Автор Тема: Дискусия за камъни Нортън Индия - груб и фин  (Прочетена 7530 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Франко

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 174
  • Reputation Power: 48
  • Франко няма влияние.
  • диагностициран
Дискусия за камъни Нортън Индия - груб и фин
« Отговор #100 -: 01 Май, 2018, 19:22:25 »
Допреди малко го подравнявах (имаше съвсем лека нужда), направих му фаски и сега чакам да изсъхне за да го омасля и утре - вдругиден да тръкна нещо на него.
Съвсем случайно го видях в ибей и го отнесох с помощта на приятел в англия като ми легна с 0лв шипинг. Някой знае ли защо комбинираните индии се продават с огромни разлики в цените - само търговска ли е причината?

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 460
  • Reputation Power: 2085
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #101 -: 01 Май, 2018, 20:44:24 »
Трябва да е омаслен фабрично. Досега, не ми е попадала неомаслена Индия, при това, са омаслени, не с течно масло, а с вазелин или дори,  по-твърд парафин, който при стайна температура, не е течен.
Относно цените, не съм забелязал разлика между единични и комбинирани. Естествено, ако е стар камък и е на аукцион в ибей, отклоненията в цените, може да са значителни, но няма причина. Погледнах в sharpeningsupplies.com и там цената на фина Индия 20х5х2.5см е 24 долара, толкова е и комбинирана със същият размер.
Аз лично предпичитам, единичен камък, защото мога да финиширам двете широки страни, по различен начин, освен това, мога да използвам тесните страни(2.5см), за ножове с умерен рикърв.

Неактивен Франко

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 174
  • Reputation Power: 48
  • Франко няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #102 -: 01 Май, 2018, 21:44:09 »
Той си е омаслен фабрично - имах предвид да го омасля и да тръкна нещо на него - неправилно съм се изразил :)
https://www.ebay.co.uk/p/Norton-India-Oil-Stone-Sharpening-Stone-204x50x25-Bench-Stone-Fine-Coarse-Ib8/912805684 - тук е почти 130 паунда, та затова питах ... сигурно лети в първа класа с придружителка  :D

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #103 -: 01 Май, 2018, 22:08:01 »
Определено, цените в Европа, варират доста. Често, разликите между различни дилъри, са до 100%. Тези 138 паунда, са за темата "куци оферти" :)

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1207
  • Reputation Power: 5165
  • bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #104 -: 04 Май, 2018, 09:44:46 »
Снощи пробвах само от чисто любопитство как работи Norton India fine с едно мултифункционално масло, купено от Lidl. Това е най-рядкото и с нисък вискозитет масло, с което съм пробвал камъка. :??? Работи може би най-бързо, но и най грубо от всички масла с които съм пробвал въобще досега. С него стоманата се рее в течността подобно на отлаганията при вода с нагура, няма нищо общо с гъстата, подобна на отработено двигателно масло суспензия която се образува от течния парафин и Ballistol особено при много търкане като за намаляване на ъгъл например.

След като го пробвах и на няколко сгъвайки с тефлонови и месингови шайби, та дори и без шайби на Opinel №10   се оказа, че съвсем прилично ги смазва.
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Активен ViktorKitov

• Старо куче
  • Публикации: 344
  • Reputation Power: 429
  • ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...
  • диагностициран
« Отговор #105 -: 04 Май, 2018, 09:57:56 »
Интересно, винаги съм мислил, че Балистол е доста тънко масло.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1207
  • Reputation Power: 5165
  • bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #106 -: 04 Май, 2018, 11:03:56 »
Във флакона на Ballistol, универсалната смазка на дъното винаги остава едно значително количество, което не може да се изпръска със спрея. За да го използвам и него режа флакона, което съм правил два пъти и моите лични преки наблюдения са, че оставено една или две седмици така в съприкосновение с въздух маслото почва леко да се сгъстява и да проявява  леки признаци на полимеризиране дори. Не чак колкото лененото разбира се, но въпреки това се наблюдава такова нещо. ;)
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 492
  • Reputation Power: 159
  • universum няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #107 -: 04 Май, 2018, 11:26:43 »
Ще знаем значи, да го слагаме в шише с капачка.

Неактивен isbotev

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 35
  • Reputation Power: 20
  • isbotev няма влияние.
  • Диагностициран? Не - безнадежден.
« Отговор #108 -: 05 Май, 2018, 09:50:40 »
Тези два камъка (грубата и финната) са доста добра и бърза комбинация. С цел проба събрах 9 най-различни кухненски силно затъпени ножчета за заточване. И за 2 часа всички бяха доведени до състояние да режат касова бележка гладко. Три от ножчетата ги тръкнах и на една диамантена плочка 2000 (ей така за идеята, не беше наложително). За смазка ползвах масълце за шевни машини, като за начало сложих по 8-9 капки на всеки камък и някъде по средата на операцията добавих по още 5-6 капки на къмък, защото поизсъхнаха. За протокола, ножчетата бяха с твърдост 55-58 HRC, ако се вярва на надписите по тях.
Следващият тест ще е на едно японско сантоку на 61 HRC, ама го чакам да се позахаби, че все още е със заводската заточка.
Много добри камъчета се оказаха - не са мръднали да се издълбават грам.  :nabira:
По-добре малка водка с приятели, отколкото голям бой в района.

Активен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 616
  • Reputation Power: 3197
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #109 -: 05 Май, 2018, 10:08:37 »
При мен станаха предпочитани камъни за заточване. Ножовете в кухнята са така заточени, че жена ми вече недоволства, защото се страхува да не се пореже :D Иначе и беше кеф като наряза безпроблемно един паламуд на шайби, ама...Не ми дава да ги пипам повече.
„Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого.“

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #110 -: 05 Май, 2018, 13:38:50 »
Хубавото на Идията е, че е всеяден камък, справя се уверено с всякакви стомани. Може би, единственото изключение са определени японски ножове с твърдост 63-64HRC на много малък ъгъл, с Индията могат да се получат микро-отчупвания, но това  е дефект на стоманата, не на камъка. Същият резултат се получава на който и да е твърд камък, вкл.  фини керамики. Но всички останали стомани, без значение теърдостта, се точат на Индия. Между, другото бях чел преди, постове на Фил Уилсън, в американски форум, че фината Индия е предпочитаният му камък за финиширане. Предпочитан камък е и за други легенди, като Годард и Фиск.
Естествено, ако се цели висока полировка на РР, фина Индия не е достатъчна. Не случайно, дърводелците на Запад, комбинитат Индиите с уашити и арканзаси.
Но,  за европейски кухненски а и всякакви ежедневни ножове, финиша и остротста постигнати на фина Индия са достатъчни.

Неактивен Божо

• Дарител
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 2180
  • Reputation Power: 9814
  • Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #111 -: 06 Май, 2018, 20:51:05 »
Днес най-накрая успях да пробвам грубата Индия  :punk:

Няколко Мори от 12С27, два Колд Стила от 4116 и един от ХНР и Трамонтина от незнайна неръждавейка - всичките добре затъпени и с проблясъци. В началото ми беше малко терсене, защото за пръв път точа на твърд груб камък - до сега ползвах Суати Комет , а той отделя обилилно количество каша и някак си ножът "лепне" по него и много добре пазя ъгъла - по Индията го усещах все едно се плъзга острието, но след десетина движения свикнах и нямах никакви проблеми.

Груба Индия > Фина Индия > Рубин > строп с 2 вида БРКТ пасти , всичките станаха много остри.

Ползвах течен парафин и почистването стана с лекота. Много ми харесват и двете Индии, от това, което имам определено са най-доброто. Изкефих се колко бързо става всичко с тях, дори на по-серт стомана като ХНР (която се точи лесно ама все пак е твърда).

Сега като ми дойде малката груба Индия ще имам страшен походен комплект с нея, малката фина и рубинчето  *palec*
Изкуственият интелект не може да се мери с естествената глупост.

Неактивен Дейвис Николов

• Редовен
  • Потребителско име: bbs_volk
  • Публикации: 52
  • Reputation Power: 24
  • Дейвис Николов няма влияние.
  • диагностициран
    • Страницата ми във фейсбук
« Отговор #112 -: 10 Юли, 2018, 20:04:18 »
Днес си получих фината Индия от колегата nomad.
Знам че индии-те се водят "маслени". Така че малката  (пак от вземана от същия , да ни е жив и здрав ) си я ползвах с фино машинно масло. Голямата обаче я получих в оригиналната й опаковка и там пишеше за най-добри резултати да се използва с тяхното си масло, ма иначе може и с друго масло. А още по-иначе може и с вода вместо масло. И понеже не обичам много да се клепам с масло реших да го пробвам първо с вода върху един опинел 12 инокс - работеше бавно, дори и с повече натиск. А инокса на опинелите нито е твърда стомана, нито се точи трудно. Щом подсуших камъка от водата и го полях с масльонката заработи чудно.
Страницата ми във фейсбук - https://www.facebook.com/NikolovLeather

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #113 -: 10 Юли, 2018, 23:33:45 »
Днес си получих фината Индия от колегата nomad.
Знам че индии-те се водят "маслени". Така че малката  (пак от вземана от същия , да ни е жив и здрав ) си я ползвах с фино машинно масло. Голямата обаче я получих в оригиналната й опаковка и там пишеше за най-добри резултати да се използва с тяхното си масло, ма иначе може и с друго масло. А още по-иначе може и с вода вместо масло. И понеже не обичам много да се клепам с масло реших да го пробвам първо с вода върху един опинел 12 инокс - работеше бавно, дори и с повече натиск. А инокса на опинелите нито е твърда стомана, нито се точи трудно. Щом подсуших камъка от водата и го полях с масльонката заработи чудно.

Много точно си забелязал, колега! С масло, работят наистина бързо и агресивно. С вода са доста по-бавни и колкото повече се ползват с вода все по-бавни стават с течение на времето. По някаква причина, която не мога да обясня, маслото помага камъка да не се заглажда прекалено в процеса на експлоатация. С вода, за нула време се заглажда по начин, който пречи да работи пълноценно и единственото решение, ако държиш да я ползваш с вода е, често да освежаваш повърхността на камъка със силициев карбид с грит 100.
При употреба с масло, камъка се заглажда, но само до едно положение, може би до около еквивалента на японски с грит 1500-2000 и си остава на това положение, не става гладък до степен да спре да работи адекватно.

Неактивен isbotev

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 35
  • Reputation Power: 20
  • isbotev няма влияние.
  • Диагностициран? Не - безнадежден.
« Отговор #114 -: 25 Септември, 2018, 20:47:15 »
...............................................................................................
Следващият тест ще е на едно японско сантоку на 61 HRC, ама го чакам да се позахаби, че все още е със заводската заточка.
................................................................................................
И в шеги и закачки... стана време за точене на туй сантоку.
Първо - на грубата Индия леекинко препрофилиране на скоса ('щото беше примерно 60/40, а аз не ги долюбвам тия асиметрии). Почти не разбрах за колко време ги уеднаквих двете страни, да речем около 5 мин. Само гледах да не става твърде голям косъм.
После - на фината Индия още 5-6 мин. за минимизиране на косъма - и вече летеше през вестници и касови бележки. Само като го пробвах да бръсне - малко драскаше от едната страна (явно останало косъмче, което не виждах). Последваха по-фини керамики и вече е огледален бръснач. После се самонаградих с една салатка от домати и краставици. Сега ми харесва повече от заводската заточка.

Между другото, някой няма ли някоя фина Индия за продан? Че един приятел много се впечатли и искаше да ми приватизира моята, 'ма не си я давам. ;D :nabira:
По-добре малка водка с приятели, отколкото голям бой в района.

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice