Автор Тема: Комплект достъпни камъни за заточване  (Прочетена 6123 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен sts1969

• Редовен
  • Публикации: 53
  • диагностициран
Комплект достъпни камъни за заточване
« Отговор #25 -: 08 Септември, 2018, 13:54:36 »
Еха...даже ме предупредиха че темата е неактивна вече 120 дни...ей сега ще я събудим  ;D
Тааа, здравейте "бръснати ръце" !  ;) Искам да споделя скромния си опит, като отявлен фен на китайските камънаци за поддръжка и заточване на остриета (най-вече поради плитките ми джобове).  O:-) Открих топлата вода, и си купих преди няколко месеца една от тези евтини китайски точилки с фиксиран ъгъл на заточване:
https://ru.aliexpress.com/item/OPEN-TO-BOOKING-stainless-steel-knife-sharpener-Professional-Kitchen-Knife-Sharpener-Sharpening-Fix-Fixed-Angle-with/2033644950.html?spm=a2g0v.search0604.3.1.4587d4abSbwPvb&s=p&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_10059_5015515_5015412_10696_100031_5016215_10084_5016112_10083_10103_451_10618_452_10304_10307_5723512_10820_10821_10302,searchweb201603_56,ppcSwitch_7&algo_expid=915fdd81-aab8-4d80-9ad9-48c2f788219c-0&algo_pvid=915fdd81-aab8-4d80-9ad9-48c2f788219c&priceBeautifyAB=0

И след малко модване от моя страна, като добавянето на мощен неодимов магнит (изваден от харддиск) за закрепване на ножа, се получи един много хубав и удобен инструмент. От четирите камъка в комплекта, този с грит 120 се изяде бързо като халва още на 5-6 нож, така че си взех 3 диамантени камъка 240-600-1000, и те поеха грубата работа по заточването. Препрофилирах ъгъла на една Мора с тях, лелеее още не мога да повярвам как лесно я изядоха. Сега съм си поръчал ето това комплектче от 8 камъка, и го чакам с нетърпение като дете близалка.  :D Да видим дали ще имам ползва от високият грит 8000 и 10000, или ще си стоят за красота. Аз обикновенно оставям ножовете на максимум 1500-2000...много рядко на 3000, понеже при някой стомани ряза се влошава при висок грит, явно имам още много да чета, но бих бил благодарен и за всеки акъл на готово :yes:

https://ru.aliexpress.com/store/product/8pcs-set-200-400-800-1500-3000-6000-8000-10000-Sharpening-Stone-Whetstone-For-Knife-Sharpener/2164021_32799710449.html?spm=a2g0v.search0104.3.32.49d5769cVn1eTD&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10152_10151_10065_10344_10068_10342_10343_10340_10341_10696_10084_10083_10618_10304_10307_10820_10821_10302_10869_10868_10059_100031_10103_10624_10623_10622_10621_10620-normal#cfs,searchweb201603_45,ppcSwitch_4&algo_expid=f61dfe1a-dfe5-4bec-bf8f-bceb99166cf4-4&algo_pvid=f61dfe1a-dfe5-4bec-bf8f-bceb99166cf4&priceBeautifyAB=0
« Последна редакция: 08 Септември, 2018, 14:03:17 от sts1969 »
Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи му за плановете си!
Светльо Славов, гр. Провадия. Хобита: хладно оръжие, въздушно оръжие, фотография.

Неактивен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 505
  • диагностициран
« Отговор #26 -: 08 Септември, 2018, 14:33:26 »
Дискутирали сме ги тези камъни (Но наистина не знам точно коя страница) в друга тема. Най-големият проблем е, че има много разминавания в партидите, а и гритовете като цяло. Аз имах подобен комплект преди известно време и си оставих 2 камъка от 5-6.

Иначе от диамантите нямам забелжки, ронят се малко, но за тези пари е очаквано. Може да погледнеш и червената керамика, лепят я на такива плочки.

Неактивен sts1969

• Редовен
  • диагностициран
« Отговор #27 -: 08 Септември, 2018, 14:42:33 »
Благодаря, непременно ще я погледна тази червена керамика, как я пишат на "инглиш" китайците тази керамика?  ::)
Светльо Славов, гр. Провадия. Хобита: хладно оръжие, въздушно оръжие, фотография.

Неактивен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #28 -: 08 Септември, 2018, 15:00:57 »
Благодаря, непременно ще я погледна тази червена керамика, как я пишат на "инглиш" китайците тази керамика?  ::)

Като Ruby Whetstone може да я намериш :)

Например

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 564
  • диагностициран
« Отговор #29 -: 08 Септември, 2018, 16:39:21 »
Успях да пробвам, повечето китайски камъни във формат за апексоидните им точилки, но съм ги тествал с точене на ръка. Нямам нерви да работя с китайските клонове на едж про апекс, имат доста недостатъци и ме дразнят. Все пак, някои от камъните, продавани във формат за тези точилки, са напълно адекватни като абразив, дори отлични.

По моите критерии, на първо място от грубите им гритове, поставям диамантените пластини с грит 200. При по-фините им диамантени пластини, закрепянето на абразивните частици върху металната матрица, не е качествено. Грит 1200 го изроних за нула време. Но при грит 200, няма изронване, а имам няколко и съм ги ползвал наистина много, вкл. на стомани с твърдост над 60HRC и със силен натиск, какъвто не се препоръчва за този тип абразив. Като основен недостатък бих посочил, че пластината се отлепя от платмасовата основа и трябва да се залепи отново. Аз ги лепя повторно, винаги от обратната страна на пластмасата, по-равна е. Другият минус е, че самите пластини не са перфектно равни, сравнени с DMT и Eze Lap, имат известно отклонение в повърхността, но е минимално и едва ли ще даде вариация в ъгъла по-голяма от 1 градус, което дори и с фиксирана точилка е пренебрежимо отклонение.

От средните гритове, фаворит ми е, т.нар. boron carbide, работи бързо, достатъчно твърд за да не губи равна повърхност при точене с голям натиск, което го прави подходящ и за длета и други инструменти. Оставя доста груб и агресивен РР, но с учудващо добра полировка.

От фините, за мен, безспорен фаворит е т.нар. рубинена керамика(ruby whetstone), китайците я пишат масово 3000, нямам идея по кой стандарт е 3000, но като визуален финиш, за мен е сходна по-скоро с японска синтетика 6-8000. Естествено, керамиката е много твърда сравнена с японски воден камък и съответно полира много по-бавно, трябва да се ползва с масло и ако основната цел е огледална полировка, не може да конкурира японските камъни. Ако обаче се търси висока острота с минимални усилия, въпросната керамика е много по-удачно решение от който и да е японец с грит 6-8000.

Накратко, ако трябва да си спретна една китайска прогресия, избора ми би бил, диамантена пластина 200, боров карбид 800, рубинена керамика. Доста от останалите им камъни, също вършат прилична работа, просто тези три, за мен се откроиха най-силно.

« Последна редакция: 08 Септември, 2018, 16:53:05 от nomad »

Неактивен Me4ka

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 651
  • ursus cosmatos
« Отговор #30 -: 08 Септември, 2018, 16:52:05 »
И след малко модване от моя страна, като добавянето на мощен неодимов магнит

При китайциските аналози, как определяш ъгъла на заточване или те идват с означения ?

Неактивен sts1969

• Редовен
  • диагностициран
« Отговор #31 -: 08 Септември, 2018, 18:21:36 »
Няма означения на китайската точилка, но е лесно да се маркира. Аз за сега ползвам бабешки метод за настройка на ъгъла, тръквам с черен маркер оригиналната заточка, и с фин камък тръквам леко да видя коя част от маркера ще се изтрие (при условие че оригиналният ъгъл ме удовлетворява). В комплекта който чакам има Рубинена керамика 3000 и борон карбит 800. :)

Неактивен стара брадва

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 60
  • диагностициран
« Отговор #32 -: 08 Септември, 2018, 18:29:03 »
Успях да пробвам, повечето китайски камъни във формат за апексоидните им точилки, но съм ги тествал с точене на ръка. Нямам нерви да работя с китайските клонове на едж про апекс, имат доста недостатъци и ме дразнят. Все пак, някои от камъните, продавани във формат за тези точилки, са напълно адекватни като абразив, дори отлични.

По моите критерии, на първо място от грубите им гритове, поставям диамантените пластини с грит 200. При по-фините им диамантени пластини, закрепянето на абразивните частици върху металната матрица, не е качествено. Грит 1200 го изроних за нула време. Но при грит 200, няма изронване, а имам няколко и съм ги ползвал наистина много, вкл. на стомани с твърдост над 60HRC и със силен натиск, какъвто не се препоръчва за този тип абразив. Като основен недостатък бих посочил, че пластината се отлепя от платмасовата основа и трябва да се залепи отново. Аз ги лепя повторно, винаги от обратната страна на пластмасата, по-равна е. Другият минус е, че самите пластини не са перфектно равни, сравнени с DMT и Eze Lap, имат известно отклонение в повърхността, но е минимално и едва ли ще даде вариация в ъгъла по-голяма от 1 градус, което дори и с фиксирана точилка е пренебрежимо отклонение.

От средните гритове, фаворит ми е, т.нар. boron carbide, работи бързо, достатъчно твърд за да не губи равна повърхност при точене с голям натиск, което го прави подходящ и за длета и други инструменти. Оставя доста груб и агресивен РР, но с учудващо добра полировка.

От фините, за мен, безспорен фаворит е т.нар. рубинена керамика(ruby whetstone), китайците я пишат масово 3000, нямам идея по кой стандарт е 3000, но като визуален финиш, за мен е сходна по-скоро с японска синтетика 6-8000. Естествено, керамиката е много твърда сравнена с японски воден камък и съответно полира много по-бавно, трябва да се ползва с масло и ако основната цел е огледална полировка, не може да конкурира японските камъни. Ако обаче се търси висока острота с минимални усилия, въпросната керамика е много по-удачно решение от който и да е японец с грит 6-8000.

Накратко, ако трябва да си спретна една китайска прогресия, избора ми би бил, диамантена пластина 200, боров карбид 800, рубинена керамика. Доста от останалите им камъни, също вършат прилична работа, просто тези три, за мен се откроиха най-силно.

Напиши колега имената на твоите три на Ингилизки..... :nabira:

Неактивен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #33 -: 08 Септември, 2018, 18:34:34 »

В aliexpress:

Diamond whetstone (Често вървят по 3)
Boron Carbide whetstone (Черен е на цвят, че излизат доста и комбинирани)
Ruby whetstone

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #34 -: 08 Септември, 2018, 19:09:39 »

Китайците ги пускат с различни наименования, ключови думи с които да се търси диамантената пластина грит 200 са- diamond whetstone 200. За боровия карбид- boron carbide whetstone. За рубинената- ruby whetstone ще дам и линкове към камъните в ибей:

1) Диамантена пластина 200, на цена 3.49USD- https://www.ebay.com/itm/Diamond-Knife-Tool-Sharpening-Stone-Polishing-Square-Whetstone-200-800-Grit-EB/362114579463?hash=item544fb5fc07%3Am%3AmeRaCVQtPgNKFriLiStUXww&var=631327515846

2) Боров карбид, на цена 4.99USD, трябва да се избере конкретния камък от падащото меню в линка- https://www.ebay.com/itm/150x20x5mm-200-to-10000-Sharpening-Grindstone-Polishing-Stone-with-Base/272893363082?hash=item3f89b6438a%3Am%3AmCkW0zsBDplZ6vKa3yoeq-w&var=572067182921

3) Рубинена керамика на цена 2.85 долара- https://www.ebay.com/itm/Ruby-Sharpening-Grindstone-Whetstone-Oilstone-Grit-3000-Sharpener-System-To-D7S6/282981926148?epid=1351298173&hash=item41e3098504:g:FtMAAOSwdPpbCPGB

И трите линка са към варианта на камъните във формат за апексоидна точилка, това е най-евтиният вариант. С ключовите думи, които съм посочил по-горе, могат да се намерят и пълноразмерни камъни, там цената на рубинената и боровия карбид е по-изгодна в алиекспрес и е от порядъка на 25-30 долара. Диамантената пластина в голям размер(180мм), е по-изгодна в ибей, но големите размери диамантени пластини не са залепени за пластмасова подложка, така че преди да бъдат въведени в експлоатация, е добре да се залепи  някаква основа, за предпочитане, твърда и здрава пластмаса или дебел 8-10мм плексиглас.

Неактивен sts1969

• Редовен
  • диагностициран
« Отговор #35 -: 08 Септември, 2018, 23:08:56 »
Аз целият комплект от 8 камъка си го поръчах за 20$, ако ги поръчвам един по един, ще минат 60$.  ;)

Неактивен Taior

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 3
  • Ще ми се да съм здрав!
« Отговор #36 -: 28 Септември, 2018, 20:58:12 »
И аз да се изкажа. Пълен лаик съм ,но у нас всички са доволни а това ми е най важно. Взех и ей тези камъни  https://www.sharpeningsupplies.com/Naniwa-Professional-Stones-New-Chosera-C159.aspx и стържа на тях Тоджиро и Кай,всички режат като луди и аз съм щастлив.

Неактивен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #37 -: 28 Септември, 2018, 21:07:51 »
Не се обиждай колега, но не виждам как мнението ти е релевантно към темата.

Naniwa Chosera са добре познати и качествени камъни, но далеч от бюджетни :)

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #38 -: 28 Септември, 2018, 23:06:32 »
Така е, Чосера са всичко друго но не и достъпни като цена, особено извън Япония. Все пак, според мен, грубите им гритове, се хабят поне 2 пъти по-бавно от аналогичните гритове на King Deluxe, също Чосера са осезаемо по-бързи от King Deluxe при по-грубите камъни(до 1000 вкл.). В този смисъл, има резон, ако се купи Чосера в грит до 1000. При фините гритове, цените растат в пъти, освен това, там разликата с фините King Deluxe(грит 4000 и нагоре), въобще не е толкова осезаема, поне за мен.
« Последна редакция: 28 Септември, 2018, 23:43:22 от nomad »

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 743
  • диагностициран
« Отговор #39 -: 29 Септември, 2018, 12:02:15 »
Еха, тази тема се развива! Впечатляващо!

Ще дам информация на какво съм се спрял аз последно време.
Домашна употреба:
Нортън CB8, след него Нортън FB8. След това Tyrolit 1200 (бледо жълтия камък).  Бих искал да добавя MB8, но за момента не съм си намерил. Плюсовете са, бързо и агресивно заточване, камъните са твърди и не изискват подравняване често (ако изобщо). Работят на всякакви стомани които съм пробвал. В зависимост от захабяването CB8, може да се пропусне. Ползвам камъните с масло.

Походно точене:
Case Soft Arkansas.
Плюсове при него са, компактния размер и фабрична удобна кутия.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #40 -: 29 Септември, 2018, 12:26:47 »
Еха, тази тема се развива! Впечатляващо!

Ще дам информация на какво съм се спрял аз последно време.
Домашна употреба:
Нортън CB8, след него Нортън FB8. След това Tyrolit 1200 (бледо жълтия камък).  Бих искал да добавя MB8, но за момента не съм си намерил. Плюсовете са, бързо и агресивно заточване, камъните са твърди и не изискват подравняване често (ако изобщо). Работят на всякакви стомани които съм пробвал. В зависимост от захабяването CB8, може да се пропусне. Ползвам камъните с масло.

Походно точене:
Case Soft Arkansas.
Плюсове при него са, компактния размер и фабрична удобна кутия.

Колега, ако търсиш средна Индия, за да я използваш в прогресия, като стъпка между грубата и фината, според мен няма смисъл. Реално няма да има никаква разлика в резултата от прогресията със средна и без средна Индия. Това съм го пробвал преди време.

Средните Индии, са с друг замисъл. Някои дърводелци, предпочитат, вместо фина Индия, да използват като основен камък мек арканзас или уашита. В такъв случай, финиша от грубата Индия е прекалено груб и скока в гритовете става голям. Затова, прогресията, която използват е средна Индия(ако се налага сериозно заточване) и после направо Уашита/Мек Арканзас. Като за нормално ежедневно заточване си използват само Уашитата/Арканзаса. Смисъла е, че така се избягва употребата на повече от два камъка. Дори и Нортън, фабрично произвеждат комбиниран камък, който е средна Индия от едната страна , а от другата е мек арканзас- https://www.sharpeningsupplies.com/Norton-Combination-India-and-Arkansas-Sharpening-Kit-P440C5.aspx

Мисълта ми е, че ако ползваш груба и фина Индия, закупуването и на средна е излишно, поне според мен.

Иначе, напълно споделям, изброените от теб плюсове на твърдите камъни. За мен, при ниските гритове, няма японски синтетичен, способен да надмине като скорост груба Индия. Причината е, че Индията понася огромен натиск при препрофилиране на остриета, а колкото повече се натиска, по-бързо работи камъка. Минус на Индиите е, че ако се търси максимална скорост на работа, периодично трябва да се освежава повърхността с абразивно зърно.
« Последна редакция: 29 Септември, 2018, 12:38:29 от nomad »

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #41 -: 29 Септември, 2018, 13:49:33 »
Колега, ако търсиш средна Индия, за да я използваш в прогресия, като стъпка между грубата и фината, според мен няма смисъл. Реално няма да има никаква разлика в резултата от прогресията със средна и без средна Индия. Това съм го пробвал преди време.

Средните Индии, са с друг замисъл. Някои дърводелци, предпочитат, вместо фина Индия, да използват като основен камък мек арканзас или уашита. В такъв случай, финиша от грубата Индия е прекалено груб и скока в гритовете става голям. Затова, прогресията, която използват е средна Индия(ако се налага сериозно заточване) и после направо Уашита/Мек Арканзас. Като за нормално ежедневно заточване си използват само Уашитата/Арканзаса. Смисъла е, че така се избягва употребата на повече от два камъка. Дори и Нортън, фабрично произвеждат комбиниран камък, който е средна Индия от едната страна , а от другата е мек арканзас- https://www.sharpeningsupplies.com/Norton-Combination-India-and-Arkansas-Sharpening-Kit-P440C5.aspx

Мисълта ми е, че ако ползваш груба и фина Индия, закупуването и на средна е излишно, поне според мен.

Иначе, напълно споделям, изброените от теб плюсове на твърдите камъни. За мен, при ниските гритове, няма японски синтетичен, способен да надмине като скорост груба Индия. Причината е, че Индията понася огромен натиск при препрофилиране на остриета, а колкото повече се натиска, по-бързо работи камъка. Минус на Индиите е, че ако се търси максимална скорост на работа, периодично трябва да се освежава повърхността с абразивно зърно.

Вероятно си прав. Като се замисля след грубата, за 10тина минавания на фината и следите са изчезнали

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #42 -: 29 Септември, 2018, 13:52:30 »
Като се замисля след грубата, за 10тина минавания на фината и следите са изчезнали

Абсолютно  *palec*

Неактивен sts1969

• Редовен
  • диагностициран
« Отговор #43 -: 29 Септември, 2018, 18:02:32 »
Здравейте ножомани! Имам запитване за бюджетен комплект камъни от китайските жълти братя. Купих си комплект от 8  камъка от линка по-долу, любимите ми са Борон карбит 800, и Руби 3000. Бихте ли ме посъветвали какво е най-удачно да ползвам между тези двата  ::) ::)

https://ru.aliexpress.com/item/8pcs-set-200-400-800-1500-3000-6000-8000-10000-Sharpening-Stone-Whetstone-For-Knife-Sharpener/32799710449.html?spm=a2g0v.search0604.3.70.2a554752uiBCXs&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_10059_10884_10887_10696_100031_10084_10083_10103_10618_10304_5723512_10307_10820_10821_10302,searchweb201603_60,ppcSwitch_0&algo_expid=92afb0be-ac93-47a8-82d7-fdd4ac1d1092-9&algo_pvid=92afb0be-ac93-47a8-82d7-fdd4ac1d1092&priceBeautifyAB=0

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #44 -: 29 Септември, 2018, 18:21:50 »
Здравейте ножомани! Имам запитване за бюджетен комплект камъни от китайските жълти братя. Купих си комплект от 8  камъка от линка по-долу, любимите ми са Борон карбит 800, и Руби 3000. Бихте ли ме посъветвали какво е най-удачно да ползвам между тези двата  ::) ::)

https://ru.aliexpress.com/item/8pcs-set-200-400-800-1500-3000-6000-8000-10000-Sharpening-Stone-Whetstone-For-Knife-Sharpener/32799710449.html?spm=a2g0v.search0604.3.70.2a554752uiBCXs&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_10059_10884_10887_10696_100031_10084_10083_10103_10618_10304_5723512_10307_10820_10821_10302,searchweb201603_60,ppcSwitch_0&algo_expid=92afb0be-ac93-47a8-82d7-fdd4ac1d1092-9&algo_pvid=92afb0be-ac93-47a8-82d7-fdd4ac1d1092&priceBeautifyAB=0

Спокойно може и нищо да не използваш между тях, май.
Тоя рубин бързо папкаше, по спомен.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #45 -: 29 Септември, 2018, 18:30:23 »
Здравей, колега! Правилно си се ориентирал, от китайските камъни, боровия карбид и рубинената са най-доброто до момента, поне от тези които съл пробвал. Доста от другите им камъни, също стават, но не са нищо особено сравнени с тези двата.

Моят съвет е да не ползваш нищо между двата. Наскоро проведох тестове с тях, ползвах обичайното киридаши от съветска ножовка с твърдост 63-64HRC и се оказа, че макар да оставя доста груб РР, боровия карбид полира учудващо добре, поне на нивото на 2000 грит японски, а може би и по-фино. Наистина, не разбирам, защо при толкова висока полировка РР се усеща супер агресивен, по-агресивен отколкото след фина Индия. Въпроса е, че не оставя дълбоки деруги по скоса и след това, с леко минерално масло, рубинената успява да заличи следите от боровия и да дополира, без никакъв междинен камък. Бях го онагледил със снимки в друга тема, но ще ги сложа и тук. На първата снимка е финиша от боровия карбид, а на следващата от рубинената, не съм използвал никакви други камъни между двата. Търках около 5 минути на рубинаната-

п.п. Аз лично, въобще не съм впечатлен от скоростта на полиране на рубинената керамика. Повечето японски с грит 6-8к полират в пъти по-бързо, лично съм го тествал. Да, ако керамиката се освежи с грубо абразивно зърно и се ползва на тесни скосове с голям натиск ще работи сравнително бързо, но въобще не й е това силата. За мен е идеална за микроскос или за подържане на работна острота при леко затъпени ножове. В никакъв случай не я намирам оптимална за препрофилиране, повдигане на ъгъла и т.н. Ако няма друг камък, вероятно и с рубинената ще стане, с повечко усилия, но защо да си го причинявам. При условие, че един обикновен брус от силициев карбид, за 1-2 лв от кварталната железария ще свърши същата работа в пъти по-бързо.
« Последна редакция: 29 Септември, 2018, 19:00:32 от nomad »

Неактивен sts1969

• Редовен
  • диагностициран
« Отговор #46 -: 29 Септември, 2018, 18:47:20 »
Много благодаря за насоките, имам още много да уча в тази област, но се радвам че съм бил на прав път!  :nabira:

ArmsBG OlightBG Batteryservice