Автор Тема: Комплект достъпни камъни за заточване  (Прочетена 3098 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 671
  • Reputation Power: 692
  • peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!
  • диагностициран
Комплект достъпни камъни за заточване
« -: 05 Февруари, 2018, 21:35:27 »
Здравейте колеги,

Целта на тази тема е да помоля колегите, които имат повече опит в точенето да споделят рецептите си.
Какви камъни ползвате, в каква поредност, за какви стомани става или не става тази поредност. Моля, придържайте се към камъни които са достъпни и могат да се намерят на пазара. Моля, бъдете максимално точни в назоваването на тяхното име и дайте информация с какво ги използвате (масло - какво?, вода, съпунена вода..)?

Мисля, че темата ще е полезна както за млади потребители, така и за по-обиграни точилари.

Благодаря предварително!

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 2927
  • Reputation Power: 20468
  • Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!
  • Горянин
« Отговор #1 -: 05 Февруари, 2018, 21:42:31 »
Много съм бос с камъните,но ахат рубина ме очарова.Работи бързо и с всичко-масла,олио,вода...
Благодарности на Кендо ,че ме"светна" за него и на другите колеги които агитираха за тази синтетика  :nabira:
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!
  • диагностициран
« Отговор #2 -: 05 Февруари, 2018, 21:46:46 »
Много съм бос с камъните,но ахат рубина ме очарова.Работи бързо и с всичко-масла,олио,вода...
Благодарности на Кендо ,че ме"светна" за него и на другите колеги които агитираха за тази синтетика  :nabira:

Кукри, благодаря, но точно това исках да избегна. Хвърлен някакъв камък, без обяснение в кой етап на заточването се ползва, след какво и преди какво.

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 2927
  • Reputation Power: 20468
  • Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!
  • Горянин
« Отговор #3 -: 05 Февруари, 2018, 21:53:04 »
Ок.Поправям си грешката.
Едно ножче от механична ножовка,след направата на скоса и с проблясък по целият режещ ръб от 0,2мм,да кажем,го направих да бръсне ,макар и трудно, за 2-3 минути на страната 3000 грит.
Ползвам камъчето за основно точило и след него строп ако се налага.Има 3 и 10 000 грит,така че на мен ми е достатъчно.

Точи и доста захабени ножове.

Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1920
  • Reputation Power: 410
  • Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #4 -: 05 Февруари, 2018, 21:56:06 »
 Аз не съм критерии, защото все по - рядко точа, но това което ползвам е/са - един голям и един малък камък на Comet. Двата са еднакви само че с различни размери. Водят се 150/320 , като по - често ползвам по - малкия, защото ми е по - удобен. Той беше тесен и дълъг, но откакто го изпуснах на плочките, станаха два еднакво дълги/къси камъка. Ползвам най - вече страната 320 и по - рядко другата 150. След нея минавам директно на керамиката на Фалкнивен, от ДЦ серията. После следва съвсем кратка серия строп, като имам две кожи, едната с паста тип - coarse, другата - fine !!! Това ми е най - редовно !!! Също така имам един камък, който не помя каква марка беше ?!? Закупен от колегата nomad, с размери малко по - скромни от по - големия Comet. Води се 180 грит, но ми се струва по - фин. Бързо работи и пие много малко вода, почти никаква, после пак керамиката и стропа. Последно време си взех едно от камъчетата на колегата to4ilar - рубин/ахат и ползвам рубина вместо керамиката на Фалкнивен. Рядко, но понякога ползвам и едно точилце на Smith, което се води 3 в 1. Кръстосани карбидни пръчки, за разни измислени ножове, да се появи РР, по бързата процедура. После диамантена плочка 750 грит, демек финна и накрая бели керамични пръчки, екстра фаин. Закачат се, като на Спайдерко шарпмейкъра, но аз предпочитам да държа едната пръчка в ръка и те така. За аутдор си пазя диамантената част на ДЦ-то , която работи много бързо, но е много важно, да не се натиска, ама изобщо, защото иначе диамантените частици заминават за отрицателно време. След това на керамиката и отново строп, направен малък двустранен, тип джобен !!! Общо взето, винаги получавам задоволителни резултати, като остротата е хаплива !!! Такава предпочитам за повечето ножове. Единствено за едно ножче, което ползвам само за храни, го минавам през всички възможни финни камъни и след това кратък строп, за изключително фин и лъскав РР, който е идеален за рязане на хранителни продукти и неудачен за нож с общо предназначение !!!

:nabira: :nabira: :nabira:
« Последна редакция: 05 Февруари, 2018, 22:16:45 от Punky »

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 492
  • Reputation Power: 159
  • universum няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #5 -: 05 Февруари, 2018, 22:45:52 »
Може би е удачно да се споменат комплект за заточване вкъщи и преносим (ЕДЦ) комплект камъни.

Неактивен Me4ka

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 463
  • Reputation Power: 1206
  • Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!Me4ka внушава благоговение!
  • ursus cosmatos
« Отговор #6 -: 05 Февруари, 2018, 22:59:49 »
Страхотна тема.
Благодаря на peachlover, че я отвори с такава конкретика.
От известно време и аз силно започнах да чета за камъните.
Ето защо ще следя с интерес.

И за да съм по темата - чета редица "съветски учени", които описват, че купуват камъни и от китайските сайтове и то предимно Ruby + Natural Agate,
които по спецификации се явяват 3000#/10000,
но според реалните им опити вероятно са по-скоро 1000/8000, което пак е нещо.

Постепенно чрез тях успях да открия Natural emerald, реален грит 10000, с поставка, за по-голямо удобство

От китайците - читави на камъни пак по сведение на по-опитни, това са марките LEEPED, ADAEE и TAIDEA.
Надявам се да съм бил полезен, макар и с малко.

Активен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 620
  • Reputation Power: 3199
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #7 -: 05 Февруари, 2018, 23:05:07 »
Пиша с уговорката, че процесът на заточване на ножове /мои или чужди/ не включва само достъпните като стойност камъни, които имам. Тези с висок грид, които използвам най- накрая не могат да се впишат в тази графа.
Един от камъните, които ползвам за грубо заточване на силно затъпени ножове, респективно промяна на ъгъл е Lansky ComboStone Dual Grit 2x6. Евтин двустранен камък с грит 100 и 240. Ползвам го с вода, която той попива като сюнгер, поради което се налага постоянно мокрене. Работи бързо, не се изделбава и трудно се затлачва с материал от стоманата. Друго бюджетно точило, което ползвам е Lansky Lawn & Garden Sharpening Tool. Много подховящо е за грубо заточване на кукри мачете заради формата си. С него точа предимно едно китайско такова. Работи на сухо. Не мога да кажа какъв грит е. По субективна преценка 250-300. Става и за грубо заточване на ножове. Тогава го поливам често с вода, защото бързо я попива и повърхността изсъхва. Като по-финно точило  бюджетен клас след груба заточка ползвам 10 см. камъче на Opinel. Естествен камък е. Него също ползвам с вода. Справя се чудесно с ръждаемите и непретенциозните неръждавейки. Друг камък, който може да се сложи в същата графа е един черен, мазен камък за заточване на бръсначи. Имам един стар поиздълбан такъв. Доста е мек, отделя суспензия и работи удивително добре с непретенциозни стомани. Опитах се да го идентифицирам с търсене в интернет и мисля, че става дума за камък, добиван от несъществуващата вече потребителна кооперация с. Курново, Врачанско. Аз го ползвам с вода, но имам подозрения, че някога е ползван с газ, нафта или нещо подобно.Намира се по битаци, а чат-пат и в ОЛХ съм го виждал на съвсем прилични цени. За съжаление в повечето случаи са поиздълбани тези камъни. Просто са си меки. На Фолкнивенските DC няма да се спирам, те са добре познати. Аз напоследък активно позвам тяхното СС4. То е достъпно в смисъл, че се намира в магазините, но цената... Ползвам го сухо или с Балистол за финно заточване.  Останалите си камъни, които не са в графа "достъпни", ги ползвам с балистол. Изключение правят два белгийски, които ползвам с вода и разбира се японските водни, но те не са за тази тема.

П.П. Подобно на много от колегите във форума и аз се сдобих с Ruby + Natural, но няма смисъл да пиша и за тях, т.к. само ще повторя написаното от другите преди мен.
« Последна редакция: 05 Февруари, 2018, 23:35:23 от nikolai »
„Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого.“

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #8 -: 05 Февруари, 2018, 23:08:20 »
Страхотна тема.
Благодаря на peachlover, че я отвори с такава конкретика.
От известно време и аз силно започнах да чета за камъните.
Ето защо ще следя с интерес.

И за да съм по темата - чета редица "съветски учени", които описват, че купуват камъни и от китайските сайтове и то предимно Ruby + Natural Agate,
(Щракни за да видиш изображението.)

Постепенно чрез тях успях да открия Natural emerald, реален грит 10000, с поставка, за по-голямо удобство
(Щракни за да видиш изображението.)

От китайците - читави на камъни пак по сведение на по-опитни, това са марките LEEPED, ADAEE и TAIDEA.
Надявам се да съм бил полезен, макар и с малко.

Благодаря за участието и полезната информация. Само с тези камъни ли точиш? Започваш директно от 3000? Ако това е така, то тази рубинена керамика ще се окаже осмото чудо на света или членовете на форума ни са мазохисти с много свободно време.  :nabira:

Активен dtz

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1084
  • Reputation Power: 4106
  • dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!
    • ОБК
  • Скайп: obr-kamchia
« Отговор #9 -: 05 Февруари, 2018, 23:34:16 »
Преди да се изкажат знаещите и ползващи различни абразиви, ако може и аз.
Явно ще се окажа фен на Tyrolit, защото след откриването на този SiC

и може би най-важното, осъзнаване, че за качествено заточване, освен постоянния ъгъл (в което не блестя), имам нужда от постигане на т.нар. апексиране. Ако то се постигне (в комбинация, нале, с постоянния ъгъл) при ниските номера гритове, после е много по лесно и без драми.
Та след горния камик минавам на tyrolyt f1200,  оня жълтия.
Иска ми се да имаше такъв във грит f800, но не би, за това ще експериментирам с АО пак на tyrolit в по-нисък грит, сходен със SiC, да видя разлика има ли.
« Последна редакция: 05 Февруари, 2018, 23:37:54 от dtz »

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #10 -: 05 Февруари, 2018, 23:46:24 »
.
Та след горния камик минавам на tyrolyt f1200,  оня жълтия.
Иска ми се да имаше такъв във грит f800, но не би, за това ще експериментирам с АО пак на tyrolit в по-нисък грит, сходен със SiC, да видя разлика има ли.

В грит 800, както и в 1200 има едни малки пръчки, които предполагам знаеш !!! Аз бях збравил за тях, а клечката 800, беше читава и ще я изровя къде е !!!

Активен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 620
  • Reputation Power: 3199
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #11 -: 05 Февруари, 2018, 23:50:22 »
И аз сега се сещам, че имам една пръчица тиролит, но досега не съм го пробвал. Как го ползвате? С масло, вода или на сухо?
„Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого.“

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #12 -: 05 Февруари, 2018, 23:52:13 »
Аз лично, до момента за каквото и камъче да става въпрос(изкуствен,естествен,диамантен,керамика и т.н.), винаги съм ползвал само вода !?!

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 198
  • Reputation Power: 273
  • kendo някой го чете.kendo някой го чете.
  • дялан камък
« Отговор #13 -: 05 Февруари, 2018, 23:52:47 »
Темата е чудна, но нека се изясни - за изкуствени или естествени абразиви е зададен въпроса.
Защото "камък" като понятие означава парче отлагания на определен вид минерали. А как се е развил процеса, по природен или с човешка намеса начин, това е съвсем друго нещо. Нека внесем яснота, че инак ще стане мишмаш...
Едит:
Темата кой с какво си точи ножовете е тази
https://bladeforum.bg/index.php/topic,58.0.html
« Последна редакция: 05 Февруари, 2018, 23:57:07 от kendo »
All We Are Just Dust In The Wind...

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #14 -: 05 Февруари, 2018, 23:59:28 »
............Темата е чудна, но нека се изясни - за изкуствени или естествени абразиви е зададен въпроса.,,,,,,,,,,,,,,,

Мисля, че замисълът на автора, на темата е, по -  скоро за евтини и работещи абразиви, без значение дали са изкуствени или естествени, но ако бъдат разделени на достъпни такива, може би ще бъде по - подртедено ?!?

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 198
  • Reputation Power: 273
  • kendo някой го чете.kendo някой го чете.
  • дялан камък
« Отговор #15 -: 06 Февруари, 2018, 00:03:38 »
Нека не тълкуваме мислите на автора на темата, а да се изяснят точно нещата. Защото в добре подреден раздел такава тема е... просто поредния спам, Любо. ;-)
All We Are Just Dust In The Wind...

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 461
  • Reputation Power: 2085
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #16 -: 06 Февруари, 2018, 00:35:54 »

Учуден съм, че руснаци дават грит 1000 на рубинената керамика, мразя да определям гритове, но според мен е по-фина, като острота превъзхожда повечето водни 6000 JIS, а и полира добре режещият ръб.

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #17 -: 06 Февруари, 2018, 08:49:07 »
Автора не държи на определен тип на точилното средство, но за сметка на това предпочита да получи цяла рецепта, а не откъслечни ревюта на камъни.
Също така под достъпно се има предвид по-скоро такова което може да се намери по магазините а не е - "имам едно камъче от дядо ми". За мен достъпно означава и с приемлива цена, но това е субективно, така че не се ограничавайте по този признак.

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #18 -: 06 Февруари, 2018, 09:05:50 »
Учуден съм, че руснаци дават грит 1000 на рубинената керамика, мразя да определям гритове, но според мен е по-фина, като острота превъзхожда повечето водни 6000 JIS, а и полира добре режещият ръб.

Колега, разбирам че грита е нещо което е само един фактор,  но дай идея как да си определим камъните по друг начин? То е ясно, че той показва средния размер на зърната и освен ако не е по стандарт, не споменава нищо за най-едрото зърно в камъка. До голяма степен темата ми е провокирана именно от това. Кой камък вади деругата от направена от кой друг.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1208
  • Reputation Power: 5166
  • bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #19 -: 06 Февруари, 2018, 09:50:58 »
Размерът на зърното в микрони е далеч по-сигурен критерий за определяне на целите и предназначението на един абразив, но за съжаление доста трудно се намира публична достоверна информация за това дори и при фирми които наистина спазват промишлените стандарти. Той обаче нищо не казва за типа свръзка, плътността  и начина на изработка на самия абразив, които имат не по-малко значение за следите които той оставя и как работи. Това сме го дъвкали сто пъти. На мен  честно казано не ми е напълно ясен смисъла на тази тема при положение, че има друга тема за последователност, техники и т.н.  която би могло да се допълва, но това е само мое мнение разбира се.
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #20 -: 06 Февруари, 2018, 12:57:35 »
Автора не държи на определен тип на точилното средство, но за сметка на това предпочита да получи цяла рецепта, а не откъслечни ревюта на камъни.
Също така под достъпно се има предвид по-скоро такова което може да се намери по магазините а не е - "имам едно камъче от дядо ми". За мен достъпно означава и с приемлива цена, но това е субективно, така че не се ограничавайте по този признак.

Рецепти много. Тъй като трябва и да е достъпна, ще дам една - състои се от два-три водни камъка и някаква керамика.

За да се изпълни рецептата, трябва един воден камък с грит 100-300, за промяна на ъгъла и изтъняване. Двете най-достъпни опции са Наниуа Омура грит 180(камъка за който спомена колегата Punky) и King 250. И двата камъка е добре да се накиснат за 5-10 минути, преди употреба и при нужда да се добавя вода в процеса на заточване.
След това, трябва воден камък в диапазона 800-1200, използва се във всяко заточване, за отстраняване на уморения и увреден метал от режещия ръб и за заличаване следите от грубия грит, когато е използван такъв. В тази категория, най-достъпни(но работещи добре) са King и Макита(моята макита със сигурност е кинг 1200). На този грит не се търси максимална острота, целта е просто да се махне увреденият метал от РР без при това да се изкара голям косъм. Заточването със суспензия и минимален натиск помага да се държи косъма под контрол.
Опционално, ако сме перфекционисти, след средният камък, може да включим, по фин 4000-6000. Тук отново King е най-достъпен. Аз лично тази стъпка я пропускам.
Накрая, за финиширане, трябва някаква фина керамика, най-достъпна е рубинената. Задължително се финишира с микроскос и върху керамиката се нанася тънък слой балистол или масло за шевна машина. Ако на водните камъни,е оформен режещият ръб на около 20 градуса(10 на страна), на керамиката се повдига леко и се финишира на 30(15 на страна). Финишира се със свръх леки движения, без никакъв натиск. Обикновено 60 движения(30 на страна), с редуване на страните са достатъчни.

Ако рецептата е изпълнена правилно, ножът реже вестник на push cut и дялка косъм с лекота.

Давам и няколко линка, от които могат да се закупят нужните камъни, на приемлива цена-

Naniwа Omura, 18 долара с доставката - https://www.ebay.com/itm/15597-NANIWA-OOMURA-Honing-Stone-Sickle-Honing-Stone-IR-1000-JP/292419621984?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2055119.m1438.l2649

King 800, 12 долара с доставката- https://www.ebay.com/itm/Genuine-NEW-KING-Whetstone-Grindstone-800-K-35-1000-K-45-Made-in-Japan/273054746725?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=572301874297&_trksid=p2055119.m1438.l2649

Комбиниран King 250/1000 за 18 долара с доставката- https://www.ebay.com/itm/KING-Whetstone-2-pattern-type-Konbikamato-K-40-250-1000-Small-size-Sharpener/152854506653?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2055119.m1438.l2649

Комбиниран King 1000/6000 за 30 долара с доставката- https://www.ebay.com/itm/KING-Whetstone-KW-65-Double-sided-type-1000-6000-Sharpening-Grindstone/152889967599?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2055119.m1438.l2649

Рубинена керамика, за микроскос за 3 долара с доставката- https://www.ebay.com/itm/Ruby-Sharpening-Grindstone-Whetstone-Oilstone-Grit-3000-Sharpener-System-Tool-PK/332372104529?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Водните камъни от линковете са от Япония и идват за около седмица, керамиката от Китай за около месец. Това е от мен.

« Последна редакция: 06 Февруари, 2018, 13:10:55 от nomad »

Неактивен lubitel

• Напреднал
  • Публикации: 114
  • Reputation Power: 26
  • lubitel няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #21 -: 06 Февруари, 2018, 16:48:23 »
Все ми се струва, че забравяме най-важното, а то е много, много точене и една правилна техника. Сигурен съм, че във форума има хора, които само на един от посочените камъни (избирам си Макита) могат да наточат и финишират нож от нормална стомана, не по-зле от много други използвайки в прогресията всички посочени камъни до керамиката.
Искам да кажа накратко, че много по-голямо значение има техниката на точещия, отколкото използвания абразив. Това го пиша не за да откажа, който и да било, а за да поясня, че осигуряването на всички тези евтини абразиви, ако работи за един, за друг може да се окажат тотално безполезни.
Темата ми се чини обща и неопределена.
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SCIMUS!

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #22 -: 06 Февруари, 2018, 18:19:06 »
Безспорно, високи резултати и умения, се постигат с практика. Все пак, рецептата и камъните, ги избрах специално, защото дават отлична острота, без да се изискват някакви неимоверни усилия. Макар и евтини, избраните камъни са качествени и вършат работа, тънкият момент при тях е, че отделят доста суспензия, което изисква специални техники за финиширане. Затова като опция за финиширане избрах фина керамика с микроскос.

Умишлено подчертах, да се финишира на керамиката с микроскос. Едно от предимствата му е, че позволява голям скок в гритовете. Остротата постигната на керамика, арканзас, кварцит, твърди шисти и т.н. е значително по-висока при финиширане с микроскос. Отделно, добавя малко по-голяма устойчивост на РР.

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #23 -: 06 Февруари, 2018, 22:33:06 »
Рецепти много. Тъй като трябва и да е достъпна, ще дам една - състои се от два-три водни камъка и някаква керамика.

За да се изпълни рецептата, трябва един воден камък с грит 100-300, за промяна на ъгъла и изтъняване. Двете най-достъпни опции са Наниуа Омура грит 180(камъка за който спомена колегата Punky) и King 250. И двата камъка е добре да се накиснат за 5-10 минути, преди употреба и при нужда да се добавя вода в процеса на заточване.
След това, трябва воден камък в диапазона 800-1200, използва се във всяко заточване, за отстраняване на уморения и увреден метал от режещия ръб и за заличаване следите от грубия грит, когато е използван такъв. В тази категория, най-достъпни(но работещи добре) са King и Макита(моята макита със сигурност е кинг 1200). На този грит не се търси максимална острота, целта е просто да се махне увреденият метал от РР без при това да се изкара голям косъм. Заточването със суспензия и минимален натиск помага да се държи косъма под контрол.
Опционално, ако сме перфекционисти, след средният камък, може да включим, по фин 4000-6000. Тук отново King е най-достъпен. Аз лично тази стъпка я пропускам.
Накрая, за финиширане, трябва някаква фина керамика, най-достъпна е рубинената. Задължително се финишира с микроскос и върху керамиката се нанася тънък слой балистол или масло за шевна машина. Ако на водните камъни,е оформен режещият ръб на около 20 градуса(10 на страна), на керамиката се повдига леко и се финишира на 30(15 на страна). Финишира се със свръх леки движения, без никакъв натиск. Обикновено 60 движения(30 на страна), с редуване на страните са достатъчни.

Ако рецептата е изпълнена правилно, ножът реже вестник на push cut и дялка косъм с лекота.

Давам и няколко линка, от които могат да се закупят нужните камъни, на приемлива цена-

Naniwа Omura, 18 долара с доставката - https://www.ebay.com/itm/15597-NANIWA-OOMURA-Honing-Stone-Sickle-Honing-Stone-IR-1000-JP/292419621984?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2055119.m1438.l2649

King 800, 12 долара с доставката- https://www.ebay.com/itm/Genuine-NEW-KING-Whetstone-Grindstone-800-K-35-1000-K-45-Made-in-Japan/273054746725?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=572301874297&_trksid=p2055119.m1438.l2649

Комбиниран King 250/1000 за 18 долара с доставката- https://www.ebay.com/itm/KING-Whetstone-2-pattern-type-Konbikamato-K-40-250-1000-Small-size-Sharpener/152854506653?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2055119.m1438.l2649

Комбиниран King 1000/6000 за 30 долара с доставката- https://www.ebay.com/itm/KING-Whetstone-KW-65-Double-sided-type-1000-6000-Sharpening-Grindstone/152889967599?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2055119.m1438.l2649

Рубинена керамика, за микроскос за 3 долара с доставката- https://www.ebay.com/itm/Ruby-Sharpening-Grindstone-Whetstone-Oilstone-Grit-3000-Sharpener-System-Tool-PK/332372104529?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Водните камъни от линковете са от Япония и идват за около седмица, керамиката от Китай за около месец. Това е от мен.

Безкрайно благодаря за мнението, точно това очаквах да е съдържанието на темата! Bully и от теб очаквам (надвам се) на такъв отговор! За мен е ясно кои са хората дето правят free hand магия, моля споделете!

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #24 -: 06 Февруари, 2018, 23:18:54 »
Колега peachlover, ще се радвам, ако изпробваш рецептата, която дадох по-горе и споделиш, какви са резултатите при теб.
« Последна редакция: 06 Февруари, 2018, 23:25:19 от nomad »

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice