Автор Тема: Въпрос и идентификация на нож  (Прочетена 965 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Tablex

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 3
  • Reputation Power: 1
  • Tablex няма влияние.
  • диагностициран
Въпрос и идентификация на нож
« -: 28 Януари, 2018, 13:26:35 »
Здравейте, приятели! Имам въпрос относно този нож. Съвсем случайно попадна в мен и нямам никаква информация какво притежавам. Ножът е с обща дължина 40см, а острието е дебело 5мм. Чирените са от еленов рог, като ясно се вижда,че единия нит е подменян с нов,а другите два са си оригиналните. Ножът беше доста зацапан и поръждясал, но след като го почистих добре и му се видя и инкрустацията на острието, която ясно се вижда,че е нож. Изглежда ми като да е кован и стар нож на поне 100 години, но опитът ми е прекалено малък за да поставям подобни оценки. Можете ли ми да ми даде някакво предположение относно модела на ножа и примерна датировка?

« Последна редакция: 28 Януари, 2018, 13:29:59 от Tablex »

Неактивен clikk

• Редовен
  • Публикации: 105
  • Reputation Power: 3
  • clikk няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #1 -: 28 Януари, 2018, 18:30:48 »
Каракулак или овчарски нож, ма ще се вклчюат колеги познаващи по добре материята

Неактивен Кирилов13

• Старо куче
  • Потребителско име: kirilov13
  • Публикации: 732
  • Reputation Power: 115
  • Кирилов13 води добър живот!Кирилов13 води добър живот!Кирилов13 води добър живот!Кирилов13 води добър живот!Кирилов13 води добър живот!Кирилов13 води добър живот!Кирилов13 води добър живот!Кирилов13 води добър живот!Кирилов13 води добър живот!Кирилов13 води добър живот!Кирилов13 води добър живот!
  • диагностициран
« Отговор #2 -: 28 Януари, 2018, 19:11:11 »
Нищо общо с каракулака,освен че и двата имат острие и дръжка.
Интересна ми е гравюрата на острието - сякаш някой си е очертал малък нож с намерение да го изреже.
"Щастие за всеки даром..."

Неактивен kapkan

• Редовен
  • Публикации: 60
  • Reputation Power: 2
  • kapkan няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #3 -: 28 Януари, 2018, 21:11:57 »
Старо острие,дръжка новодел,гравюрата веоятно преправка на първоначалната,която е най-горе. Може контура на нож да е по-късна работа,никой не може да ти каже. Ако си ти харесва е ценен,инак не е интересен. Трудно да се датира,но за мен е 20 век,бил е най-вероятно с дървени чирени,без уши.
Дано съм помогнал малко :)

Неактивен Tablex

• Новобранец
  • *
  • Tablex няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #4 -: 28 Януари, 2018, 21:37:59 »
А по какво мога да разбера дали е ковано желязото?

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • Публикации: 1087
  • Reputation Power: 19
  • heykel_nikolov няма влияние.
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
« Отговор #5 -: 29 Януари, 2018, 16:19:50 »
Колега не искам да те плаша или предварително да разочаровам някое твое очакване, но мой приятел намерил някакво старо желязо с полуизгнили дървени чирени в мазето си на село!Даде ми през декември миналата година и  искаше да му помогна със закалка и евентуално да му оправя финиша на външния вид. След това и поставяне на нови чирени! След като махнах старите и го дадох в термичния цех в който закалявам и след опит да го закалят се оказа някакво желязо без грам въглерод в него и не вдигна никакви единици твърдост! За съжаление нищо не стана от подобието на нож!Просто ще отиде на отпадъци! Дано при твоя случай не се получи същото :)

Неактивен Tablex

• Новобранец
  • *
  • Tablex няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #6 -: 29 Януари, 2018, 16:50:32 »
Дето се вика всичко е до късмета... :D Мен затова и ме притеснява да купувам стари ножове понеже винаги има риск.

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice