Автор Тема: Кой има мерак да ми заточи един нож ?  (Прочетена 1727 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Tehnica

• Жичкаджия
  • Напреднал
  • Публикации: 86
  • Reputation Power: 58
  • Tehnica няма влияние.
  • AC / DC
Кой има мерак да ми заточи един нож ?
« -: 17 Ноември, 2017, 10:15:44 »
Здравей, колега/и наскоро имах удоволствието за подранил коледен подарък именно същия нож Златоуст ПУМА в същото изпълнение, предния собственик не го е ползвал изобщо по думите му 3 прасета на гората /лов разфасовани.
Имам нужда от помощ искам да заточа или някои колега които е в час с заточванията , не е спешно като време и пътувам по София регулярно - примерно някои в този район :) да се видим и да почерпя / платя заточване.
Като ми се иска да изберем ъгъл на заточка подходящ за туристическа - ловджииска деиност, като към момента съм се ориентирал към ъгъл на заточка около 25-30 градуса.
за щепсели и контакти 0 88 9 61 83 65 - Димитър

Неактивен Tehnica

• Жичкаджия
  • Напреднал
  • Tehnica няма влияние.
  • AC / DC
« Отговор #1 -: 22 Ноември, 2017, 21:52:11 »
 да явно уважаеми колеги ще се мъча пак на ръка с много вода и търкане :)

Неактивен AFA

• Старо куче
  • Публикации: 164
  • Reputation Power: 1002
  • AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.
  • диагностициран
« Отговор #2 -: 24 Ноември, 2017, 09:35:12 »
Ами то без търкане няма да стане да ти кажа ... Много неща в тоя живот се получават чрез търкане, сега зависи какво в какво търкаш, как го търкаш,  колко го търкаш, защо го търкаш, дали ти дават да търкаш и т.н. Като цяло обаче търкането е физичен процес, който се влияе от законите на физиката. Цяла наука са измислили хората за търкането: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%B8%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%8F

Аз не мога да разбера какво искаш? Не искаш да "търкаш" и искаш някой друг да търка вместо теб или те е страх да не осереш ножа?

Защо не си вземеш една системка с фиксиран ъгъл (прим. на Lansky или DMT), с която ще си точиш на воля, а вероятността да объркаш нещо е почти нулева. Клипчета как се ползват има в тубата колкото искаш. Хващаш някой евтин кухненски нож като начало за тренинг и след 2-3 опита вярвам, че ще постигнеш задоволителни резултати. Отделно е задължително да почетеш в този раздел темите за заточване - не са толкова много. Ако съдя по това което правиш определено не са ти заврени ръцете в гъза. Сега, ако те мързи е отделен въпрос.

Неактивен lubitel

• Напреднал
  • Публикации: 114
  • Reputation Power: 26
  • lubitel няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #3 -: 24 Ноември, 2017, 10:51:26 »
Аз разбирам колегата, ако всеки за два-три ножа започне да си купува системи, да се учи да точи, да отделя време да чете и след всичко това и вложени време и средства да установи, че "тази работа не е за него" ... по-добре да помоли колега да му заточи тези два-три ножа. Хем ще станат по-добре, хем няма риск да си съсипе ножовете!
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SCIMUS!

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 431
  • Reputation Power: 942
  • nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!
  • диагностициран
« Отговор #4 -: 24 Ноември, 2017, 11:46:32 »
То, ако едно заточване ще реши проблема, добре, да му го заточи някой. Само че, нали този нож, утре или след няколко седмици пак ще се затъпи, тогава какво ще прави. Друг е въпроса, ако ножа не му трябва за работа, а само за колекция, но тогава защо му е да го точи изобщо.
Щом се кефи на ножа, трябва да отдели няколко часа и да се научи да го точи. На ръка, със  грит 600-1000   се отнема бавно метала, трудно ще го съсипе, ако много му трепери, да се упражнява на някой кухненски докато свикне и после внимателно да заточи скъпия нож.
« Последна редакция: 24 Ноември, 2017, 11:56:03 от nomad »

Неактивен Кубинеца

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 52
  • Reputation Power: 43
  • Кубинеца няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #5 -: 24 Ноември, 2017, 11:53:57 »
Като пътуваш от Сливен за София защо не се отбиеш в Пазарджик при колегата Наско Николов? Мисля, че той може да ти я свърши тази работа бързо и с добър резултат.

Неактивен Vuli

• баш горски
  • Старо куче
  • Публикации: 301
  • Reputation Power: 119
  • Vuli няма влияние.
« Отговор #6 -: 24 Ноември, 2017, 16:56:53 »
Аз ги точа, ама използвам първо шмиргела, после флексчето, после с едрата пила и накрая заглаждам на цимента.
Ако те устройва, ше го тръкна без проблем. Пари не ща, пращай го!   8)

Неактивен gishmata

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 21
  • Reputation Power: 15
  • gishmata няма влияние.
  • любител
« Отговор #7 -: 24 Ноември, 2017, 20:50:17 »
Пичове, колегата моли за помощ. Не е нужно от тъпи шеги и подпичкване.
Не на всеки му се отдава това с точенето и именно затова моли като съответно е готов да си заплати за услугата.
Поне така аз виждам нещата, нали за това е този форум.
Не искам да засегна или да обидя някой, просто така виждам нещата
Извинявам се за спама и поздрави

Неактивен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 3446
  • Reputation Power: 28165
  • Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!
« Отговор #8 -: 24 Ноември, 2017, 20:56:32 »
На мен не ми прилича на молба, поне не така звучи заглавието. Един път не видях думичките "моля" или "ако е възможно"

Неактивен KirilVM

• Член на сдружението
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 223
  • Reputation Power: 64
  • KirilVM няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #9 -: 25 Ноември, 2017, 06:19:13 »
На мен не ми прилича на молба, поне не така звучи заглавието. Един път не видях думичките "моля" или "ако е възможно"

................ да се видим и да почерпя / платя заточване..................

Аз имам мерак да го заточа този нож без почерпка или заплащане.
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ.

Неактивен Tehnica

• Жичкаджия
  • Напреднал
  • Tehnica няма влияние.
  • AC / DC
« Отговор #10 -: 25 Ноември, 2017, 11:08:23 »
Здравейте, колеги!
Имам опит със заточване на ножове, но точно тоя е особен, самия му ръб долу не е в права линия а е дъга вдлъбната леко после на острието е нормален. И другото което виждам и усещам на пипане е че над режещия ръб материала е малко по тънък. и След като не съм точил такив нож до момента, а не е евтин предпочитам като пътувам да се видим с колега хем да го заточи хем ще ми обясни и да видя как и кое :)
но благодаря за коментарите.
а за ползването на думичката Моля, не се моля, аз търся услуга и съм готов да платя за нея.
лек ден

Неактивен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 3446
  • Reputation Power: 28165
  • Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!
« Отговор #11 -: 25 Ноември, 2017, 12:33:49 »
Аз също съм искал да ми заточват ножове, но винаги съм подхождал с молба, независимо дали ще плащам или не. Все пак са колеги хората, а не търговци.

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice