Автор Тема: Комплект достъпни камъни за заточване  (Прочетена 1411 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен peachlover

• Дарители
  • Старо куче
  • Публикации: 642
  • Reputation Power: 687
  • peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!
  • диагностициран
Комплект достъпни камъни за заточване
« -: 05 Февруари, 2018, 21:35:27 »
Здравейте колеги,

Целта на тази тема е да помоля колегите, които имат повече опит в точенето да споделят рецептите си.
Какви камъни ползвате, в каква поредност, за какви стомани става или не става тази поредност. Моля, придържайте се към камъни които са достъпни и могат да се намерят на пазара. Моля, бъдете максимално точни в назоваването на тяхното име и дайте информация с какво ги използвате (масло - какво?, вода, съпунена вода..)?

Мисля, че темата ще е полезна както за млади потребители, така и за по-обиграни точилари.

Благодаря предварително!

Неактивен Kukriblade

• Lumberjack
  • Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 2773
  • Reputation Power: 1963
  • Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!
  • Горянин
« Отговор #1 -: 05 Февруари, 2018, 21:42:31 »
Много съм бос с камъните,но ахат рубина ме очарова.Работи бързо и с всичко-масла,олио,вода...
Благодарности на Кендо ,че ме"светна" за него и на другите колеги които агитираха за тази синтетика  :nabira:
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен peachlover

• Дарители
  • Старо куче
  • peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!
  • диагностициран
« Отговор #2 -: 05 Февруари, 2018, 21:46:46 »
Много съм бос с камъните,но ахат рубина ме очарова.Работи бързо и с всичко-масла,олио,вода...
Благодарности на Кендо ,че ме"светна" за него и на другите колеги които агитираха за тази синтетика  :nabira:

Кукри, благодаря, но точно това исках да избегна. Хвърлен някакъв камък, без обяснение в кой етап на заточването се ползва, след какво и преди какво.

Неактивен Kukriblade

• Lumberjack
  • Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 2773
  • Reputation Power: 1963
  • Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!
  • Горянин
« Отговор #3 -: 05 Февруари, 2018, 21:53:04 »
Ок.Поправям си грешката.
Едно ножче от механична ножовка,след направата на скоса и с проблясък по целият режещ ръб от 0,2мм,да кажем,го направих да бръсне ,макар и трудно, за 2-3 минути на страната 3000 грит.
Ползвам камъчето за основно точило и след него строп ако се налага.Има 3 и 10 000 грит,така че на мен ми е достатъчно.

Точи и доста захабени ножове.

Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1868
  • Reputation Power: 400
  • Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #4 -: 05 Февруари, 2018, 21:56:06 »
 Аз не съм критерии, защото все по - рядко точа, но това което ползвам е/са - един голям и един малък камък на Comet. Двата са еднакви само че с различни размери. Водят се 150/320 , като по - често ползвам по - малкия, защото ми е по - удобен. Той беше тесен и дълъг, но откакто го изпуснах на плочките, станаха два еднакво дълги/къси камъка. Ползвам най - вече страната 320 и по - рядко другата 150. След нея минавам директно на керамиката на Фалкнивен, от ДЦ серията. После следва съвсем кратка серия строп, като имам две кожи, едната с паста тип - coarse, другата - fine !!! Това ми е най - редовно !!! Също така имам един камък, който не помя каква марка беше ?!? Закупен от колегата nomad, с размери малко по - скромни от по - големия Comet. Води се 180 грит, но ми се струва по - фин. Бързо работи и пие много малко вода, почти никаква, после пак керамиката и стропа. Последно време си взех едно от камъчетата на колегата to4ilar - рубин/ахат и ползвам рубина вместо керамиката на Фалкнивен. Рядко, но понякога ползвам и едно точилце на Smith, което се води 3 в 1. Кръстосани карбидни пръчки, за разни измислени ножове, да се появи РР, по бързата процедура. После диамантена плочка 750 грит, демек финна и накрая бели керамични пръчки, екстра фаин. Закачат се, като на Спайдерко шарпмейкъра, но аз предпочитам да държа едната пръчка в ръка и те така. За аутдор си пазя диамантената част на ДЦ-то , която работи много бързо, но е много важно, да не се натиска, ама изобщо, защото иначе диамантените частици заминават за отрицателно време. След това на керамиката и отново строп, направен малък двустранен, тип джобен !!! Общо взето, винаги получавам задоволителни резултати, като остротата е хаплива !!! Такава предпочитам за повечето ножове. Единствено за едно ножче, което ползвам само за храни, го минавам през всички възможни финни камъни и след това кратък строп, за изключително фин и лъскав РР, който е идеален за рязане на хранителни продукти и неудачен за нож с общо предназначение !!!

:nabira: :nabira: :nabira:
« Последна редакция: 05 Февруари, 2018, 22:16:45 от Punky »

Активен universum

• Дарители
  • Старо куче
  • Публикации: 400
  • Reputation Power: 141
  • universum няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #5 -: 05 Февруари, 2018, 22:45:52 »
Може би е удачно да се споменат комплект за заточване вкъщи и преносим (ЕДЦ) комплект камъни.

Неактивен Me4ka

• Напреднал
  • Публикации: 413
  • Reputation Power: 825
  • Me4ka има силата да се справи.Me4ka има силата да се справи.Me4ka има силата да се справи.Me4ka има силата да се справи.Me4ka има силата да се справи.Me4ka има силата да се справи.Me4ka има силата да се справи.Me4ka има силата да се справи.
  • ursus cosmatos
« Отговор #6 -: 05 Февруари, 2018, 22:59:49 »
Страхотна тема.
Благодаря на peachlover, че я отвори с такава конкретика.
От известно време и аз силно започнах да чета за камъните.
Ето защо ще следя с интерес.

И за да съм по темата - чета редица "съветски учени", които описват, че купуват камъни и от китайските сайтове и то предимно Ruby + Natural Agate,
които по спецификации се явяват 3000#/10000,
но според реалните им опити вероятно са по-скоро 1000/8000, което пак е нещо.

Постепенно чрез тях успях да открия Natural emerald, реален грит 10000, с поставка, за по-голямо удобство

От китайците - читави на камъни пак по сведение на по-опитни, това са марките LEEPED, ADAEE и TAIDEA.
Надявам се да съм бил полезен, макар и с малко.

Активен nikolai

• Дарители
  • Старо куче
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 454
  • Reputation Power: 1436
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #7 -: 05 Февруари, 2018, 23:05:07 »
Пиша с уговорката, че процесът на заточване на ножове /мои или чужди/ не включва само достъпните като стойност камъни, които имам. Тези с висок грид, които използвам най- накрая не могат да се впишат в тази графа.
Един от камъните, които ползвам за грубо заточване на силно затъпени ножове, респективно промяна на ъгъл е Lansky ComboStone Dual Grit 2x6. Евтин двустранен камък с грит 100 и 240. Ползвам го с вода, която той попива като сюнгер, поради което се налага постоянно мокрене. Работи бързо, не се изделбава и трудно се затлачва с материал от стоманата. Друго бюджетно точило, което ползвам е Lansky Lawn & Garden Sharpening Tool. Много подховящо е за грубо заточване на кукри мачете заради формата си. С него точа предимно едно китайско такова. Работи на сухо. Не мога да кажа какъв грит е. По субективна преценка 250-300. Става и за грубо заточване на ножове. Тогава го поливам често с вода, защото бързо я попива и повърхността изсъхва. Като по-финно точило  бюджетен клас след груба заточка ползвам 10 см. камъче на Opinel. Естествен камък е. Него също ползвам с вода. Справя се чудесно с ръждаемите и непретенциозните неръждавейки. Друг камък, който може да се сложи в същата графа е един черен, мазен камък за заточване на бръсначи. Имам един стар поиздълбан такъв. Доста е мек, отделя суспензия и работи удивително добре с непретенциозни стомани. Опитах се да го идентифицирам с търсене в интернет и мисля, че става дума за камък, добиван от несъществуващата вече потребителна кооперация с. Курново, Врачанско. Аз го ползвам с вода, но имам подозрения, че някога е ползван с газ, нафта или нещо подобно.Намира се по битаци, а чат-пат и в ОЛХ съм го виждал на съвсем прилични цени. За съжаление в повечето случаи са поиздълбани тези камъни. Просто са си меки. На Фолкнивенските DC няма да се спирам, те са добре познати. Аз напоследък активно позвам тяхното СС4. То е достъпно в смисъл, че се намира в магазините, но цената... Ползвам го сухо или с Балистол за финно заточване.  Останалите си камъни, които не са в графа "достъпни", ги ползвам с балистол. Изключение правят два белгийски, които ползвам с вода и разбира се японските водни, но те не са за тази тема.

П.П. Подобно на много от колегите във форума и аз се сдобих с Ruby + Natural, но няма смисъл да пиша и за тях, т.к. само ще повторя написаното от другите преди мен.
« Последна редакция: 05 Февруари, 2018, 23:35:23 от nikolai »
„Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого.“

Неактивен peachlover

• Дарители
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #8 -: 05 Февруари, 2018, 23:08:20 »
Страхотна тема.
Благодаря на peachlover, че я отвори с такава конкретика.
От известно време и аз силно започнах да чета за камъните.
Ето защо ще следя с интерес.

И за да съм по темата - чета редица "съветски учени", които описват, че купуват камъни и от китайските сайтове и то предимно Ruby + Natural Agate,
(Щракни за да видиш изображението.)

Постепенно чрез тях успях да открия Natural emerald, реален грит 10000, с поставка, за по-голямо удобство
(Щракни за да видиш изображението.)

От китайците - читави на камъни пак по сведение на по-опитни, това са марките LEEPED, ADAEE и TAIDEA.
Надявам се да съм бил полезен, макар и с малко.

Благодаря за участието и полезната информация. Само с тези камъни ли точиш? Започваш директно от 3000? Ако това е така, то тази рубинена керамика ще се окаже осмото чудо на света или членовете на форума ни са мазохисти с много свободно време.  :nabira:

Неактивен dtz

• Дърт на
  • Старо куче
  • Публикации: 1039
  • Reputation Power: 1342
  • dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!
    • ОБК
  • Скайп: obr-kamchia
« Отговор #9 -: 05 Февруари, 2018, 23:34:16 »
Преди да се изкажат знаещите и ползващи различни абразиви, ако може и аз.
Явно ще се окажа фен на Tyrolit, защото след откриването на този SiC

и може би най-важното, осъзнаване, че за качествено заточване, освен постоянния ъгъл (в което не блестя), имам нужда от постигане на т.нар. апексиране. Ако то се постигне (в комбинация, нале, с постоянния ъгъл) при ниските номера гритове, после е много по лесно и без драми.
Та след горния камик минавам на tyrolyt f1200,  оня жълтия.
Иска ми се да имаше такъв във грит f800, но не би, за това ще експериментирам с АО пак на tyrolit в по-нисък грит, сходен със SiC, да видя разлика има ли.
« Последна редакция: 05 Февруари, 2018, 23:37:54 от dtz »

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #10 -: 05 Февруари, 2018, 23:46:24 »
.
Та след горния камик минавам на tyrolyt f1200,  оня жълтия.
Иска ми се да имаше такъв във грит f800, но не би, за това ще експериментирам с АО пак на tyrolit в по-нисък грит, сходен със SiC, да видя разлика има ли.

В грит 800, както и в 1200 има едни малки пръчки, които предполагам знаеш !!! Аз бях збравил за тях, а клечката 800, беше читава и ще я изровя къде е !!!

Активен nikolai

• Дарители
  • Старо куче
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 454
  • Reputation Power: 1436
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #11 -: 05 Февруари, 2018, 23:50:22 »
И аз сега се сещам, че имам една пръчица тиролит, но досега не съм го пробвал. Как го ползвате? С масло, вода или на сухо?
„Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого.“

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #12 -: 05 Февруари, 2018, 23:52:13 »
Аз лично, до момента за каквото и камъче да става въпрос(изкуствен,естествен,диамантен,керамика и т.н.), винаги съм ползвал само вода !?!

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • Публикации: 187
  • Reputation Power: 92
  • kendo няма влияние.
  • дялан камък
« Отговор #13 -: 05 Февруари, 2018, 23:52:47 »
Темата е чудна, но нека се изясни - за изкуствени или естествени абразиви е зададен въпроса.
Защото "камък" като понятие означава парче отлагания на определен вид минерали. А как се е развил процеса, по природен или с човешка намеса начин, това е съвсем друго нещо. Нека внесем яснота, че инак ще стане мишмаш...
Едит:
Темата кой с какво си точи ножовете е тази
https://bladeforum.bg/index.php/topic,58.0.html
« Последна редакция: 05 Февруари, 2018, 23:57:07 от kendo »
All We Are Just Dust In The Wind...

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #14 -: 05 Февруари, 2018, 23:59:28 »
............Темата е чудна, но нека се изясни - за изкуствени или естествени абразиви е зададен въпроса.,,,,,,,,,,,,,,,

Мисля, че замисълът на автора, на темата е, по -  скоро за евтини и работещи абразиви, без значение дали са изкуствени или естествени, но ако бъдат разделени на достъпни такива, може би ще бъде по - подртедено ?!?

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • Публикации: 187
  • Reputation Power: 92
  • kendo няма влияние.
  • дялан камък
« Отговор #15 -: 06 Февруари, 2018, 00:03:38 »
Нека не тълкуваме мислите на автора на темата, а да се изяснят точно нещата. Защото в добре подреден раздел такава тема е... просто поредния спам, Любо. ;-)
All We Are Just Dust In The Wind...

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • Публикации: 396
  • Reputation Power: 190
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #16 -: 06 Февруари, 2018, 00:35:54 »

Учуден съм, че руснаци дават грит 1000 на рубинената керамика, мразя да определям гритове, но според мен е по-фина, като острота превъзхожда повечето водни 6000 JIS, а и полира добре режещият ръб.

Неактивен peachlover

• Дарители
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #17 -: 06 Февруари, 2018, 08:49:07 »
Автора не държи на определен тип на точилното средство, но за сметка на това предпочита да получи цяла рецепта, а не откъслечни ревюта на камъни.
Също така под достъпно се има предвид по-скоро такова което може да се намери по магазините а не е - "имам едно камъче от дядо ми". За мен достъпно означава и с приемлива цена, но това е субективно, така че не се ограничавайте по този признак.

Неактивен peachlover

• Дарители
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #18 -: 06 Февруари, 2018, 09:05:50 »
Учуден съм, че руснаци дават грит 1000 на рубинената керамика, мразя да определям гритове, но според мен е по-фина, като острота превъзхожда повечето водни 6000 JIS, а и полира добре режещият ръб.

Колега, разбирам че грита е нещо което е само един фактор,  но дай идея как да си определим камъните по друг начин? То е ясно, че той показва средния размер на зърната и освен ако не е по стандарт, не споменава нищо за най-едрото зърно в камъка. До голяма степен темата ми е провокирана именно от това. Кой камък вади деругата от направена от кой друг.

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • Публикации: 1180
  • Reputation Power: 314
  • bully работи за форума.bully работи за форума.bully работи за форума.
  • диагностициран
« Отговор #19 -: 06 Февруари, 2018, 09:50:58 »
Размерът на зърното в микрони е далеч по-сигурен критерий за определяне на целите и предназначението на един абразив, но за съжаление доста трудно се намира публична достоверна информация за това дори и при фирми които наистина спазват промишлените стандарти. Той обаче нищо не казва за типа свръзка, плътността  и начина на изработка на самия абразив, които имат не по-малко значение за следите които той оставя и как работи. Това сме го дъвкали сто пъти. На мен  честно казано не ми е напълно ясен смисъла на тази тема при положение, че има друга тема за последователност, техники и т.н.  която би могло да се допълва, но това е само мое мнение разбира се.
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #20 -: 06 Февруари, 2018, 12:57:35 »
Автора не държи на определен тип на точилното средство, но за сметка на това предпочита да получи цяла рецепта, а не откъслечни ревюта на камъни.
Също така под достъпно се има предвид по-скоро такова което може да се намери по магазините а не е - "имам едно камъче от дядо ми". За мен достъпно означава и с приемлива цена, но това е субективно, така че не се ограничавайте по този признак.

Рецепти много. Тъй като трябва и да е достъпна, ще дам една - състои се от два-три водни камъка и някаква керамика.

За да се изпълни рецептата, трябва един воден камък с грит 100-300, за промяна на ъгъла и изтъняване. Двете най-достъпни опции са Наниуа Омура грит 180(камъка за който спомена колегата Punky) и King 250. И двата камъка е добре да се накиснат за 5-10 минути, преди употреба и при нужда да се добавя вода в процеса на заточване.
След това, трябва воден камък в диапазона 800-1200, използва се във всяко заточване, за отстраняване на уморения и увреден метал от режещия ръб и за заличаване следите от грубия грит, когато е използван такъв. В тази категория, най-достъпни(но работещи добре) са King и Макита(моята макита със сигурност е кинг 1200). На този грит не се търси максимална острота, целта е просто да се махне увреденият метал от РР без при това да се изкара голям косъм. Заточването със суспензия и минимален натиск помага да се държи косъма под контрол.
Опционално, ако сме перфекционисти, след средният камък, може да включим, по фин 4000-6000. Тук отново King е най-достъпен. Аз лично тази стъпка я пропускам.
Накрая, за финиширане, трябва някаква фина керамика, най-достъпна е рубинената. Задължително се финишира с микроскос и върху керамиката се нанася тънък слой балистол или масло за шевна машина. Ако на водните камъни,е оформен режещият ръб на около 20 градуса(10 на страна), на керамиката се повдига леко и се финишира на 30(15 на страна). Финишира се със свръх леки движения, без никакъв натиск. Обикновено 60 движения(30 на страна), с редуване на страните са достатъчни.

Ако рецептата е изпълнена правилно, ножът реже вестник на push cut и дялка косъм с лекота.

Давам и няколко линка, от които могат да се закупят нужните камъни, на приемлива цена-

Naniwа Omura, 18 долара с доставката - https://www.ebay.com/itm/15597-NANIWA-OOMURA-Honing-Stone-Sickle-Honing-Stone-IR-1000-JP/292419621984?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2055119.m1438.l2649

King 800, 12 долара с доставката- https://www.ebay.com/itm/Genuine-NEW-KING-Whetstone-Grindstone-800-K-35-1000-K-45-Made-in-Japan/273054746725?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=572301874297&_trksid=p2055119.m1438.l2649

Комбиниран King 250/1000 за 18 долара с доставката- https://www.ebay.com/itm/KING-Whetstone-2-pattern-type-Konbikamato-K-40-250-1000-Small-size-Sharpener/152854506653?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2055119.m1438.l2649

Комбиниран King 1000/6000 за 30 долара с доставката- https://www.ebay.com/itm/KING-Whetstone-KW-65-Double-sided-type-1000-6000-Sharpening-Grindstone/152889967599?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2055119.m1438.l2649

Рубинена керамика, за микроскос за 3 долара с доставката- https://www.ebay.com/itm/Ruby-Sharpening-Grindstone-Whetstone-Oilstone-Grit-3000-Sharpener-System-Tool-PK/332372104529?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Водните камъни от линковете са от Япония и идват за около седмица, керамиката от Китай за около месец. Това е от мен.

« Последна редакция: 06 Февруари, 2018, 13:10:55 от nomad »

Неактивен lubitel

• Напреднал
  • Публикации: 114
  • Reputation Power: 26
  • lubitel няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #21 -: 06 Февруари, 2018, 16:48:23 »
Все ми се струва, че забравяме най-важното, а то е много, много точене и една правилна техника. Сигурен съм, че във форума има хора, които само на един от посочените камъни (избирам си Макита) могат да наточат и финишират нож от нормална стомана, не по-зле от много други използвайки в прогресията всички посочени камъни до керамиката.
Искам да кажа накратко, че много по-голямо значение има техниката на точещия, отколкото използвания абразив. Това го пиша не за да откажа, който и да било, а за да поясня, че осигуряването на всички тези евтини абразиви, ако работи за един, за друг може да се окажат тотално безполезни.
Темата ми се чини обща и неопределена.
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SCIMUS!

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #22 -: 06 Февруари, 2018, 18:19:06 »
Безспорно, високи резултати и умения, се постигат с практика. Все пак, рецептата и камъните, ги избрах специално, защото дават отлична острота, без да се изискват някакви неимоверни усилия. Макар и евтини, избраните камъни са качествени и вършат работа, тънкият момент при тях е, че отделят доста суспензия, което изисква специални техники за финиширане. Затова като опция за финиширане избрах фина керамика с микроскос.

Умишлено подчертах, да се финишира на керамиката с микроскос. Едно от предимствата му е, че позволява голям скок в гритовете. Остротата постигната на керамика, арканзас, кварцит, твърди шисти и т.н. е значително по-висока при финиширане с микроскос. Отделно, добавя малко по-голяма устойчивост на РР.

Неактивен peachlover

• Дарители
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #23 -: 06 Февруари, 2018, 22:33:06 »
Рецепти много. Тъй като трябва и да е достъпна, ще дам една - състои се от два-три водни камъка и някаква керамика.

За да се изпълни рецептата, трябва един воден камък с грит 100-300, за промяна на ъгъла и изтъняване. Двете най-достъпни опции са Наниуа Омура грит 180(камъка за който спомена колегата Punky) и King 250. И двата камъка е добре да се накиснат за 5-10 минути, преди употреба и при нужда да се добавя вода в процеса на заточване.
След това, трябва воден камък в диапазона 800-1200, използва се във всяко заточване, за отстраняване на уморения и увреден метал от режещия ръб и за заличаване следите от грубия грит, когато е използван такъв. В тази категория, най-достъпни(но работещи добре) са King и Макита(моята макита със сигурност е кинг 1200). На този грит не се търси максимална острота, целта е просто да се махне увреденият метал от РР без при това да се изкара голям косъм. Заточването със суспензия и минимален натиск помага да се държи косъма под контрол.
Опционално, ако сме перфекционисти, след средният камък, може да включим, по фин 4000-6000. Тук отново King е най-достъпен. Аз лично тази стъпка я пропускам.
Накрая, за финиширане, трябва някаква фина керамика, най-достъпна е рубинената. Задължително се финишира с микроскос и върху керамиката се нанася тънък слой балистол или масло за шевна машина. Ако на водните камъни,е оформен режещият ръб на около 20 градуса(10 на страна), на керамиката се повдига леко и се финишира на 30(15 на страна). Финишира се със свръх леки движения, без никакъв натиск. Обикновено 60 движения(30 на страна), с редуване на страните са достатъчни.

Ако рецептата е изпълнена правилно, ножът реже вестник на push cut и дялка косъм с лекота.

Давам и няколко линка, от които могат да се закупят нужните камъни, на приемлива цена-

Naniwа Omura, 18 долара с доставката - https://www.ebay.com/itm/15597-NANIWA-OOMURA-Honing-Stone-Sickle-Honing-Stone-IR-1000-JP/292419621984?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2055119.m1438.l2649

King 800, 12 долара с доставката- https://www.ebay.com/itm/Genuine-NEW-KING-Whetstone-Grindstone-800-K-35-1000-K-45-Made-in-Japan/273054746725?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=572301874297&_trksid=p2055119.m1438.l2649

Комбиниран King 250/1000 за 18 долара с доставката- https://www.ebay.com/itm/KING-Whetstone-2-pattern-type-Konbikamato-K-40-250-1000-Small-size-Sharpener/152854506653?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2055119.m1438.l2649

Комбиниран King 1000/6000 за 30 долара с доставката- https://www.ebay.com/itm/KING-Whetstone-KW-65-Double-sided-type-1000-6000-Sharpening-Grindstone/152889967599?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2055119.m1438.l2649

Рубинена керамика, за микроскос за 3 долара с доставката- https://www.ebay.com/itm/Ruby-Sharpening-Grindstone-Whetstone-Oilstone-Grit-3000-Sharpener-System-Tool-PK/332372104529?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Водните камъни от линковете са от Япония и идват за около седмица, керамиката от Китай за около месец. Това е от мен.

Безкрайно благодаря за мнението, точно това очаквах да е съдържанието на темата! Bully и от теб очаквам (надвам се) на такъв отговор! За мен е ясно кои са хората дето правят free hand магия, моля споделете!

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #24 -: 06 Февруари, 2018, 23:18:54 »
Колега peachlover, ще се радвам, ако изпробваш рецептата, която дадох по-горе и споделиш, какви са резултатите при теб.
« Последна редакция: 06 Февруари, 2018, 23:25:19 от nomad »

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice