Автор Тема: Походно точене - масльонка  (Прочетена 4008 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 672
  • Reputation Power: 693
  • peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!
  • диагностициран
Походно точене - масльонка
« Отговор #25 -: 11 Март, 2018, 20:20:26 »
Не знам аз..!?! Или походите ви са много дълги, или са ви калпави ножовете!  ;) :D Аз бих си взел, като резерва, втори остър нож, за да не се налага да се притеснявам!  ;) :nabira:

Ами тъй де! В половината форум се хвалим как ножовете ни цепят по кубик дърва , за скарата на която, слагаме две одрани прасета оправени без заточване (евентуално лек строп), а в другата половина се чудим, с какво походно точило да тръгнем!  ;) :D :nabira:

Мен такова нещо не си ме чел да пиша. Аз ползвам непретенциозни ръждилки последно време и ми харесва да мога за две минути да ги направя отново бръснач. Пък после ама съм щял да ударя в камък, пък земята, пък кокал... все неща които не ме вълнуват.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 478
  • Reputation Power: 2088
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #26 -: 11 Март, 2018, 22:58:22 »
Аз си нося масло в едно шишенце от капки(от аптеката), с вместимост 20мл. Досега не е протичало. Пълно, едва ли е повече от 30-35гр., така че не ми тежи да го нося, а и не заема място.

Дали има нужда, от походни точила, мисля че е излишно да се коментира. Факт е, че малки "джобни" брусове съществуват от векове, ако не и хилядолетия. Дори преди да има синтетични абразиви са рязали естествени камъни в такива размери, за лесно носене. Явно, не е някаква прищявка на съвремените ножомани, а е съществувало като необходимост и преди.

В Латинска Америка, където мачетето е основен инструмент, всеки, който носи мачете си носи и малка триъгълна пила, най-често без дръжка, в джоба на дънките. С такава 10-15см пила си подържат мачететата. От там си донесох две и мога да кажа, че са супер ползвателни, въпреки компактният размер. За няколко минути заточвам голямо мачете. Стават и за брадви и въобще за всякакви остриета от проста въглеродна стомана с твърдост до 55-56HRC. Точил съм и обикновени кухненски ножове с пила, но хромовите карбиди в неръждаемата стомана съкращават значително живота на пилата.

Неактивен Mamas

• It`s Not Just A Knife...It`s a BENCHMADE
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: Exodus
  • Публикации: 875
  • Reputation Power: 3604
  • Mamas внушава благоговение!Mamas внушава благоговение!Mamas внушава благоговение!Mamas внушава благоговение!Mamas внушава благоговение!Mamas внушава благоговение!Mamas внушава благоговение!Mamas внушава благоговение!Mamas внушава благоговение!Mamas внушава благоговение!Mamas внушава благоговение!Mamas внушава благоговение!
  • диагностициран
  • Скайп: veselradulski
« Отговор #27 -: 12 Март, 2018, 07:42:34 »
От известно време купувам и ползвам течност за електронни цигари. Сега ги продават в едни много добре направени, здрави и на практика нечупливи шишенца със затваряне "защита от деца". Самоволното отваряне е невъзможно, протичане в раницата- също. Течността е достатъчно мазна, за да съживи едно острие. Цената на база "0" е смешна- около осем лева за пет шишета. Ще имате и да подарявате ;) На камък рубин/ахат работи на пушка- пробвах :yes:
Аз пък нямам походно точило :(, сигурно защото не ходя често на походи :'(
Приятен ден, колеги!
И БЕЗ НАС ЩЕ СЪМНЕ...
 Една от най-отвратителните привички на дребните души е, че подозират своите низости и у другите.

Неактивен keridi

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 497
  • Reputation Power: 3542
  • keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!keridi внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #28 -: 12 Март, 2018, 09:25:08 »
Весо , и аз  точно походно нямам,макар,че винаги мога да грабна някоя диамантина.
Само,че до сега не ми се е налагало,щото винаги имам поне два ножа с мен.  :D

Никога не отричай това,което днес не можеш да разбереш,за да не се окаже утре,че си бил глупак

Неактивен bvenkov

• Редовен
  • Публикации: 27
  • Reputation Power: 13
  • bvenkov няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #29 -: 12 Март, 2018, 10:03:53 »
Здравейте колеги, аз ползвам ето тази джаджа за полеви условия и резултатите са доста прилични. Основния минус е сравнително високата цена (около 70 и нещо лева от amazon.co.uk)

Неактивен seiko

• Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 882
  • Reputation Power: 5656
  • seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!
  • диагноза - див селянин
« Отговор #30 -: 12 Март, 2018, 10:30:21 »
От 5-6 години ми се налага, да ползвам ежедневно капки за очи Латалукс, които се предлагат в много хубаво, полиетиленово шишенце с вградено дозаторче/капкомер и капачка, което не протича при никакви обстоятелства, освен ако не е затворено добре. Обемът му е 2,5 мл и е направо нищожен, като тегло и размери. Понеже не намерих снимка точно на това лекерство, ето на друго подобно, но шишенцето е абсолютно същото.

Едно такова флаконче ми стига за близо месец и ако за някой представлява интерес, мога да ги събирам. Сега ме хваща малко яд, че преди два дни изхвърлих една такава опаковка и не се сетих да я запазя. Ама, на мен като не ми трябват такива неща и въобще не ми идва на ум, че би свършило работа на някой друг. :chukane:
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен lubitel

• Напреднал
  • Публикации: 114
  • Reputation Power: 26
  • lubitel няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #31 -: 12 Март, 2018, 11:52:23 »
Този тип шишенца не са маслоустойчиви мисля, след време умекват и протичат, поне при мен се е случвало, беше с машинно масло. Подобен опит имах и с капкомер от старите - гумата се размекна и падна ... най-добре е да е неръждавейка и то без гумени елементи или дебела пластмаса ... Досега най-дълго време съм ползвал малка спринцовка с игла и капачка - странно, но нито течеше, нито гумичката на спринцовката се скапа.
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SCIMUS!

Неактивен OLIGHT

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1639
  • Reputation Power: 45204
  • OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!
  • диагностициран
    • OLIGHT BULGARIA
« Отговор #32 -: 13 Март, 2018, 17:51:15 »
Преди време GeorgiNN ми подари тази джаджа. (по памет ги има в Камуфлажа).
Мисля, че би свършила добра работа. Иначе аз походно точене почти не практикувам. В ловната раница има една плочка на DMT, която често е влизала в употреба на колеги ловджии използващи разни костенски творения.

https://www.boker.de/accessoires/pflege/oil-pen-2.0-09bo751?_dbl=%2Fsearch%3FsSearch%3Doil%3B__csrf_token%3DdPXQsWVcNiM9y80p5PbHWB0bel4beT

Неактивен evgo

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 390
  • Reputation Power: 4204
  • evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!evgo внушава благоговение!
« Отговор #33 -: 15 Март, 2018, 06:08:00 »
Походно и по-скоро носимо за всякакви касапски изпълнения ползвам това:
https://www.knifecenter.com/item/SMICCD4/Smiths-3-in-1-Sharpening-System
Спестява плочки, диамантини, пилички и др. матракуци. Има си всичко освен масльонка, но аз ползвам разредено веро.
С това пръскам в цевта и протривам с борснейк. Не ми е протичало, а ми харесва дифузьора. Количеството сам си го избираш.
https://www.ebay.com/itm/2-5PCS-Plastic-Nasal-Pump-Spray-Bottles-Mist-Nose-Bottles-10-20-30-50ml-Empty/273081314930?epid=13012101232&hash=item3f94ea2e72:m:mP5fTGXjI09JJQMbKKEU9gw

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1933
  • Reputation Power: 413
  • Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #34 -: 15 Март, 2018, 21:18:28 »
Здравейте колеги, аз ползвам ето тази джаджа за полеви условия и резултатите са доста прилични. Основния минус е сравнително високата цена (около 70 и нещо лева от amazon.co.uk)

Виждал съм го това точилце по разни електронни магазини, но винаги съм си мислел, че е просто една диамантена плочка, а то се оказва, че е много полезно и мултифункционално точило !!!

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1224
  • Reputation Power: 5169
  • bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #35 -: 03 Април, 2018, 10:18:49 »
За смазката не знам, едва ли ще е подходяща, но предполагам, че поне кутията ще може да се ползва. Не съм я виждал на живо или пробвал. https://www.decathlon.bg/p/8343719_maslyonka-sas-smazka-120-ml.html#/11-235-_

Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен Франко

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 178
  • Reputation Power: 49
  • Франко няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #36 -: 03 Април, 2018, 19:36:30 »
ми то и балистола е оръжейна смазка - би трябвало да става и да е доста тънко масло

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 639
  • Reputation Power: 3205
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #37 -: 12 Септември, 2018, 10:55:06 »
Днес пристигна тази смазка на Victorinox и мисля, че шишенцето е добър вариант за "походна" масльонка. Размерът е почти колкото запалка Клипер, а количеството масло, което събира е достатъчно за омасляване на джобни камъчета и поддръжка на остротата при непродължителни излети. Цената от 8 лв. за това количество не е изгодна, но пък не е кой знае каква сума, а и аз закупих това масло най- вече заради шишенцето.  В момента за походния ми комплект използвам пластмасово шишенце от течност за електронна цигара, от което съм много доволен.
„Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого.“

Неактивен seiko

• Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 882
  • Reputation Power: 5656
  • seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!
  • диагноза - див селянин
« Отговор #38 -: 12 Септември, 2018, 11:33:35 »
Това успях да събера от последните няколко месеца и ако живот и здраве, успея да се пласирам за срещата на Узана, ще ги взема и раздам на желаещите.

Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice