Автор Тема: Моето барбекю  (Прочетена 15632 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен МИНЧО

• Старо куче
  • Публикации: 443
  • диагностициран
Моето барбекю
« Отговор #125 -: 14 Март, 2019, 11:19:25 »
Аз пък се чудя, след тези силно слюнкоотделящи снимки, дали естественото продължение на темата "Моето барбекю" няма да бъде темата "Моята диета".  :D
На теб ти е смешно, но на мен това ми е диетата!

МИНЧО, какво означава "като месото предварително е печено на барбекю". Хора разберете BBQ не е уред..... Аз не мога да разбера защо хората наричат скарата (дума кочто съществува в българския език толкова отдавна) - барбекю. Да не би ако използват тази дума, месото да става по-вкусно.
Със сигурност няма да стане по-вкусно, НО-Защо у нас обобщаваме нещата, като Ксерокс, Памперс, Елка.....и т.д.? Ми за  да стане на всеки ясно, за какво иде реч. Защо унас никой не употребява строго професионални термини от медицина, право, химия.........? Поради същата причена, т.е. на никой няма да му стане ясно, какво му говориш.
Та да се върна на думата.
Барбекю=скара на дървени въглища
Скара=електричаска скара
Плоча=плоска скара
Това са ми достатъчните термини, с които да се справям в барбекюрисването.
То в САЩ термина за високо проходим автомобил е СУВ, но у нас си е Джип/според БАН/. :)
Радостта от ниската цена трае много по-кратко, от разочарованието от ниското качество!

Неактивен cavdo

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 29
  • диагностициран
Моето барбекю
« Отговор #126 -: 14 Март, 2019, 11:38:09 »
МИНЧО - думите които цитираш Ксерокс, Памперс, Елка, Джип не са съществували в българския език, докато скара съществува преди да е измислено електричеството (как са наричали скарата на дървени въглища например през 1878 год), така че това сравнение е неуместно. В литературата съществува темин - псевдоанглицизъм олицитворяващ замяната на българска (съществуваща в българския език) дума с английска, без да се разбира смисъла на английската дума. Аз не искам да се заяждам с никого, просто не мога да проумея, как например се различава месо приготвено по технологията барбекю и това изпечено на "скара на дървени въглища", ако и за двете се използва една и съща дума, а продукта е коренно различен, и защо не се използва(ако толкова много държим да използваме английски думи) аналога на думата скара в английския език - GRILL (грил)

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 3192
  • Горянин
Моето барбекю
« Отговор #127 -: 14 Март, 2019, 12:12:11 »
Аз мислех,че съм го разбрал Минчо,но след като ти се обади колега вече се чудя.

Иначе:

Това на снимката е мангал,всички му викат барбекю ,под същото име се продават купешките,скара е само решетката.
Думата пак не е българска,а руска.
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Активен bullyboy

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 13
  • диагностициран
Моето барбекю
« Отговор #128 -: 14 Март, 2019, 12:17:40 »
Мангал му викат руснаците, тук си е скара от край време. Отгоре е решетката.. абе вие като деца не сте ли яли кебапчета и кюфтета по селските сборове, все бяха на скара, не на грил, не на мангал, не на bbq

Изпратено от моят MIX 2 с помощта на Tapatalk

Неактивен ЖИЖ

• Старо куче
  • Публикации: 234
  • диагностициран
Моето барбекю
« Отговор #129 -: 14 Март, 2019, 12:18:51 »
през 1878г не вярвам в България да се е ползвала желязна скара за пекане на месо
а и месо се е ползвало много малко спрямо сегашната употреба
лошия моабет е за предпочитане пред хубавата работа

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Горянин
Моето барбекю
« Отговор #130 -: 14 Март, 2019, 12:24:46 »
Мангал му викат руснаците, тук си е скара от край време. Отгоре е решетката.. абе вие като деца не сте ли яли кебапчета и кюфтета по селските сборове, все бяха на скара, не на грил, не на мангал, не на bbq

Колега,скара е само решетката,онова"барбекю" по сборовете си е цял уред със собсвено "огнище" пЪ не е само скара ;)
Много съм ял и още ги ям ;)
Всяка събота имаме сбор тука"пазар" и одим "на скара"
ма не баш.
Ето това е скара ,която се слага в отделно огнище,на жарта:

Неактивен incubus

• Анти-Спам Защита
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 575
  • освидетелстван
    • Experience Talk
  • Скайп: gpetrov_fos
Моето барбекю
« Отговор #131 -: 14 Март, 2019, 12:29:51 »
Аз пък се чудя, след тези силно слюнкоотделящи снимки, дали естественото продължение на темата "Моето барбекю" няма да бъде темата "Моята диета".  :D
Диетата може и да е за качване, не само за сваляне. Да не говорим, че напоследък са нашумели едни диети, при които се яде само един тип храни (кетогенна е един пример).

Иначе cavdo е прав, при нас като се каже барбекю се разбира скара/грил, което не е правилно, ама пък и не е чак такава драма.
Аз бих ги разграничил по-скоро на БГ барбекю и Американско барбекю. Така би трябвало да е достатъчно ясно и за непросветените ;)
В същият момент е и малка крачка в правилна посока (към разграничаването на барбекюто от скарата).

Нищо ново в отношенията между форумите ! Пичовете са си пичове във всеки форум,говн**вците също.

Неактивен МИНЧО

• Старо куче
  • диагностициран
Моето барбекю
« Отговор #132 -: 14 Март, 2019, 12:30:53 »
МИНЧО - думите които цитираш Ксерокс, Памперс, Елка, Джип не са съществували в българския език, докато скара съществува преди да е измислено електричеството (как са наричали скарата на дървени въглища например през 1878 год), така че това сравнение е неуместно.
Както и да е. Аз не се задълбочавам чак толкова. Важното е здраве да има .............и повече пържоли.
Радостта от ниската цена трае много по-кратко, от разочарованието от ниското качество!

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Горянин
Моето барбекю
« Отговор #133 -: 14 Март, 2019, 12:33:00 »

Аз бих ги разграничил по-скоро на БГ барбекю и Американско барбекю. Така би трябвало да е достатъчно ясно и за непросветените ;)
В същият момент е и малка крачка в правилна посока (към разграничаването на барбекюто от скарата).

*palec*

Активен bullyboy

• Новобранец
  • *
  • диагностициран
Моето барбекю
« Отговор #134 -: 14 Март, 2019, 12:47:38 »
Колега,скара е само решетката,онова"барбекю" по сборовете си е цял уред със собсвено "огнище" пЪ не е само скара ;)
Много съм ял и още ги ям ;)
Всяка събота имаме сбор тука"пазар" и одим "на скара"
ма не баш.
Ето това е скара ,която се слага в отделно огнище,на жарта:

(Щракни за да видиш изображението.)
Колега а на Скара Бира ходил ли си, или на Сръбска скара.
Всеки може да си му вика както си иска, има скара на дървени въглища, има електрическа скара, все е ясно на по възрастните за какво иде реч..

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Горянин
Моето барбекю
« Отговор #135 -: 14 Март, 2019, 13:00:04 »
Да, ходил съм.

Неактивен Me4ka

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 645
  • ursus cosmatos
Моето барбекю
« Отговор #136 -: 14 Март, 2019, 13:00:24 »
Хахааа...абре, давайте изпробвани рецепти, словоогъването на понятията го оставете на веганите !  ;D ;D

Макар, че считам, че и cavdo е прав за наименованието и как е правилно да го назоваваме.
Изхождам аз как се дразня като на моята сгъвайка Cold Steel Immortal, един колега й вика "я, дай оназ чекийка", вместо да каже "би ли подал твоят ненадминат фолдър"....ама тъй де, да печем, викам аз  ;D

Неактивен cavdo

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 29
  • диагностициран
Моето барбекю
« Отговор #137 -: 14 Март, 2019, 13:39:12 »
Скара, мангал, кебап (кебапче), кюфте, шиш са думи навлезли в българския език от турски (с арабски корени) и съществуват преди откриването и използването на електричеството (електрическата скара). Освен това в България се продават газови уреди за печене под наименованието "ГАЗОВО БАРБЕКЮ", като призводителя е написал еди какво си ГРИЛ. Колегата е прав в общи линии, че уредът се казва мангал, а решетката - скара. В Турция като синоним на мангал се разбира и въглища. В ресторантите в България се рекламират -"зеленчуци на БАРБЕКЮ", които в менюто са посочени като ГРИЛОВАНИ зеленчуци. И аз пак питам, ако месо изпечено "НА БАРБЕКЮ" и "НА СКАРА" е едно и също, как се разбира какъв продукт си поръчвате в ресторанта например, при положение, че крайния продукт е различен. ПРИМЕР (емблематичен за BBQ) : вземате 1 свинска плешка 3-4 кг. и я печете цялата на СКАРА (на дървени въглища), любопитно ми е какъв ще е резултата.

Активен bullyboy

• Новобранец
  • *
  • диагностициран
Моето барбекю
« Отговор #138 -: 14 Март, 2019, 13:55:15 »
Това че всеки си слага bbq в името на всичко щото е модерно, не означава че е правилно. Гриловани зеленчуци е ок, ама на bbq не съм пробвал. А защо циганите се обиждат на "мангал", щото са скараджий или щото са кат въглен . Според мен BBQ може да се нарече нещо което се захлупва и опушва освен че се пече, останалото са вариаций на познатата ни скара.

Неактивен StillOpossum

• Баш майсторите
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 575
    • Ситалк - исторически реконструкции
Моето барбекю
« Отговор #139 -: 14 Март, 2019, 14:17:21 »
В Европа под барбекю също се разбира скара, термина барбекю навлезе масово когато и големите магазини започнаха да продават неща за него. Подозирам, че те имат подобаваща роля за употребата на тази дума, а както знаем всички търговци, мениджъри, пиари както си личи от името им не са особено умни и познаващи българския език.

Неактивен evgo

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 478
Моето барбекю
« Отговор #140 -: 14 Март, 2019, 18:07:25 »
В тая тема на празен стомах не влизам. :green:

ganzo_fan

• Гост
Моето барбекю
« Отговор #141 -: 14 Март, 2019, 18:41:39 »
А аз без бира(жаден) :yahoo:
Наздраве :nabira:

Неактивен evgo

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 478
Моето барбекю
« Отговор #142 -: 14 Март, 2019, 19:36:47 »
Който може.... го може.

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1389
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
Моето барбекю
« Отговор #143 -: 14 Март, 2019, 20:02:36 »
Не е много по темата, ама да питам все пак. Има някой тука който се е заигравал с така наречените "Ракетни печки"? Говоря за дворния вариант, който ще е алтернатива на така наречената пиростия. Та връз нея ще се разполага сач от дискова брана и евентуално приставка за печене на пипер с отделен комин. Нещо от сорта:

Ако има съмишленици, ще си отворим нова тема, таман днес завърших моето (поне основата)!  :nabira:

ganzo_fan

• Гост
Моето барбекю
« Отговор #144 -: 14 Март, 2019, 20:05:05 »
Наборе това хиперзвуково ли е?

Неактивен nacmopa

• Предозиран
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 157
  • Стоманено-мозъчно разстройство
Моето барбекю
« Отговор #145 -: 14 Март, 2019, 20:33:30 »
От скоро ми бръмчи в главата една муха. Да измисля някакъв ъпгрейд на терасата за печене на мръвки, въпреки че преди няколко месеца я ремонтирах.  :D
За сега най-много клоня към вариант барбекю с вулканични камъни на газ и с колелца. Има ли някой опит и впечатления от подобен уред?  :nabira:

ПС Като им гледам цените са по-скъпи от среден клас 55" телевизор.  :chukane:
"Тежките времена раждат силни хора. Силните хора раждат лесни времена. Лесните времена раждат слаби хора. Слабите хора раждат трудни времена". (Чингиз Хан)

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1389
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
Моето барбекю
« Отговор #146 -: 14 Март, 2019, 20:39:49 »
От скоро ми бръмчи в главата една муха. Да измисля някакъв ъпгрейд на терасата за печене на мръвки, въпреки че преди няколко месеца я ремонтирах.  :D
За сега най-много клоня към вариант барбекю с вулканични камъни на газ и с колелца. Има ли някой опит и впечатления от подобен уред?  :nabira:

ПС Като им гледам цените са по-скъпи от среден клас 55" телевизор.  :chukane:
Ако ремонта е включвал остъкление, варианта с газ не е за предпочитане! Голяма влага се отделя. Трябва си здрава аспирация! Ако пък е открита, взимай си едно чугунено от хипермаркетите, едно устройство за разпалване на брикети за да няма пушък много и газ на пържолите! Всичките ми комшии с открити тераси си пекат мръвите на балкона!  ;) :nabira:

Неактивен nacmopa

• Предозиран
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 157
  • Стоманено-мозъчно разстройство
Моето барбекю
« Отговор #147 -: 14 Март, 2019, 20:53:31 »
Ако ремонта е включвал остъкление, варианта с газ не е за предпочитане! Голяма влага се отделя. Трябва си здрава аспирация!

Не, за открита тераса говорим. На едната ширина има врата към кухнята, но на другата имам стена с едни свободни 160 см., които мисля да запълня с някакво барбекю ;) По тази причина ми трябва ми нещо, което издържа на външни атмосферни влияния. Електрическа скара имам, но вече ми е скучна.  :D Вариант за нещо на дървени въглища съм го отписал с цел миризмата и пушека да са по-малко. Напълно достатъчна е тази от мръвките. :) Отделно предпочитам печенето да става на жив огън. За това съм се спрял на вариант печене на газ.
"Тежките времена раждат силни хора. Силните хора раждат лесни времена. Лесните времена раждат слаби хора. Слабите хора раждат трудни времена". (Чингиз Хан)

Неактивен МИНЧО

• Старо куче
  • диагностициран
Моето барбекю
« Отговор #148 -: 15 Март, 2019, 07:55:51 »

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 506
  • диагностициран
Моето барбекю
« Отговор #149 -: 15 Март, 2019, 17:31:45 »
Лично за мен, ако няма пушек от дърва/дървени въглища, няма смисъл от излишна хамалогия. Електрическата скара върши същата работа, със завъртане на едно копче.

ArmsBG OlightBG Batteryservice