Автор Тема: Дискусия за камъни Нортън Индия - груб и фин  (Прочетена 9742 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 504
  • Reputation Power: 13847
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
Дискусия за камъни Нортън Индия - груб и фин
« Отговор #25 -: 10 Февруари, 2018, 22:04:43 »
Също съм използвал бебешко масло, но при мен маслото се втвърдява (полимеризира), но при следващо намазване отново си се размива и работи добре.

А зехтин, ползвал ли си на индия, какво ти е мнението за употреба на зехтин, на толкова порест камък? Приятел, много го похвали, но не съм сигурен, специално за индия, все пак зехтина има срок на годност 1 година, с времето клеясва(полимеризира) и става един лепкав.

Неактивен lubitel

• Напреднал
  • Публикации: 121
  • Reputation Power: 27
  • lubitel няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #26 -: 10 Февруари, 2018, 22:42:00 »
Зехтин съм ползвал на критски камък, а там както съм споделял, преди това го кисна доста време в отработено масло, което предполагам запълва порите. Ползвах го, защото някъде гърците бяха споделили, че навремето такава била традицията. Не съм имал проблеми досега с мирис на гранясало, ако това имаш в предвид ...  ::)
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SCIMUS!

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #27 -: 10 Февруари, 2018, 23:50:57 »
Да, за критския знам, те са нямали друго масло в миналото, така се ползва и до днес от повечето в Гърция. В ютюб има  гръцки клипове, където новият камък, от магазина, направо го потапят в съд със зехтин и го оставят да стои. Но макар и да има пори, критският камък е много по-фин, съответно, порите са малки и поема минимално масло. При индията не е така. Преди съм обезмаслявал, стари и зацапани индии, като ги варя в съд с препарат за съдове и вода. Пускат много масло, определено е над 100мл в един камък 20х5. Мисълта ми е, че при употреба със зехтин индията ще поеме доста повече от фин естествен камък, с времето и взаимодействието с кислорода, зехтина започва да лепне и да се сгъстява, не съм сигурен, дали ще се усеща неприятно лепнене по камъка и ще има ли отражение на заточването, но не ми се и пробва. Приятел, започна неговата индия да я ползва със зехтин, защото най-лесно се почиства камъка след това, така че ако има негативни поледствия от зехтина, ще разбера. Просто ми стана любопитно, дали някой вече не го е пробвал.

п.п. Руснаците масово ползват всички маслени камъни със зехтин и го препоръчват.
« Последна редакция: 11 Февруари, 2018, 00:09:29 от nomad »

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1232
  • Reputation Power: 5170
  • bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #28 -: 11 Февруари, 2018, 14:06:27 »
По скромното ми мнение и Индиите и Кристалона си работят най-добре с тяхното си фирмено масло, което може да не е нищо особено и на други камъни да дава по-посредствени резултати, но  на тези камъни си дава достатъчно течна и добра суспензия, в която не плават цели зрънца и не ти сгъстява и  хрущи острието по камъка, може би защото се свързва с фабричното омасляване. Иначе на грубия Кристалон може и с WD-40, не е особено важно вида на смазката
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #29 -: 11 Февруари, 2018, 16:05:08 »
Благодаря, за споделения опит! До сега не съм пробвал маслото на Нортън. За мен, проблема е, че на фини естествени и керамика хабя минимално масло, но на индиите ползвам обилно, цената на фирменото им малсо, винаги ме е възпирала да го поръчам.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #30 -: 11 Февруари, 2018, 17:09:39 »
Струва ми се, че оцапахме сериозно тази търговска тема с уточнения ;D Честно казано ми се струва, че резултатът  който се получава с  Балистол и/или течен парафин е достатъчно добър, че да се налага специално да се купува масло на Norton. ;D  Между другото съм пробвал и с масло на Lansky, което ми се струва,че доста сериозно омаслява повърхността и не попива така бързо като Балистола, но първото  е петролен продукт  въпреки че пише Nathan`s Natural Honing oil :D И далеч не е чак толкова нетоксично и безопасно като горните две от гледна точка на състава си, освен ако  ножът не се измие щателно след употреба. Не знам с какво толкова се отличава от по-качествено фино машинно масло за шевни машини, но съм го купувал за 9 кинта за 120 мл и резултатът според мен с него хич не е лош. ;) Ще се радвам ако някой от вас сподели мнение по въпроса, независимо дали за да ме опровергае или за да  потвърди казаното  от мен. ;D
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #31 -: 11 Февруари, 2018, 19:18:54 »
От балистола и течния парафин и аз съм достатъчно доволен и напълно подкрепям, че с тях камъка работи достатъчно добре, не съм правил задълбочени тестове, за да го потвърдя, но усещането ми е, че с балистол, камъка работи малко по-бързо, докато с парафин е една идея по-бавен, но по-фин. Ползвам от фармацевтичния парафин, продаван в аптеките.

Темата за продажба, наистина я оспамихме, за което имам сериозна вина :) Но така или иначе, скоро ще помоля модераторите да я преместят в раздела за приключили сделки, само още двама колеги да си получат индиите.

п.п. Нещо важно, което забравих, да спомена по-рано!!! Силно препоръчвам на всички колеги закупили индиии, да им оформят фаски. Нови, от завода са с остри ъгли, което създава напрежение и е предпоставка за отчупвания. За да се оформят фаските, може да се използва дори и най-евтиният диамантен брус, димантените писалки от лидл стават, да се минат ъглите. Според мен, дори и фаски с широчина 0.5мм са достатъчни да предотвратят отчупвания при нормална употреба.

Неактивен bvk

• Напреднал
  • Публикации: 26
  • Reputation Power: 15
  • bvk няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #32 -: 11 Февруари, 2018, 19:28:11 »
Въобще не мисля, че сте я оцапали. Аз от тук толкова много неща научих, че ще предложа модераторите да сложат полезните мнения в подходящата тема, за да си я намираме по-лесно ние - хората с по-скромен опит, но с голям мерак :).

Със шкурка ще станат ли добри фаски и ако да с каква едрина ще препоръчате да е?

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 704
  • Reputation Power: 701
  • peachlover има силна воля.peachlover има силна воля.peachlover има силна воля.peachlover има силна воля.peachlover има силна воля.peachlover има силна воля.peachlover има силна воля.
  • диагностициран
« Отговор #33 -: 11 Февруари, 2018, 19:43:56 »
Въобще не мисля, че сте я оцапали. Аз от тук толкова много неща научих, че ще предложа модераторите да сложат полезните мнения в подходящата тема, за да си я намираме по-лесно ние - хората с по-скромен опит, но с голям мерак :).

Със шкурка ще станат ли добри фаски и ако да с каква едрина ще препоръчате да е?

Има едни на подложка мрежа и от SiC. С тях става. За едрината.. едрината на камъка делена на две обикновено работи добре

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #34 -: 11 Февруари, 2018, 19:53:30 »
Благодаря, на колегата peachlover за включването. С шкурка не съм оформял фаски на индия, затова не мога да кажа категорично. Според мен, ако шкурката е със силициев карбид(SiC), както посочи и колегата, трябва да стане. Бих препоръчал да пробваш със шкурка 150, силициевият карбид бързо се разпада на по-фини фракции, особено като се обработва керамика. Просто внимавай да изолираш само ъглите.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #35 -: 11 Февруари, 2018, 22:05:29 »
Има едни на подложка мрежа и от SiC. С тях става. За едрината.. едрината на камъка делена на две обикновено работи добре
Абразивната мрежичка, която се ползва при гипскартона, поставена върху гранитна плоча или стъкло. Продават се по строителните хипермаркети и то в различни едрини. Може би това имаш предвид ?

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 679
  • Reputation Power: 3216
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #36 -: 13 Февруари, 2018, 16:08:50 »
Ами, аз съм много доволен. Вече няколко пъти точа на камъка. Вярно, че ножове от непретенциозни стомани, но нещата се получават мн. добре. Първо индията, после рубинената керамика и накрая 3-4 минавания на строп на страна. Резултатът е "спи града и сънува, че спи" :)
„Стоманата разсича плътта; стоманата разсича костите; стоманата не разсича стомана." Миямото Мусаши

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #37 -: 13 Февруари, 2018, 16:18:44 »
И с далеч по "претенциозни" стомани се справя. От тези които аз съм пробвал: S 30V, S35VN, CPM 154, RWL-34, CTS-XHP, M 390/Duratech 20,  Elmax, S60V, S90 V, ZDP-189, K 390, S 110 V. Сигурно има и още, но не се сещам в момента. ::)

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #38 -: 13 Февруари, 2018, 16:20:09 »
Определено има причина, тези камъни да са толкова търсени. Качеството им е отлично, камъните на практика не се хабят и са лесни за употреба. За разлика от повечето японски, на индията, дори и начинаещ може да постигне добри резултати.

Неактивен isbotev

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 38
  • Reputation Power: 22
  • isbotev няма влияние.
  • Диагностициран? Не - безнадежден.
« Отговор #39 -: 14 Февруари, 2018, 18:56:13 »
Да вложа 2 стинки по темата.
И грубата, и финната индия минаха по реда си в заточването на 4-5 кухненски ножа и една малка брадва Хускварна. Кухненските ножове са от типа "мекици", а брадвето и до ден днешен не му знам твърдостта. За протокола - брадвето беше препрофилирано от прав скос към конвекс.И при двата камъка използвах като смазка масълце за шевни машини.
Впечатления:
+ и двата камъка работят сравнително бързо;
+ и двата камъка издържат на натискане при заточване (все пак не натискам до безобразие, де);
+ и двата камъка хич и не са чули да се издълбаят от точенето;
- (доколкото може се смята за такъв) на грубата индия заради цвета й маалко късно разбрах кога маслото е започнало да се оцветява от отделения метал.
Накратко казано - доволен съм от камъчетата като ескимос, намерил кит на леда на 100 метра от иглуто си.
Благодарности още веднъж на nomad за тези две чудесии.  :nabira:
« Последна редакция: 14 Февруари, 2018, 19:04:04 от isbotev »
По-добре малка водка с приятели, отколкото голям бой в района.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #40 -: 14 Февруари, 2018, 20:18:08 »
Радвам се, че ти харесва как работят! Едва ли ще се издълбаят, особено пък от точене на ножове и брадви, дори и при 40-50 годишни индии, купувани от ибей, издълбаване не съм виждал. Един приятел я напъва неговата с някакво парче р6м5 на 64HRC, за да види дали ще пусне абразив, но твърди, че не пуснала нищо. Това че остават равни и същевременно са бързи, им е силата.

Неактивен nervak

• Напреднал
  • Публикации: 132
  • Reputation Power: 48
  • nervak няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #41 -: 15 Февруари, 2018, 16:23:07 »
Един приятел я напъва неговата с някакво парче р6м5 на 64HRC, за да види дали ще пусне абразив, но твърди, че не пуснала нищо. Т
Баси...сега  и това трябва да си вземам,имайки предвид перфектното качество,на нещата купени от тук...

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 541
  • Reputation Power: 7832
  • Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #42 -: 15 Февруари, 2018, 16:37:40 »
Което си е така, така си е. Всичко започва с Индиите при мен. Купувах какво ли не, пробвах какво ли не, но откакто имам Индиите те са в основата на всяка една прогресия.  Основното им качество е че са много интиутивни за работа, всичко се получава някак си естествено. Другите ми камъни с подобни едрини не прощават грешки. Ако не натискаш, работят бавно, ако натиснеш повече правят деруги дето нямат махане, издълбават острието или пък почват да се ронят. При Индиите не можеш да сбъркаш..
Най тъмно е под лампата

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #43 -: 15 Февруари, 2018, 17:33:31 »
Основното им качество е че са много интиутивни за работа, всичко се получава някак си естествено. Другите ми камъни с подобни едрини не прощават грешки. Ако не натискаш, работят бавно, ако натиснеш повече правят деруги дето нямат махане, издълбават острието или пък почват да се ронят. При Индиите не можеш да сбъркаш..

Напълно съм съгласен! Не се сещам за по-лесен за заточване синтетичен камък, от Индията, а съм пробвал стотици. За мен, са и доста универсални, дават достатъно висока острота, за да може да се финишира на тях, при нужда или желание за това. Стават и за промяна на ъгли и препрофилиране. Макар да са създадени преди повече от 100 години, рабтят отлично на повечето съвременни стомани.

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 679
  • Reputation Power: 3216
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #44 -: 15 Февруари, 2018, 19:13:21 »
За стомана D2 направо не ми трябва друг камък и изреждане на гритове. Заточва си се перфектно само с фината индия. Е, аз правя и лек строп като внимавам да не замажа РР.
„Стоманата разсича плътта; стоманата разсича костите; стоманата не разсича стомана." Миямото Мусаши

Неактивен ovit

• Член на сдружението
  • Баш майсторите
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 177
  • Reputation Power: 2609
  • ovit внушава благоговение!ovit внушава благоговение!ovit внушава благоговение!ovit внушава благоговение!ovit внушава благоговение!ovit внушава благоговение!ovit внушава благоговение!ovit внушава благоговение!ovit внушава благоговение!ovit внушава благоговение!ovit внушава благоговение!ovit внушава благоговение!
  • диагностициран
  • Скайп: ovitoo
« Отговор #45 -: 15 Февруари, 2018, 19:22:05 »
Неочаквано добра комбинация!

Днес хората знаят цената на всичко, но не и стойността на каквото и да било."
       Оскар Уайлд.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #46 -: 15 Февруари, 2018, 19:28:19 »
За стомана D2 направо не ми трябва друг камък и изреждане на гритове. Заточва си се перфектно само с фината индия. Е, аз правя и лек строп като внимавам да не замажа РР.

Имай предвид, че ако я ползваш често, постепенно ще става все по-фина. След няколко години редовна употреба, разликата във финиша е чувствителна, можеш да го провериш, ако заточваш само на едната страна, а другата я оставиш неизползвана. Разликата ще се усеща и само с пръсти, използваната страна ще е значително по-гладка.

Неочаквано добра комбинация!

(Щракни за да видиш изображението.)

Е, това вече е класика! Мисля, че това е бил и замисъла при създаването на Индията, да се използва в прогресия с арканзас. И до днес много дърводелци на Запад, спазват същата прогресия за длета и рендета.
« Последна редакция: 15 Февруари, 2018, 19:33:51 от nomad »

Неактивен Kalmar

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1020
  • Reputation Power: 8605
  • Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!
  • Дърт на орел!
« Отговор #47 -: 16 Февруари, 2018, 10:17:03 »
Имай предвид, че ако я ползваш често, постепенно ще става все по-фина. След няколко години редовна употреба, разликата във финиша е чувствителна, можеш да го провериш, ако заточваш само на едната страна, а другата я оставиш неизползвана. Разликата ще се усеща и само с пръсти, използваната страна ще е значително по-гладка.

Потвърждавам! Моята е доста по-гладка от страната от която точа.
"Счастье для всех, даром, и пусть никто не уйдет обиженным!"

Активен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1268
  • Reputation Power: 21755
  • Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
« Отговор #48 -: 16 Февруари, 2018, 13:25:58 »
Това на какво се дължи? Заглаждане на самия камък, или затлачване?

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #49 -: 16 Февруари, 2018, 13:48:47 »
Заглаждане на камъка. Отнема доста време да се заглади значително, от порядъка на години. Никога не се заглажда до степен да спре да отнема метал, просто с времето става по-фин.

Иначе, може да се затлачи, дори и като е чисто нов и с агресивна повърхност. Ако се използва на сухо, ще се затлачи с метал. С вода, също се затлачва, но леко и се почиства по-лесно.

Оптимално е, да се използва с масло и да се почиства от метала отделен при заточване, като се капне масло и се разтърка с пръст и после се попие внимателно. При такава употреба няма затлачване с метал, независимо колко често се ползва.

На мнозина не им харесва заглаждането и през определен период от време, освежават повърхността с груба диамантена плочка или едър грит силициев карбид на прах. Не е необходимо много търкане, това не е подравняване, просто 10-15 тръквания, да се освежи абразива в повърхностния слой на камъка.

За мен, оптималното е, едната страна на камъка да се остави да се заглажда и да се ползва, когато е необходим по-висок финиш. Другата страна, да се освежава един-два пъти в годината, за да работи максимално агресивно.
« Последна редакция: 16 Февруари, 2018, 13:52:38 от nomad »

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice