Автор Тема: Походно точене - масльонка  (Прочетена 5531 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 712
  • диагностициран
Походно точене - масльонка
« Отговор #25 -: 11 Март, 2018, 20:20:26 »
Не знам аз..!?! Или походите ви са много дълги, или са ви калпави ножовете!  ;) :D Аз бих си взел, като резерва, втори остър нож, за да не се налага да се притеснявам!  ;) :nabira:

Ами тъй де! В половината форум се хвалим как ножовете ни цепят по кубик дърва , за скарата на която, слагаме две одрани прасета оправени без заточване (евентуално лек строп), а в другата половина се чудим, с какво походно точило да тръгнем!  ;) :D :nabira:

Мен такова нещо не си ме чел да пиша. Аз ползвам непретенциозни ръждилки последно време и ми харесва да мога за две минути да ги направя отново бръснач. Пък после ама съм щял да ударя в камък, пък земята, пък кокал... все неща които не ме вълнуват.

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 541
  • диагностициран
« Отговор #26 -: 11 Март, 2018, 22:58:22 »
Аз си нося масло в едно шишенце от капки(от аптеката), с вместимост 20мл. Досега не е протичало. Пълно, едва ли е повече от 30-35гр., така че не ми тежи да го нося, а и не заема място.

Дали има нужда, от походни точила, мисля че е излишно да се коментира. Факт е, че малки "джобни" брусове съществуват от векове, ако не и хилядолетия. Дори преди да има синтетични абразиви са рязали естествени камъни в такива размери, за лесно носене. Явно, не е някаква прищявка на съвремените ножомани, а е съществувало като необходимост и преди.

В Латинска Америка, където мачетето е основен инструмент, всеки, който носи мачете си носи и малка триъгълна пила, най-често без дръжка, в джоба на дънките. С такава 10-15см пила си подържат мачететата. От там си донесох две и мога да кажа, че са супер ползвателни, въпреки компактният размер. За няколко минути заточвам голямо мачете. Стават и за брадви и въобще за всякакви остриета от проста въглеродна стомана с твърдост до 55-56HRC. Точил съм и обикновени кухненски ножове с пила, но хромовите карбиди в неръждаемата стомана съкращават значително живота на пилата.

Неактивен Mamas

• It`s Not Just A Knife...It`s a BENCHMADE
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: Exodus
  • Публикации: 913
  • диагностициран
  • Скайп: veselradulski
« Отговор #27 -: 12 Март, 2018, 07:42:34 »
От известно време купувам и ползвам течност за електронни цигари. Сега ги продават в едни много добре направени, здрави и на практика нечупливи шишенца със затваряне "защита от деца". Самоволното отваряне е невъзможно, протичане в раницата- също. Течността е достатъчно мазна, за да съживи едно острие. Цената на база "0" е смешна- около осем лева за пет шишета. Ще имате и да подарявате ;) На камък рубин/ахат работи на пушка- пробвах :yes:
Аз пък нямам походно точило :(, сигурно защото не ходя често на походи :'(
Приятен ден, колеги!
И БЕЗ НАС ЩЕ СЪМНЕ...
 Една от най-отвратителните привички на дребните души е, че подозират своите низости и у другите.

Неактивен keridi

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 498
  • диагностициран
« Отговор #28 -: 12 Март, 2018, 09:25:08 »
Весо , и аз  точно походно нямам,макар,че винаги мога да грабна някоя диамантина.
Само,че до сега не ми се е налагало,щото винаги имам поне два ножа с мен.  :D

Никога не отричай това,което днес не можеш да разбереш,за да не се окаже утре,че си бил глупак

Активен bvenkov

• Редовен
  • Публикации: 27
  • диагностициран
« Отговор #29 -: 12 Март, 2018, 10:03:53 »
Здравейте колеги, аз ползвам ето тази джаджа за полеви условия и резултатите са доста прилични. Основния минус е сравнително високата цена (около 70 и нещо лева от amazon.co.uk)

Неактивен seiko

• Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 955
  • диагноза - див селянин
« Отговор #30 -: 12 Март, 2018, 10:30:21 »
От 5-6 години ми се налага, да ползвам ежедневно капки за очи Латалукс, които се предлагат в много хубаво, полиетиленово шишенце с вградено дозаторче/капкомер и капачка, което не протича при никакви обстоятелства, освен ако не е затворено добре. Обемът му е 2,5 мл и е направо нищожен, като тегло и размери. Понеже не намерих снимка точно на това лекерство, ето на друго подобно, но шишенцето е абсолютно същото.

Едно такова флаконче ми стига за близо месец и ако за някой представлява интерес, мога да ги събирам. Сега ме хваща малко яд, че преди два дни изхвърлих една такава опаковка и не се сетих да я запазя. Ама, на мен като не ми трябват такива неща и въобще не ми идва на ум, че би свършило работа на някой друг. :chukane:
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен lubitel

• Напреднал
  • Публикации: 132
  • диагностициран
« Отговор #31 -: 12 Март, 2018, 11:52:23 »
Този тип шишенца не са маслоустойчиви мисля, след време умекват и протичат, поне при мен се е случвало, беше с машинно масло. Подобен опит имах и с капкомер от старите - гумата се размекна и падна ... най-добре е да е неръждавейка и то без гумени елементи или дебела пластмаса ... Досега най-дълго време съм ползвал малка спринцовка с игла и капачка - странно, но нито течеше, нито гумичката на спринцовката се скапа.
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SCIMUS!

Неактивен OLIGHT

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1755
  • диагностициран
    • OLIGHT BULGARIA
« Отговор #32 -: 13 Март, 2018, 17:51:15 »
Преди време GeorgiNN ми подари тази джаджа. (по памет ги има в Камуфлажа).
Мисля, че би свършила добра работа. Иначе аз походно точене почти не практикувам. В ловната раница има една плочка на DMT, която често е влизала в употреба на колеги ловджии използващи разни костенски творения.

https://www.boker.de/accessoires/pflege/oil-pen-2.0-09bo751?_dbl=%2Fsearch%3FsSearch%3Doil%3B__csrf_token%3DdPXQsWVcNiM9y80p5PbHWB0bel4beT

Неактивен evgo

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 468
« Отговор #33 -: 15 Март, 2018, 06:08:00 »
Походно и по-скоро носимо за всякакви касапски изпълнения ползвам това:
https://www.knifecenter.com/item/SMICCD4/Smiths-3-in-1-Sharpening-System
Спестява плочки, диамантини, пилички и др. матракуци. Има си всичко освен масльонка, но аз ползвам разредено веро.
С това пръскам в цевта и протривам с борснейк. Не ми е протичало, а ми харесва дифузьора. Количеството сам си го избираш.
https://www.ebay.com/itm/2-5PCS-Plastic-Nasal-Pump-Spray-Bottles-Mist-Nose-Bottles-10-20-30-50ml-Empty/273081314930?epid=13012101232&hash=item3f94ea2e72:m:mP5fTGXjI09JJQMbKKEU9gw

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1973
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #34 -: 15 Март, 2018, 21:18:28 »
Здравейте колеги, аз ползвам ето тази джаджа за полеви условия и резултатите са доста прилични. Основния минус е сравнително високата цена (около 70 и нещо лева от amazon.co.uk)

Виждал съм го това точилце по разни електронни магазини, но винаги съм си мислел, че е просто една диамантена плочка, а то се оказва, че е много полезно и мултифункционално точило !!!

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1246
  • диагностициран
« Отговор #35 -: 03 Април, 2018, 10:18:49 »
За смазката не знам, едва ли ще е подходяща, но предполагам, че поне кутията ще може да се ползва. Не съм я виждал на живо или пробвал. https://www.decathlon.bg/p/8343719_maslyonka-sas-smazka-120-ml.html#/11-235-_

Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен Франко

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 197
  • диагностициран
« Отговор #36 -: 03 Април, 2018, 19:36:30 »
ми то и балистола е оръжейна смазка - би трябвало да става и да е доста тънко масло

Активен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 767
  • диагностициран
« Отговор #37 -: 12 Септември, 2018, 10:55:06 »
Днес пристигна тази смазка на Victorinox и мисля, че шишенцето е добър вариант за "походна" масльонка. Размерът е почти колкото запалка Клипер, а количеството масло, което събира е достатъчно за омасляване на джобни камъчета и поддръжка на остротата при непродължителни излети. Цената от 8 лв. за това количество не е изгодна, но пък не е кой знае каква сума, а и аз закупих това масло най- вече заради шишенцето.  В момента за походния ми комплект използвам пластмасово шишенце от течност за електронна цигара, от което съм много доволен.
„Стоманата разсича плътта; стоманата разсича костите; стоманата не разсича стомана." Миямото Мусаши

Неактивен seiko

• Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 955
  • диагноза - див селянин
« Отговор #38 -: 12 Септември, 2018, 11:33:35 »
Това успях да събера от последните няколко месеца и ако живот и здраве, успея да се пласирам за срещата на Узана, ще ги взема и раздам на желаещите.

Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 3147
  • Горянин
« Отговор #39 -: 09 Февруари, 2019, 13:35:41 »

Незнам дали е подходящата тема,но да се похваля с какво ме обзаведе кериди за балкана и за всякакви излети и лагеруване на вън.
Удобна и компактна точилка с 4 грита,доволен съм като розов слон или в случая,като розов ножоман и аутдораджия  ;)
Зачислих го в 'бойната раница'
Ако съм го разбрал правилно,скоро ще пуска още за продажба.
Благодаря Димо.
запалката е за мащаб.
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен Кубинеца

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 57
  • диагностициран
« Отговор #40 -: 09 Февруари, 2019, 14:33:06 »
Абразивите диамантени плочки ли са или шкурки? Няма ли да е по-компактно ако дървеното профилче е квадратно, със страна равна на ширината на плочката? Така ще може да се намали значително дължината и пак ще има място за хващане.

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Горянин
« Отговор #41 -: 09 Февруари, 2019, 14:53:07 »
Диаманти са,мислех че личи,затова не бях уточнил.
Другото си е негово решение.
Предполагам ще може да направи каквото го искаш.

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Горянин
« Отговор #42 -: 09 Февруари, 2019, 15:00:17 »
Всъщност не е добре така Кубинец,защото страничната плочка ще драска дръжката или засечката на скоса

Неактивен Кубинеца

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 57
  • диагностициран
« Отговор #43 -: 09 Февруари, 2019, 16:09:53 »
... страничната плочка ще драска дръжката или засечката на скоса
Прав си. За това не се сетих.

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1346
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
« Отговор #44 -: 09 Февруари, 2019, 16:12:52 »
Ще внимавате бре, като точите на камък, страните му да не са тапицирани?  :karane: :ras: :nabira:

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Горянин
« Отговор #45 -: 09 Февруари, 2019, 16:37:11 »
Видя ли гритовете чиче ;)

Неактивен OLIGHT

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1755
  • диагностициран
    • OLIGHT BULGARIA
« Отговор #46 -: 09 Февруари, 2019, 17:43:38 »

Незнам дали е подходящата тема,но да се похваля с какво ме обзаведе кериди за балкана и за всякакви излети и лагеруване на вън.
Удобна и компактна точилка с 4 грита,доволен съм като розов слон или в случая,като розов ножоман и аутдораджия  ;)
Благодаря Димо.
запалката е за мащаб.

Димо, направо да патентова!  *palec*

Неактивен andrei84

• Редовен
  • Публикации: 473
  • диагностициран
« Отговор #47 -: 09 Февруари, 2019, 19:50:38 »
(Щракни за да видиш изображението.)

(Щракни за да видиш изображението.)

Благодаря Димо.
запалката е за мащаб.

Честито похидно очило! Със здраве да си го ползваш! Идеята е много, ама много добра и практична, защото имаш 4 различни вида (различна еднрина) камъни, за да си заточиш ножовете, както трябва, дори когато не си си и дома. Във всеки случай, това е много по добро от моя вариант в момента ( нися няколко ,,диамантени" малки мастачета и листове с шкурка). Слагаш ги някой от страничните джобове на раницата и си свиркаш...

ArmsBG OlightBG Batteryservice