Автор Тема: Дискусия за камъни Нортън Индия - груб и фин  (Прочетена 10940 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 532
  • диагностициран
Колеги, искрено се радвам, че сте получили камъните си благополучно. Изпращането на камъни по еконт(или какъвто и да е куриер) винаги ме стресира, още повече, че докато ги пращах, служителя на Еконт ми обясняваше, как при разпределянето на пратките в склада, негови колеги, успели да повредят някаква скъпа картина пакетирана с аерофолио и пъхната грижливо в дървена кутия, за допълнителна защита. Дано и останалите камъни, да пристигнат благополучно, при новите си собственици.

Един колега ме пита на лични как се почиства камъка от отложен метал и суспензия, предполагам, че за мнозина това е ясно и не представлява интерес, но за останалите, ще си позволя да копирам отговора, който му изпратих-

"Суспензията, за мен е, когато камъка отделя абразив, абразивни частици, които се смесват с маслото/водата по повърхността и образуват нещо като каша. При индията, не се отделят абразивни частици от камъка и не се образува суспензия. Но камъка е сравнително агресивен, особено ако се работи с натиск и маслото бързо се запълва с отнет метал, става черно, при по-продължителна работа, когато се променя ъгъла на ножове и т.н. се събира толкова много метал, че започва да се затлачва и повърхността на камъка. Начина по който се справям с почистването на камъка е, първо да попия с кухненска хартия всичкото масло, заедно с маслото се маха и голяма част от отнетата стомана, след това нанасям отново масло по повърхността на камъка и разтърквам с пръст, най-вече участъците в които се забелязва някакво отлагане на метал, след това отново попивам с кухненска хартия,понякога  може да се наложи процедурата да се повтори още веднъж. Това е всичко. Не мия камъка с вода и препарат, даже въобще не го мокря. Когато индията е създадена преди повече от 100 години, все още повечето домакинства не са имали течаща вода , съответно и бани не са имали, по онова време в САЩ най-популярни са били естествените маслени камъни, една от причините е била, че не е необходимо да се ползва вода за заточване с тях. Индията е, нещо като по-агресивен, изкуствен събрат на арканзаските, подобно на тях, не се дълбае лесно, не отделя суспензия и работи най-добре с масло, мисля че това е била целта на създателят й- да направи изкуствен камък, който максимално наподобява, толкова обичаните и популярни в онази епоха, арканзаски камъни."
« Последна редакция: 01 Февруари, 2018, 16:23:21 от nomad »

Неактивен asenvr

• Редовен
  • Публикации: 53
  • диагностициран
Дискусия за камъни Нортън Индия - груб и фин
« Отговор #1 -: 04 Февруари, 2018, 11:06:12 »
Днес го изпробвах-супер е. :yahoo:

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 708
  • диагностициран
« Отговор #2 -: 04 Февруари, 2018, 13:09:38 »
Има ли разлика със старото производство?

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #3 -: 04 Февруари, 2018, 14:23:30 »
Днес го изпробвах-супер е. :yahoo:

Радвам се, че ти харесва! На мен това ми е любимият изкуствен камък за ножове, просто за ежедневна употреба не виждам смисъл от прогресии и гритове, трябва ми само един камък, който дава острота с добър баланс между push cut и slicing. Тъй като не отделя суспензия, много лесно може да се постигне висока острота, без да се полагат особени усилия, единствено трябва да се внимава за косъма. Скоро попаднах на едно клипче в youtube, където след заточване на индия, пича демонстрира рязане само с  вертикален натиск (push cut) на вестник перпендикулярно на влакната на хартията.

Има ли разлика със старото производство?

Според мен, не би трябвало да има разлика със старите, имал съм много от старите, някои 60-70 годишни и не съм забелязал разлика. Понякога старите са позацапани и с различен цвят, защото са ги ползвали с какви ли не масла, но като работни качества не съм забелязал да има разлика.
« Последна редакция: 04 Февруари, 2018, 14:26:56 от nomad »

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #4 -: 04 Февруари, 2018, 14:42:06 »
Благодаря, а да попитам, FB8 e Fine Benchstone 8 inch, това предполага ли, че има CB8 и MB8 съответно за Coarse и Medium? И има ли как между два FB8 да има разлика в грита?

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #5 -: 04 Февруари, 2018, 15:11:45 »
Точно така е, има CB8 и MB8 съответно за Coarse и Medium. Напълно възможно е, да има разлика в грита между два FB8 или два CB8 и MB8. Ще се опитам да обясня. Тези камъни се водят vertified, това е същия процес при който се произвежда стъклото и керамиката, отделните частици(грита) се нагряват до такава степен, че започват да се топят и да образуват едно цяло. Това е причината, индиите да не отделят абразив и да запазват толкова добре равна повърхност. Поради същата причина, за тях не важат нормалните гритове, които важат за японските и за други камъни, просто при индията частиците грит са се слели в едно цяло, същото е и при керамиките. Фината Индия съдържа частици, които по размер отговарят на японски грит 400, но дават далеч по-фин грит и по-висока острота, по същият начин спайдърко керамиката, дори и ултра-фината съдържа частици които отговарят като размер на 2к японски грит, но отново финиша при керамиката е много по-висок от размера на частиците, това е защото при индиите и при спайдърко, отделните частици са били стопени при много висока температура за да образуват едно цяло,плътна субстанция, а японските и доста други постоянно се ронят и отелят нов абразив.

От тук произтича и разликата в гритовете между две  FB8, когато е нова и неизползвана, фината индия е сравнително груба, според мен е около 800 грит, визуално, като финиш, но тъй като не се отделя абразив, в процеса на употреба, повърхността започва да става все по-гладка и да работи като все по-фин грит, същото го има и при арканзаските камъни. Затова грита между отделните фини индии варира, когато е чисто нова е по-груба и агресивна, впоследствие, колкото повече заточваш, става по-фина, но и по-бавна.
На мнозина това не им харесва и периодично освежават повърхността на индията, за да работи максимално бързо и агресивно, за целта се използва силициев карбид на прах, върху стъкло, грит 80-120 или диамантена плочка от най-грубите, китайските също вършат работа, десет-петнайсет тръквания са достатъчни да се освежи повърхността.
Други, никога не освежават повърхността на камъка и той става все по-фин, в един момент започва да отговаря на 2-3к грит и дори по-фин, но за сметка на бързината.
Аз лично, едната страна, периодично я освежавам, за да работи на макс, а другата я оставям да става все по-гладка и я използвам когато ми трябва по-висок финиш.
Не знам дали съм го обяснил достатъчно ясно, надявам се да се разбира, какво имам предвид.

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 593
  • диагностициран
« Отговор #6 -: 04 Февруари, 2018, 15:24:59 »
Това ме навежда на мисълта, че и Coarse India няма да е точно като 150 грит. Ако е произведен по същата технология.

Ами след по-дълга употреба ще играе ролята на нещо от рода 400-600. Или не е точно така?

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #7 -: 04 Февруари, 2018, 15:38:02 »
Това ме навежда на мисълта, че и Coarse India няма да е точно като 150 грит. Ако е произведен по същата технология.

Ами след по-дълга употреба ще играе ролята на нещо от рода 400-600. Или не е точно така?

Така е, напълно си прав, всеки един от трите грита индии, с времето става по-фин. Естествено, тъй като Coarse India е съставена от доста по-едри частици и има по-големи пори по повърнхостта, никога не може да стане толкова гладка, според мен, дори и никога да не я освежаваш и да точиш всеки ден на нея, максимума който ще достигне като финиш е да отгораря на чисто нова фина индия, при това след години употреба. Силната страна на грубите е при препрофилиране на ножове или инструменти, тъй като са много твърди, може да се работи с наистина голям натиск, който повечето камъни с подобен грит не биха понесли, при работа с наистина силен натиск, грубите индии са изключително бързи.

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #8 -: 04 Февруари, 2018, 16:39:48 »
Благодаря за разясненията колега, но нещо при мен има разлики които може да са предизвикани и от нелоялни търговци. Нека да разясня. Имам два камъка Norton и двата са от старото производство, единия е голям 8 инчов, другия малък. Според кутийте единия е fine а другия medium. Според маркировката на самите камъни и двата са 'F'. Истината е че и двата ги ползвам от 'нови' без да имат захабяване и намирам разлика, единия обозначен на кутията Медиум действително се усеща с по-нисък грид. Ето снимки:

Та за това бяха и моите въпроси, дали употребата на 'fine' в случая не е свързана с 'качествен', а не с грида.

Извинявам се, че така ти мажа по търговската тема, но смятам, че всеки един би имал полза от изясняването на този въпрос.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #9 -: 04 Февруари, 2018, 17:07:36 »
При тези стари камъни закупени от ибей, много често картонените опаковки не съответстват, в случа и двата са fine, но явно единият камък е сложен в опаковка от среден. Затова винаги гледай маркировката на камъка, тя е важната, аз например, не бих купил индия от ибей, ако не се вижда маркировката на самият камък или ако е нечетлива, вкл. съм виждал да продават индии в опаковка на уашита и арканзас, пак на нортън. Истината е, че някой търговци в ибей го правят умишлено, а други просто не са наясно какво продават, намерили са нещо в гаража на дядо си и го продават, без да си имат представа какво е.
В твоят случай, мисля че търговеца не те е подвел умишлено, защото средната и фината индия са на една цена.
Мога да ти гарантирам, че при индиите на нортън, fine е обозначение за грит, а не за качество. Странно е, че долавяш разлика между двата камъка, при условие че си ги взел неупотребявани и са fine и двата. За да си напълно сигурен, дали има разлика, можеш да ги тръкнеш 15 пъти от едната страна и двата, на един и същ грит силициев карбид или на диамантена плочка и да ги тестваш отново. Също след освежаването на повърхността потъркай внимателно камъка с пръсти, не би трябвало да се усеща разлика между двата.

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #10 -: 04 Февруари, 2018, 18:05:05 »
При тези стари камъни закупени от ибей, много често картонените опаковки не съответстват, в случа и двата са fine, но явно единият камък е сложен в опаковка от среден. Затова винаги гледай маркировката на камъка, тя е важната, аз например, не бих купил индия от ибей, ако не се вижда маркировката на самият камък или ако е нечетлива, вкл. съм виждал да продават индии в опаковка на уашита и арканзас, пак на нортън. Истината е, че някой търговци в ибей го правят умишлено, а други просто не са наясно какво продават, намерили са нещо в гаража на дядо си и го продават, без да си имат представа какво е.
В твоят случай, мисля че търговеца не те е подвел умишлено, защото средната и фината индия са на една цена.
Мога да ти гарантирам, че при индиите на нортън, fine е обозначение за грит, а не за качество. Странно е, че долавяш разлика между двата камъка, при условие че си ги взел неупотребявани и са fine и двата. За да си напълно сигурен, дали има разлика, можеш да ги тръкнеш 15 пъти от едната страна и двата, на един и същ грит силициев карбид или на диамантена плочка и да ги тестваш отново. Също след освежаването на повърхността потъркай внимателно камъка с пръсти, не би трябвало да се усеща разлика между двата.

Благодаря, друг въпрос е дали са правени на различни места, защото единия има надпис че е правен в USA а на другия няма. Има ли как от това да е разликата?

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #11 -: 04 Февруари, 2018, 18:53:02 »
Доколкото знам, около средата на 20 век в продължение на няколко десетилетия, индии са се правили и в UK. От тези произведени в UK, съм купувал само една, преди доста години, беше загладена от употреба, работеше много фино, но ми беше една от първите индии, още нямах голям опит с тях, все пак по спомен, не мисля че работеше различно от американските, поне не и някаква драстична разлика. Друг е въпроса, че независимо къде е произведена индията, САЩ, Мексико или Англия, винаги може да се попадне на камък, който се отличава от нормалното за марката, например в ютюб имаше клип на някаква индия, която се хабеше много бързо, нещо което абсолютно не е типично за индиите, които са като керамика, явно при тази партида или при този конкретен камък в пеща не се е развила нужната температура или е имало друг пропуск. Така че, винаги може да има изненади, но поне от моят опит, фините индии с които съм заточвал, независимо от годината и страната на производство са много сходни, не съм правил контролиани тестове за скорост и поведение на камъните, за да кажа категорично че са еднакви, но поне, при нормална употреба не се набива на очи някаква особена разлика.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #12 -: 08 Февруари, 2018, 13:18:44 »
Отново имам няколко индии за продажба, чисто нови, този път 7 груби и 1 фина. Размера е 20х5х2.5см. Грубите също са много твърди и не се хабят, работят с масло. Субективно е, но според наблюденията ми, при заточване с по-голям натиск, грубите са до два път по-бързи от фините. Ако на някой му трябва камък за по-сериозно отнемане на метал, който в същото време не се хаби и запазва равна повърхност, ще остане доволен от тези камъни.

Фината индия е 63лв. Грубите са 53лв. Изпращам с Еконт за сметка на купувача. За София може и лично предаване в район Оборище. Моля, ако някой има интерес да закупи камък, да го заяви в темата.

Така изглежда грубата индия на Нортън:

« Последна редакция: 08 Февруари, 2018, 13:29:16 от nomad »

Неактивен isbotev

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 42
  • Диагностициран? Не - безнадежден.
« Отговор #13 -: 08 Февруари, 2018, 19:26:38 »
Финната индия... колко финна е? Демек, някакви известни параметри, или надписи, или колко финна се усеща с ръка (колкото и субективно да е).  :nabira:
По-добре малка водка с приятели, отколкото голям бой в района.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #14 -: 08 Февруари, 2018, 20:03:24 »
Финната индия... колко финна е? Демек, някакви известни параметри, или надписи, или колко финна се усеща с ръка (колкото и субективно да е).  :nabira:

Колега, ти нали купи фина индия, би трябвало да имаш наблюдения за грита. Предполагам, че въпроса ти е за грубата индия, а не за фината. Все пак, ще се опитам да отговоря и за двата грита. Фината съдържа абразивни честици с размер 35 микрона, което по японският индустриален стандарт се равнява приблизително на грит 500. Но заради технологията на приготвяне(индиите се пекат като керамика), реално работи по-фино от грит 500, особено като се позаглади след извстна употреба. Грубата съдържа абразивни частици с размер 97 микрона,приблизително три пъти по-едри от абразива във фината. Този размер по японският стандарт е около грит 150. Съответно, грубата работи доста по-бързо, с масло, по моя субективна преценка, грубата е до два пъти по-бърза от фината.

Неактивен Kalmar

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1025
  • Дърт на орел!
« Отговор #15 -: 09 Февруари, 2018, 10:36:40 »
Имам Индия FB8, тоест фината, от 5-6 години. По въпроса за това колко е фина - след катао се работи на нея известно време се заглажда и започва да работи по-фино.
По мое субективно мнение в момента е аналогична на около 1000 грит. Работи чудесно с минерално масло за дърво от Икеа или Балистол. Аз също почиствам с допълнително масло и домакинска хартия.
Дано съм бил полезен.
"Счастье для всех, даром, и пусть никто не уйдет обиженным!"

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #16 -: 09 Февруари, 2018, 10:57:57 »
Благодаря, че споделяш опита си с фината индия, колега!

Много рядко срещам негативни отзиви за тях. Не е случайно, че повече от сто години са популярни, толкова марки са се появили и изчезнали през това време, а индиите продължават да се продават и да са  еталон за качество.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #17 -: 10 Февруари, 2018, 11:25:22 »
Със здраве да го ползваш! Камъка работи добре на брадви, спокойно може да прилагаш по-силен натиск, за да работи по бързо. Това е плюса на този камък, че може да се натиска доста силно, без да се издълбае. Сложи изобилно масло по повърхността.

Неактивен isbotev

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 42
  • Диагностициран? Не - безнадежден.
« Отговор #18 -: 10 Февруари, 2018, 11:47:08 »
Ахъм, за масълцето както казват старите хора - "без мазнец не стаа". Слагам масло за шевни машини, че е по-тънко.  *palec*
По-добре малка водка с приятели, отколкото голям бой в района.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #19 -: 10 Февруари, 2018, 12:34:35 »
За този камък, маслото за шевни машини е перфектно! *palec*  Само да е от прозрачното, че продават и някакви масла за шевна машина с жълто-кафяв цвят, които не ми вдъхват доверие.

Неактивен Garo

• Редовен
  • Публикации: 2
  • диагностициран
« Отговор #20 -: 10 Февруари, 2018, 19:43:47 »
Да дам и моите две стотни  по темата,вчера ми пристигна финната индия а днес и грубата,пакетирани перфектно,за което благодаря на колегата nomad. Днес ги тествах с два кухненски ножа за препрофилиране на РР,заточвани на машинка . Камъните работят много бързо с масло но искат често почистване. След финната, една рубинена керамика и ножовете бръснат с лекота при полиран РР . Мисля, че камъните си заслужават всяка  стотинка. Благодаря отново на колегата.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #21 -: 10 Февруари, 2018, 20:27:08 »
Благодаря! Радвам се, че си доволен. Относно почистването, зависи и от маслото, пробвай с различни, при някои почистването е по-лесно, аз съм най-доволен от балистола, за съжаление ми идва скъп, на второ място поставям, маслото за шевна машина, понякога ползвам и течен парафин.
Приятел днес ми сподели, че със зехтин му е най-лесно да го чисти, но аз не смея да ползвам зехтин, да не се полимеризира в порите на камъка. По-принцип, когато се заточва продължително на камъка, маслото се насища с метал и става гъсто, затова се налага да се попие маслото и да се добави ново в процеса на заточка, за да работи камъка на макс. За кратки сесии, когато просто се подържат ножове, леко затъпени от нормална употреба, не се налага да се добавя масло.

Неактивен asenvr

• Редовен
  • Публикации: 53
  • диагностициран
« Отговор #22 -: 10 Февруари, 2018, 21:04:50 »
От известно време ползвам бебешко олио  за всичките си камъни.Много съм доволен.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #23 -: 10 Февруари, 2018, 21:09:20 »
От известно време ползвам бебешко олио  за всичките си камъни.Много съм доволен.
Благодаря, за идеята колега! Ще го пробвам.

Неактивен lubitel

• Напреднал
  • Публикации: 127
  • диагностициран
« Отговор #24 -: 10 Февруари, 2018, 21:53:05 »
Също съм използвал бебешко масло, но при мен маслото се втвърдява (полимеризира), но при следващо намазване отново си се размива и работи добре.
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SCIMUS!

ArmsBG OlightBG Batteryservice