Автор Тема: Мнение за Мачете тип Latina  (Прочетена 1505 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Andri

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 4
  • Reputation Power: 10
  • Andri няма влияние.
  • диагностициран
Мнение за Мачете тип Latina
« -: 29 Март, 2018, 09:51:43 »
Здравейте,

Предстои ми покупка на първо мачете, като съм се спрял на мачете тип Latina.

Имам няколко въпроса, които се надявам да получа отговор тук.

1. Каква дължина да е мачетете, ще се ползва предимно в гората на походи и от време на време в двора за някой друг храсталак, като е възможно да се сече и по дебело дърво.

2. Срещам остриета изработени от различен метал: Неръждаема стомана, оксидирана, карбонова.

3. Каква да е дебелината и теглото на острието? Срещал съм от 1 до 3 мм. дебелина и от 0.500 до 1.200 кг.

4. Кой производител бихте ми препоръчали, като съм се спрял на два варианта, ще се радвам ако споделите вашето мнение за тях.

Вариант 1 https://www.brannik.bg/nozhove-i-bradvi/macheta/machete-tip-us-army/

Вариант 2 https://www.brannik.bg/nozhove-i-bradvi/macheta/machete-albainox-explorer/

Разгледах доста теми из форума, като забелязах, че доста се хвалят за ножовете на Трамонтина.

Предварително се извинявам, ако темата се повтаря, не можах да намеря подобна.

Поздрави.
« Последна редакция: 29 Март, 2018, 09:59:12 от Andri »

Неактивен ViktorKitov

• Старо куче
  • Публикации: 306
  • Reputation Power: 424
  • ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...
  • диагностициран
« Отговор #1 -: 29 Март, 2018, 10:45:18 »
Имах същата дилема преди година някъде :) Взимай Трамонтина за 15-20лв и блъскай смело. За тези пари спокойно може да експериментираш с дължина.

Аз съм ползвал 14 инча "Bolo" и 16 инча "Latin". Слабичък съм и повече от това ми става трудно за направление. И двете са с достатъчна дължина за нашата флора (В повечето случаи).

Освен това с малко работа дървените им дръжки стават доста приятни :)

Неактивен Andri

• Новобранец
  • *
  • Andri няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #2 -: 29 Март, 2018, 10:51:58 »

Освен това с малко работа дървените им дръжки стават доста приятни :)

Аз съм се насочил към 18" като размер.
А какво трябва да се прави по дървената дръжка? Фабричен дефект ли имат?

Неактивен ViktorKitov

• Старо куче
  • ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...
  • диагностициран
« Отговор #3 -: 29 Март, 2018, 11:26:42 »

Аз съм се насочил към 18" като размер.
А какво трябва да се прави по дървената дръжка? Фабричен дефект ли имат?

1. Вече ги има в доста физически магазини и може да видиш размерите, ако не си сигурен. В София съм виждал в arms-bg.com и Rosbul Arms.

2. Моите нямаха дефекти, но дървото е малко като дръжка на лопата. Минах ги с шкурка (От грит 80 до 400), загладих леко отворите около нитовете и накрая намазах. Дръжката става по-хлъзгава, но пък не ти излизат мазоли след 20 мин. лека работа. Най-вече става значително по-приятна на допир.

П.П. Така изглежда моето Боло (Острието е боядисано със спрей)

« Последна редакция: 29 Март, 2018, 11:31:14 от ViktorKitov »

Неактивен Andri

• Новобранец
  • *
  • Andri няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #4 -: 29 Март, 2018, 11:41:42 »
1. Вече ги има в доста физически магазини и може да видиш размерите, ако не си сигурен. В София съм виждал в arms-bg.com и Rosbul Arms.

2. Моите нямаха дефекти, но дървото е малко като дръжка на лопата. Минах ги с шкурка (От грит 80 до 400), загладих леко отворите около нитовете и накрая намазах. Дръжката става по-хлъзгава, но пък не ти излизат мазоли след 20 мин. лека работа. Най-вече става значително по-приятна на допир.

П.П. Така изглежда моето Боло (Острието е боядисано със спрей)

(Щракни за да видиш изображението.)
1. А като дебелина на острието, освен че по дебелото ще е една идея по тежко, друго, като предимство има ли дебелината?

2. Както написах по горе съм се насочил към латина, а ще го използвам за храсти и по-дебели клони, т.е. въпроса ми е формата има ли значение относно това за какво ще се използва?

Изпратено от моят Letv X500 с помощта на Tapatalk

Неактивен ViktorKitov

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #5 -: 29 Март, 2018, 11:49:33 »
Дебелината също спомага за разцепването на материала. По мое лично мнение, това не е важно при Латинското мачете. Трамонтината е много тънка, но пък компенсира със скорост (Мжеш да ускориш острието много бързо).

С клоните няма проблем, стига да са някаква разумна дебелина (Примерно допри палец и показалец). Може да разглеждаш в youtube, има всякакви сценарии. Колегата Кукри сигурно и борчета си сече с Трамонтина :D

Неактивен Zagy

• нафтения
  • Старо куче
  • Публикации: 745
  • Reputation Power: 582
  • Zagy на прага да бъде приет.Zagy на прага да бъде приет.Zagy на прага да бъде приет.Zagy на прага да бъде приет.Zagy на прага да бъде приет.
  • диагностициран
« Отговор #6 -: 29 Март, 2018, 12:13:18 »
Трамонтината ако е наточена добре с 2-3-4 удара се справя с дърво 8-10см в диаметър.
Si non confectus, non reficiat.

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 2832
  • Reputation Power: 9796
  • Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!
  • Горянин
« Отговор #7 -: 29 Март, 2018, 13:48:04 »
Точно латино ти трябва за тези неща.
Трамонтина.
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен bvenkov

• Редовен
  • Публикации: 25
  • Reputation Power: 13
  • bvenkov няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #8 -: 29 Март, 2018, 17:44:10 »
Аз също съм съгласен с колегите за Трамонтина най-вече като съотношение цена-практичност, минусите са че идват без кания и много често изискват доработка по дръжката и острието.
Моят избор по-скоро е болото заради допълнителната тежест в предната част но предполагам че няма огромна разлика с латино 16-18 инча.
Други варианти са някои от нещата на Condor, CRKT Chanceinhell или Kershaw Camp серията но те са 5-6 пъти по-скъпи от Трамонтина.

Неактивен zlatolin

• Един от вас, но нищо повече от вас.
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 600
  • Reputation Power: 406
  • zlatolin някой ден ще бъде някой...zlatolin някой ден ще бъде някой...zlatolin някой ден ще бъде някой...zlatolin някой ден ще бъде някой...
  • диагностициран
« Отговор #9 -: 29 Март, 2018, 17:45:33 »
Само Трамонтина - евтино и здраво.
Намират се и с пластмасови дръжки - препоръчвам. Че от блъскане по дърво вибрациите понякога нацепват дървената дръжка.
Имам Трамонтина от повече от 20 години - супер е!
Мачете на Колд Стийл пробвах - криви се режещият ръб... а и беше 3 пъти по-скъпо.
"Злой чечен ползет на берег, точит свой кинжал ... "

Неактивен Fireman

• Пират
  • Напреднал
  • Потребителско име: ГЕРГИ
  • Публикации: 77
  • Reputation Power: 34
  • Fireman няма влияние.
  • СЪ НАМИ БОГЪ
  • Скайп: НЯМАМ
« Отговор #10 -: 29 Март, 2018, 18:37:09 »
Извинявам се че използвам темата , но някой може ли да ми каже какво мога да използвам за кания на мачете Тромонтина ?
Времето е в нас , и ние сме във времето  ! То нас обръща , и ние него обръщаме !

Васил Иванов Кунчев - ЛЕВСКИ

Неактивен zlatolin

• Един от вас, но нищо повече от вас.
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 600
  • Reputation Power: 406
  • zlatolin някой ден ще бъде някой...zlatolin някой ден ще бъде някой...zlatolin някой ден ще бъде някой...zlatolin някой ден ще бъде някой...
  • диагностициран
« Отговор #11 -: 29 Март, 2018, 18:53:29 »
Извинявам се че използвам темата , но някой може ли да ми каже какво мога да използвам за кания на мачете Тромонтина ?

Пластмасовия предпазител от моторен трион Щил ;)
Аз и бай Дидо ползваме такива, незнам от къде ги намери, но са супер!
"Злой чечен ползет на берег, точит свой кинжал ... "

Активен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1144
  • Reputation Power: 2753
  • Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
« Отговор #12 -: 29 Март, 2018, 19:51:35 »
Може да се имитира и кайдексова кания, от ПВЦ тръба фи 50мм., нагрята с пистолет за горещ въздух и сплескана между някакви плоскости! Изглежда супер! Скоро някой беше пуснал снимка пак на така изработена!

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 2832
  • Reputation Power: 9796
  • Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!
  • Горянин
« Отговор #13 -: 29 Март, 2018, 19:53:32 »
Пластмасовия предпазител от моторен трион Щил ;)
Аз и бай Дидо ползваме такива, незнам от къде ги намери, но са супер!
Да е жив и здрав бай Кукри ;)
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен Andri

• Новобранец
  • *
  • Andri няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #14 -: 13 Април, 2018, 20:45:05 »
Спрях се на 14" боло Трамонтина, като веднага се захванах с изработката на кания.
Качвам и снимки, с това което съм направил до момента, като съм фоста доволен за сега.

Изпратено от моят Letv X500 с помощта на Tapatalk

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice