Автор Тема: Дискусия за камъни Нортън Индия - груб и фин  (Прочетена 9743 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 541
  • Reputation Power: 7832
  • Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!
  • диагностициран
Дискусия за камъни Нортън Индия - груб и фин
« Отговор #50 -: 16 Февруари, 2018, 14:43:53 »
Почистването на Индиите при мен се получава най-добре с WD-40. Пръскам, разтърквам с пръст, избърсвам с парцал. Пак пръскам и разтърквам с пръсти.. ако излезе черничко избърсвам и пак пръскам. Така докато престане да отделя черно. Избърсвам, подсушавам и прибирам.
 Снощи пробвах на сухо едната страна на фината Индия, после я почистих с WD-40. Изчисти се идеално. Не останаха сенки точки и каквито и да са други следи, които да подсказват за затлачване. Това обаче беше само един опит и то само с две остриета на сгъвайки. Ако постоянно се ползва суха най-вероятно ще се затлачи..
Най тъмно е под лампата

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 504
  • Reputation Power: 13847
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #51 -: 16 Февруари, 2018, 16:47:49 »
Почистването на Индиите при мен се получава най-добре с WD-40. Пръскам, разтърквам с пръст, избърсвам с парцал. Пак пръскам и разтърквам с пръсти.. ако излезе черничко избърсвам и пак пръскам. Така докато престане да отделя черно. Избърсвам, подсушавам и прибирам.
 Снощи пробвах на сухо едната страна на фината Индия, после я почистих с WD-40. Изчисти се идеално. Не останаха сенки точки и каквито и да са други следи, които да подсказват за затлачване. Това обаче беше само един опит и то само с две остриета на сгъвайки. Ако постоянно се ползва суха най-вероятно ще се затлачи..

Благодаря за споделения опит! Не съм пробвал с WD-40, щом улеснява почистването, задължително ще го пробвам.

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 541
  • Reputation Power: 7832
  • Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #52 -: 16 Февруари, 2018, 18:48:50 »
WD-40 понеже е лекичко и редичко не попива в камъка, който явно е напоен с по-плътно масло. Това че не попива и си остава на повърхността, спомага отмиването на частиците. Пробвах да търкам с твърда четка, но тя толкова пръска, че направих себе си и всичко около мен на бербат. Пръстите вършат идеална работа.. Освен това с пръстите се усеща камъкът .. Щом пръстът не  приплъзва и започва да задържа по повърхността - готов съм..
Финото машинното масло попива макар и не много и чистенето с него е по-кофти..   
Най тъмно е под лампата

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #53 -: 16 Февруари, 2018, 19:47:58 »
WD-40 понеже е лекичко и редичко не попива в камъка, който явно е напоен с по-плътно масло. Това че не попива и си остава на повърхността, спомага отмиването на частиците. Пробвах да търкам с твърда четка, но тя толкова пръска, че направих себе си и всичко около мен на бербат. Пръстите вършат идеална работа.. Освен това с пръстите се усеща камъкът .. Щом пръстът не  приплъзва и започва да задържа по повърхността - готов съм..
Финото машинното масло попива макар и не много и чистенето с него е по-кофти..

Благодаря, аз също използвам само пръсти при почистване, задължително ще тествам wd-40 за заточване и почистване. Има един канал в ютюб, пича е дърводелец, има хубава колекция от уашити и май заточва само с wd-40- https://www.youtube.com/user/daw162 .

п.п. Обезмасявал съм, много стари и зацапани от неправилна употрeба индии, маслото което излизаше от тях, като изстине, не е течно, а с консистенция на вазелин, наистина е много плътно.

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 532
  • Reputation Power: 172
  • universum няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #54 -: 16 Февруари, 2018, 20:38:20 »
Тая вечер получих една Индия втора употреба. Правена в Англия. Толкова мръсна и затлачена, че се зачудих, какъв човек трябва да си, да оставиш такава гняз и мухъл върху камъка.

Почистването направих с лидълското диамантено точило, като пръсках с WD-40. За последното имам добри впечатления как чисти мазнини, дори полимеризирали такива. Оказа се, че има за подравняване камъка.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #55 -: 16 Февруари, 2018, 20:52:08 »
Тая вечер получих една Индия втора употреба. Правена в Англия. Толкова мръсна и затлачена, че се зачудих, какъв човек трябва да си, да оставиш такава гняз и мухъл върху камъка.

Почистването направих с лидълското диамантено точило, като пръсках с WD-40. За последното имам добри впечатления как чисти мазнини, дори полимеризирали такива. Оказа се, че има за подравняване камъка.

(Щракни за да видиш изображението.)

(Щракни за да видиш изображението.)

Масово, индиите втора ръка в ибей, са зацапани, някои са били ползвани и с машинно масло и т.н. Но веднъж почистени, са си перфектни. Купувал съм десетки, но само една беше от произведените в Англия.Мисля, че там производството им е спряло преди повече от 40 години, така че камъкака ти е доста стар. Досега не съм попадал на издълбана Индия, колко милиметра беше вдлъбнатото?

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 532
  • Reputation Power: 172
  • universum няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #56 -: 16 Февруари, 2018, 21:00:18 »
Не се сетих да го сложа на равно и да светна.

Според мен между 0.3 и 1 мм, защото замърсеното по средата изобщо не го достигах в началото. Ъглите светнаха и разбрах, че ще се подравнява. Търках около 40-50 минути общо. Но в началото почнах неправилно с качествено веро и вода. Мазнежа задръсти диамантената плочка.

С WD-40 се изчистиха и камъка, и диамантите.

« Последна редакция: 16 Февруари, 2018, 21:07:46 от universum »

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #57 -: 16 Февруари, 2018, 21:08:31 »
Това си е сериозно издълбаване за индия. Щом ти е отнело толкова време да подравниш 1мм, значи, като типична индия, камъка е наистина твърд. Не мога да си представя, за какво са го използвали и каква сила са прилагали за да го издълбаят. На практика, тези камъни са вид керамика.

Неактивен lubitel

• Напреднал
  • Публикации: 121
  • Reputation Power: 27
  • lubitel няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #58 -: 16 Февруари, 2018, 22:28:50 »
Още една идея, като взех камъка, аз по традиция го тръкнах на старото DMT coarse, в интерес на истината средата беше леко по-висока. Въпреки че камъка беше нов, той е напоен с масло фабрично, както каза и колегата. Когато започнах изравняването замърси диаманта и започна да се плъзга, тогава пръснах малко обезмаслител и нещата се оправиха, почисти се и плочката и камъка започна да се изравнява, взех и ръбовете, това е важно при толкова твърд абразив ... и засега толкова, имам намерение да опитам нещо с него, понеже имам и "по-старите му версии", но като остане време. Но препоръчвам определено да се подравни и да се оберат ръбовете преди да се "вкара" в експлоатация.
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SCIMUS!

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #59 -: 16 Февруари, 2018, 23:42:12 »
Още една идея, като взех камъка, аз по традиция го тръкнах на старото DMT coarse, в интерес на истината средата беше леко по-висока. Въпреки че камъка беше нов, той е напоен с масло фабрично, както каза и колегата. Когато започнах изравняването замърси диаманта и започна да се плъзга, тогава пръснах малко обезмаслител и нещата се оправиха, почисти се и плочката и камъка започна да се изравнява, взех и ръбовете, това е важно при толкова твърд абразив ... и засега толкова, имам намерение да опитам нещо с него, понеже имам и "по-старите му версии", но като остане време. Но препоръчвам определено да се подравни и да се оберат ръбовете преди да се "вкара" в експлоатация.
За ръбовете е така, затова и по-нагоре в темата, препоръчах да се направят фаски. За подравняване, само ако се налага, моята не съм е подравнявал, просто защото нямаше нужда. Разбира се, ако се забелязва някакво отклонение, не е лошо да се подравни. Според мен, повечето индии, фабрично са достатъчно равни.

Неактивен nikec

• Редовен
  • Публикации: 38
  • Reputation Power: 25
  • nikec няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #60 -: 20 Февруари, 2018, 19:26:18 »
Да обобщим с кои масла става  :

- масло на нортън и др заточващи лански мански и прочее :скъпи и трудно се намират
- масло за шевни машини - ок
- WD 40 - скъпо
- бебешко олио -туй пък каква марка трябва да е  ?
- финно машинно масло

Не стават : полимеризиращите масла -т.е. зехтин , олио... като зехтинът е под въпрос!

Въпрос :  някой пробвал ли е дали следните ще вършат работа :
- масло за двигатели 5W30 или 10W40 , че са най-масовите
- рициново масло : много е тънко  и като свойства и не е скъпо цена  лев и нещо за ~100 милилитра в аптеките.
- т.нар. оръжейна смазка (казармата...): смесица коресилин, нафта и двигателно масло. Доста е тънко като свойства и цена.
- трансформаторно масло: не знам от къде се купъва но съм чувал че е много тънко като свойства, цена не знам.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #61 -: 20 Февруари, 2018, 19:39:07 »
Напълно подходящ е и течен парафин от аптеката, големите разфасовки са по-евтини. За съжаление в повечето аптеки продават само 40мл. Балистола също е подходящ, но излиза по-скъпо от парафина, почти колкото маслата на нортън, лански и смитс струва, само дето няма нужда да се плаща и шипинг, защото го продават в повечето оръжейни магазини. Не съм го ползвал, но съм сигурен, че и минералното масло от икеа, за третиране на кухненски дъски е ОК(защото и парафина е нещо подобно), въобще, всяко чисто минерално масло би трябвало да е ОК.
Смятам тепърва да пробвам с бебешко олио, основната съставка в повечето е отново течен парафин, плюс аромати. Според мен, там трябва да се чете съдържанието и да се избере такова, което съдържа само парафин и аромат, без добавени масло от жожоба и прочие простотии, които след време може да полимеризират и камъка да почне да лепне.

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 679
  • Reputation Power: 3216
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #62 -: 20 Февруари, 2018, 19:43:16 »
Мдааа, после ножът ще мирише на бебешко дупе... По-добре, отколкото на мечи г*з :D :ras: :D
П.П.
Аз ползвам Балистол, има го навсякъде, а цената...Ами флакон 200 ml е нещо ок. 10-12 лв., а го ползвам месеци / 2-3, че и повече/. Зависи кой колко точи. На мен това не ми се вижда скъпо, но... Течния парафин също е добър и евтин вариант.
« Последна редакция: 20 Февруари, 2018, 19:50:48 от nikolai »
„Стоманата разсича плътта; стоманата разсича костите; стоманата не разсича стомана." Миямото Мусаши

Неактивен aum7

• Редовен
  • Потребителско име: Георги Маринчев
  • Публикации: 60
  • Reputation Power: 22
  • aum7 няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #63 -: 20 Февруари, 2018, 19:49:11 »
Писах и в друга тема за това масло, но съм го използвал и с камъните на Нортън и затова ще го споделя и тук..https://www.ebay.co.uk/itm/Honing-Oil-500ml-Chisel-Sharpening-Fluid-Grinding-Fluid/111963347046?hash=item1a11891866:g:ILoAAOSwiylXCMEA .

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1268
  • Reputation Power: 21755
  • Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
« Отговор #64 -: 26 Февруари, 2018, 17:39:03 »
Да дам отзиви и аз за камъка!
Днес получих моята фина "Индия" от колегата Номад! (Благодаря друже) *palec* :nabira:
Пристигна перфектно опакована и цяла!  :punk:
Веднага метнах кухненските ножове, че малко ги бях занемарил - сигурно повече от година не ги бях точил! Само ги тръквах на една керамична пръчка за заблуда на врага! ;)
Не можах да си намеря маслото, имам един тефлонов спрей, ама не ми се искаше да опитвам с него и използвах обикновено олио! Първите два ножа ги парлатисах.  :D Явно съм доста разглезен от фиксираната точилка на адаша и съм позабравил да пазя ъгли! Всичко стана конвекс!  :D
Точех срещу острието и на всяко движение обръщах ножа (това и липсата на тренинг, допълнително спомогна за конвекса)! Освен това, натисках доста! На третия нож вече се взех в ръце. Спрях да натискам, изпаднах в будна кома (нещо като транс)! Използвах почти само тежестта на ножа! Първо оправих скоса от едната страна - тук помага мускулната памет и монотонността, после обърнах ножа и ...... воала - имах косъм по цялата дължина на острието! После, по същия начин оправих и другата страна! От строп, почти нямаше нужда! КосмИте хвъркаха само при докосване! Нямаше и следа от конвекса, който получих без усилие при предните два ножа!  :D
По същия начин подходих и при следващите ножове и резултата беше идентичен - скос като за снимка и усмят точилар! ;)  :D
С две думи съм много доволен! Сега вече ще спрат да ми мрънкат, че само ножовете в моето чекмедже режели хубаво!  *нинджа*
Това е за сега!
Наздраве!  :nabira:

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #65 -: 26 Февруари, 2018, 17:58:50 »
Радвам се, че си доволен Djack!  :nabira: Сигурен съм, че след още няколко ножа, като свикнеш с камъка и от строп няма да има нужда. Наистина дава чудесна острота. За кухненски ножове, лично аз, търся баланс. От една страна, да реже лесно с вертикален натиск, от друга, да има и агресивен ряз, за месо с ципа, домати и т.н. Индията и някои други, твърди камъни, ми дават, точно този баланс.

п.п. Единствено, с олиото внимавай, като граняса, става като лепило, няма измиване. При спешни ситуации и аз бих използвал олио, но след това, камъка е добре да се измие с гореща вода и препарат за съдове.

Неактивен p.milev

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 33
  • Reputation Power: 15
  • p.milev няма влияние.
« Отговор #66 -: 26 Февруари, 2018, 23:20:02 »
Грубата ... вярно - мека неръждавейка, но не предполагах, че нещо може да снема метал с такива темпове! А уж много се старах да не натискам.   :chukane:

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #67 -: 26 Февруари, 2018, 23:42:00 »
Грубата е бърза, скоростта е пропорционална на упражнения натиск. Когато се работи по РР , не е добре да се натиска много, но когато се изтънява ножа над РР или се коригира геометрията е допустимо, тогава камъка работи, наистина бързо(почти като пила).

Неактивен Божо

• Дарител
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 2215
  • Reputation Power: 21441
  • Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #68 -: 22 Март, 2018, 21:28:49 »
Фината Индия с течен парафин точи супер и докарва много агресивна острота.
Два ножа от О1 и един от ВГ1 заточих, нямам търпение да пробвам и другите стомани, които имам.

Сила са тия камъни  *palec*
Изкуственият интелект не може да се мери с естествената глупост.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #69 -: 22 Март, 2018, 22:05:57 »
Фината Индия, наистина дава отлична острота. И преди съм го казвал, но докато е чисто нова, работи по-агресивно. Подобно на арканзаските, след време се позаглажда и дава по-висока push-cut острота, но без да се губи прекалено агресивността на ряза. Получава се, приятен баланс в остротата.
« Последна редакция: 22 Март, 2018, 22:32:12 от nomad »

Неактивен Божо

• Дарител
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 2215
  • Reputation Power: 21441
  • Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #70 -: 22 Март, 2018, 22:42:54 »
След нея - малко на китайския рубин, строп и нещата станаха перфектни (за мен).

Бързо работи, представям си грубата какъв звяр ще е  :love:
Изкуственият интелект не може да се мери с естествената глупост.

Неактивен Mitan

• Редовен
  • Публикации: 18
  • Reputation Power: 14
  • Mitan няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #71 -: 26 Март, 2018, 19:59:32 »
Здравейте колеги.
Днес купувах хидравлично масло МХЛ, да долея на автомобила и в тубичката остана доста от него.
Въпроса ми е- някой ползвал ли е такова масло при заточване и принципно става ли за използване с различни камъни.
Благодаря.

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 679
  • Reputation Power: 3216
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #72 -: 26 Март, 2018, 20:14:16 »
Колега, не съм ползвал хидравлично масло, но то е от т.нар. "тънки" масла, поради което би трябвало да става. Но се касае за петролен продукт, чието поглъщане едва ли е здравословно, а ти ще точиш ножове, с които вероятно ще режеш хранителни продукти.Има вероятност дори след измиване да остане някаква част от маслото по ножа.Аз ползвам Балистол, т.к. е безвреден при поглъщане и се ползва за машините в хранително-вкусовата промишленост.
„Стоманата разсича плътта; стоманата разсича костите; стоманата не разсича стомана." Миямото Мусаши

Неактивен Kalmar

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1020
  • Reputation Power: 8605
  • Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!Kalmar внушава благоговение!
  • Дърт на орел!
« Отговор #73 -: 26 Март, 2018, 20:27:17 »
Мисля, че по-рано бях писал по въпроса, но да го спомена пак. Аз фината индия я употребявам с минерално масло от Икеа. Работи чудесно.
Балистола също работи добре, но вони ужасно и затова го избягвам. WD40 само за почистване.
"Счастье для всех, даром, и пусть никто не уйдет обиженным!"

Активен nacmopa

• Предозиран
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 143
  • Reputation Power: 712
  • nacmopa има силна воля.nacmopa има силна воля.nacmopa има силна воля.nacmopa има силна воля.nacmopa има силна воля.nacmopa има силна воля.nacmopa има силна воля.
  • Стоманено-мозъчно разстройство
« Отговор #74 -: 26 Март, 2018, 20:39:08 »
Пробвах финната и груба Индии с MOTUL DEXRON III. Това е техносинтетично трансмисионно и хидравлично масло автоматични скоростни кутии и хидравлични системи. Остана ми половин шише от обслужване на автоматичната скоростна кутия.  :) По скромно мнение върши много добра работа върху камъните за заточване. ;) Даже е по-добре от финото машинно масло.
Щансът е на страната на подготвения

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice