Автор Тема: За заточването и стоманите - проблеми и решения  (Прочетена 7004 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1144
  • Reputation Power: 2753
  • Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
За заточването и стоманите - проблеми и решения
« Отговор #50 -: 15 Февруари, 2018, 21:49:17 »
Да не са открили самозаточващи се стомани?!  :D :nabira:
Че то има отдавна бе - така наречената "мандраджийска самонаточваща се неръждавейка" ! ;)

Неактивен seiko

• Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 856
  • Reputation Power: 3659
  • seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!
  • диагноза - див селянин
« Отговор #51 -: 15 Февруари, 2018, 21:51:12 »
то не е проблема да го докарам да реже и да бръсне (стружка от косъм не съм се и опивал да пускам щото не виждам косъма  :yaaa: ) ... идеята е колко остро може да се заточи тази стомана ;) :)
или както казва seiko, колкото по-леко натискаш да реже - по-голям кеф  :nabira:

Франко, не ми е влизала в ръцете точно такава стомана, но ако не се рони, като халва, няма причина да не е в състояние, да се заточи до оптимална острота. Поне аз досега не съм срещал стомана, която да не го може.
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен seiko

• Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 856
  • Reputation Power: 3659
  • seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!
  • диагноза - див селянин
« Отговор #52 -: 15 Февруари, 2018, 21:57:17 »
Че то има отдавна бе - така наречената "мандраджийска самонаточваща се неръждавейка" ! ;)

Тя, тая е с BG патент бе, Димо. :yahoo:  Японците могат само да си мечтаят за нея, затова да си лъскат там бас..., пардон мечовете и това е.  ;D :D
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Марко

• Напреднал
  • Публикации: 100
  • Reputation Power: 35
  • Марко няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #53 -: 15 Февруари, 2018, 22:10:16 »
Да не са открили самозаточващи се стомани?!
Майтапа си е майтап, ама ако човек поразгледа клиповете в тубата на тема Заточване в пирамида, нещата стават интересни...
Уходим по одному. Если что - мы геологи.

Неактивен lubitel

• Напреднал
  • Публикации: 114
  • Reputation Power: 26
  • lubitel няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #54 -: 15 Февруари, 2018, 22:13:16 »
Този въпрос сме го обсъждали и преди. Когато заточката е с по-голяма "микропила", зъбчетата й се отчупват, което води до по-бърза загуба на острота, защото отчупванията оставят сравнително широк РР. Изключение от това правят някои модерни стомани, структурата и формата на кристалите на които създават впечатление, че финиша на по-висок грит е също доста "резлив".
Когато се получава бързо захабяване на полиран на висок грит режещ ръб, тогава според мен, става въпрос за грешка при заточването. РР е сведен прекалено тънко, неравномерно и е станал "нестабилен", тогава при леко използване започва неговото отчупване на места, може и да не е по цялото острие. Това може да се установи с голямо увеличение. Този ефект се дължи обикновено на заточване с непостоянен ъгъл или неправилен строп в края на заточката. Стропът създава илюзорното усещане за страхотна острота, но само за ден. Най-дълготрайната заточка се получава при финиш на най-висок грит, но за съжаление това изисква големи умения и още повече време и скъпи абразиви.
Всичко коментирано в тази тема дотук не е ново за форума, но за да има ефект трябва да има практически показвания и обсъждане с визуализиране.
Не разбирам все още как най-добър начин за заточване на определен нож може да се определи. Кой го заточва, колко време, ами ако имам други абразиви, ами ако моята техника е по-добра и мога на фина индия например, да го заточа по-добре отколкото някой друг на транслусент арканзас ... това е малко несериозно!
Въпроса от рода на, аз имам тези и тези абразиви, кои от тях да използвам, в каква позледователност има логика, но все пак всичко си е до техника, то дори и водата или масло или друго е много по важно!
Извинявам се на автора на темата, не искам да споря с никой, иска ми се тези работи вместо да ги пишем по клавиатурите да ги демонстрираме и пробваме на живо.
Също мисля, че има нужда от теми за отделните камъни, а не за отделните заточвания на дадени стомани. Дори и да се направи демонстрация с продължителност, брой повторения и последователност и видове абразиви, дали ще може друг да постигне същия ефект и то от първия път. По-добре човек да тренира на по-неотговорни ножове, отколкото да получи тук някаква рецепта, да се опита, да се разочарова и след това ...
Всичко това което написах важи за "свободното" точене. Ако се използват фиксирани точилки, може би нещата там са по-тясно определени, нямам опит с тях.
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SCIMUS!

Неактивен lubitel

• Напреднал
  • Публикации: 114
  • Reputation Power: 26
  • lubitel няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #55 -: 15 Февруари, 2018, 22:15:12 »
Доста неща са се изписали докато го напиша това, последните 7 поста ги нямаше, извинявам се ако вече не е по темата!
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SCIMUS!

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1144
  • Reputation Power: 2753
  • Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
« Отговор #56 -: 15 Февруари, 2018, 22:19:41 »
Нямаш си представа колко могат да те объркат тези "по-неотговорни" ножове и стомани! Те са в състояние да те накарат да отречеш всички видове точилки! ;)

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 551
  • Reputation Power: 3183
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #57 -: 16 Февруари, 2018, 09:16:17 »
Нямаш си представа колко могат да те объркат тези "по-неотговорни" ножове и стомани! Те са в състояние да те накарат да отречеш всички видове точилки! ;)
Много си прав. Наскоро един приятел ми даде един наръч кухненски ножове с неизвестен произход и стомани. Вероятно китайци, де. Всичките бяха еднакво остри отпред и откъм гърба :D. Мислех, че ще се справя бързо, мекици са, все пак...Обаче си скъсах нервите и за малко да реша, че не ставам за тази работа. Опит-грешка, опит- грешка, получи се накрая, но ми отне 3 пъти повече време, отколкото за моите си ножове. Всеки нож си беше с характер :D Едни и същи камъни и техника даваха различни резултати при различните ножове. А на някои от ножовете имах чувството, че "РР се рони като халва", както е написал seiko в един от постовете по тази тема.
„Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого.“

Неактивен Франко

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 164
  • Reputation Power: 46
  • Франко няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #58 -: 16 Февруари, 2018, 09:46:54 »
подред
seiko - "оптимална" за мен означава да реже леко и дълго, а "максимална за стоманата" = "оптимална" + още повече :)
по-скоро ми е интересно колко може, а не колко е достатъчно :) ясно е, че максималната заточка няма да е толкова трайна като оптималната :)
lubitel - повече от ясно е, че техниката на заточване е уникална за всеки, но когато имаш някаква отправна точка е по-лесно - напр. попада ти нож от стомана, на която не си правил нищо до този момент, знаеш какво имаш като инвентар и когато видиш как са се справили 1-2-3ма човека с твоя проблем, ще имаш някаква информация от чисто материална (инструментална) гледна точка с какво да започнеш, с какво да се сдобиеш ...
Djack - неотговорни за мен не означава, че са незнайни - "тренировъчни" са ми ловните ножове от 1,2379; RWL34 и 1,2519 :)
идеята за демонстрация на живо е прекрасна ... доколко е осъществима е друг въпрос ... може би трябва да се позамислим за "пленер" и по този въпрос :)

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1199
  • Reputation Power: 3116
  • bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #59 -: 16 Февруари, 2018, 10:43:56 »
Аз пък лично ако се чувствам объркан от заточването на  някоя "неотговорна"/ каквото и да значи това стомана / на първо място ще си направя труда да разбера кой е подходящия вид или група абразиви за заточването ѝ.  ;)  Демек подбор на абразивите, на което обикновено почва да се обръща внимание чак когато след започване на точенето се установява, че острота не може да се придобие. Вместо да отричаме всички видове заточващи пособия добре е малко да се пообразоваме по въпроса.  ;)  Човек не може да знае всичко и много често се учи в движение, това е факт, но когато си наясно с основните правила при точенето много бързо ще сгрееш, че или техниката ти куца, както подробно е обяснил по горе колегата lubitel или абразивът не е подходящ за тази стомана. Или и двете, което също е много вероятно. :yes:  Затова ми става смешно като ме питат: за какво са ти толкова много различни камъни, като всичките вършат в крайна сметка едно и също ? :D :green: Е точно затова, че не вършат едно и също и не стават  еднакво добре за всички видове стомани Давате ми пример с евтини китайски ножове от мека неръждавейка, най-вероятно и с доста ниско въглеродно съдържание. Аз ще добавя и стомана 420 на най-евтините Трамонтини с кафяви дръжки от пресован бамбук, които въпреки че са меки са напълно пригодни за точене и то относително фино без да се губи чак за един ден остротата. Това на първо място е задача за ума и после за ръцете и не е подходяща първа стъпка за начинаещи. Но на всичко му се намира колая ако търсиш начин, рано или късно намираш го. Един непретенциозен и евтин, но работещ вариант:
Ето с този абразив от АО,по всяка вероятност чешки, с много твърда свръзка, твърд почти като нортънските Индии със средно отворена структура, поема вода за около две минути  премахвам всички щръбки и оформям апекса. На същия камък максимално намалявам косъма до степен да не се вижда с просто око. Владо от Димитровград ги продаваше, рязани от диск, какъвто имам и на машината с редуктор за бавнооборотно точене с вода. И бяха много достъпни като цена, около или под 10 лева взависимост от размера. . Този на снимката си е фабричен с кутия, но е същия абразив. ;D
После на един ширпотребен съвремен soft arkansas на  Smith`s, който струва десетина лева с масло на Lansky /фино машинно за шевни машини /, Ballistol или зехтин подрязвам и още намалявам доколкото мога косъма и няма китайски нож от що годе  нормална стомана който да не реже и домати и всичко останало. Друг е въпроса следва ли да си правим въобще труда да точим такива боклуци, освен ако не е да придобием един много ценен урок по заточване, а това не е хич малко.
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 194
  • Reputation Power: 271
  • kendo някой го чете.kendo някой го чете.
  • дялан камък
« Отговор #60 -: 16 Февруари, 2018, 11:02:20 »
Цитат
...Не разбирам все още как най-добър начин за заточване на определен нож може да се определи. Кой го заточва, колко време, ами ако имам други абразиви, ами ако моята техника е по-добра и мога на фина индия например, да го заточа по-добре отколкото някой друг на транслусент арканзас ... това е малко несериозно!...
  *palec*
Това е същността, а теми като тази, които се напускаха в последно време, обезсмислят целия добре подреден раздел.
All We Are Just Dust In The Wind...

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Горски
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1103
  • Reputation Power: 1114
  • gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!
  • диагностициран
« Отговор #61 -: 16 Февруари, 2018, 11:44:49 »
Краси, ти ме изпревари - бях копирал точно този цитат, но се върнах нагоре да препрочета постовете  :nabira:

Не разбирам все още как най-добър начин за заточване на определен нож може да се определи. Кой го заточва, колко време, ами ако имам други абразиви, ами ако моята техника е по-добра и мога на фина индия например, да го заточа по-добре отколкото някой друг на транслусент арканзас ... това е малко несериозно!

Настина се опитваме да решим уравнение с няколко неизвестни и това не става лесно. И преди сме говорили - при тестовете задължително трябва да има или една технология или тестовете да са "сравнителни" :) Много камъни и сто пъти повече задзаточващи устройства - няма как да има повторяемост на техниката ..... , а камъните са едни и същи :)

Въпреки че тази тема преповтаря много стари неща, добре е че тука се включват и по-нови колеги и положените от тях усилия пак ще са в полза на останалите - всеки ще намери по нещо дето да му отвори очите  :nabira:
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #62 -: 16 Февруари, 2018, 12:17:27 »
Eто едни чужди, но по - добри снимки на горецитирания чешки абразив, производство на Carborundum Electrite. 99 А /бял електрокорунд/ 150/320

Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 431
  • Reputation Power: 942
  • nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!
  • диагностициран
« Отговор #63 -: 16 Февруари, 2018, 14:08:14 »
Eто едни чужди, но по - добри снимки на горецитирания чешки абразив, производство на Carborundum Electrite. 99 А /бял електрокорунд/ 150/320

(Щракни за да видиш изображението.)
(Щракни за да видиш изображението.)

Интересен камък! По-горе споменаваш, че е с много твърда свръзка, това значи ли, че въобще не губи равна повърхност, а само се заглажда, подобно на индиите?

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • дялан камък
« Отговор #64 -: 16 Февруари, 2018, 14:14:36 »
Това всъщност е Тиролит.  ;)

Неактивен dtz

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1053
  • Reputation Power: 1543
  • dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!
    • ОБК
  • Скайп: obr-kamchia
« Отговор #65 -: 16 Февруари, 2018, 14:37:22 »
Има такива в железарията до вкъщи и са тиролит

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #66 -: 16 Февруари, 2018, 14:45:18 »
Интересен камък! По-горе споменаваш, че е с много твърда свръзка, това значи ли, че въобще не губи равна повърхност, а само се заглажда, подобно на индиите?
Не мога да кажа, че въобще не губи равна повърхност, но за да се издълбае съвсем леко, може би под милиметър  е необходимо да го ползваш периодично само за намаляване на ъгли, т.е. доста интензивно или често и въпреки това отнема доста дълго време. Ако се ползва преимуществено за заточване дори и на много затъпени остриета може би ще е необходимо да се подравни след 2-3 години. Имам го може би отпреди десет години и за това време съм го подравнявал 2 или 3 пъти най-много. Не е с чак толкова твърда свръзка като India, но от всички АО камъни, които аз съм пробвал по този параметър най-много се доближава до продуктите на Norton.  Във всеки случай с Tyrolit 89A FEIN F-400, който също го имам не си приличат по поведение и едрина на зърното.

Този  за който говоря  ми се струва  с по едро зърно, далеч по порест като повърхност. Като субективно усещане работи по бързо подравнен до 120 Sic, но ако го подравня до 220 Sic с вода може да даде по фино заточване и дори може да се намали косъма, което съм правил неведнъж на кухнеските алпаки. Не дава чак толкова фино заточване като по-загаладена India с масло, но аз работя само с вода на него. Нямам от комбинираните 150/320 Tyrolit  за да го сравня и да дам категорична оценка и не смея да твърдя неща, в които не съм 100% сигурен, затова и не мога да кажа, че е производство на Tyrolit. Пак повтарям рязан е от диск за машина, а на диска, който съм купувал от Владо не съм виждал подобно обозначение и маркировка.

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • дялан камък
« Отговор #67 -: 16 Февруари, 2018, 18:54:48 »
От този чешки абразив също имам отрязано парче и работи супер, но комбинираните 150/320 са тиролити със сигурност. Фирмата Carborundum Electrite е от няколко години собственост на Тиролит, принадлежащ към Сваровски груп. Един 99А идва насам и ще му направя представяне.
Много се оплеска тази тема, а и ние продължаваме да я цапаме как си щем с кеф.  :green: Но има интересни неща като информация и бих помолил някой сръчен модератор да премести мненията в съответната съществуваща тема за изкуствените абразиви.  :nabira:

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 431
  • Reputation Power: 942
  • nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!
  • диагностициран
« Отговор #68 -: 16 Февруари, 2018, 19:55:14 »
Явно, покрай тази тема, доста хора сме поръчали 99А :)

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • дялан камък
« Отговор #69 -: 16 Февруари, 2018, 21:15:40 »
Явно, покрай тази тема, доста хора сме поръчали 99А :)
  ;D :nabira: Тъкмо ще обменим обективна информация, не че очаквам нещо кой знае какво. Все пак си е обикновен карборунд, но интересна е за сравнение точно свръзката на абразива.

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1895
  • Reputation Power: 405
  • Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #70 -: 16 Февруари, 2018, 21:26:02 »
Франко, не ми е влизала в ръцете точно такава стомана, но ако не се рони, като халва, няма причина да не е в състояние, да се заточи до оптимална острота. Поне аз досега не съм срещал стомана, която да не го може.

Ааа, недей така .........., аз съм се мъчил да заточвам някакви ламарини, под формата на острие, от неясна алпака и колкото, и да стържа, и с каквото, и да стържа, няма заточване тоя боклук !!! Вечно си седи един затлачен и без ефект(поне този, който търсим).  В смисъл, ефект имаше, като го минах на шмиргела и стана на мини-трионче !!!

Неактивен p.milev

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 33
  • Reputation Power: 15
  • p.milev няма влияние.
« Отговор #71 -: 20 Февруари, 2018, 15:33:48 »
...
F1200, както и F 800  са светло жълти и са с мирис на сяра.
...
 Като изхождаме от факта, че хонинг на цилиндрите се прави точно с масло,  е напълно обяснимо точенето да е също с масло.
До момента съм рабoтил на моя Tyrolit 1200 само с вода, но мисля да пробвам едната страна с масло.
Фин камък е, може би нещо като финото масло за шевни машини ще е ОК - прав ли съм ?

Неактивен aum7

• Редовен
  • Потребителско име: Георги Маринчев
  • Публикации: 60
  • Reputation Power: 22
  • aum7 няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #72 -: 20 Февруари, 2018, 19:01:24 »
Да..аз съм го пробвал и с WD40, както съм писал по-напред в темата...
Същото последната година използвам и това масло от английския Ебей https://www.ebay.co.uk/itm/Honing-Oil-500ml-Chisel-Sharpening-Fluid-Grinding-Fluid/111963347046?hash=item1a11891866:g:ILoAAOSwiylXCMEA , Нямал съм проблеми с него и 500 мл. за 20-на лева ми се струва добро съотношение.
« Последна редакция: 20 Февруари, 2018, 19:06:18 от aum7 »

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #73 -: 21 Февруари, 2018, 11:31:27 »
До момента съм рабoтил на моя Tyrolit 1200 само с вода, но мисля да пробвам едната страна с масло.
Фин камък е, може би нещо като финото масло за шевни машини ще е ОК - прав ли съм ?
Ами не  ти пречи да пробваш различни по гъстота и състав масла и да прецениш кое дава най-добър резултат вследствие на филма който прави по повърхността. Аз лично като за начало бих пробвал с нещо по рядко и не толкова плътно имазно  като течния парафин.

Неактивен p.milev

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 33
  • Reputation Power: 15
  • p.milev няма влияние.
« Отговор #74 -: 21 Февруари, 2018, 22:59:39 »
Такаааа...
Тази вечер жертвата беше мека неръждавeйка от ИКЕА с надпис  JUSTINUS ROSTFREI Inox - острието се гъне като змийче.
Първо работих на Tyrolit  FINE 400 с вода - нова придобивка  , после черешката на тортата - Tyrolit SUPER 1200 с масло. И двата камъка прясно подравнени.
На FINE 400 коригирах по-сериозно скосовете, излезна мустак като на Панайот Хйтов и се почна едно лазене по нервите - ха от едната страна, ха от другата и така милиони пъти.
После Tyrolit SUPER 1200 с Camellia oil - по-тънко е от зехтина и реших с него. КЕФ! Камъкът работи по-бързо от колкото с вода, предполагам защото не се затлачва толкова.  Остави значително по-агресивен РР от колкото с вода, също скосовете бяха по-матови и резките по тях - по-добре различими. Контактът с камъка се чувства по-добре с масло.
Отново не успях да постигна острота на този нож - прави слайс кът на каталог от БИЛЛА с много уговорки, НО за първи път с точих с масло и много ми допадна.  :punk:

П.П. Моля някой, който е позлвал SUPER 1200 и с масло и с вода да сподели впечатления. Гризе ме съмнение  дали резултатите не се дължат повече на подравняването/опресняването, а не толкова на маслото.

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice