Автор Тема: Дискусия за камъни Нортън Индия - груб и фин  (Прочетена 14760 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Франко

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 203
  • диагностициран
Дискусия за камъни Нортън Индия - груб и фин
« Отговор #125 -: 30 Декември, 2018, 19:05:29 »
Подкрепям горното мнение с две ръце !

Закономерно считам съфорумникът nomad за извънреден и пълномощен посланник на Индия за България  :green:
Предлагам да е на Нортън ;)
Може и да съм го казвал (ако е така се извинявам) - на грубата страна съм оправял накъртвания по РР на нож от CPM 10V закален на 65HRC без никакви проблеми, като дори не натисках особено, с масло за шевна машина. Фината страна обаче ми е любимата - след нея всеки нож реже довооолно добре и тъй като имам 3 плоскости фина индия (1 комбиниран и 1 само фин), по съвет и с помоща на колегата nomad за предварителна подготовка на камъните, си точа всичките ножове (кухненски и ловни) само на фината индия.
 :nabira:

Неактивен Niki 777

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 4
  • диагностициран
« Отговор #126 -: 09 Февруари, 2019, 11:44:18 »
Много благодаря на колегата Nomad за norton india stone и съветите за ползването му! :) :nabira:

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 668
  • диагностициран
« Отговор #127 -: 21 Април, 2019, 11:33:12 »
Пак ще кажа две хубави приказки за фината Индия.

Три сгъвайки - редовните 12С27, 8Cr13Mov и S90V на форумния Пийк, малко позабравен от мен напоследък.

Минаха през Индията. Евтинките и през балсов строп със зелена паста. Можеше и без него.

Чудесен камък. Мазно и гладко режат касова бележка.

Неактивен makiavelli

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 5
  • диагностициран
« Отговор #128 -: 21 Април, 2019, 12:45:14 »
Да кажа и аз, ама за грубата. Колега ме помоли да му пооправя 2 ножа, които бяха в отвратително състояние. И двата бяха с дълбоки щръбки и без почти никакъв РР. В началото може би не натисках достатъчно и нещата не вървяха никак добре. На 10-тата минута хич не бях доволен от себе си. Пуших една цигара и като ги натиснах мъжката за около 30 минути и двата ножа бяха с чисто нови РР и режеха доволно хартия. След това на фината, буквално с по 15-20 минавания на страна и о, чудо, ножовете никога не са били толкова остри, по думите на собственика им. Валка, както беше казал, други камъни за  ежедневни нужди, а и не само, не трябват.
От тъп нож ползата е колкото от  счупен крак!

Неактивен VasilRalev

• Дарител
  • Прохождащ
  • *
  • Публикации: 20
« Отговор #129 -: 23 Май, 2019, 15:48:53 »
Първо благодарности на колегата <nomad> за това, че ми го изпрати и беше много коректен. Камъка пристигна много добре опакован и в перфектно състояние.

Да споделя и аз мнение, като скорошен ползвател на камъка:
Комбинирана индия с 150/500 грит. Камъка го пробвах с машинно масло за вакум машина, като маслото преди това съм го ползвал за едно рубинено камъче и вършеше чудесна работа. На първото мазане грубата страна пое доста масло, поне на 8-9 места поставих масло по камъка използвайки пръсти. След като го разнесох равномерно започнах да търкам първия нож, месарски Терна с твърдост не повече от 53-55 и веднага ми направи впечатление, че ножа доста се плъзга по камъка. При японските водни камъни получавам доста по добра обратна връзка и ножовете не се пързалят толкова. А може би имаше нужа да свикна с особеностите на камъка, който се оказа много твърд и в същото време бърз. За няма и 2 минавания по системата push and pull тоест заточвам камъка на секции, като започвам от върха и вървя към дръжката, ножа имаше равномерен косъм от край до край. Обърнах от другата страна и с още две минавания ножа беше готов. Направих няколко стропинг движения от край до край за да обера малко косъма преди да премина на по-финната страна и ми се стори или наистина беше така, но ножа вече не се плъзгаше толкова лесно както в началото. Стана ми интересно и реших да прекарам на грубата страна още 7-8 ножа и се оказа че приплъзват само в началото, но след минута две точене започват да се точат нормално и да се усеща доста повече съпротивление.
Всички ножове ги докарах до степен да режат хартия, без да запъват и то само на грубата страна. Реших, че е време да обърна на финната страна и да видя какво ще се получи. Първото впечатление ми беше, че ножа въобще не пързаля а даже напротив. Обратната връзка която ми дава беше точно като на воден камък със същия грит, което приятно ме изненада. Едниствената разлика беше, че малко повече се задръства с частици от ножа. За всеки нож обирах със салфетка мръсното масло и нанасях нов слой. Скоростта с която финния камък работи беше много добра, дори бих казал отлична. За няма и 2-3 минути ножовете можеха да режат хартия гладко и да бръснат косми от предмишницата.
В заключение бих казал, че това е един от най-добрите камъни за заточване, особено ако броим ниската цена, дългият живот и това, че остава равен за много дълъг период от време и няма нужда от изравняване. Може да се използва като единствен камък за заточване, което е доста рядко срещано.
Като недостатък бих казал само, че лесно се задръства и трябва по-често да се почиства и смазва.

Поздрави
Ако искаш да научиш нещо, го учиш сам.
Ако не искаш да го научиш, другите те учат.

Активен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 617
  • диагностициран
« Отговор #130 -: 23 Май, 2019, 16:09:51 »
Имам от старото производство индии и те също се задръстват / но това не им променя работата осезаемо/ За разлика от новите, старите се почистват изключително лесно - малко масло, всичко черно изчезва и добиват първоначалният си вид. При новите винаги остава чернилка и никакъв препарат не може да я извади. Освен това новите Индии са по-жадни и попиват маслото, докато при старите малкото масълце което слагам си стои върху камъка Това може би се дължи на факта че старите са позагладени от употреба.
Най тъмно е под лампата

Активен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 459
  • диагностициран
« Отговор #131 -: 23 Май, 2019, 16:54:27 »
За себе си съм установил (Пък и nomad го е споменавал), че грубата India работи най-добре и отчетливо със сериозен натиск. Тогава усещам много по-добре камъкът.

Ползвам обикновено минерално масло и не съм имал проблем със сериозно затлачване. Когато камъка се зацапа използвам Meglio обезмаслител, което премахва горният слой метал/масло. Предполагам, че след по-дълга експлоатация е добре да се изтърка повърхността, но при мен няма нужда.

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 668
  • диагностициран
« Отговор #132 -: 23 Май, 2019, 17:09:56 »
Аз карам с фино машинно. Почиствам с хартия и кръгови движения с пръст.

Неактивен VasilRalev

• Дарител
  • Прохождащ
  • *
« Отговор #133 -: 23 Май, 2019, 21:21:50 »
Да, като цяло задръстването не забавя осезаемо работата на камъка.
Поздрави

Неактивен Главето

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
« Отговор #134 -: 23 Май, 2019, 22:26:10 »
Колеги, от известно време ползвам комбинирана индия и мога да кажа че се справя блестящо дори и в моите неопитни ръце. Но в момента се чудя дали е подходяща за пийк от д2, тъй като чета че д2 иска на по-груби камъни да се минава. Извинявам се ако съм офтопик или ви е писнало от ппдобни въпроси.(или не съм намерил правилната тема)

Активен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #135 -: 23 Май, 2019, 22:52:28 »
Колеги, от известно време ползвам комбинирана индия и мога да кажа че се справя блестящо дори и в моите неопитни ръце. Но в момента се чудя дали е подходяща за пийк от д2, тъй като чета че д2 иска на по-груби камъни да се минава. Извинявам се ако съм офтопик или ви е писнало от ппдобни въпроси.(или не съм намерил правилната тема)

Действай смело, няма да имаш никакъв проблем (Поне заради камъка) с D2 :)

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 547
  • диагностициран
« Отговор #136 -: 24 Май, 2019, 00:06:36 »
Не би трябвало да се задръства фината страна на Индията при точене с масло. Ако това се случва, значи има някакъв пропуск. Възможно е маслото да не е подходящо или да не се прилага достатъчно масло. Аз ги ползвам основно с минерално масло и когато сипвам щедро количество, не се затлачва при точене. Ако случайно, не съм сложил достатъчно и се затлачи леко, сипвам допълнително масло, търкам с пръсти и камъка се почиства. Моите Индии, вода не виждат, чистя ги само с масло, като търкам с пръсти, накрая маслото го попивам с памучна кърпа. Понякога, ако нямам кърпа под ръка, попивам с хартиена салфетка, но само с вертикални движения, за да не се набият в камъка власинки хартия.

Моят опит е, че задръстването, когато е в начална фаза, може и да не забави осезаемо камъка, но с времето, ако не се вземат мерки и не се почисти, скоростта пада.

Неактивен Главето

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
« Отговор #137 -: 24 Май, 2019, 10:38:35 »
Колеги, индията е страшен камък мамка й. Пийка стана зверски остър даже и успях да запазя фабричния ъгъл... Бръсне, реже касова бележка, мек домат и луканка. Понеже нямах друго под ръка ползвах WD40 и бих казал че се получава доста добре с него

Неактивен isbotev

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 48
  • Диагностициран? Не - безнадежден.
« Отговор #138 -: 24 Май, 2019, 13:24:51 »
Едниствената разлика беше, че малко повече се задръства с частици от ножа. За всеки нож обирах със салфетка мръсното масло и нанасях нов слой.
Пробвай без да чистиш след всеки нож. Точил съм по 15-20 кухненски мекици като само добавям масълце, ако засъхне камъка. Аз ползвам масло за шевни машини (щото е тънко и си върви с капкомера). Чистенето - накрая, 2-3 пъти разтърквам с пръст пак от същото масло, после го изплаквам с вода и някакъв сапун за да не му се омаслява опаковката като го прибирам. Към момента, след заточване над стотина ножа, можеш да познаеш че този камък е работил само по... липсващия надпис отстрани на камъка.
По-добре малка водка с приятели, отколкото голям бой в района.

Неактивен VasilRalev

• Дарител
  • Прохождащ
  • *
« Отговор #139 -: 30 Май, 2019, 18:17:40 »
Пробвах по този начин, точа нож след нож и добавям по малко масло за всеки следващ. Камъка работи перфектно, просто ми е трябвало малко време да му свикна. Замърсеното масло се трупа по ножовете и само тях ги бърша в една салфетка.
Относто почистването на камъка взимам памук или салфетка и обирам маслото като не търкам по камъка, а само леко го натискам по повърхността и се почиства идеално.

Поздрави

Активен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #140 -: 03 Юли, 2019, 01:33:16 »
Наслагването на метал може да пречи на работата, но изглежда интересно от близко.

Фина Индия без масло.

Активен bluereidon

• Sparrow
  • Редовен
  • Публикации: 209
  • The Mad Dentist
« Отговор #141 -: 03 Юли, 2019, 06:48:53 »
Колеги притежавам камъка и съм доста доволен,само да попитам какъв бихте ми препоръчали за след финната Индия?Нещо още по-финно :nabira:

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 818
  • диагностициран
« Отговор #142 -: 03 Юли, 2019, 08:26:43 »
Пробвай с рубинената керамика. Аз ползвам и керамични плочки на Spyderco, както и фината част на СС4 на Fallkniven.
„Стоманата разсича плътта; стоманата разсича костите; стоманата не разсича стомана." Миямото Мусаши

Активен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 617
  • диагностициран
« Отговор #143 -: 03 Юли, 2019, 10:59:06 »
Зависи за каква стомана говорим и колко е работила Индията?
1. За D2 и подобни не ти трябва по-фино.
2. Ако фината Индия е нова ми се струва че скокът на рубина или белият тиролит /3000-4000/ е много голям. Ще има нужда от нещо междинно на 1000-1500/Кинг, Макита/
3. Ако Индията е позагладена Може и на 3000 да се ходи
Това е от скромният ми опит..
Най тъмно е под лампата

Активен falcon88

• Старо куче
  • Публикации: 53
  • диагностициран
« Отговор #144 -: 03 Юли, 2019, 11:45:38 »
И аз бих предложил макитата, само дето ми е малко тегаво , че едното е с масло , а другото с вода .

Активен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #145 -: 03 Юли, 2019, 11:55:48 »
И аз харесвам Китайската керамика, за цената си е перкефтна.

Не е казано, че трябва да караш по целият скос. С леко повдигане на ъгълът микроскос се прави за секунди и остава доста фин ръб.

Ако искаш да полираш за естетика има други варианти, но аз не съм фен.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 547
  • диагностициран
« Отговор #146 -: 03 Юли, 2019, 12:20:14 »
От фина Индия съм минавал направо на японски 6-8000 и без проблеми полира скоса. Става въпрос за скос широк 6-7мм и стомана с твърдост 62-3HRC. Иначе, ако не се търси полиране на широк скос, съм напълно съгласен с Виктор, че може да се ползва рубинена керамика след фината Индия и да се финишира с микроскос. Точно това е предимството на микроскоса, позволява огромен скок в гритовете, при това с двайсетина движения на страна. На практика, ако даден камък не поврежда апекса, както се получава при груби диаманти и SiC брусове, може да се финишира с микроскос на фина керамика и да се избегне прогресия от много камъни. Дори и от груба Индия, може да се финишира на рубинена керамика, стига да се внимава на грубата Индия, да не се повреди апекса.

ArmsBG OlightBG Batteryservice