Автор Тема: Suehiro G-8 / 8000 Grit воден камък  (Прочетена 1670 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1246
  • диагностициран
Suehiro G-8 / 8000 Grit воден камък
« -: 06 Февруари, 2018, 16:28:13 »
Отдавна съм почитател на продукцията на японската фирма Suehiro, още от момента когато си взех първия комбиниран Cerax 1000/6000 грита. За мен това е фирма, която предлага отлично съотношение цена-качество, особено изразено при някои от моделите им. Не само това, но и произвежда  неща за всеки джоб. ;)   Като се почне от  нискобюджетните и масово достъпни комбинирани камъни в 1000/3000 грита  SKG- 24,  SKG- 25,  SKG- 38 меки или средно твърди  та се мине през условно казано средния клас като Cerax 707,  Suehiro Rika 5000,  Suehiro Cerax, New Cerax, та се стигне до   скъпата и много ценена от бръснещите се с бръсначи   серия Gokumyo 10000Grit - 1mkm. GMN-100, 15000Grit - 0.7mkm. GMN-150, 20000Grit - 0.5mkm GMN-200. Изброяването разбира се е неизчерпателно и не претендира за  пълно обхващане на разнообразните модели в каталога на производителя, просто маркира високите му технологични  възможности и разните направления в които се работи.  Абразивът, който основно се ползва е WA е алуминиев оксид  (бял електрокорунд). Не заради цвета на камъка, а заради цвета на свръзката ;D Камъкът, предмет на разглеждане в написаното по-долу нямащо основание да се нарича обзор, ревю или както е възприето обикновено по форумите е от зелен силициев карбид, демек със съдържание  от 92 до 99% SiC. Така си е обозначен и на кутията GC-. За нея ще кажа, че досега не съм запазил нито една опаковка на камък с изключение на тази, която ме възхити с дизайна и излъчването си. доколкото снимките могат да предадат се надявам сами да разберете защо. ;D
Само ще кажа моето мнение: шикозна направа ;D На обратния полюс още с първото отваряне на кутията, чувството което изпитва човек няма  нищо общо с ширпотребните съветски абразиви от карборунд, които се продаваха в омазнена или обикновена кафява бакалска хартия, в която завиваха всичко по т.нар. някога смесени магазини :D

Преди да бъде обезчестен изглеждаше така и честно казано малко ме беше жал да изтрия брутално тези красиви надписи, но нямаше как. Друга страна е залепена на пластмасовата подложка, което лично мен въбоще не ми харесва и определено предпочитам да купувам камъни без фабрично залепена поставка, но в случая нямаше как да го избегна.

Перфорираната отдолу поставка за изтичане на водата, която толкова не желаех да е зелепена към камъка. :rant:  Стабилна е, крачетата й отдолу имата сравнително добро сцепление с текстилна покривка, домакинска релефна мушама, сликонови перфорирани нехлъзгащи се поставки, които се подават под път и над път  както и коркова поставка за табли, дори леко намокрена. На друга основа не съм я пробвал.

Така наречения dressing stone, оранжев на цвят който по скромното ми мнение е единственото ми разочарование от продукт на фирмата до момента. Да не се бърка с нагура, целта му е изправяне на по-малки неравности, дефекти и изравняване на повърхността, само че практиката показа друго, че камъкът отделя гадни керемидено оранжеви фракции, които неприятно се усещат и ми се струва, че само биха повредили острието ако не се измият овреме от повърхността. Тоест  камъкът шлайфа т.нар. dressing stonе , а не обратното. :D Междувпрочем това което многоуважаемият ни колега и съфорумец, а за голямо щастие и мой приятел Краси /Kendo/  ;D неведнъж е споменавал за почистване на повърхността и създаване на суспензия прекрасно сработи варовития туф/туфозен варовик  от Кърджалийско грубо изшлайфан на 120 Sic. Почисти повърхността за секунди и видимо много финно я изшлайфа като заличи значително по-грубия фабричен финиш.Това може да се констатира и с просто око, и като просто прокараш пръст по повърхността. Опасенията ми, че ще набия повърхността на синтетика с частици от туфа засега не се оправдават и слава богу  ;D Проверих на дневна светлина с лупа и засега нищо смущаващо не мога да открия, дори и в работата на камъка при точене.
Първият нож на който го изпробвах беше подареният  ми от САШО Linder Super edge 3  ATS-34, 60 HRC, на който следваше да изправя вторичния скос от конвекс на прав, та най-накрая завърших на този камък. Дори и при не особено подходящата за кухня геометрия на този нож, пластенето на мек домат и изрязването на кочана от вътрешната му страна ми достави перверзно удосволствие в крайна сметка ;D И най-вече чувството, че фино полираното острие не се затрудни да премине през ципата на домата и то без никакво търкане.  :yahoo: Фина и агресивна острота, която не мисля, че с всеки съвременен синтетик от 8000 грита е толкова лесно да се постигне дори и с умения надвишаващи нивото на начинаещия. ::) Вторият тестов образец беше Ontario, SP-5, 1095, предполагам 55-56 HRC на който придаде сравнително добра устойчивост и който беше ползван за сечене и цепена на дърва и подпалки за палене на огън цялото минало лято. С това само се опитах да нахвърлям първоначални впечатления и като ми остане време ще се опитам да допълня по всеобхватно написаното по-горе в следващ пост по темата.

« Последна редакция: 06 Февруари, 2018, 16:34:23 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен lubitel

• Напреднал
  • Публикации: 132
  • диагностициран
« Отговор #1 -: 06 Февруари, 2018, 16:56:50 »
Страхотно камъче, изглежда върши добра работа. И други са се оплаквали от тези "Дресинг стоунс" - за нищо не стават, ще взема обаче и аз да пробвам този варовик за нагура. Имаш в предвид едноцветния ли (кремавия) или този на чертите (с бели ивици)?
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SCIMUS!

Неактивен Kalmar

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1028
  • Дърт на орел!
« Отговор #2 -: 06 Февруари, 2018, 17:06:01 »
Както винаги е удоволствие да чета представянията, а и всичко останало, които Bully пише.
За ценното съдържание няма какво да споменавам - то е ясно.
Благодаря! :nabira:
"Счастье для всех, даром, и пусть никто не уйдет обиженным!"

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #3 -: 07 Февруари, 2018, 09:37:12 »
Момчета, благодаря за отзивите, но за да стане ценно съдържанието има какво доста още да се добавя и желае от моя страна, това беше само нещо като въведение.
Колега Lubitel, за едноцветния кремав туф говоря точно, моите поне са точно такива, нямам такъв с бели ивици и не мога да кажа как работи. Но кремавият се оказа удачна комбинация за този камък. Надявам се в следващия пост да мога да снимам как работи и почиства повърхността. ;D
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен p.milev

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 33
« Отговор #4 -: 07 Февруари, 2018, 13:03:03 »
bully,  благодаря!

Знаеш ли по какво този камък се отличава от бялото му другарче, освен по цвета ?

И друго - силно ме вълнува използването на варовик по упоменятия начин:
...
почистване на повърхността и създаване на суспензия прекрасно сработи варовития туф/туфозен варовик  от Кърджалийско грубо изшлайфан на 120 Sic.
...
НО за да не зацапваме тук, ще постна в темата за подравняване.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #5 -: 07 Февруари, 2018, 13:46:01 »
Различават се на първо място, по вида на абразива, от който е направено "бялото" му другарче и който си го пише на кутия отгоре WA - white alumina, демек алуминиев оксид   (бял електрокорунд). А на моето "сиво" другарче пише GC - green carborundum, тоест зелен силициев карбид  ;D
Варовитият туф/туфозен варовик  от Кърджалийско е абразив, който е показан в темата за естествените камъни и днес едва след първия си пост разбрах, че колегата Lubitel  има предвид т.нар. "капучино", който е доломит/варовик  и не става за почистване. От кърджалиеца Краси изпрати един кашон плочки по Тошко на една сбирка, като нямаше особено проявен интерес от колеги, но ето че се оказва, че сега има хора които се интересуват. ;D    Имам едно парче свободно ако някой се интересува мога да му го пратя за подарък. Имам и едно огромно като бордюр дето трябва да се реже. :'(  По малките и по тънки парчета се режат с лист обикновена ножовка за метал без  проблем. ;D

Неактивен Kalmar

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Дърт на орел!
« Отговор #6 -: 07 Февруари, 2018, 13:53:25 »
Това дали би работило с Шаптън Ха-Но-Куромаку? Понеже аз имам такива предимно.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #7 -: 07 Февруари, 2018, 14:01:41 »
Да ти пратя парчето да пробваш ако искаш ? Ще допринесеш с информация по въпроса, а пък ако не стане, нищо не губиш. ;D Най-много да се наложи да почистиш с абразив повърхността на Shapton ако стане инфекция, разбира се без да съм 100% сигурен, но е малко вероятно поради плътността и ниската порьозност.                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Неактивен Kalmar

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Дърт на орел!
« Отговор #8 -: 07 Февруари, 2018, 14:03:10 »
И аз си мисля, че няма опасност да стане проблем. Прати ми го. Ще ти драсна на лични.

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 575
  • диагностициран
« Отговор #9 -: 07 Февруари, 2018, 14:58:08 »
Като как е като твърдост спрямо imanishi bester 8000? Изглежда да е по-твърд,  ама дали е така и дали е осезаемо по-твърд?   
Най тъмно е под лампата

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #10 -: 07 Февруари, 2018, 15:20:29 »
 Нямам Imanishi Вester 8000, имам 4000. За него мога да кажа, че значително по дълго иска накисване, дори и след 40- 45 минути престой във вода въпреки, че уж спира да я дърпа на пръв поглед, но след няколко минути попива навътре и си иска постоянно мокрене, докато G-8 за около 10-15 минути визуално спира да поема навътре водата. По време на процеса значително по-рядко овлажнявам повърхността, по скоро за да я почистя от отлаганията с туфа. Като твърдост на свръзката не мога да забележа съществена разлика честно казано. Може би G-8 е малко по -твърд,  но това на ниво чисто човешко усещане трудно се долавя честно казано. Не се износват и издълбават лесно и двата. Чисто субективно така  ми се струва. И двата камъка при подравняване върху стъкло с 400 - 600 Sic отделят много гъста и обилна суспензия, която поне чисто теоретично  би могла да се ползва за фина обработка на повърхността на някои плътни и твърди естествени камъни.

ArmsBG OlightBG Batteryservice