Автор Тема: Капариране - остриета и puukko от Пека/Pekka  (Прочетена 51034 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен GeorgiNN

• Член на сдружението
  • Горски
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: georginn
  • Публикации: 871
  • диагностициран
  • Скайп: georgi_naydenov_net
Капариране - остриета и puukko от Пека/Pekka
« Отговор #250 -: 02 Декември, 2013, 22:45:37 »
Гриша апсолютно съм сигурен, че знае как да ги изправя. Ама мързела МУ ни изигра лоша шега.
Ивка аз смятам, че е могъл да се постарае. Инак съм напълно съгласен с теб. Но почти всички негови изделия който съм виждал преди да си поръчам са нямали такива отклонения.

Неактивен grisha

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1520
« Отговор #251 -: 02 Декември, 2013, 22:56:19 »
Иво,като се замисля си прав, защото тези споменати проблеми се наблюдават и при дедо Юка ;)

Неактивен iivetza

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1128
  • Шопски катил
« Отговор #252 -: 02 Декември, 2013, 23:02:13 »
Нито го оправдавам, нито го защитавам, просто се опитвам да гледам реално на нещата, и затова мнението ми е такова :nabira:

Неактивен GeorgiNN

• Член на сдружението
  • Горски
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: georginn
  • Публикации: 871
  • диагностициран
  • Скайп: georgi_naydenov_net
« Отговор #253 -: 02 Декември, 2013, 23:06:50 »
За сега съм решил, че ще си ги чувам както викаше дядо. Живот и здраве дръжки и бой колко отнесът. Пък после ще го коментирам колко струва. За сега само се чуся ако реша да го поддържам на нула как ще се точи.

Неактивен kiak

• E79 Кръстосвач
  • Напреднал
  • Публикации: 130
  • диагностициран
    • My blog
« Отговор #254 -: 02 Декември, 2013, 23:44:31 »
Под влияние на разразилата се дискусия и аз цяла вечер се оглеждам в моите остриета. Сега, не знам дали е заради изпитото уиски или заради астигматизма ми, ама не видях никакви кривини или неравномерни скосове. Слагах ги и двете на равна повърхност, светих с фенера и не видях нищо от описаните дефекти! Единствено щампата с логото му на едното е двойна и едва ли някой, който не знае ще познае кой маистор го е правил...
Незнам дали съм извадил късмет или Пека ги е направил няколко петъчни или понеделнишки остриета...
Мнението ми, обаче е, че все пак трябва да се направят снимки и да му се обърне внимание на майстора! Пък да видим какво ще му е оправданието!

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1257
  • диагностициран
« Отговор #255 -: 03 Декември, 2013, 08:17:45 »
Съзнателно изчаках да чуя повечето мнения преди да пиша каквото и да било.  ;) Не съм имал никога досега подобни проблеми с остриета или готови ножове от Пека, а към момента имам лични два готови ножа и две остриета с дръжки и кании от Ивеца, които са безупречни във всяко едно отношение.  :yes: Поръчвал съм още десетина остриета за хора от форума периодично, отново без забележки. ;) Понеже някой може и да не ми повярва и Ивеца, и Гого може да го потвърдят.  ;) Единият защото наскоро ми прави дръжка, а другият защото разглежда последното острие с цел да му намери кусур и не можа при цялото му желание. ;D  Така че, аз определено не споделям мнението , че българите били смятани за втора ръка хора от него.  ;) Това  е нашето усещане, а дали е така е съвсем друг въпрос. Естествено, че след като не сте доволни сте длъжни да го изразите и то ясно, за да получите което искате  и в това не може да има никакво съмнение . Просто в големите поръчки, рискът това да се случи го има и не трябва да се смята, че някой от където и да бил той по света  е застрахован от подобни неща.  Затова без излишни емоции, всеки един от недоволните си щраква детайлни снимки на остриетата с кратко пояснение това и това не ми харесва, един човек праща мейл с обобщените претенции на всички и чакате отговор, който предполагам, ще бъде адекватен.

П.С. Това, че оставя косъм междувпрочем съм го писал  в ревюто за двата ножа, които поръчах за мен и за Тедик ;)
« Последна редакция: 03 Декември, 2013, 08:33:06 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен grisha

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1520
« Отговор #256 -: 03 Декември, 2013, 08:59:04 »
Аз съм на мнение че трябва да се направят снимки на прблемните стриета и да се разпространят и в чуждите фруми, за да може бате Пека да си вземе една хубава полука ,не може да вземеш една шапка а качество никакво, така се надявам  по този начин когато някои си направи поръчка, била тя и фрумна ,поне да се постарае да няма тлкова прблени :headbang:

П.П.и силно се съмнявам че Пека не е знаел какво праща :yes:
« Последна редакция: 03 Декември, 2013, 09:14:06 от grisha »

Неактивен Mamas

• It`s Not Just A Knife...It`s a BENCHMADE
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: Exodus
  • Публикации: 939
  • диагностициран
  • Скайп: veselradulski
« Отговор #257 -: 03 Декември, 2013, 09:28:29 »
Аз съм на мнение че трябва да се направят снимки на прблемните стриета и да се разпространят и в чуждите фруми за да може бате Пека да си вземе една хубава полука ,не може да вземеш една шапка а качество никакво, така се надявам  по този начин когат някои си направи поръчка, била тя и фрумна ,поне да се постарае да няма тлкова прблени :headbang:
Това ми се струва малко крайно като решение, а и всеки греши, все пак.... Тайно се надявах само аз да съм "ударил греда" и да ме поюркате известно време, всичко да мине и отмине, но явно не е така!
Днес ще се опитам да направя снимки, ще помоля приятел да се обоснове аргументирано кое не е наред в острието и съм готов за дружно възражение към Пекка, или сам да си пусна мейл, в който да опиша нещата и да поискам някакво решение от негова страна.
Прав е Були, че при неговите остриета няма такива проблеми, просто късметът този път ни е изиграл малко по-лоша шега. При поръчката на Тера от Пуронварси такива проблеми нямаше! Няколко ножа от форумната поръчка минаха през ръцете ми, но никъде не видях нещо, което да ме "напрегне", а вярвайте, оглеждал съм ги под лупа, защото за някои готови ножове дадох сума, съизмерима с тази за клина на Пекка...
С Ивеца не искам да споря за проблема в измятането на по-дългите остриета- той е прекарал през ръцете си стотици сигурно, но аз имах две Леуко-та, ако не бъркам с клинове по 17 или 15 сантиметра, и бяха олизани, ебаси...И скосове, и линия...всичко! А струват доста по-малко в сравнение с този клин!
Лошото е, че всичко се върти около парите, но не това ме афектира- нека не бъда разбиран грешно! Пари съм трошил за ножове доста, доста съм и спечелил от "премятане" през мен...Усещането е като да дадеш на детенце голям пакет с коледен подарък, като преди това си му намекнал, че ще получи най-желаната играчка- и то очаква точно това, а всъщност вътре да има скучна книга, цветни моливи и пластелин! Нали, пак подарък, ама не този, за който не си спал няколко нощи, ако разбирате алюзията, която правя!?
Вчера бях подпийнал и в комбинация с натрупания душевен ропот може и да съм изпуснал някоя и друга по-остра или цинична дума, за което моля да бъда извинен!
Осъзнавам,че в момента Калин се чувства адски кофти, макар че няма никаква вина за "дръвцата".... Искам още веднъж да изкажа огромната си благодарност и признателност за всичко, което свърши по тази поръчка! А то не бе никак малко!
И БЕЗ НАС ЩЕ СЪМНЕ...
 Една от най-отвратителните привички на дребните души е, че подозират своите низости и у другите.

Неактивен Kalmar

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1032
  • Дърт на орел!
« Отговор #258 -: 03 Декември, 2013, 10:46:08 »
Явно съм пропуснал разразилата се дискусия, иначе щях да пиша и по-рано.
Изчетох всичко и донякъде съм съгласен, до някъде не, с казаното до тук.
Да, когато плащаш за поръчков продукт очакваш той да е изработен качествено и с внимание.
И всеки има право на това, както и да изрази недоволство от факта, че не е получил продукт на очакваното ниво.
Всички изкарваме парите си с труд, който в повечето случаи е не добре платен (в тази държава е така).
И не искаме да хвърляме труда, репекривно парите си, на вятъра.
Смятам, че щом има недоволни, то те трябва да се обърнат към Пекка с рекламация, а не да се започне типичното за българина плюене наляво и надясно по форуми и къде ли не. Мисля че тук сме основно интелигентни хора, които умеят да се държат цивилизовано.

От друга страна не мисля, че е станало нещо страшно, та да се вдига такава олелия.
Нямах време да оглеждам внимателно всяко едно от остриетата, докато ги опаковах и въпросните кривини ги забелязах чак на срещата за раздаване. Аз съм художник по образование и професия и имам тренирано око по отношение на размери и форми - просто професията го изисква. Мога да кажа и разбира се това си е мое мнение, че изкривяванията за мен са минимални.
Чувал съм от наши майстори, а и съм виждал че много остриета, особено по-дългите, често се деформират по време на топлинната обработка. Това че Пекка не ги е изправил или поне не напълно, го отдавам на големия обем на поръчката и (преполагам) големия брой поръчки. Това не е оправдание, но все пак не говорим за индустриялно производство със стандартизирани процеси и високи технологии. Тук имаме един единствен човек, който е едновременно ковач, термист, сарач, качествен контрол и какво ли още не.
От опит знам, че когато си под напражение, имаш адски много рутинна работа и правиш едно и също действие продължително време се появяват и пропуски.

Не ме разбирайте погрешно - не защитавам Пекка и не го оправдавам! Само искам да съм сигурен, че преди да продължите да се настройвате отрицателно, сте наясно и с другата страна на "барикадата".

Освен това съм виждал и преди остриета (клин е руска дума за острие) на Пекка с разместени или полуизшлайфани печати, с не дотам правилни скосове и с кривини - по-големи или по-малки. Не мисля, че към нас, като българи, е проявено пренебрежение или нехайство! Това поне за мен са нормални резултати от работния процес на въпросния майстор.

И не, не се чувствам кофти, че има недоволни или че в поръчката има остриета не отговарящи на изискванията на всеки тук.
Недоволни винаги е имало и ще има, по една или друга причина, обосновано или не. :)
Иначе казано смятам го за нормално.
Друг е въпроса как ще постъпите от тук нататък.
Ако смятате, че не сте получили това което сте очаквали от Пекка, просто му пишете!
Човека е разбран, поне аз съм с такова впечатление от него. Ние не сме единствените, които поръчват от него - човека общува с цял свят. Та в тоя ред на мисли не смятам, че няма да откликне на проблемите.

Надявам се ще ме разберете правилно.
"Счастье для всех, даром, и пусть никто не уйдет обиженным!"

Неактивен Mamas

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #259 -: 03 Декември, 2013, 11:15:38 »
 Калин е прав във всяка своя дума! Дори в забележката, че използвам думата "клин", вместо "острие". Стремях се да избегна тафталогията, но това не е толкова важно. Не мисля, че съм стартирал оплюване- просто изказах мнение и потърсих съдействие при колегите да видят и те дали няма подобни проблеми. Не драматизирам, далеч съм от тази мисъл, а и в момента имам куп други занимания- приятни и не толкова, за да си губя времето и енергията с дребнотемия... Направих снимки, но ограничен от светлината и възможностите на техниката не съм сигурен, че мога с тях да се аргументирам пред Пекка.
При всички положения ще се свържа с него, но не очаквам абсолютно нищо в замяна- просто искам да разбере, че хората тук са взискателни и държат на качеството, което купуват с парите си.
А моето острие...си е мой проблем. Смея да твърдя, че поне малко успях да обоснова недоволството, или по-точно разочарованието си, от моето острие.
Ще видя какво е станало със снимките, ще ви ги покажа и смятам повече да не човъркам проблема. Ако има развитие ще ви информирам своевременно.
Лек ден на всички!
И БЕЗ НАС ЩЕ СЪМНЕ...
 Една от най-отвратителните привички на дребните души е, че подозират своите низости и у другите.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1257
  • диагностициран
« Отговор #260 -: 03 Декември, 2013, 11:22:56 »
Абе Весо, не е само твой проблема и не е дребнотемие в никакъв случай след като явно има повече от един описан случай със същия дефект. По ще хване декиш ако всеки от недоволните направи детайлни снимки с кратко, но съвсем точно описание и това всичкото се обедини в един мейл, за да се види че не говорим за единичен случай и явна малозначителност на проблема.
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен incubus

• Анти-Спам Защита
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 576
  • освидетелстван
    • Experience Talk
  • Скайп: gpetrov_fos
« Отговор #261 -: 03 Декември, 2013, 11:23:47 »
Абе Весо, не е само твой проблема и не е дребнотемие в никакъв случай след като явно има повече от един описан случай със същия дефект. По ще хване декиш ако всеки от недоволните направи детайлни снимки с кратко, но съвсем точно описание и това всичкото се обедини в един мейл, за да се види че не говорим за единичен случай и явна малозначителност на проблема.
+1
И аз мисля, че ще е по-добре всички проблемни остриета да се снимат заедно и така да се прати писмо до Пекка.

При моето острие има съвсем леко разминаване на скосовете, но трябва да се загледаш да го видиш. Другото, което ми направи впечатление е, че острието се подби леко в началото на коремчето докато успея да нарежа 2 картонени кутиики от котешка храна. Не съм ги рязал на ситно, просто ги направих на по-големи парчета за да се съберат в коша за боклук без да заемат излишно място. Това са ми на мен "болките" но не мисля, че са чак такъв проблем и за това не съм писал до сега.
« Последна редакция: 03 Декември, 2013, 11:29:45 от incubus »
Нищо ново в отношенията между форумите ! Пичовете са си пичове във всеки форум,говн**вците също.

Неактивен Mamas

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #262 -: 03 Декември, 2013, 11:30:05 »
Ето малко снимки, като се извинявам за качеството...
И БЕЗ НАС ЩЕ СЪМНЕ...

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1231
  • диагностициран
« Отговор #263 -: 03 Декември, 2013, 13:15:04 »
Пичове, и аз бях на първата сбирка за раздаване и аз видях няколоко закривени остриета и неравномерни скосове. Естествно разглеждахме само раздадените остриета, без да ровим в цялата поръчка. Аз отидох на срещата само за да гледам остриетата и наистина останах изненадан и разочарован, защото всички Пеки, които съм оглеждал досега наистина бяха без забележки.

Сега, като ви премина първия яд, единственото смислено нещо е да се организирате - една група снимки за всяко острие описано - 115 мм, РВЛ, с коремче и пр. със съответните снимки; това цялото в пакет с обяснение за контестацията се праща от един човек на Пека. Пека е правил поръчка за България, не е правил остриета за Весо и Гошо, но всяко острие имаше гравирана стоманата на дръжката му - така че писмото с всички материали трябва да е от едно място. Сложете само по 2-3 снимки - но показателни, щото никой няма да гледа по 10 снимки на острие - кривината се вижда от една снимка, различните скосове снимани с линия - от две снимки и пр. Може да ви дразни това мое издребняване, но целта е да получите максимален резултат за вас. Поставете се на мястото на Пека, ако десет души му пишат, оплакват се и му пратят по двайсе снимки. Първо трябва да се опишат големите очаквания, защото сте разглеждали предишни негови ножове, после фактическите оплаквания и накрая питане за разрешаване на проблема - дали ще праща нови остриета, дали ще връща пари, дали ще иска тези да му се пратят обратно, което е логично за да ги продаде другаде и толкоз.

Дано съм ви бил от полза и само едно техническо уточнение - марката на Пека се удря на нагорещено до червено острие, сиреч - преди закаляване. След закаляването и отвръщането следва жулене на всичси скосове, така че винаги се получава така, че ударената марка е малко крива, или изпилена малко повече в единия край - това е неизбежно и в това им е чара на кованите остриета - лично мнение. Ако марката беше ецвана щеше да е като слънце.
Успех с контестацията!
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен magnus

• Редовен
  • Публикации: 169
  • Скайп: vassil_st
« Отговор #264 -: 03 Декември, 2013, 16:06:00 »
Предизвикателство е, да направиш точно копие на криво острие, а Гого? - притеснен ми се струваш, че такова ще ти искат?

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1231
  • диагностициран
« Отговор #265 -: 03 Декември, 2013, 16:16:05 »
Пак намери за какво да се закачиш  ;) ама няма да нарушавам сериозния тон в тая тема.  :-X
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен Black Wolf

• Редовен
  • Публикации: 321
  • диагностициран
    • Вълчата бърлога
« Отговор #266 -: 03 Декември, 2013, 16:39:34 »
Аз като кебик и сеирджия  8)  ::) предлагам следното - дайте точни и ясни рекламации на г-н Туоминен и ако той не реагира или каже, че нищо не може да направи, тогава го разнасяйте по европейските и световни форуми.

Като съвсем субективно и странично мнение ми се струва, че при подобни по-мащабни като количество поръчки на ръчно (в смисъл не промишлено-фабрично) изработени неща винаги се получава известно количество продукция, която е със забележки.

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1988
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #267 -: 03 Декември, 2013, 17:30:22 »
Аз съм доволен от моето дребосъче. Много ясно, че всеки който не е, трябва да го сподели с Пекка, тъй като контрола по качество би трябвало да е негова работа. Аз силно се съмнявам, че той лично е изработил всяко едно острие !?! Дали пък си няма 2 - 3 ма чирака да чукат и лупат. Това не е извинение, тъй като се ползва неговото име за гаранция на качеството !!! Съвсем нормално би било, хората които намират проблем в изработката, да му драснат по едно писмо, кратко и ясно за какво иде реч !!!

Неактивен joy_boy

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 829
  • диагностициран
« Отговор #268 -: 03 Декември, 2013, 19:13:30 »
съгласен съм с изказаното по горе - общо писмо, снимки и описание на проблемите.. а той ако е човек на място ще вземе мерки. ако не е тогава вече можем да споделяме по чужди форуми, та да имат по 1но на ум хората..
Самураят без меч е като самурая с меч, само че няма меч.

Неактивен casual

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 5
  • диагностициран
« Отговор #269 -: 03 Декември, 2013, 22:13:20 »
Eто го и моя почти ромб :

Както вече написах - шанс :)  играли сме добро али сме немали шансу  :green:
« Последна редакция: 03 Декември, 2013, 22:16:48 от casual »

Неактивен joy_boy

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 829
  • диагностициран
« Отговор #270 -: 03 Декември, 2013, 22:27:50 »
еее стига ве, туй вече е някво мн фрапиращо.. чак толкоз ли никой не ги е гледал там като са ги пращали??!
Самураят без меч е като самурая с меч, само че няма меч.

Неактивен incubus

• Анти-Спам Защита
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 576
  • освидетелстван
    • Experience Talk
  • Скайп: gpetrov_fos
« Отговор #271 -: 03 Декември, 2013, 22:35:48 »
 :blink: Това ще да е някакъв нов вид скос. От типа на Спанто (Спиър поинт+танто). Върти ми се нещо в главата като Скромб (от Сканди+Ромб) Майтапа настрана това наистина си е много фрапиращо!  :yikes:
Нищо ново в отношенията между форумите ! Пичовете са си пичове във всеки форум,говн**вците също.

Неактивен casual

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 5
  • диагностициран
« Отговор #272 -: 03 Декември, 2013, 22:45:51 »
Скромб (от Сканди+Ромб)

Баш! Малко като кълцаш пастърмата да ти е по-лесно да прецениш сряза  :yahoo:

Amon Ra

• Гост
« Отговор #273 -: 03 Декември, 2013, 22:52:24 »
Eто го и моя почти ромб :

(Щракни за да видиш изображението.)

Както вече написах - шанс :)  играли сме добро али сме немали шансу  :green:

:yikes:   :yikes:   :yikes:  имам 20-30 китайски чекийки от по 2 лева... нито една не е толкова немарливо направена .... ужасен съм .

Неактивен a.milev6

• Майна
  • Прохождащ
  • **
  • Публикации: 23
  • Човек на истинските неща!
« Отговор #274 -: 03 Декември, 2013, 22:57:38 »
Тук имаме един единствен човек, който е едновременно ковач, термист, сарач, качествен контрол и какво ли още не.
От опит знам, че когато си под напражение, имаш адски много рутинна работа и правиш едно и също действие продължително време се появяват и пропуски.

Недоволни винаги е имало и ще има, по една или друга причина, обосновано или не. :)

Първо: Отново се извинявам, че се намесвам в тема и разговор, където не ми е работата.
Второ: Не искам да обиждам и засягам никого! Нито да се заяждам с когото и да било!  :)
Трето:

Съгласен съм с почти всичко, което каза, но с едно ИЗОБЩО не съм!
Това, че прави всичко сам и изпълнява всяка операция по направата на въпросните кленове сам, не е никакво оправдание. (Не мисля, че е лошо да използваме чуждицата "клен", на мен лично ми харесва!)
Та..
Ами за това всеки, който малко се е интересувал от ножове, знае кой е Puukko Pekka, нали така?
И зад това "изковано" име, седят едни очаквания. А какви са очакванията от един професионалист - вие ми кажете! За мен, ще са най - високи!
В крайна сметка, казвате, че контактува с цял свят, че има постоянни поръчки, било то малки или големи.
В този случай поръчката е голяма, дори огромна! Но това не значи, че е нормално и очаквано да има дефектни остриета!
След като е професионалист и се заема с тази поръчка, той се нагърбва със задължението и задачата да изработи всяко едно острие по начина, по който изработва и единични поръчки, и нищо не оправдава дефектите, които след думите на доста съфорумници се подразбира, че не са минимални! (На базата на перфектните и излизани остриета, които повечето са виждали, преди тази поръчка.)
Също така, съм съгласен, че
П.П.и силно се съмнявам че Пека не е знаел какво праща :yes:
И това говори, много лошо за него......  :karane:
И още нещо. Достатъчно много пари взима, за цялата тая работа. Като изкриви острие, ще го остави за тестове или нещо подобно и ще направи ново! Така правят професионалистите!
Затова си купувате нож от него, не от "филанкишията".

Ето един елементарен пример: Няколко пъти се е случвало голяма автомобилна компания да открие дефект в някоя кола серийно производство, след като я е пуснала в продажба. И често тези дефекти, ги открива само компанията. Клиентът дори не е разбрал още. Но, какво правят те? Изтеглят всички автомобили и ги преправят за тяхна сметка (ако това е възможно), или възстановяват сумата за автомобила.

Стига съм разтягал локуми, мисля, че разбрахте, какво имам в предвид!

И още веднъж да поясня, че не искам да се заяждам с никой, особено с @Kalmar:nabira:
Не е важно, какво ще ти се случи. Важно е как ще го преживееш! Най-доброто, което можеш да сториш, е да предложиш: на врага си - прошка;
на опонента си - търпимост; на приятеля - сърцето си; на детето си - пример за подражание; на баща си - почит;
на майка си - повод за гордост; на себе си-уважение!

ArmsBG OlightBG Batteryservice