Автор Тема: Малко , преносимо огнище за коване  (Прочетена 1879 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен DIKISANA

• Дарител
  • Прохождащ
  • *
  • Публикации: 65
  • Reputation Power: 33
  • DIKISANA няма влияние.
  • диагностициран
Някой виждал ли е да се продава такова нещо тук в БГ (или пък някой наема ли се да направи) :

Идеята е да се ползва за разковаване на шини , т.е. само да се изтънява .

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 197
  • Reputation Power: 1060
  • kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.
  • диагностициран
Малко , преносимо огнище за коване
« Отговор #1 -: 30 Март, 2018, 18:37:28 »
Да, виждал съм в Продавалника. Струваше колкото половин автомобил. Може лесно да се направи от евтино барбекю и сешоар. Аз скоро ще си правя подобно от стара печка. Само трябва да изчисля тухлите.

Неактивен DIKISANA

• Дарител
  • Прохождащ
  • *
  • DIKISANA няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #2 -: 30 Март, 2018, 18:41:23 »
И аз това си мислех - барбекю с добавка на въздух отдолу , но не съм виждал такива ръчни вентилаторчета - по-скоро от преработен ръчен шмиргел и да му се добави някоя тръба ,и да се закрепи плътно отдолу .
Ако накой има опит Моля нека сподели !

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.
  • диагностициран
« Отговор #3 -: 30 Март, 2018, 18:55:09 »
Ръчен вентилатор също имаше. И той беше безумно скъп. Това със шмиргела ми се струва твърде сложно, а съм виждал стотици клипове, в които се ползват сешоари без проблем. Аз ще взема такъв с възможност за студен въздух - около 25лв са и лесно могат да се свържат с тръбата.
Между другото, както си забелязал, тук опит не се споделя, занаят явно трябва да се краде  ;)

Неактивен DIKISANA

• Дарител
  • Прохождащ
  • *
  • DIKISANA няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #4 -: 30 Март, 2018, 19:04:16 »
Нарочно не искам да е с ел.уреди - за да може просто да се качи в колата и на някой пикник в гората да си наптавя кефа  ;D
Мислих и за мини-газова пещ , но не знам с малката горелка дали ще вдигне температура  в един обем да речем 20см.  дължина х 5-6см. диаметър ?
Трабва нещо бюджетно - повече от 50-на лева не ми се наливат ....и без това нещо ножовете ми стоят непродадени  :yahoo:

Неактивен mdinkov

• Редовен
  • Публикации: 20
  • Reputation Power: 15
  • mdinkov няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #5 -: 30 Март, 2018, 19:18:34 »
Това е компресор не е шмиргел ,евентуално маже да са използва тялото на ръчен шмиргел за основа и на мястото на камъка да се постави перка и охлюв . Ако човек разполага с инструменти и умения маже да сенаправи . Също така за походен вентилатор може да се използва някой на 12 в , повечето случаи колата е наблизо .

Неактивен Георги

• Напреднал
  • Публикации: 70
  • Reputation Power: 44
  • Георги няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #6 -: 30 Март, 2018, 20:09:12 »
Еди приятел си направи японски тип духалка - Fuigo Box, че и той иска да кове някъде на къра. Стана много добре и е доста ефективна.
Има клипчета, ето например:

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • диагностициран
« Отговор #7 -: 30 Март, 2018, 20:11:15 »
Нарочно не искам да е с ел.уреди - за да може просто да се качи в колата и на някой пикник в гората да си наптавя кефа  ;D
Мислих и за мини-газова пещ , но не знам с малката горелка дали ще вдигне температура  в един обем да речем 20см.  дължина х 5-6см. диаметър ?
Трабва нещо бюджетно - повече от 50-на лева не ми се наливат ....и без това нещо ножовете ми стоят непродадени  :yahoo:
Може да пробваш с мех за барбекю, мисля че има по-големи, които ще вършат някаква работа. Самоделен охлюв е трудно да се направи, особено такъв, който да работи. Като съм гледал във Forged in Fire какъв зор виждат с професионални ръчни вентилатори, не мисля че самоделката ще спомогне за особено приятно преживяване по време на излет.
Газовата пещ е добър вариант, особено с две горелки. Ще е и по-компактна. Наскоро проверявах и този вариант. Оказа се, че и у нас се предлага огнеупорна вата, което ми се струваше най-проблематично. Аз обаче реших първо да се пробвам с класическите методи.
Колкото до продажбите, и моите не вървят, но не мога да виня никого освен мен. Затова ще правя ножчета за собствено удоволствие, а не за продажба, пък ако някой иска, знае как да ме намери  :)

Неактивен Косача

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1110
  • Reputation Power: 1011
  • Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.
  • диагностициран
    • Zenker
« Отговор #8 -: 30 Март, 2018, 21:27:37 »
Може да пробваш с мех за барбекю, мисля че има по-големи
С крачна помпа за автомобил няма ли да стане?Друг вариант е с преносим компресор.
Veritas odium parit.

Неактивен ovit

• Член на сдружението
  • Баш майсторите
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 166
  • Reputation Power: 428
  • ovit някой ден ще бъде някой...ovit някой ден ще бъде някой...ovit някой ден ще бъде някой...ovit някой ден ще бъде някой...
  • диагностициран
  • Скайп: ovitoo
« Отговор #9 -: 30 Март, 2018, 22:08:27 »
С крачна помпа за надуваеми дюшеци вероятно ще  стане най-добре заради големият дебит с малко усилия.
Днес хората знаят цената на всичко, но не и стойността на каквото и да било."
       Оскар Уайлд.

Неактивен poison

• Напреднал
  • Публикации: 89
  • Reputation Power: 59
  • poison няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #10 -: 31 Март, 2018, 08:09:29 »
За огнище може да използваш и чугунен барабан от бус .

Неактивен DIKISANA

• Дарител
  • Прохождащ
  • *
  • DIKISANA няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #11 -: 31 Март, 2018, 08:43:14 »
Колеги - все пак темата е за преносимо огнище - т.е. тежки и сложни конструкции не са подходящи  , както и такива които изискват ел.захранване .
Колкото повече разсъждавам май отивам към варианта на малка газова - в момента имам малка горелка (за флакон 190гр. - осигуряващ 1 час горене)  и тухли итонг и другата седмица не ми пречи да пробвам някаква конструкция  . Ако има някой от София мераклия да се обажда  *cheti*

Неактивен StillOpossum

• Баш майсторите
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 512
  • Reputation Power: 142
  • StillOpossum няма влияние.
    • Ситалк - исторически реконструкции
  • Скайп: StillOpossum
« Отговор #12 -: 01 Април, 2018, 12:57:41 »
Проблема на ръчните мехове/ помпи е да подаваш равномерен поток въздух с нужната сила, иска се известна тренировка но става. Огнището за ножове е по-добре да е продълговато щото ножовете са продълговати, а не кръгли, по-удобно и пести ресурси.

П.п. Има сешуари на батерии :).

Неактивен biolander

• Напреднал
  • Публикации: 102
  • Reputation Power: 36
  • biolander няма влияние.
  • диагностициран
    • Моите интереси
  • Скайп: biolander
« Отговор #13 -: 01 Април, 2018, 21:41:10 »
http://www.praktiker.bg/bg/Additional-equipment/%D0%95%D0%9B%D0%95%D0%9A%D0%A2%D0%A0%D0%98%D0%A7%D0%95%D0%A1%D0%9A%D0%90-%D0%9F%D0%9E%D0%9C%D0%9F%D0%90-INTEX-66626/p/446052
Не пише какъв е дебита на помпата. Аз моето го карам с подобна, от тези вградените е самия дюшек. Малко е шумна, но върши работа за спорадичните ми опити.

Неактивен 4uk

• Редовен
  • Публикации: 2
  • Reputation Power: 11
  • 4uk няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #14 -: 03 Април, 2018, 11:14:59 »
Не мисля, че тухли "итонг" са добра идея. Опасявам се, че ако има и влага в тях може да имаш проблеми. В "Елин пелин" има завод за огнеупорни материали, където можеш да си вземеш леки изолационни плоскости, НО са скъпи.
скромен собственик на кухненско и джобно ножче

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • диагностициран
« Отговор #15 -: 03 Април, 2018, 18:05:32 »
Има евтини огнеупорни тухли за печки. По-трудно ще се пробият, но с диамантена бор корона ще стане. Но аз не бих ползвал малка газова горелка за коване, много скъпо ще излезе. За закаляване може, но коването иска време.

Неактивен DIKISANA

• Дарител
  • Прохождащ
  • *
  • DIKISANA няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #16 -: 12 Април, 2018, 18:41:52 »
Пробното - колкото да видя какво ще стане . Остана да ги рамкирам...

Неактивен vlastelin

• Faber est quisque suae fortunae
  • Старо куче
  • Публикации: 152
  • Reputation Power: 63
  • vlastelin няма влияние.
« Отговор #17 -: 12 Април, 2018, 19:02:48 »
Търси hand blower или forge blower.

Неактивен DIKISANA

• Дарител
  • Прохождащ
  • *
  • DIKISANA няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #18 -: 12 Април, 2018, 19:24:54 »
За газово мисля нямам нужда от blower ( допълнително да подавам въздух ) . Ако с тази малка горелчица се нагрява достатъчно да разклепам шина просто после ще напавя камерата с истински огнеупорни тухли - ще тежи повечко , но итонга се пука и рони лесно .

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • диагностициран
« Отговор #19 -: 23 Април, 2018, 16:49:54 »
Ще използвам темата на колегата, за да покажа огнището, което направих, макар и да не е точно преносимо.

Снимките са от пробното палене. Като цяло мисля, че се получи много добре. Евтиният сешоар осигурява повече от достатъчно въздух. С четири-пет малки лопатки дървени въглища (доста под килограм) закалих 4 остриета и имах възможност да се пробвам в коване. Закаляването беше безпроблемно, но с коването нещата не потръгнаха, заради липсата на ковашки клещи (на снимката се вижда маша, но всъщност ползвах едни клещи тип керпетен, с дълги дръжки) . Не вярвайте, когато показват как придържат стоманата с два клона и им се получава идеално!  :D

Следващата задача е да направя стойка за наковалнята и най-вече да се сдобия с ковашки клещи. Ако случайно някой има излишни, моля да ми пише!
След разочарованието с коването, употребих остатъка от огъня за нещо по-приятно  ;)

Ако някой има въпроси или препоръки, нека каже!
« Последна редакция: 23 Април, 2018, 17:09:11 от kaziklu »

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice