Автор Тема: Комплект достъпни камъни за заточване  (Прочетена 5569 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 720
  • диагностициран
Комплект достъпни камъни за заточване
« -: 05 Февруари, 2018, 21:35:27 »
Здравейте колеги,

Целта на тази тема е да помоля колегите, които имат повече опит в точенето да споделят рецептите си.
Какви камъни ползвате, в каква поредност, за какви стомани става или не става тази поредност. Моля, придържайте се към камъни които са достъпни и могат да се намерят на пазара. Моля, бъдете максимално точни в назоваването на тяхното име и дайте информация с какво ги използвате (масло - какво?, вода, съпунена вода..)?

Мисля, че темата ще е полезна както за млади потребители, така и за по-обиграни точилари.

Благодаря предварително!

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 3192
  • Горянин
« Отговор #1 -: 05 Февруари, 2018, 21:42:31 »
Много съм бос с камъните,но ахат рубина ме очарова.Работи бързо и с всичко-масла,олио,вода...
Благодарности на Кендо ,че ме"светна" за него и на другите колеги които агитираха за тази синтетика  :nabira:
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 720
  • диагностициран
« Отговор #2 -: 05 Февруари, 2018, 21:46:46 »
Много съм бос с камъните,но ахат рубина ме очарова.Работи бързо и с всичко-масла,олио,вода...
Благодарности на Кендо ,че ме"светна" за него и на другите колеги които агитираха за тази синтетика  :nabira:

Кукри, благодаря, но точно това исках да избегна. Хвърлен някакъв камък, без обяснение в кой етап на заточването се ползва, след какво и преди какво.

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 3192
  • Горянин
« Отговор #3 -: 05 Февруари, 2018, 21:53:04 »
Ок.Поправям си грешката.
Едно ножче от механична ножовка,след направата на скоса и с проблясък по целият режещ ръб от 0,2мм,да кажем,го направих да бръсне ,макар и трудно, за 2-3 минути на страната 3000 грит.
Ползвам камъчето за основно точило и след него строп ако се налага.Има 3 и 10 000 грит,така че на мен ми е достатъчно.

Точи и доста захабени ножове.

Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1986
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #4 -: 05 Февруари, 2018, 21:56:06 »
 Аз не съм критерии, защото все по - рядко точа, но това което ползвам е/са - един голям и един малък камък на Comet. Двата са еднакви само че с различни размери. Водят се 150/320 , като по - често ползвам по - малкия, защото ми е по - удобен. Той беше тесен и дълъг, но откакто го изпуснах на плочките, станаха два еднакво дълги/къси камъка. Ползвам най - вече страната 320 и по - рядко другата 150. След нея минавам директно на керамиката на Фалкнивен, от ДЦ серията. После следва съвсем кратка серия строп, като имам две кожи, едната с паста тип - coarse, другата - fine !!! Това ми е най - редовно !!! Също така имам един камък, който не помя каква марка беше ?!? Закупен от колегата nomad, с размери малко по - скромни от по - големия Comet. Води се 180 грит, но ми се струва по - фин. Бързо работи и пие много малко вода, почти никаква, после пак керамиката и стропа. Последно време си взех едно от камъчетата на колегата to4ilar - рубин/ахат и ползвам рубина вместо керамиката на Фалкнивен. Рядко, но понякога ползвам и едно точилце на Smith, което се води 3 в 1. Кръстосани карбидни пръчки, за разни измислени ножове, да се появи РР, по бързата процедура. После диамантена плочка 750 грит, демек финна и накрая бели керамични пръчки, екстра фаин. Закачат се, като на Спайдерко шарпмейкъра, но аз предпочитам да държа едната пръчка в ръка и те така. За аутдор си пазя диамантената част на ДЦ-то , която работи много бързо, но е много важно, да не се натиска, ама изобщо, защото иначе диамантените частици заминават за отрицателно време. След това на керамиката и отново строп, направен малък двустранен, тип джобен !!! Общо взето, винаги получавам задоволителни резултати, като остротата е хаплива !!! Такава предпочитам за повечето ножове. Единствено за едно ножче, което ползвам само за храни, го минавам през всички възможни финни камъни и след това кратък строп, за изключително фин и лъскав РР, който е идеален за рязане на хранителни продукти и неудачен за нож с общо предназначение !!!

:nabira: :nabira: :nabira:
« Последна редакция: 05 Февруари, 2018, 22:16:45 от Punky »

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 698
  • диагностициран
« Отговор #5 -: 05 Февруари, 2018, 22:45:52 »
Може би е удачно да се споменат комплект за заточване вкъщи и преносим (ЕДЦ) комплект камъни.

Неактивен Me4ka

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 645
  • ursus cosmatos
« Отговор #6 -: 05 Февруари, 2018, 22:59:49 »
Страхотна тема.
Благодаря на peachlover, че я отвори с такава конкретика.
От известно време и аз силно започнах да чета за камъните.
Ето защо ще следя с интерес.

И за да съм по темата - чета редица "съветски учени", които описват, че купуват камъни и от китайските сайтове и то предимно Ruby + Natural Agate,
които по спецификации се явяват 3000#/10000,
но според реалните им опити вероятно са по-скоро 1000/8000, което пак е