Автор Тема: Малко , преносимо огнище за коване  (Прочетена 2292 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен DIKISANA

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 75
  • Reputation Power: 37
  • DIKISANA няма влияние.
  • диагностициран
Някой виждал ли е да се продава такова нещо тук в БГ (или пък някой наема ли се да направи) :

Идеята е да се ползва за разковаване на шини , т.е. само да се изтънява .

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 288
  • Reputation Power: 1559
  • kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!
  • диагностициран
Малко , преносимо огнище за коване
« Отговор #1 -: 30 Март, 2018, 18:37:28 »
Да, виждал съм в Продавалника. Струваше колкото половин автомобил. Може лесно да се направи от евтино барбекю и сешоар. Аз скоро ще си правя подобно от стара печка. Само трябва да изчисля тухлите.

Неактивен DIKISANA

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • DIKISANA няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #2 -: 30 Март, 2018, 18:41:23 »
И аз това си мислех - барбекю с добавка на въздух отдолу , но не съм виждал такива ръчни вентилаторчета - по-скоро от преработен ръчен шмиргел и да му се добави някоя тръба ,и да се закрепи плътно отдолу .
Ако накой има опит Моля нека сподели !

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!kaziklu внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #3 -: 30 Март, 2018, 18:55:09 »
Ръчен вентилатор също имаше. И той беше безумно скъп. Това със шмиргела ми се струва твърде сложно, а съм виждал стотици клипове, в които се ползват сешоари без проблем. Аз ще взема такъв с възможност за студен въздух - около 25лв са и лесно могат да се свържат с тръбата.
Между другото, както си забелязал, тук опит не се споделя, занаят явно трябва да се краде  ;)

Неактивен DIKISANA

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • DIKISANA няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #4 -: 30 Март, 2018, 19:04:16 »
Нарочно не искам да е с ел.уреди - за да може просто да се качи в колата и на някой пикник в гората да си наптавя кефа  ;D
Мислих и за мини-газова пещ , но не знам с малката горелка дали ще вдигне температура  в един обем да речем 20см.  дължина х 5-6см. диаметър ?
Трабва нещо бюджетно - повече от 50-на лева не ми се наливат ....и без това нещо ножовете ми стоят непродадени  :yahoo:

Неактивен mdinkov

• Редовен
  • Публикации: 32
  • Reputation Power: 17
  • mdinkov няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #5 -: 30 Март, 2018, 19:18:34 »
Това е компресор не е шмиргел ,евентуално маже да са използва тялото на ръчен шмиргел за основа и на мястото на камъка да се постави перка и охлюв . Ако човек разполага с инструменти и умения маже да сенаправи . Също така за походен вентилатор може да се използва някой на 12 в , повечето случаи колата е наблизо .

Неактивен Георги

• Напреднал
  • Публикации: 72
  • Reputation Power: 44
  • Георги няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #6 -: 30 Март, 2018, 20:09:12 »
Еди приятел си направи японски тип духалка - Fuigo Box, че и той иска да кове някъде на къра. Стана много добре и е доста ефективна.
Има клипчета, ето например:

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • диагностициран
« Отговор #7 -: 30 Март, 2018, 20:11:15 »
Нарочно не искам да е с ел.уреди - за да може просто да се качи в колата и на някой пикник в гората да си наптавя кефа  ;D
Мислих и за мини-газова пещ , но не знам с малката горелка дали ще вдигне температура  в един обем да речем 20см.  дължина х 5-6см. диаметър ?
Трабва нещо бюджетно - повече от 50-на лева не ми се наливат ....и без това нещо ножовете ми стоят непродадени  :yahoo:
Може да пробваш с мех за барбекю, мисля че има по-големи, които ще вършат някаква работа. Самоделен охлюв е трудно да се направи, особено такъв, който да работи. Като съм гледал във Forged in Fire какъв зор виждат с професионални ръчни вентилатори, не мисля че самоделката ще спомогне за особено приятно преживяване по време на излет.
Газовата пещ е добър вариант, особено с две горелки. Ще е и по-компактна. Наскоро проверявах и този вариант. Оказа се, че и у нас се предлага огнеупорна вата, което ми се струваше най-проблематично. Аз обаче реших първо да се пробвам с класическите методи.
Колкото до продажбите, и моите не вървят, но не мога да виня никого освен мен. Затова ще правя ножчета за собствено удоволствие, а не за продажба, пък ако някой иска, знае как да ме намери  :)

Неактивен Косача

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1143
  • Reputation Power: 3004
  • Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #8 -: 30 Март, 2018, 21:27:37 »
Може да пробваш с мех за барбекю, мисля че има по-големи
С крачна помпа за автомобил няма ли да стане?Друг вариант е с преносим компресор.
Paradise is where I am.

Неактивен ovit

• Член на сдружението
  • Баш майсторите
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 177
  • Reputation Power: 431
  • ovit някой ден ще бъде някой...ovit някой ден ще бъде някой...ovit някой ден ще бъде някой...ovit някой ден ще бъде някой...
  • диагностициран
  • Скайп: ovitoo
« Отговор #9 -: 30 Март, 2018, 22:08:27 »
С крачна помпа за надуваеми дюшеци вероятно ще  стане най-добре заради големият дебит с малко усилия.
Днес хората знаят цената на всичко, но не и стойността на каквото и да било."
       Оскар Уайлд.

Активен poison

• Напреднал
  • Публикации: 115
  • Reputation Power: 64
  • poison няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #10 -: 31 Март, 2018, 08:09:29 »
За огнище може да използваш и чугунен барабан от бус .

Неактивен DIKISANA

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • DIKISANA няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #11 -: 31 Март, 2018, 08:43:14 »
Колеги - все пак темата е за преносимо огнище - т.е. тежки и сложни конструкции не са подходящи  , както и такива които изискват ел.захранване .
Колкото повече разсъждавам май отивам към варианта на малка газова - в момента имам малка горелка (за флакон 190гр. - осигуряващ 1 час горене)  и тухли итонг и другата седмица не ми пречи да пробвам някаква конструкция  . Ако има някой от София мераклия да се обажда  *cheti*

Неактивен StillOpossum

• Баш майсторите
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 520
  • Reputation Power: 2631
  • StillOpossum внушава благоговение!StillOpossum внушава благоговение!StillOpossum внушава благоговение!StillOpossum внушава благоговение!StillOpossum внушава благоговение!StillOpossum внушава благоговение!StillOpossum внушава благоговение!StillOpossum внушава благоговение!StillOpossum внушава благоговение!StillOpossum внушава благоговение!StillOpossum внушава благоговение!StillOpossum внушава благоговение!
    • Ситалк - исторически реконструкции
  • Скайп: StillOpossum
« Отговор #12 -: 01 Април, 2018, 12:57:41 »
Проблема на ръчните мехове/ помпи е да подаваш равномерен поток въздух с нужната сила, иска се известна тренировка но става. Огнището за ножове е по-добре да е продълговато щото ножовете са продълговати, а не кръгли, по-удобно и пести ресурси.

П.п. Има сешуари на батерии :).

Неактивен biolander

• Напреднал
  • Публикации: 102
  • Reputation Power: 36
  • biolander няма влияние.
  • диагностициран
    • Моите интереси
  • Скайп: biolander
« Отговор #13 -: 01 Април, 2018, 21:41:10 »
http://www.praktiker.bg/bg/Additional-equipment/%D0%95%D0%9B%D0%95%D0%9A%D0%A2%D0%A0%D0%98%D0%A7%D0%95%D0%A1%D0%9A%D0%90-%D0%9F%D0%9E%D0%9C%D0%9F%D0%90-INTEX-66626/p/446052
Не пише какъв е дебита на помпата. Аз моето го карам с подобна, от тези вградените е самия дюшек. Малко е шумна, но върши работа за спорадичните ми опити.

Неактивен 4uk

• Редовен
  • Публикации: 2
  • Reputation Power: 11
  • 4uk няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #14 -: 03 Април, 2018, 11:14:59 »
Не мисля, че тухли "итонг" са добра идея. Опасявам се, че ако има и влага в тях може да имаш проблеми. В "Елин пелин" има завод за огнеупорни материали, където можеш да си вземеш леки изолационни плоскости, НО са скъпи.
скромен собственик на кухненско и джобно ножче

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • диагностициран
« Отговор #15 -: 03 Април, 2018, 18:05:32 »
Има евтини огнеупорни тухли за печки. По-трудно ще се пробият, но с диамантена бор корона ще стане. Но аз не бих ползвал малка газова горелка за коване, много скъпо ще излезе. За закаляване може, но коването иска време.

Неактивен DIKISANA

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • DIKISANA няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #16 -: 12 Април, 2018, 18:41:52 »
Пробното - колкото да видя какво ще стане . Остана да ги рамкирам...

Неактивен vlastelin

• Faber est quisque suae fortunae
  • Старо куче
  • Публикации: 153
  • Reputation Power: 63
  • vlastelin няма влияние.
« Отговор #17 -: 12 Април, 2018, 19:02:48 »
Търси hand blower или forge blower.

Неактивен DIKISANA

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • DIKISANA няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #18 -: 12 Април, 2018, 19:24:54 »
За газово мисля нямам нужда от blower ( допълнително да подавам въздух ) . Ако с тази малка горелчица се нагрява достатъчно да разклепам шина просто после ще напавя камерата с истински огнеупорни тухли - ще тежи повечко , но итонга се пука и рони лесно .

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • диагностициран
« Отговор #19 -: 23 Април, 2018, 16:49:54 »
Ще използвам темата на колегата, за да покажа огнището, което направих, макар и да не е точно преносимо.

Снимките са от пробното палене. Като цяло мисля, че се получи много добре. Евтиният сешоар осигурява повече от достатъчно въздух. С четири-пет малки лопатки дървени въглища (доста под килограм) закалих 4 остриета и имах възможност да се пробвам в коване. Закаляването беше безпроблемно, но с коването нещата не потръгнаха, заради липсата на ковашки клещи (на снимката се вижда маша, но всъщност ползвах едни клещи тип керпетен, с дълги дръжки) . Не вярвайте, когато показват как придържат стоманата с два клона и им се получава идеално!  :D

Следващата задача е да направя стойка за наковалнята и най-вече да се сдобия с ковашки клещи. Ако случайно някой има излишни, моля да ми пише!
След разочарованието с коването, употребих остатъка от огъня за нещо по-приятно  ;)

Ако някой има въпроси или препоръки, нека каже!
« Последна редакция: 23 Април, 2018, 17:09:11 от kaziklu »

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice