Автор Тема: Kaziklu  (Прочетена 30806 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 557
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #200 -: 02 Април, 2019, 14:32:42 »
Явно ще копаеш лодка-еднодръвка :)

Хаха, или ще правя тотемни стълбове  :) Шегата, настрана, работата с този инструмент е много по-различна от ножовете за дърво в европейската традиция. При този индиански нож, нормалният хват е този който наричаме обратен, с палец към края дръжката. Поръчах ножът от любопитство, искам да експериментирам с подобен тип острие. Основно правя дървени лъжици, като за целта използвам малък европейски нож за дялане и друг, пак европейски, извит, за дълбаене. Искам да тествам, доколко този индиански нож може да се справи с работата на другите два, кои са плюсовете и минусите му.
Нарочно избрах точно тази извивка, защото първите 2/3 от острието са прави и се използва за фино отнемане, на принципа на който използваме рукан, но в случая с една ръка и може да отнема и в двете посоки. Последната 1/3 от острието към върха завършва с ясно изразена извивка, която има приложение за оформяне на вдлъбнати форми.
« Последна редакция: 02 Април, 2019, 14:39:28 от nomad »

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 515
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #201 -: 02 Април, 2019, 16:52:21 »
Благодаря за снимките, колега!  :nabira:  Дано ножчето ти харесва и ти върши работа, ползвай го със здраве!

А ето и най-новото от мен:

Острието е ковано, дръжката е от самоделен експериментален материал, тип микарта - редуващи се слоеве фурнир зебрано и плат.
Това е първото острие, което изковах след няколкомесечна принудителна пауза. Моля колегите, на които съм обещал ковани остриета, за още малко търпение. Не съм ги забравил, но трябва да навляза във форма с по-малки, леки и прости неща, преди да се заема с поръчките.  :nabira:

Неактивен nokian

• Gadgetman
  • Старо куче
  • Публикации: 327
Kaziklu
« Отговор #202 -: 02 Април, 2019, 17:29:11 »
Браво, много добре изглежда   *palec*

Активен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 719
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #203 -: 02 Април, 2019, 18:48:15 »
И мен ми харесва!

А сега малко ще позацапам темата с индианския резбарски нож.

Начинът на хващане в по-специфичен.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 557
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #204 -: 02 Април, 2019, 19:46:47 »
И мен ми харесва!

А сега малко ще позацапам темата с индианския резбарски нож.

Начинът на хващане в по-специфичен.

(Щракни за да видиш изображението.)

Колега, ножът от снимките е различен от моят. Това, което показваш е Mocotaugan, традиционният нож за района на Големите Езера и източните гори в САЩ и Канада. Той е с едностранно заточване, без изразен връх и със специфично извита навън дръжка, която служи като поставка за палеца. При Mocotaugan-а се работи предимно с движения в лакътя като се придърпва в посока на тялото а китката е заключена и не се движи.
Ножът, който колегата Kaziklu ми направи е различен. Характерен е за района на Тихоокеанското крайбрежие на САЩ и Канада, по точно щатите Вашингтон и Аляска в САЩ, а също за Британска Колумбия в Канада. На езика на едно от племената се нарича Metgar. Този нож, за разлика от Mocotaugan-а е двуостър с ясно изразен връх, дръжката обикновено е леко извита нагоре, но често е и напълно права. Острието е по-късо, рядко надвишава 6см. Самата техника на държане и употреба е различна. За разлика от Mocotaugan-а, където китката е заключена и работи лакътя, при Metgar работи предимно китката, особено когато се отнема с бутащи движения, но и при придърпващите китката участва активно. Бих казал че Metgar е за по-детайлна работа, особено по-малките размери вкл. финалните детайли по тотемните стълбове, с тях са правили доста дърворезба. Mocotaugan-а е за по-базови дейности, използвали са го за скелета на канута, за гребла, за дръжки на томахоци и брадви, за лъкове, но размера и върха(липсата на такъв)  не го правят подходящ за много от дейностите типични за Метгар. На мен лично и двата дизайна ми допадат, но разликата е значителна.
« Последна редакция: 02 Април, 2019, 19:52:45 от nomad »

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #205 -: 03 Април, 2019, 17:01:17 »
Специално за вашата естетическа наслада днес преди работа се разходих до най-високия водопад в Родопите - Сливодолско падало - за да направя още снимки на последния нож.   ;)

Неактивен Becko

• Войник на съдбата
  • Старо куче
  • Потребителско име: becko
  • Публикации: 336
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #206 -: 04 Април, 2019, 08:04:03 »
Пълноразмерен и ползвателен нож
"Няма власт над оная глава, която е готова да се отдели от плещите си в името на свободата и за благото на цялото човечество."
Хр. Ботев

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #207 -: 10 Април, 2019, 15:42:05 »
Пуш дагъри ("муш ками"?), вече с дръжки от венге:

Неактивен Becko

• Войник на съдбата
  • Старо куче
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #208 -: 10 Април, 2019, 15:49:05 »
Като за хонг-конгски филм
"Няма власт над оная глава, която е готова да се отдели от плещите си в името на свободата и за благото на цялото човечество."
Хр. Ботев

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #209 -: 10 Април, 2019, 15:53:34 »
 :D  :nabira:

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #210 -: 17 Април, 2019, 16:50:47 »
Cold Steel Kobun с дръжка от домашна микарта и неръждавейка, за колега от форума. Благодаря му за доверието, отдавна имах мерак да направя дръжка за танто, а и експериментът с микартата беше интересен!  :)

Неактивен Becko

• Войник на съдбата
  • Старо куче
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #211 -: 17 Април, 2019, 16:53:32 »
Семпло и красиво, като фабричен е
Хр. Ботев

Божо

• Гост
Kaziklu
« Отговор #212 -: 17 Април, 2019, 17:43:21 »
Тaзи ножкa миcля дa я прaвя ЕДЦ  :yahoo:

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #213 -: 17 Април, 2019, 17:48:00 »
Утре трябва да е при теб. Дано ти хареса и на живо!

Гарван

• Гост
Kaziklu
« Отговор #214 -: 17 Април, 2019, 19:13:44 »
Я кажи ако може малко за домашната микарта  :nabira: Как е като качество, и цветове може ли да се правят по избор? Примерно нещо като камуфлаж, или два цвята   черно-червено, черно-зелено или чисто черно.. някакви такива. Фабричната дето я купуваме е много добра, но няма голям избор на чисти цветове, дори черното е с някакви сиви линии

koceto

• Гост
Kaziklu
« Отговор #215 -: 17 Април, 2019, 19:25:54 »
Браво много добре изглежда  *palec*

Неактивен bimbo73

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 12
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #216 -: 17 Април, 2019, 20:50:35 »
Градски чакам и мойта дръжка да видя  :nabira:

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #217 -: 18 Април, 2019, 17:05:16 »
Благодаря, колеги!  :nabira:

Я кажи ако може малко за домашната микарта  :nabira: Как е като качество, и цветове може ли да се правят по избор? Примерно нещо като камуфлаж, или два цвята   черно-червено, черно-зелено или чисто черно.. някакви такива. Фабричната дето я купуваме е много добра, но няма голям избор на чисти цветове, дори черното е с някакви сиви линии

Никога не съм работил с фабрична микарта и не мога да кажа как е качеството на моята, спрямо нея. Имам ножове с дръжки от микарта и на външен вид и пипане е почти същата. При домашната няма как (или поне аз не мога) да се избегнат известни неравномерности при разпределението на смолата. Ако имах система за вакумиране, може би щеше да е по-добре, но не съм сигурен, че разликата щеше да е голяма. И сега няма въздушни мехурчета или незалепени участъци, просто в някои слоеве, като че ли смолата е по-малко и изглеждат по-светли (мисля че се вижда 1 светъл слой в снимките на тантото). Това не се отразява на здравината, а и не личи кой знае колко. Може би и фабричната има такива недостатъци, щом си забелязал сиви линии?
Цветове могат да се комбинират, не е проблем - първият ми опит беше с червено и черно. Смолата не променя твърде много цвета, поне при трите ми досегашни опита. Въпросът с камуфлажа е по-сложен - ако се използва камуфлажен плат, трябва да е с много дребна шарка, иначе след монтажа и обработката няма да остане нищо, освен размазано. Виждал съм да правят микарта от раздробени на ситно парцали в различни цветове, но пак не изглежда съвсем като камуфлаж.
За микартата използвам епоксидна смола, във фабричната като че ли слагат полиестерна. Вероятно и това се отразява. 
Нека и Божо си каже мнението, като потребител. Така ще имаме по-обективна информация.  :)

Градски чакам и мойта дръжка да видя  :nabira:
Почти е готова, сега точно сядам да я шлайфам с високите гритове шкурка.  :nabira:

Божо

• Гост
Kaziklu
« Отговор #218 -: 18 Април, 2019, 17:41:23 »
Ножът е в мен вече - брaво нa Мaйcторa!
Много ми хaреcвa и cтaнa кaкто иcкaх.
Изрaботкa, време и ценa - вcичко е добре и го препоръчвaм  :nabira:

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #219 -: 18 Април, 2019, 17:56:19 »
 :) Благодаря за добрите думи! Ползвай го със здраве! :nabira:
Като събереш впечатления, ще съм благодарен за отзиви за микартата.
« Последна редакция: 18 Април, 2019, 18:09:04 от kaziklu »

Неактивен bimbo73

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 12
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #220 -: 19 Април, 2019, 21:12:23 »
Сашкин благодарско за дръжката и ремонта на канийката.Станали са страхотно.Другия път ще пием повече от бира.

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #221 -: 19 Април, 2019, 22:31:26 »
 :nabira: Много се радвам, че ти харесват. Ползвай ги със здраве, а ако има нещо, аз съм насреща. За бирата също  :)

Неактивен Becko

• Войник на съдбата
  • Старо куче
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #222 -: 22 Април, 2019, 08:01:28 »
И още един доволен клиент в мое лице. Благодаря Сашо! :nabira:
Хр. Ботев

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #223 -: 22 Април, 2019, 16:28:23 »
Радвам се, че ти харесва. Ползвай го със здраве!  :nabira:

Неактивен kaziklu

• Дарител