ориентираме какви акъли да даваме.
П.п Punky, аз си мисля, че ако заточва на по-малък ъгъл ще има следи от стъргане и при върха, но извън или на ръбчето на фабричния скос. А той пише, че няма никакви следи. Което значи, че при точенето върхът не контактува със заточващата повърхност. Вероятно не прави "дъгичка" в края на движението.Не знам дали го описвам разбираемо...
„Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого.“

Неактивен nacmopa

• Предозиран
  • Напреднал
  • Публикации: 19
  • Reputation Power: 2
  • nacmopa няма влияние.
  • Стоманено-мозъчно разстройство
« Отговор #4 -: 13 Ноември, 2017, 21:21:44 »
Колега, би ли споделил на какво заточваш ножа? Камък, шмиргел, шкурка, диамантени плочки,  система с фиксиран ъгъл, друго? Колко е захабен ножа? От каква едрина точило започваш да работиш? Принципно стоманата VG10 е милостива и отзивчива към точиларя  :). За това е препоръчвана като начална отправна точка на начинаещия. Всеки тук не се е родил като гранд мастър на точилата  :). Ако четеш темите за камъни и техники за заточване и т.н, ще разбереш, че хората си имат свой почерк и стил. Един би намерил грешки в техниката на другия и обратно, в което няма нищо лошо. Но най-важното е какъв ще бъде крайния резултат  :).
Предполагам и други членове на форума ще се включат със съвети. Обмисли ги, пробвай и не дай си боже ако на края нищо не сработи, бих те посъветвал да се обърнеш тук към някой от експертите и светилата в тази сфера  :). Пращаш им ножа и ще си го получиш по-остър и от жилет  :).

П.С.  Ако даването на акъли беше нещо много хубаво, щеше да струва пари!  :D
Желязо в кръвта и кръв по желязото

Неактивен nomad

• Редовен
  • Публикации: 142
  • Reputation Power: 4
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #5 -: 13 Ноември, 2017, 21:53:17 »
Най-вероятно, ъгъла под който заточваш е по-малък от фабричния. Можеш да пробваш с перманентен маркер, оцвети фабричния режещ ръб и започни да точиш, ако се махне изцяло маркера при заточване, значи ъгъла ти на заточване съответства на фабричния, ако не, просто коригираш(увеличаваш) ъгъла.

Честно казано, според мен стратегията да се следва ъгъла на производителя е грешна,повечето ножове имат фабричен ъгъл от около 40 градуса, това е прекалено, макар спайдърко обикновено са на около 30 за да пасват на шарпмейкъра.

Неактивен Ivan

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 2
  • Reputation Power: 1
  • Ivan няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #6 -: 14 Ноември, 2017, 00:18:10 »
Колеги, благодаря за съветите и отговорите. Заточвам на водни камъни kitayama 8000, mizuyama 1000\6000 и на един двустранен камък, който бях купил от практикер с едрина не повече 200-400 на едната страна и  около 600 на другата(поне така мисля защото никъде не беше написана едрината). Естествено до японските камъни не съм стигнал още защото няма смисъл. Утре ще пробвам да приложа  други техники на заточване  и ще променя ъгъла да видим до къде ще я докарам.
Още един път благодаря за съветите!

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice