Автор Тема: Чуденки, диоди, драйвери  (Прочетена 1150 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен peterstamov

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 82
  • Reputation Power: 21
  • peterstamov няма влияние.
  • диагностициран
Чуденки, диоди, драйвери
« -: 15 Март, 2018, 16:18:19 »
Имам едни неяснотии ...дали някой може да ме светне?

Корпус от лед лампа такава за овтомобил. Удари гръм и изгоря!
Цък
Чудя се какво мога да монтирам на корпуса да се ползва за настолна или сервизна на 12V. Ползвам захранване от компютър и съм оставил 12V линията. Направил съм такъв мод да си светя разсадите и сега ми светна, че направо на жиците съм запоил диода и свети и започнах да се чудя......Защо пък са тези драйвери дето са във фенерите? Дали мога да си взема един или два 12V диоди и да монтирам тях. Или пък 4 броя 3V и последователно?

Как работи драйвера при фенерите? Не ми са ясни тез работи! Нали консуматора определя колко ампера дърпа при определен волтаж. Защо при драйверите волтажа е определен и има вариации при амперажите 2100, 2800,3040 и т.н.

Нали в случая захранване от компютър на 12V линията....ако няма драйвер преди диода кое определя ампеража?

Може ли да залепя пластината с диода директно за радиатора на лампата с нещо като сънфикс - хем да лепи, хем да издържа на температура? Иначе тр. да дупча или нещо подобно?
"May the Force be with you"

Неактивен ganzo_fan

• Старо куче
  • Публикации: 691
  • Reputation Power: 4358
  • ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!
  • диагностициран
Чуденки, диоди, драйвери
« Отговор #1 -: 15 Март, 2018, 19:10:06 »
Драйверът при фенерите регулира и стабилизира токът,който протича през ЛЕД.Така се получават 3те минути ТУРБО,голям,малък ,среден светулка и строБ
— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен peterstamov

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
Чуденки, диоди, драйвери
« Отговор #2 -: 16 Март, 2018, 06:19:38 »
Какво ще стане ако на тез 12V вържа последователно 4 бр. XP-G2? Без драйвер!
« Последна редакция: 16 Март, 2018, 06:35:37 от peterstamov »

Неактивен Yasenf

• С желязо в кръвта :)
  • Управителен съвет
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 306
  • Reputation Power: 18468
  • Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!
  • BRKCA MIKE 477
  • Скайп: yasenf
Чуденки, диоди, драйвери
« Отговор #3 -: 16 Март, 2018, 07:05:28 »
Драйверите контролират и волтовете и амперите, които стигат до диодите. Според зависи колко ампера отиват до диодите, долу слагам една графика, която ще те ориентира какво ще стане - но трябва да знаеш какви точно са биновете (в долния пример R5 умира при около 6А, S4 държи до 7А), после светват в синьо и умират геройски :) Имай предвид, че често има разлика в партидите емитери, т.е. гледай да си поне 10% под показаните стойности за всеки случай. Другото хубаво на драйверите е, че можеш да светиш не само на 100% - обикновено във фенерите топлината е проблем и повечето хубави драйвери започват да намалят ако стане много горещо, а и от практическа гледна точка рядко фенер се ползва само на 100%, затова и повечето фенери имат драйвери. Въпреки това не е задължително да има драйвер - даже бяхме обсъждали с един човек, който прави драйвери, че е правил фенери за лов точно без драйвери и се получавало добре.

Има също така готови подложки с по 4 емитера, но са само успоредно свързани - трябва да ги преправяш за последователно. Хубавата подложка (DTP - с директно топлоотдаване) и охлаждането ще са ключа колко ще свети фара. В този смисъл по-добре е да хванеш подложката с два винта към радиатора и да сложиш термопаста за процесор на тънък слой по средата. Алтернативно продават и термопроводящи лепила, но с винтове е по-сигурно.
http://www.bomba.bg/arctic-silver-termo-lepilo-arctic-alumina-thermal-adhesive-glue-5g-dkd-1678.html

Ако търсиш повече светлина, по-скоро погледни втората графика - пак са 3В, но светят повече и поемат повече ампери.

« Последна редакция: 16 Март, 2018, 07:13:51 от Yasenf »
За да бъдеш РАЗБРАН трябва да си ПРОСТ.

Неактивен Yasenf

• С желязо в кръвта :)
  • Управителен съвет
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 306
  • Reputation Power: 18468
  • Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!
  • BRKCA MIKE 477
  • Скайп: yasenf
Чуденки, диоди, драйвери
« Отговор #4 -: 16 Март, 2018, 07:37:23 »
Сложи снимка на рефлектора - сега се замислих, че ти най-вероятно няма да имаш място за 4 емитера...тогава ще трябва да слагаш XHP35 или XHP70/XHP70.2 на 12В подложка. Kaidomain  имат, както и магазина им в Алиекспрес, ако вземаш XHP70.2 им пиши специално за 12В подложка, защото има и 6В вариант. И нещо за изолация рефлекторът да не допира подложката. Имат подложки 16 мм и 20 мм, ако трябва по-голяма пиши - има и 26 и 32 мм по магазините.

https://www.aliexpress.com/store/product/2017-Newest-High-Power-Cree-XHP70-2-White-6000K-Neutral-White-5000K-LED-Emitter-with-16mm/708513_32811365494.html

За да бъдеш РАЗБРАН трябва да си ПРОСТ.

Неактивен ganzo_fan

• Старо куче
  • ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!
  • диагностициран
Чуденки, диоди, драйвери
« Отговор #5 -: 16 Март, 2018, 18:50:37 »
може и да изгорят!ако имаш ампермер включи го във веригата и следи тока.ако сстигне 1,5ампера изключвай
— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен peterstamov

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
Чуденки, диоди, драйвери
« Отговор #6 -: 16 Март, 2018, 22:59:23 »
Мисля, че ще имам проблем с охлаждането понеже корпуса има прорез където ляга подложката! Кога греят най-малко диодите?

Цитат
по-добре е да хванеш подложката с два винта към радиатора и да сложиш термопаста за процесор на тънък слой по средата
Снимка извън темата!!!Това съм го правил и така светя на разсадите......, но корпуса на тази лампа е неудобен за пробиване пък и е трудна за мен операция.

Цитат
Сложи снимка на рефлектора
В най-горния пост  има линк към лампата в али.....На око като гледам ще се съберат 6 броя на 20мм плочка.
Аз всъщност търся около 1000 лумена? Корпуса е метален и оребрен, дълъг над 15см. Има оплътнители за навлизането на влага отстрани и около стъклото. Целта ми е де е максимално проста и да търпи ако има пик на някой волт отгоре. Тоест ако вържа 5 емитера последователно ще им падне силата на светене но ще са по-устойчиви на колебания - така ли е? А дали ще изкарат 1000 лумена?

Цитат
слагам една графика
Разгледах графиките. 4 диода последователно, при захранване 12V нали остава по 3V за диод????  Така ли е?
Хм....при 3V XM-L2 и XP-L светят 500L,  а XP-G2 200L.
Правилно ли ги тълкувам, че ако пусна 4 последователно XM-L2 или XP-L на 12V ще докарат приблизително 2000 L?

Цитат
може и да изгорят!ако имаш ампермер включи го във веригата и следи тока.ако сстигне 1,5ампера изключвай
Ето тук ми е голямото чудене!!!!

Нали като няма драйвер емитера си дърпа, колкото си дърпа, а колко е? Не е ли така. На компютърното захранване на лепенката пише 18A на 12V линията. Това не е ли, че може да се закачат консуматори до 18A. Това не значи че захранването подава 18A! ПРавилно ли тълкувам?

Неактивен peterstamov

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
Чуденки, диоди, драйвери
« Отговор #7 -: 03 Април, 2018, 22:58:08 »

Проработи. Сега да видим колко ще живее  :)
Вързах 4 последователно XP-G2 - без драйвер! Гледам ги и над 4V носят, но ще грее предполагам!
Сега може да се ползва и със щипки за акумолатора направо, за риба и т.н.
Колко W ще да е?
« Последна редакция: 03 Април, 2018, 23:11:46 от peterstamov »

Неактивен ganzo_fan

• Старо куче
  • диагностициран
Чуденки, диоди, драйвери
« Отговор #8 -: 03 Април, 2018, 23:02:35 »
имаш ДОБРЕ!
колко вата е за да разбереш трябва да измериш силата на тока и напрежението
при постояннотокова верига е най-лесно
умножаваш и получаваш ватове

Неактивен peterstamov

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
Чуденки, диоди, драйвери
« Отговор #9 -: 03 Април, 2018, 23:10:59 »
При данните за диод пише 5W - цяло 20W

Другъде При 3V дърпа 1A.   - цяло 48 W

Истината е някъде там - ха  :ohhoho:

Неактивен peterstamov

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
Чуденки, диоди, драйвери
« Отговор #10 -: 03 Април, 2018, 23:13:20 »
имаш ДОБРЕ!

Напълних колофона с топчета  :) :) :) Уча се да запоявам! И масата!

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice