Автор Тема: Въпрос и идентификация на нож  (Прочетена 1451 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Tablex

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 3
  • Reputation Power: 10
  • Tablex няма влияние.
  • диагностициран
Въпрос и идентификация на нож
« -: 28 Януари, 2018, 13:26:35 »
Здравейте, приятели! Имам въпрос относно този нож. Съвсем случайно попадна в мен и нямам никаква информация какво притежавам. Ножът е с обща дължина 40см, а острието е дебело 5мм. Чирените са от еленов рог, като ясно се вижда,че единия нит е подменян с нов,а другите два са си оригиналните. Ножът беше доста зацапан и поръждясал, но след като го почистих добре и му се видя и инкрустацията на острието, която ясно се вижда,че е нож. Изглежда ми като да е кован и стар нож на поне 100 години, но опитът ми е прекалено малък за да поставям подобни оценки. Можете ли ми да ми даде някакво предположение относно модела на ножа и примерна датировка?

« Последна редакция: 28 Януари, 2018, 13:29:59 от Tablex »

clikk

• Гост
« Отговор #1 -: 28 Януари, 2018, 18:30:48 »
Каракулак или овчарски нож, ма ще се вклчюат колеги познаващи по добре материята

Неактивен Кирилов13

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: kirilov13
  • Публикации: 789
  • Reputation Power: 1997
  • Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #2 -: 28 Януари, 2018, 19:11:11 »
Нищо общо с каракулака,освен че и двата имат острие и дръжка.
Интересна ми е гравюрата на острието - сякаш някой си е очертал малък нож с намерение да го изреже.

Неактивен kapkan

• Редовен
  • Публикации: 60
  • Reputation Power: 28
  • kapkan няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #3 -: 28 Януари, 2018, 21:11:57 »
Старо острие,дръжка новодел,гравюрата веоятно преправка на първоначалната,която е най-горе. Може контура на нож да е по-късна работа,никой не може да ти каже. Ако си ти харесва е ценен,инак не е интересен. Трудно да се датира,но за мен е 20 век,бил е най-вероятно с дървени чирени,без уши.
Дано съм помогнал малко :)

Неактивен Tablex

• Новобранец
  • *
  • Tablex няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #4 -: 28 Януари, 2018, 21:37:59 »
А по какво мога да разбера дали е ковано желязото?

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • Публикации: 1151
  • Reputation Power: 5092
  • heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
« Отговор #5 -: 29 Януари, 2018, 16:19:50 »
Колега не искам да те плаша или предварително да разочаровам някое твое очакване, но мой приятел намерил някакво старо желязо с полуизгнили дървени чирени в мазето си на село!Даде ми през декември миналата година и  искаше да му помогна със закалка и евентуално да му оправя финиша на външния вид. След това и поставяне на нови чирени! След като махнах старите и го дадох в термичния цех в който закалявам и след опит да го закалят се оказа някакво желязо без грам въглерод в него и не вдигна никакви единици твърдост! За съжаление нищо не стана от подобието на нож!Просто ще отиде на отпадъци! Дано при твоя случай не се получи същото :)

Неактивен Tablex

• Новобранец
  • *
  • Tablex няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #6 -: 29 Януари, 2018, 16:50:32 »
Дето се вика всичко е до късмета... :D Мен затова и ме притеснява да купувам стари ножове понеже винаги има риск.

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice