Автор Тема: Подръжка на камъни Lansky  (Прочетена 1616 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Me4ka

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 604
  • ursus cosmatos
Подръжка на камъни Lansky
« -: 04 Януари, 2018, 13:01:54 »
Има ли шанс за почистване на камъните на системата Лански ? И третират ли се те ?

Двама от големите руски съвременни ютуб-ножеви гурута изрично посочват, че камъните Лански стандарт
не се подлагат на предварителна обработка с вода и с масло.
Обаче в масовите американски и руски форуми, други гурута нарочно посочват, че камъните се мокрят
предварително с вода, като специално за камъни 1000 и 2000, операцията по заточване става под течаща вода /?!?!/
и че бършат с кърпа и гъба.

Доводите и на двете страни ми се струват ужасно правдиви, което ме обърква.
подръжниците на водата и маслото сочат, че намазан силицият не допуска остърганите метални частици
да се полепват по повърхността на заточващия камък и по този начин да замазват плоскостта.
- антиподръжниците сочат, че водата по никакъв начин не влияе, тъй като това не е арканзаски камък/диамант
и че именно стържещите микрочастици на камъка, водят до отнемане на материала от острието на ножа.

Проблемът е, че в началото аз се полъгах по капиталистическите видеоинструкции и преди работа капвах
по капчица масло. Представителят на Лански във видеото обясняваше, че после чернилката се отмивала
лесно с четка и веро или препарат за съдове. Пробвах - не става. Остава си чернилката.
Руснаците споделят за търкане с гресоподобна смес на основата на пясък и нещо си и някакъв техен
продукт за миене, наречен Фейри.

Някой да работи с такива камъни и да има опит в тяхното почистване ?

Поздрави,

clikk

• Гост
« Отговор #1 -: 04 Януари, 2018, 13:32:55 »
Фейри е веро препарат за чинии има го и у нас

Неактивен dtz

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1217
    • ОБК
  • Скайп: obr-kamchia
« Отговор #2 -: 04 Януари, 2018, 13:37:09 »
Fairy 😂
Пробвай  с Cif.

Неактивен Me4ka

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • ursus cosmatos
« Отговор #3 -: 04 Януари, 2018, 13:52:25 »
Супер сте. Имало го в Кауфланд.  *palec*

Сега остава въпросът - мокрят ли се или не се мокрят тези камъни преди или по време на работа с тях ?

Поздрави,

Неактивен dtz

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
    • ОБК
« Отговор #4 -: 04 Януари, 2018, 13:53:57 »
А те камъни ли са? Или диаманти, керамики и тн.
Щото лански имат от всички... май.
П.п. аз винаги мокря с вода. И диаманти и керамики. Иначе ме е скомин.

Неактивен Me4ka

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • ursus cosmatos
« Отговор #5 -: 04 Януари, 2018, 13:57:22 »
Система за заточване Lansky със стандартни точила - LKC03

Неактивен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 408
  • диагностициран
« Отговор #6 -: 04 Януари, 2018, 14:07:03 »
операцията по заточване става под течаща вода /?!?!/

Предполагам го уточняват, защото има камъни, които само се "плискат" и други, които се киснат по-дълго във вода.

Неактивен Force

• Член на сдружението
  • Управителен съвет
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 764
  • диагностициран
« Отговор #7 -: 04 Януари, 2018, 14:34:46 »
Аз това го ползвам с маслото от комплекта.
После го мия със сапун и всичко е наред.

Неактивен AFA

• Старо куче
  • Публикации: 208
  • диагностициран
« Отговор #8 -: 04 Януари, 2018, 15:17:19 »
Система за заточване Lansky със стандартни точила - LKC03

(Щракни за да видиш изображението.)

Аз също го имам комплекта и си ги ползвам с маслото от комплекта. Капвам по 2 капки, размазвам по цялата повърхност и жуля докато спре да отделя суспензия, усеща се някак сухота, след това пак капвам масълце. Пробвал съм ги сухи или с вода - не работят никак ефективно, а в пъти по - бавно отколкото с масло. Да не говорим за звуците, които издават сухи - виенската филхармония може да ми завиди за уменията, а тъпанчетата в ушите ми вибрират с часове след това. С масло никога не са ми се затлачвали! След като приключа с точенето, първо забърсвам камъка с кухненска хартия, после капвам още веднъж масълце и размазвам по цялата повърхност, след това забърсвам старателно отново с кухненска хартия и това е. Не съм забелязал затлачване, а тъкмо обратно, камъкът си стои нормално грапав.

Проблеми съм имал с тези камъни при подравняване на шкурка и на подравнителният камък на ЗАИ Берковица, след тази интервенция най-едрия грит 120 така се замаза, че стана по - фин на усещане от 600. Плъзгаше се по метала като по стъкло ... Проблема се реши с абразивния прах от Ампида, мисля, че ползвах 220, понеже такъв имах тогава, макар, че мисля, че 120 или по - едър биха имали по - добър резултат.

Моята е също LKC03 с трите грита 120, 320 и 600, но си купих и 1000, него ползвам също с маслото от комплекта и почиствам по същия начин. Проблеми не съм забелязал. 1000 и 2000 са толкова плътни камъни, че не виждам изобщо как и с какво ще ги затлачи човек ...
Ако животът постоянно ти го слага - значи му става! Щом му става - значи те харесва!

Неактивен Me4ka

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • ursus cosmatos
« Отговор #9 -: 04 Януари, 2018, 15:19:35 »
Аз това го ползвам с маслото от комплекта.

....тоест, капваш капчица преди началото на стърженето и заточваш с намазнена повърхност ?

Неактивен Force

• Член на сдружението
  • Управителен съвет
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 764
  • диагностициран
« Отговор #10 -: 04 Януари, 2018, 15:34:48 »
Да. Като капна и разнасям равномерно по целия камък.
« Последна редакция: 04 Януари, 2018, 15:53:26 от Force »

Неактивен Me4ka

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • ursus cosmatos
« Отговор #11 -: 04 Януари, 2018, 15:47:49 »
Моята е също LKC03 с трите грита 120, 320 и 600, но си купих и 1000, него ползвам също с маслото от комплекта и почиствам по същия начин.

Точно същият комплект си сглобих и аз.  *palec*
Взех си допълнително една 1000-рка, въпреки че мисълта за 2000 също ме гложди.
Значи продължавам да си мацкам с олийцето и ще си купя Фейри, като антидот на мръсотията.

Благодаря ви за насоките и подкрепата !

Неактивен dtz

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
    • ОБК
« Отговор #12 -: 04 Януари, 2018, 16:00:53 »
И помоли жена си да ти позволява по-често да миеш чиниите вкъщи, за да си запознат по в детайл със съвременните детергенти :D

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1243
  • диагностициран
« Отговор #13 -: 04 Януари, 2018, 16:13:45 »
Маслените камъни се почистват в нормалния и преобладаващия процент от случаите точно с масло и избърсване, както е посочил по-горе колегата AFA.  ;) Не са необходими никакви препарати и вода за почистване при нормална употреба. И това важи не само са синтетиката на Lansky, Norton, "рубинената" керамика и много др. маслени камъни. Виж ако камъкът вече е прекалено замазан с масло и отлагания от дългогодишно ползване и неправилна употреба  това вече  изисква крути мерки и може да породи големи главоболия, но това е друга тема на разговор. ;)
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1206
  • диагностициран
« Отговор #14 -: 04 Януари, 2018, 16:34:19 »
Аз бих опитал с едно подходящо камъче, на мокро - като в ония клипчета русначето леко правеше нагура с леко въртене - като се поостърже най-горния слой и металните набивки вероятно ще се отделят ...  :-[
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

ArmsBG OlightBG Batteryservice