Автор Тема: Подръжка на камъни Lansky  (Прочетена 1141 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Me4ka

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 463
  • Reputation Power: 1206
  • Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!
  • ursus cosmatos
Подръжка на камъни Lansky
« -: 04 Януари, 2018, 13:01:54 »
Има ли шанс за почистване на камъните на системата Лански ? И третират ли се те ?

Двама от големите руски съвременни ютуб-ножеви гурута изрично посочват, че камъните Лански стандарт
не се подлагат на предварителна обработка с вода и с масло.
Обаче в масовите американски и руски форуми, други гурута нарочно посочват, че камъните се мокрят
предварително с вода, като специално за камъни 1000 и 2000, операцията по заточване става под течаща вода /?!?!/
и че бършат с кърпа и гъба.

Доводите и на двете страни ми се струват ужасно правдиви, което ме обърква.
подръжниците на водата и маслото сочат, че намазан силицият не допуска остърганите метални частици
да се полепват по повърхността на заточващия камък и по този начин да замазват плоскостта.
- антиподръжниците сочат, че водата по никакъв начин не влияе, тъй като това не е арканзаски камък/диамант
и че именно стържещите микрочастици на камъка, водят до отнемане на материала от острието на ножа.

Проблемът е, че в началото аз се полъгах по капиталистическите видеоинструкции и преди работа капвах
по капчица масло. Представителят на Лански във видеото обясняваше, че после чернилката се отмивала
лесно с четка и веро или препарат за съдове. Пробвах - не става. Остава си чернилката.
Руснаците споделят за търкане с гресоподобна смес на основата на пясък и нещо си и някакъв техен
продукт за миене, наречен Фейри.

Някой да работи с такива камъни и да има опит в тяхното почистване ?

Поздрави,

clikk

• Гост
« Отговор #1 -: 04 Януари, 2018, 13:32:55 »
Фейри е веро препарат за чинии има го и у нас

Активен dtz

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1084
  • Reputation Power: 4106
  • dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!
    • ОБК
  • Скайп: obr-kamchia
« Отговор #2 -: 04 Януари, 2018, 13:37:09 »
Fairy 😂
Пробвай  с Cif.

Неактивен Me4ka

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!
  • ursus cosmatos
« Отговор #3 -: 04 Януари, 2018, 13:52:25 »
Супер сте. Имало го в Кауфланд.  *palec*

Сега остава въпросът - мокрят ли се или не се мокрят тези камъни преди или по време на работа с тях ?

Поздрави,

Активен dtz

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!
    • ОБК
« Отговор #4 -: 04 Януари, 2018, 13:53:57 »
А те камъни ли са? Или диаманти, керамики и тн.
Щото лански имат от всички... май.
П.п. аз винаги мокря с вода. И диаманти и керамики. Иначе ме е скомин.

Неактивен Me4ka

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • ursus cosmatos
« Отговор #5 -: 04 Януари, 2018, 13:57:22 »
Система за заточване Lansky със стандартни точила - LKC03

Неактивен ViktorKitov

• Старо куче
  • Публикации: 344
  • Reputation Power: 429
  • ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...
  • диагностициран
« Отговор #6 -: 04 Януари, 2018, 14:07:03 »
операцията по заточване става под течаща вода /?!?!/

Предполагам го уточняват, защото има камъни, които само се "плискат" и други, които се киснат по-дълго във вода.

Неактивен Force

• Член на сдружението
  • Управителен съвет
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 749
  • Reputation Power: 23264
  • Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #7 -: 04 Януари, 2018, 14:34:46 »
Аз това го ползвам с маслото от комплекта.
После го мия със сапун и всичко е наред.

Неактивен AFA

• Старо куче
  • Публикации: 179
  • Reputation Power: 1007
  • AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.
  • диагностициран
« Отговор #8 -: 04 Януари, 2018, 15:17:19 »
Система за заточване Lansky със стандартни точила - LKC03

(Щракни за да видиш изображението.)

Аз също го имам комплекта и си ги ползвам с маслото от комплекта. Капвам по 2 капки, размазвам по цялата повърхност и жуля докато спре да отделя суспензия, усеща се някак сухота, след това пак капвам масълце. Пробвал съм ги сухи или с вода - не работят никак ефективно, а в пъти по - бавно отколкото с масло. Да не говорим за звуците, които издават сухи - виенската филхармония може да ми завиди за уменията, а тъпанчетата в ушите ми вибрират с часове след това. С масло никога не са ми се затлачвали! След като приключа с точенето, първо забърсвам камъка с кухненска хартия, после капвам още веднъж масълце и размазвам по цялата повърхност, след това забърсвам старателно отново с кухненска хартия и това е. Не съм забелязал затлачване, а тъкмо обратно, камъкът си стои нормално грапав.

Проблеми съм имал с тези камъни при подравняване на шкурка и на подравнителният камък на ЗАИ Берковица, след тази интервенция най-едрия грит 120 така се замаза, че стана по - фин на усещане от 600. Плъзгаше се по метала като по стъкло ... Проблема се реши с абразивния прах от Ампида, мисля, че ползвах 220, понеже такъв имах тогава, макар, че мисля, че 120 или по - едър биха имали по - добър резултат.

Моята е също LKC03 с трите грита 120, 320 и 600, но си купих и 1000, него ползвам също с маслото от комплекта и почиствам по същия начин. Проблеми не съм забелязал. 1000 и 2000 са толкова плътни камъни, че не виждам изобщо как и с какво ще ги затлачи човек ...

Неактивен Me4ka

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • ursus cosmatos
« Отговор #9 -: 04 Януари, 2018, 15:19:35 »
Аз това го ползвам с маслото от комплекта.

....тоест, капваш капчица преди началото на стърженето и заточваш с намазнена повърхност ?

Неактивен Force

• Член на сдружението
  • Управителен съвет
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 749
  • Reputation Power: 23264
  • Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #10 -: 04 Януари, 2018, 15:34:48 »
Да. Като капна и разнасям равномерно по целия камък.
« Последна редакция: 04 Януари, 2018, 15:53:26 от Force »

Неактивен Me4ka

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • ursus cosmatos
« Отговор #11 -: 04 Януари, 2018, 15:47:49 »
Моята е също LKC03 с трите грита 120, 320 и 600, но си купих и 1000, него ползвам също с маслото от комплекта и почиствам по същия начин.

Точно същият комплект си сглобих и аз.  *palec*
Взех си допълнително една 1000-рка, въпреки че мисълта за 2000 също ме гложди.
Значи продължавам да си мацкам с олийцето и ще си купя Фейри, като антидот на мръсотията.

Благодаря ви за насоките и подкрепата !

Активен dtz

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
    • ОБК
« Отговор #12 -: 04 Януари, 2018, 16:00:53 »
И помоли жена си да ти позволява по-често да миеш чиниите вкъщи, за да си запознат по в детайл със съвременните детергенти :D

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1207
  • Reputation Power: 5165
  • bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #13 -: 04 Януари, 2018, 16:13:45 »
Маслените камъни се почистват в нормалния и преобладаващия процент от случаите точно с масло и избърсване, както е посочил по-горе колегата AFA.  ;) Не са необходими никакви препарати и вода за почистване при нормална употреба. И това важи не само са синтетиката на Lansky, Norton, "рубинената" керамика и много др. маслени камъни. Виж ако камъкът вече е прекалено замазан с масло и отлагания от дългогодишно ползване и неправилна употреба  това вече  изисква крути мерки и може да породи големи главоболия, но това е друга тема на разговор. ;)
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Горски
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1135
  • Reputation Power: 1120
  • gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!
  • диагностициран
« Отговор #14 -: 04 Януари, 2018, 16:34:19 »
Аз бих опитал с едно подходящо камъче, на мокро - като в ония клипчета русначето леко правеше нагура с леко въртене - като се поостърже най-горния слой и металните набивки вероятно ще се отделят ...  :-[
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice