Автор Тема: Японски воден камък  (Прочетена 1626 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Nippson

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 17
  • Reputation Power: 12
  • Nippson няма влияние.
  • диагностициран
Японски воден камък
« -: 21 Февруари, 2018, 22:31:24 »
Здравейте!
Обмислям закупуването на японски воден камък, по конкретно ето този на Naniwa:
https://www.amazon.co.uk/Naniwa-Japanese-sharpening-stone-knife/dp/B001NI5JUY/ref=pd_ybh_a_4?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=FYZ56AZWW3PS9T4FMBQN
Ако някой има опит с този камък или може да препоръча подобен ( комбинирам ) в този ценови диапазон, ще съм много благодарен.
Става дума за първи воден камък поради желанието ми да се науча да си точа пособията сам.
« Последна редакция: 21 Февруари, 2018, 22:39:42 от Nippson »

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 504
  • Reputation Power: 13847
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
Японски воднен камък
« Отговор #1 -: 21 Февруари, 2018, 22:49:31 »
Ако ще се учиш да точиш, японските водни, не са добър вариант за начинаещ, поради няколко причини. Първо, не са универсални и при много стомани, особено масови неръждаеми от типа на 420 и 4х13, резултата е далеч от оптимален, бих казал, че и доста от средният клас неръждаеми не се точат оптимално. Отделно, големият проблем е, че повечето отделят суспензия, в една или друга степен, което затруднява постигането на висока острота, особено на ножове с тесен скос на РР, както са 99% от европейските. За японски ножове, които са със скос на РР, широк сантиметри и са от чиста въглеродна стомана с висока твърдост, тези камъни са прекрасни. Прекрасно работят и за финки, вкл. и за неръждаеми от 12с27 с добра ТО. Отлична опция са и за бръсначи.За мен, общо взето с това се изчерпват силните им страни.

Бих ти препоръчал някаква комбинация от синтетичен европейски или американски, за груба работа и да финишираш на мек арканзас или някаква керамика, например, рубинената.

Ако все пак държиш на японски воден, вземи си комбинация 250/1000 на кинг и една рубинена керамика и след кинг 1000 финиширай на керамиката. Ще ти е в пъти по-лесно да постигаш висока острота по този начин, а и е много по-универсална комбинация, работи на почти всички стомани.
« Последна редакция: 21 Февруари, 2018, 22:54:39 от nomad »

Неактивен Nippson

• Новобранец
  • *
  • Nippson няма влияние.
  • диагностициран
Японски воден камък
« Отговор #2 -: 21 Февруари, 2018, 22:54:19 »
Благодаря за отзива!
Имам 1 японски нож - Wa Guyto 62 HRc Blue Moon, главно заради него обмислям да си взема воден и по впечатления от японеца обмислям още покупки за в бъдеще.
Идеята ми е да си взема бюджетен воден камък, защото съм фен на японската култура и детайл в нещата, които правят.
Като за начало предполагам, че ще го използвам върху някоя нераждавейка, докато развия усещане и техника, за да не дам фира на хубавия нож, и за да мога да се науча.

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
Японски воден камък
« Отговор #3 -: 21 Февруари, 2018, 23:05:52 »
За този нож, а и ако придобиеш други подобни, а и за финки и бръсначи, наистина си струва да си вземеш воден. В бюджетният сегмент, фаворит са ми кинг, например комбинираният 1000/6000 е отлична опция- https://www.ebay.com/itm/KING-Whetstone-KW-65-Double-sided-type-1000-6000-Sharpening-Grindstone/152889967599?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2055119.m1438.l2649

Другият ми съвет е, да си купиш оранжев хултафорс за петнайсетина лева и да се учиш да точиш на него, с японският камък, вместо на неръждаемите кухненски. Просто с тези камъни се постига максимален резултат на определени стомани и скосове, които не се срещат при обикновените кухненски. За неръждаемите, си купи този мек арканзас - http://www.noj.bg/%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D1%8A%D0%BA-%D0%B7%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-buck-10094-97017

Неактивен Nippson

• Новобранец
  • *
  • Nippson няма влияние.
  • диагностициран
Японски воден камък
« Отговор #4 -: 21 Февруари, 2018, 23:11:23 »
Възможно ли е King-ския камък да се намери някъде в Европа? Идеята за поръчване от щатите малко не ми допада.
Иначе много благодаря за отзивите, а за хултафорса е добра идея, хем ще си имам материал за учене хем ще имам достъп до хладно оръжие, ако се наложи да бъде използван.

Неактивен ViktorKitov

• Старо куче
  • Публикации: 386
  • Reputation Power: 994
  • ViktorKitov има голям потенциал!ViktorKitov има голям потенциал!ViktorKitov има голям потенциал!ViktorKitov има голям потенциал!ViktorKitov има голям потенциал!ViktorKitov има голям потенциал!ViktorKitov има голям потенциал!ViktorKitov има голям потенциал!ViktorKitov има голям потенциал!
  • диагностициран
Японски воден камък
« Отговор #5 -: 21 Февруари, 2018, 23:12:09 »
Имам същият от няколко месеца. Поне за мен като аматьор камъкът е приятен, но нямам база за сравнение.

Почти не попива вода, само се мокри и като цяло не отделя суспензия.

Ако си в София мога да ти го покажа.

Неактивен p.milev

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 33
  • Reputation Power: 15
  • p.milev няма влияние.
Японски воден камък
« Отговор #6 -: 21 Февруари, 2018, 23:13:58 »
Проверен магазин в Берлин:
https://www.fine-tools.com/kombischleifstein.html
камъните пристигат за около седмица с DHL, срешу 9.90EUR

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Японски воден камък
« Отговор #7 -: 21 Февруари, 2018, 23:14:56 »
Възможно ли е King-ския камък да се намери някъде в Европа? Идеята за поръчване от щатите малко не ми допада.
Иначе много благодаря за отзивите, а за хултафорса е добра идея, хем ще си имам материал за учене хем ще имам достъп до хладно оръжие, ако се наложи да бъде използван.

Не е от САЩ, а от Япония. Това е най-евтината опция за поръчка, около 50 лева с доставката. Пратките от Япония, обикновено идват за 7-10 дни, макар че има и изключения.

Неактивен Nippson

• Новобранец
  • *
  • Nippson няма влияние.
  • диагностициран
Японски воден камък
« Отговор #8 -: 21 Февруари, 2018, 23:16:06 »
Благодаря за предложението но нямам претенции да ви отнемам от времето да го виждам, щом казвате че върши работа камъкът аз съм склонен да вярвам  :D .
Само ще хубаво ако мога да го намеря наличен от някой европейски сайт, би трябвало в някой амазон да го има.

Неактивен Nippson

• Новобранец
  • *
  • Nippson няма влияние.
  • диагностициран
Японски воден камък
« Отговор #9 -: 21 Февруари, 2018, 23:19:49 »
Ако наистина King-a с доставка ще ми струва около 50 лева е по - добър вариант от Naniwa-та, която бях качил.
Щом се поръчва от Япония не би трябвало да е проблем, защото ножа също пристигна от Япония, вярно за доста време но пък чакането абсолютно си заслужаваше!

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Японски воден камък
« Отговор #10 -: 21 Февруари, 2018, 23:22:55 »
От линка който съм ти дал, камъка е 16 долара, а доставката 14. Общо 30 долара, по курса за деня са 47.75 лева.

Ако, не искаш от Япония, колегата p.milev, ти е посочил европейски магазин -https://www.fine-tools.com/kombischleifstein.html. Аз също го препоръчвам.

Неактивен Nippson

• Новобранец
  • *
  • Nippson няма влияние.
  • диагностициран
Японски воден камък
« Отговор #11 -: 21 Февруари, 2018, 23:28:03 »
Ами предлогам, че това е моят камък!
Имам последен въпрос, колко е отгворно направо да пускам япоския нож на камъка и да се уча внимателно, за да свикна на принципа на точене?
Мисля, че твърде рано навлязох в тази мания, на 16 години съм, връсниците ми искат телефони, аз искам камъни, някви острилки и ножове  :D.

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1953
  • Reputation Power: 976
  • Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
Японски воден камък
« Отговор #12 -: 21 Февруари, 2018, 23:32:25 »
Какъв е ножа, който смяташ да купиш, ползваш и заточваш в последствие ???

Неактивен Nippson

• Новобранец
  • *
  • Nippson няма влияние.
  • диагностициран
Японски воден камък
« Отговор #13 -: 21 Февруари, 2018, 23:34:58 »
Ножът е купен, използван. JCK Wa-Gyuto 210mm Blue Steel 2.
https://japanesechefsknife.com/collections/wa-gyuto/products/jck-natures-blue-moon-series-wa-gyuto-210mm
Просто още не съм се сдобил с точиво и поради това се оглеждам за такова, от известно време много искам да се науча да точа на ръка.

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1953
  • Reputation Power: 976
  • Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!Punky има голям потенциал!
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
Японски воден камък
« Отговор #14 -: 21 Февруари, 2018, 23:38:47 »
, колко е отгворно направо да пускам япоския нож на камъка и да се уча внимателно, за да свикна на принципа на точене?

На тоя нож, мисля е малко отговорно, даже безотговорно да почваш да тренираш !!! По добре започни в/у някой евтин нож от читава ръждавейка !!!
Както ти бе казано по - нагоре, вземи си един Хултафорс - ръждаем и започни опити първо с него !!!

Неактивен Nippson

• Новобранец
  • *
  • Nippson няма влияние.
  • диагностициран
Японски воден камък
« Отговор #15 -: 21 Февруари, 2018, 23:41:36 »
Благодаря на всички за отделеното време.
Ще гледам в скоро време да се сдобия и с камък и хултафорс, пък ако има по нататъчно развитие или грешки ще се обърна към вас  :D .
Пожелавам ви приятна вечер и отново благодаря много.  :nabira:

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1232
  • Reputation Power: 5170
  • bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!
  • диагностициран
Японски воден камък
« Отговор #16 -: 23 Февруари, 2018, 11:10:24 »
Аз лично като на начинаещ бих ти препоръчал ето този камък например, KING HYPER.  Ако си решил да отделиш по-голяма сума е далеч за предпочитане от твоя избор. Защо ли ? Защото е доста по-малко взискателен от към начин на ползване и условия на съхранение, точи неръждаеми стомани, дори и меки. С малък натиск и добра техника резултатът, който е възможно извлечеш  ще е по - добър. А ако ползваш и нагура може да се учудиш колкото ще ти варира той в една или друга посока. ;) Магнезиевата свръзка е доста по-капризна към резки спадове в температурата и рязко отнемане на влажност /Naniwa Chosera,  Imanishi Bester и др./, докато този е с керамична свръзка и е по-търпелив към небрежно отношение. Все пак рамките на разумното разбира се.
1000 гритовия ваяриант има мека и твърда разновидност /разбирай свръзка/, обърни внимание ако евентуално се решиш да купуваш. ;) По меката разновидност много по-лесно отделя суспензия и е по-подходяща за кухненски ножове, включително и като твоя.

2000 гритовия

В заключение ще кажа, че отчитам, че за нож като твоя и тази стомана има по-подходящи камъни за заточване, но те пък точат добре предимно въглеродни стомани с висока твърдост и като тесно специализирани не са толкова универсални. А все ще ти се наложи да точиш и други ножове от други стомани. ;)
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен Nippson

• Новобранец
  • *
  • Nippson няма влияние.
  • диагностициран
Японски воден камък
« Отговор #17 -: 23 Февруари, 2018, 23:21:32 »
Ами благодаря за отзива, ще помисля защото сумата не е малка пък не знам дали ще разполагам с такива.
Но ако наистина е по - добрия варинт ще помисля и ще посъбера.

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice