Автор Тема: Kaziklu  (Прочетена 31983 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 538
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #250 -: 03 Юли, 2019, 16:35:19 »
Ето първия от двата якута:

Дръжката е от тигрово дърво и брезова кора. Аз съм направил скосовете и закалката на остриетата, заготовките са ковани от друг майстор (мисля, че Стефан Чаков).
В момента правя втория нож, скоро ще покажа и него.

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #251 -: 10 Юли, 2019, 16:36:39 »
Вторият якутски нож е с дръжка от еленов рог, кожа и дъб; канията е комбинация от кожа и дъб, по модел на Андрей Нечаев. 

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #252 -: 11 Юли, 2019, 16:48:56 »
Вариация по тема Kephart, стомана 1.2235; дръжка от орех, неръждаеми нитове и тръбичка:

Смятах това да е последният нож до есента, но май ще има още 1-2, защото имам 2 ковани остриенца, които искам да пробвам.

Неактивен Me4ka

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 649
  • ursus cosmatos
Kaziklu
« Отговор #253 -: 11 Юли, 2019, 17:27:52 »
Страхотен Кеп ! Облизан отвсякъде ! Браво !

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #254 -: 11 Юли, 2019, 17:44:26 »
Благодаря! И аз съм доволен, получи се добре, въпреки че не можех да ползвам обичайния шлайф.
Новият собственик да го ползва със здраве!

Неактивен Becko

• Войник на съдбата
  • Напреднал
  • Потребителско име: becko
  • Публикации: 337
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #255 -: 11 Юли, 2019, 18:53:44 »
Красота в прости форми. Това е Кепхарт. Изпълнението е на ниво - подходящо за такъв тип нож.
"Няма власт над оная глава, която е готова да се отдели от плещите си в името на свободата и за благото на цялото човечество."
Хр. Ботев

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #256 -: 12 Юли, 2019, 16:50:44 »
Благодаря, Веско!  :nabira:   Собственикът поиска ножът да е малко по-изшилен към върха, което според мен е добро решение, така изглежда по-хармоничен. Дизайнът е семпъл, но доста приятен, ножът е лек и стои удобно (поне в моята ръка). Ако не съм се изложил с ТО, би трябвало да служи вярно доста време.

Кованият ловен нож все още си търси собственик, вече на 75лв, което е окончателната цена. Ако скоро не се появи мераклия, заминава към Родопите  :)

Неактивен nobody

• Редовен
  • Публикации: 51
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #257 -: 12 Юли, 2019, 17:02:37 »
Благодаря, Веско!  :nabira:   Собственикът поиска ножът да е малко по-изшилен към върха, което според мен е добро решение, така изглежда по-хармоничен. Дизайнът е семпъл, но доста приятен, ножът е лек и стои удобно (поне в моята ръка). Ако не съм се изложил с ТО, би трябвало да служи вярно доста време.

Кованият ловен нож все още си търси собственик, вече на 75лв, което е окончателната цена. Ако скоро не се появи мераклия, заминава към Родопите  :)
Oтлични ножове! Кепарта е уникален...
А някой от якутите свободен ли е? ::)

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #258 -: 12 Юли, 2019, 17:04:59 »
Мерси! Якутите бяха по поръчка, с ковани заготовки на клиента, и вече са при него.

Неактивен isbotev

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 64
  • Диагностициран? Не - безнадежден.
Kaziklu
« Отговор #259 -: 12 Юли, 2019, 18:22:59 »
Цитат
Я да ти драсна едно ЛС. ;)
По-добре малка водка с приятели, отколкото голям бой в района.

Неактивен SpirovTS

• TNT
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 145
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #260 -: 13 Юли, 2019, 09:06:45 »
Благодаря! И аз съм доволен, получи се добре, въпреки че не можех да ползвам обичайния шлайф.
Новият собственик да го ползва със здраве!
Да си жив и здрав приятелю  :nabira:

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #261 -: 18 Юли, 2019, 11:53:33 »
Работен нож с ковано острие:

Макар да не е най-красивият ми нож, съм доволен, защото реже и държи ряз доста, по-добре от предишни ножове от същата стомана, които не са ковани.

Неактивен Becko

• Войник на съдбата
  • Напреднал
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #262 -: 18 Юли, 2019, 12:07:19 »
Канията е сполучлива, мезетата ще са тънко нарязани, опита със стоманата най-важен
"Няма власт над оная глава, която е готова да се отдели от плещите си в името на свободата и за благото на цялото човечество."
Хр. Ботев

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #263 -: 22 Юли, 2019, 15:31:40 »
Второто ковано ножче, да го наречем сканди некер, макар че не е твърде малко:

>[/img]

Острието е ковано от американски ресор, стоманата е вероятно 5160 или подобна. Дължината е 95мм, дебелината - около 4мм. Дръжката и канията са от тигрово дърво, кожа, кост и рог. Ножът се продава на цена от 60лв.

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #264 -: 19 Август, 2019, 15:17:46 »
Предсезонен ваканционен кухненски нож:

Помолиха ме да оправя едно старо острие в трагично състояние и да му сложа дръжка. Наложи се да го поизкова, за да го изправя и да го закаля наново. Под корозията ме чакаха неприятни изненади - 2 стари пукнатини, които не бях забелязал. Първата доведе до счупване на опашката и бракуване на първата дръжка. След като скъсих острието, изрязвайки нова опашка, реших да не рискувам и шлайфах до дъно втората пукнатина, която беше на гърба, близо до върха. Затова острието има такава необичайна за кухненски нож форма. Дръжката е от кост, парче брезова кора и акация.

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #265 -: 01 Септември, 2019, 22:57:37 »
Един стар нож, който пооправих и му направих кания, както и евтин кухненски нож, чиято дръжка замених с нова от бял кориан:

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #266 -: 01 Септември, 2019, 23:42:53 »
Кована финка с дръжка от брезова кора:

Острието е 2,8мм дебело, дръжката и острието са по 104мм дълги.
Ще опиша накратко как се прави подобен нож, ако на някой му е интересно. Този път действах почти изцяло по класическата рецепта, като работих в полеви условия.
Началото поставих с домъкването вкъщи на двуметров ствол от повалена бреза, който по-късно обелих.
Стоманата (вероятно 65Г) беше 16-сантиметрово парче, което изковах в огнище с борови клони, раздухвано от сешоар. Дебелината беше същата, тъй че основната работа беше по изтъняването и удължаването на опашката, оформянето на върха и лекото скосяване на бъдещия режещ ръб. Това отне около час - час и половина, вероятно на опитен ковач е нужно много по-кратко време. След шлайфането на скосовете с флекс и на лентов шлайф, закалих острието и го отвърнах отново в огнището, следейки внимателно цветовете. Щом беше готово, го шлайфах наново на машина и после го дозаточих на ръка, със шкурки от 400 до 2000. След това се заех с дръжката - първо беше изрязването и пробиването на месинга и напасването му на острието. После дойде бавната и досадна работа по обелването, нарязването, почистването, сортирането и пробиването на брезовата кора, грубо 130-150 парчета. След като залепих всички слоеве с лепило за дърво, стегнах дръжката в стяга, оставяйки около половин сантиметър от опашката, на който по-късно набих месингова тапа. Последният етап от подготовката на бъдещата дръжка беше занитването на тапата. Самото оформяне на дръжката е най-лесната и приятна за мен част от работата. Единственият проблем беше че кората не беше от най-добрата възможна, някои парчета се разслояваха лесно и затова залях грубо оформената дръжка със секундно лепило, за да се подсигуря допълнително. На следващия етап, при шлайфането за по-финото оформяне, ненужният слой лепило беше премахнат. Дръжките от брезова кора не се нуждаят от много фино шлайфане, приключих на грит 400 и минах дръжката с ленено масло. С това ножът беше готов.

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #267 -: 02 Септември, 2019, 00:10:13 »
Ще покажа канията в отделен пост, защото предишният стана твърде дълъг:

Ето как стои на колан:

Канията е направена пак от брезова кора, с допълнение от кожа. Успях до обеля 2 подходящи парчета кора, които почистих и успях да залепя, с вътрешната страна едно към друго. Преди лепилото да изсъхне съвсем, свих кората  и я притиснах, за да добие нужната форма. След като беше готова, залепих прегъната кожена лента в горния край, която да подсигурява отвора. После я разпробих и заших. Щом приключих с това, залепих краищата на кората, като между тях сложих парче тънък шперплат. Щом изсъхна, изрязах ненужното и оформих канията, шлайфайки ръба и намазах кората със слой секундно лепило. На този етап беше практически готова, но за по-сигурно пробих дупки за шев. Вместо восъчен конец, използвах тънък канап, който подсилих със секундно лепило, което го прави практически неуязвим, при нормална употреба. Накрая пробих дупките за коженото въженце, на което виси канията при окачването на колан.

Неактивен Becko

• Войник на съдбата
  • Напреднал
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #268 -: 02 Септември, 2019, 07:54:33 »
финката е чудесна!
Хр. Ботев

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #269 -: 27 Септември, 2019, 16:05:39 »
Нож от кована сребрянка (острие - дело на Кукриблейд), дръжка - скрап парчета падук и пурпурно сърце:

« Последна редакция: 27 Септември, 2019, 16:11:33 от kaziklu »

Неактивен servantesss

• Шеф на водопад
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 481
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #270 -: 27 Септември, 2019, 21:04:19 »
Нож от кована сребрянка (острие - дело на Кукриблейд), дръжка - скрап парчета падук и пурпурно сърце:
(Щракни за да видиш изображението.)
Бахмаааму не знаех, Кукрито кове, дося да съм му заръчал един голям туч...
Не спори с ГЛУПАК! Ще те свали на нивото си и ще те бие с ОПИТ.

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #271 -: 04 Октомври, 2019, 16:50:18 »
Gerber с дръжка от венге:

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 3256
  • Горянин
Kaziklu
« Отговор #272 -: 04 Октомври, 2019, 16:59:54 »
Красота  :nabira:
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен DIKISANA

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 125
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #273 -: 04 Октомври, 2019, 17:03:49 »
Само лепило ли държи чирените или има някой скрит монтаж ?  Друго си е дървото....дава топлина  *palec*

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Kaziklu
« Отговор #274 -: 05 Октомври, 2019, 22:45:03 »
Има 5 пина, собственикът пожела скрит монтаж.  :)

ArmsBG OlightBG Batteryservice