Автор Тема: Походно точене - масльонка  (Прочетена 5530 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 712
  • диагностициран
Походно точене - масльонка
« -: 09 Март, 2018, 21:04:32 »
Колеги, от доста време в главата ми се върти да си спретна едно комплектче което да е с мен постоянно в по-продължителните разходки или тогава когато имам нужда от остър нож, без да мога да мъкна целия арсенал от павета.

До момента в комплекта съм преценил да включа една малка финна индия и един малък китайски рубин. Добре обаче тези камъчета аз използвам с масло, а носенето на масло е малко рисково и цапливо.

Днес намерих едно изключително полезно нещо в магазин за вапери (това са тези дето не пушат, а изпаряват). Цената която му платих е 10 лева, събира 15мл и отзад има бутонче с което се спомага разливането. Цялото е от неръждавейка и смея да твърдя страхотно изработено. Не знам как се казва честно казано, но за нашите цели походна масльонка май му приляга. Ето няколко снимки да добиете представа за какво говоря.
https://imgur.com/a/pjh0Z

Сега се чудя за кутийки някакви за камъчетата. Дайте акъл.

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1973
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #1 -: 09 Март, 2018, 21:16:07 »
Някоя такава:

Или по - модерна такава:

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #2 -: 09 Март, 2018, 21:20:42 »
Абе, хубаво ама все ме тегли към желязото. Знам, че тежи повече и здравината която предлага в замяна в случая е вероятно излишна, но нали всички сме тук заради мераците си.

Само да напомня, че газта за горене е също добра за точене, а предполагам при нужда може и да помогне при палене на огън... та двойна употреба

Неактивен nacmopa

• Предозиран
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 148
  • Стоманено-мозъчно разстройство
Щансът е на страната на подготвения

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 541
  • диагностициран
« Отговор #4 -: 09 Март, 2018, 21:34:50 »

Само да напомня, че газта за горене е също добра за точене, а предполагам при нужда може и да помогне при палене на огън... та двойна употреба

И маслото, може да помогне за палене на огън, в този смисъл, също е с двойна употреба. Малко течен парафин или друго минерално масло, пропити в памук или някакво парцалче, са добра разпалка.

Неактивен nacmopa

• Предозиран
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 148
  • Стоманено-мозъчно разстройство
« Отговор #5 -: 09 Март, 2018, 21:46:31 »
За разпалки това. Безотказно е. Може да се запали дори ако е и леко навлажнено. Продава се от кварталната железария до големите магазини за строителни материали. А цената е направо никаква.  :D

https://bauhaus.bg/suh-spirt-za-razpalvane-flammat-32

http://stoichkovi.bg/products/product_details/103614
Щансът е на страната на подготвения

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 3147
  • Горянин
« Отговор #6 -: 09 Март, 2018, 21:55:15 »
Абе, хубаво ама все ме тегли към желязото. Знам, че тежи повече и здравината която предлага в замяна в случая е вероятно излишна, но нали всички сме тук заради мераците си.

Метална кутия,която да е достатъчно здрава,че да бие пластмасовите пеликан и отербокс,ще трябва да е с 2 мм стена :)
Вземи си от остани жив,по 30-30 и нещо са подходящите за целта ти.
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #7 -: 09 Март, 2018, 22:03:22 »
Метална кутия,която да е достатъчно здрава,че да бие пластмасовите пеликан и отербокс,ще трябва да е с 2 мм стена :)
Вземи си от остани жив,по 30-30 и нещо са подходящите за целта ти.

Благодаря! Не знаех че са някакви специални

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #8 -: 09 Март, 2018, 22:06:42 »
И маслото, може да помогне за палене на огън, в този смисъл, също е с двойна употреба. Малко течен парафин или друго минерално масло, пропити в памук или някакво парцалче, са добра разпалка.

Пробвах днес две масла за точене да запаля със запалката и не подържат горене. Едното е лански другото едно бритнско 500 мл шише. От друга страна знам че памук напоен със същите ще гори много по-дълго.

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 541
  • диагностициран
« Отговор #9 -: 09 Март, 2018, 22:18:43 »
Течният парафин, който става и за заточване, напоен в памук или плат, гори отлично -

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1246
  • диагностициран
« Отговор #10 -: 10 Март, 2018, 17:41:52 »
Мислил съм и аз по този въпрос. И засега ползвам бадемово и маслиново масло на Икаров. Шишенцата са по 55 мл, доста събират, плътно се затварят и сравнително безопасно за пренасяне по раници и чанти, не заемат много място и струват по 2-3 лева.
Маслиновото го ползвам често за уашитата и мекия арканзас. А бадемовото за други камъни като капучиното

Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен Косача

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1223
  • диагностициран
« Отговор #11 -: 10 Март, 2018, 18:42:00 »
Точенето върху омаслени камъни са важна част от всеки поход.За щастие си намерих ножове от износоустойчива карбонка 80CrV2,които не се изтъпяват от ходенето и ме изкарват цял 3-4 дневен поход без да се налага да ги точа.Това ми спести и носенето на твърди и меки камъни  и масла за тях,което облекчи теглото на раницата ми.
« Последна редакция: 10 Март, 2018, 21:42:33 от gogotattoo »
Paradise is where I am.

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #12 -: 10 Март, 2018, 19:03:01 »

Аз такива дето от ходене не се изтъпяват знам още няколко стомани
« Последна редакция: 10 Март, 2018, 21:40:20 от gogotattoo »

Активен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 767
  • диагностициран
« Отговор #13 -: 10 Март, 2018, 19:05:38 »
При излети взимам със себе си джобните точила Fallkniven DC4 и/или CC4 за всеки случай, което спестява грижите за масло. Понякога се налага ползването им, а понякога не. Зависи от ножа, който съм взел, какво и колко ми се е налагало да режа, че то и други носят ножове, дето искат да си ги вкарат в употреба :) Но и аз като колегата peachlover съм се замислял за комплект, в който да влиза рубинената керамика и джобна "Индия" /освен прясно закупената от nomad имам още една, с капководен профил,пак от него/. Та и аз съм мислил по въпроса за маслото и в какво е подходящо да се носи, че да не стане мазало в багажа. "Масльонката", която всъщност е шишинце за течност, предназначена за електронни цигари, ми хареса. Жена ми ползва такива цигари и стандартните шишенца също ще вършат работа. Не са толкова красиви, пластмасови са, но с достатъчно надеждна капачка на винт, а на мен са ми и абсолютно безплатни и заменими :D
« Последна редакция: 10 Март, 2018, 19:10:29 от nikolai »
„Стоманата разсича плътта; стоманата разсича костите; стоманата не разсича стомана." Миямото Мусаши

Неактивен ganzo_fan

• Старо куче
  • Публикации: 822
  • диагностициран
« Отговор #14 -: 10 Март, 2018, 19:09:08 »
Аз такива дето от ходене не се изтъпяват знам още няколко стомани
и аз знам една-у13а
— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен Божо

• Дарител
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 2248
  • диагностициран
« Отговор #15 -: 10 Март, 2018, 19:47:50 »
Има малки Балистоли по 50 мл спрей. Ще вършат идеална работа, също е доста многофункционална течност. Най-добре ДЦ4 за раницата - леко, плоско, здраво и точи с вода/ на сухо. От както открих камъните, па макар и не скъпи, диамант ползвам само за оформяне на фаски  :D
Но ДЦ4 е много практична вещ.
Изкуственият интелект не може да се мери с естествената глупост.

Активен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 767
  • диагностициран
« Отговор #16 -: 10 Март, 2018, 19:54:24 »
Напоследък ползвам най- вече CC4- керамика и от двете страни. И аз рядко ползвам диамантите.
„Стоманата разсича плътта; стоманата разсича костите; стоманата не разсича стомана." Миямото Мусаши

Неактивен Божо

• Дарител
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 2248
  • диагностициран
« Отговор #17 -: 10 Март, 2018, 20:04:38 »
Един малък брус на Суати Комет за 7 лв също върши перфектна работа, вади щръбки от всякакви стомани ама иска доста вода , за да работи.
Изкуственият интелект не може да се мери с естествената глупост.

Неактивен Grizzly

• Любознателен тип
  • Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 457
  • диагностициран
« Отговор #18 -: 11 Март, 2018, 12:31:35 »
И аз за походче разчитам на ДЦ4.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Най-доброто предстои!

Неактивен стара брадва

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 52
  • диагностициран
« Отговор #19 -: 11 Март, 2018, 13:22:46 »
Сега се чудя за кутийки някакви за камъчетата. Дайте акъл.
   Пробвай преформа за бутилка за мин. вода - стената е дебела около 2мм. и гарантирано няма да влиза вода!!!

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #20 -: 11 Март, 2018, 17:18:44 »
В магазините за по 1 лев има пластмасови кутийки с отделения които се регулират по дължина или без такива, които се затварят отстрани надеждно подобно на читавите кутии за съхранение на храна в хладилник. Аз ползвам две такива и съм направил Т-образно разделение от  един твърд  материал, нещо като пенополистирол / без да съм 100% сигурен за името му /. Реже се с нож елементарно и по размер се напасва вътре да не се удрят камъните един в друг при носене . На някои китайски ножки като Harnds леглото за поставяне на ножа вътре е в кутията от този материал, който ми свърши работа. Пробвано е и работи.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1346
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
« Отговор #21 -: 11 Март, 2018, 18:58:54 »
Не знам аз..!?! Или походите ви са много дълги, или са ви калпави ножовете!  ;) :D Аз бих си взел, като резерва, втори остър нож, за да не се налага да се притеснявам!  ;) :nabira:

Ами тъй де! В половината форум се хвалим как ножовете ни цепят по кубик дърва , за скарата на която, слагаме две одрани прасета оправени без заточване (евентуално лек строп), а в другата половина се чудим, с какво походно точило да тръгнем!  ;) :D :nabira:
« Последна редакция: 11 Март, 2018, 19:03:14 от Djack »

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #22 -: 11 Март, 2018, 19:28:58 »
А специално нещо по предмета  на темата можеш ли да кажеш ?

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1346
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
« Отговор #23 -: 11 Март, 2018, 19:36:54 »
А специално нещо по предмета  на темата можеш ли да кажеш ?

По темата мога да кажа, че бих взел едно шишенце с масло за шевна машина! Малки са и се затварят се добре!  ;) Ако държа на някакво друго масло, бих си напълнил няколко сламки от тези кръчмарските, бих им стопил краищата за да избегна теча в раницата! Варианти има бол!  ;)

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 3147
  • Горянин
« Отговор #24 -: 11 Март, 2018, 19:58:05 »
Тубички от лакочистител или от втвърдителя на някои смоли също са добри за целта.
Първият ми опит,преди много години, беше с едно стъклено шишенце от някакви капки.Пусна доста лесно маслото обаче...
Аз не го нося за точене,за смазване на тучовете е при мен.
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

ArmsBG OlightBG Batteryservice