Автор Тема: Челници - новини и обсъждане  (Прочетена 26278 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен iivetza

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1126
  • Шопски катил
Челници - новини и обсъждане
« -: 08 Юли, 2012, 09:45:23 »
Пускам тази тема,с идеята в нея да се показват и коментират,всякакви преносими осветителни средства!Мисля ,че ще е полезна за повечето планинарски ориентирани колеги,а и не само за тях!

Първото представяне,е на любимият ми челник:
Дойде време и аз да направя едно ревю,на новият ми челник!С този челник се сдобих благодарение на колегата Румен,малко след сбирката на Широка поляна,след като наличните ми китайски челници ме предадоха :D !Челника го получих в семпла картонена кутийка,която веднага изхвърлих ;) ,и вътре имаше упътване,челник,калъф и три батерии!Това е калъфчето,което направено от нещо като неопрен,не знам точно,но предполагам че ще пропуска вода:

Самият челник ме изненада приятно с компактният си размер,и малко тегло:

Челника се захранва с три броя батерии ААА,които са в задната част:

Отпред е рефлектора които е с регулируем фокус:

Отгоре копчето за включване и изключване:

Рефлектора се мести на 90 градуса,което е много удобно и полезно:

Ей така стои на кратуната:

Диода е с мощност 170 лумена ,и осветява на 150-60 метра без проблем(при пълна мощност).В икономичен режим,му дават 54 часа!

В общи линии мога да кажа,че това е една много пипната играчка,която не се съмнявам че ще ми върши много работа!Препоръчвам на всички ценители на качествените неща ;)

StillOpossum: Тема за челниците, новини за тях и обсъждане, темата е разделена от общата за осветление.
« Последна редакция: 02 Декември, 2012, 23:24:08 от Admin »

Неактивен МИНЧО

• Старо куче
  • Публикации: 430
  • диагностициран
Re: Фенери,челници и друго къмпинг осветление!
« Отговор #1 -: 15 Август, 2012, 12:08:51 »
Един въпрос към ползвалите вече дълго време челник Лед лензер Н7.
Това, че рекламират 74часа светене при 1 лумен, не ме касае, понеже няма как да го ползвам на такъв режим. Колко време ви изкарва при нормална експлоатация реално, с едни батерии?
Радостта от ниската цена трае много по-кратко, от разочарованието от ниското качество!

Неактивен Humanoid

• Напреднал
  • Публикации: 362
    • www.hadjiyvanov.com
« Отговор #2 -: 15 Август, 2012, 12:46:04 »
След като се захранва с три броя ААА батерии, времето ще зависи много от ампер-часовете на тия батерии.
Така че дори и някой да ти каже, от опит, пак вероятността същото да важи и за теб, ще е малка.
Сигурно, ако смяташ да го ползваш на пълна мощност, е добре да си вземеш презареждащи, с по-голям Ah параметър. Иначе мисля, че с качествени алкални батерии би трябвало поне 2 часа да издържи.

Челникът съм го виждал, Ивеца го носеше на последната сбирка. Стабилна и пипната работа, но кутийката с батериите за мен е минус. Въпрос на личен избор - според нуждите.

Неактивен iivetza

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Шопски катил
« Отговор #3 -: 15 Август, 2012, 16:46:08 »
Един въпрос към ползвалите вече дълго време челник Лед лензер Н7.
Това, че рекламират 74часа светене при 1 лумен, не ме касае, понеже няма как да го ползвам на такъв режим. Колко време ви изкарва при нормална експлоатация реално, с едни батерии?
Ники,аз лично никога не съм ползвал челника в най икономичният режим!Обикновено го ползвам на 25% мощност,и ми кара доста време !Не мога да ти кажа точно колко часа ще издържи,защото не съм го засичал,но със сигурност е доста!На Трещеник го ползвах и двете вечери за по 4-5 часа и още си държат батерийте.Според мен,при ползване на 25% мощност,ще издържи поне седмица при къмпинг ползване!Откакто го ползвам,съм на втори комплект батерии,след оригиналните!Сега е с дюрасел,и съм доволен!

Неактивен МИНЧО

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #4 -: 15 Август, 2012, 17:06:07 »
 *palec*
Радостта от ниската цена трае много по-кратко, от разочарованието от ниското качество!

Неактивен Humanoid

• Напреднал
  • Публикации: 362
    • www.hadjiyvanov.com
« Отговор #5 -: 15 Август, 2012, 17:39:11 »
Дано ми остане време да направя ревю на един Petzl, който подарих на щерката за къмпинга. С две батерии CR2032 е. Лек, малък, удобен, с 6 функции. Направо забравяш, че ти е на главата. Като нов-стар селянин-ентусиаст, снощи около 3 часа и половина вадих картофи с него, доста потене имаше в процеса, а преди това беше ползван. Свети си пущината...

Неактивен joy_boy

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 820
  • диагностициран
« Отговор #6 -: 15 Август, 2012, 19:56:54 »
тоя клас "микро" челници си е интересен :). може да не свети с много лумени или да не хвърля на 2 километра лъч, но едно такова малко устройство си е напълно ползваемо за движение през нощта, осветление на палатката или по встрани от огъня. както казваш - забравя се, че е на главата!
Самураят без меч е като самурая с меч, само че няма меч.

Неактивен grisha

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1519
Фенери,челници и друго къмпинг осветление!
« Отговор #7 -: 01 Ноември, 2012, 08:13:27 »

Неактивен Cobra3

• ценител
  • Редовен
  • Публикации: 180
  • диагностициран
« Отговор #8 -: 07 Ноември, 2012, 19:28:00 »
Ще направя бързо представяне на новия ми челник - Black Diamond Icon.
При мен тръпката при светулките е сравнима с тази за ножовете и затова доста време избирах какъв челник да си купя. Исках да бъде устойчив на екстремни условия, да свети надалеч и дълго, както и да е с леснодостъпни батерии. Почетох по чуждестранните форуми и се оказа, че най-доброто за тази цел е Princeton tec Apex и Black Diamond Icon (новият модел, защото има и стар, който е по-слаб), като казват, че Apex е малко по-добре направен, но го няма в България и идва около 50 лева по-скъп, затова везните наклониха към Icon (досега поне не съм попадал на нещо недобре направено от Black Diamond, наистина много силна марка).
Купих челника на светло и не успях да разбера как свети, но като се прибрах и го тествах останах очарован. Първо свети достатъчно далече и с широк лъч, за да се вижда всичко наоколо (това беше главната причина да го избера пред Apex - неговият лъч е по-концентриран), като го включиш и задържиш копчето намалява силата докато го пуснеш, има два основни режима - двата малки диода и големият централен, се редуват при натискане на копчето, като се задържи за 3 секунди светят двата червени диода в режим "нощно виждане" ;). В долната част на челника има цветен диод, който показва нивото на батериите, свети зелено, оранжево и червено, съответно 100-75 %, 75-25 %, 25-0 %. Понеже се чудехме с Минчо как го дават, че свети 75 часа при 200 лумена, се оказа, че както очаквах до 10 часа е на макс и после силата му намалява, но не гасне изведнъж, което е много важно в гората. Около 200 грама е с батериите, като по-голямата част са самите батерии.

Съпоставен с Led Lenser P5R свети по-слабо заради фокусната система, но за в гората е прекрасен. Ето и малко данни:
200 лумена максимална сила, 4 лумена минимална - регулират се със задържане на бутона (за всички рeжими)
4 режима на работа - централен диод (200 лумена), два странични диода (35 лумена), два червени диода (режим "нощно виждане")
4AA батерии (купих си 2500 mAh презареждаеми батерии ;))
водоустойчивост IPX7 - издържа на 1 метър под вода за 30 минути
свети 75 часа при 200 лумена, като след 10-ият час силата намалява
тегло - 230 грама

Като цяло доста премислен и добре изработен челник, като го тествам ще допълня впечатленията, но на пръв поглед много ме радва :).
« Последна редакция: 07 Ноември, 2012, 19:43:23 от Cobra3 »
По-добре да запалиш свещ, отколкото да проклинаш тъмнината.

Баце

• Гост
« Отговор #9 -: 07 Ноември, 2012, 20:08:43 »
Както винаги премислена и подбрана с вкус и академичен подход покупка. Честито баце, много баири да изходиш с качествените придобивки :nabira:

Неактивен OLIGHT

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1704
  • диагностициран
    • OLIGHT BULGARIA
« Отговор #10 -: 07 Ноември, 2012, 20:21:42 »
Mного готин челник. Пък и униклен дизайн. Поздравления!

Жоро

• Гост
« Отговор #11 -: 07 Ноември, 2012, 20:27:53 »
честито Кобра челника изглежда перфектен и неразрушим  *palec* много фешън играчка ;D :nabira:

highlander

• Гост
« Отговор #12 -: 07 Ноември, 2012, 20:31:10 »
Честитка Мите, със здраве да си го ползваш. ;)

Неактивен grisha

• Дарител
  • Старо куче
  • *
« Отговор #13 -: 07 Ноември, 2012, 20:37:15 »
Мите, не си балама ама хич ;D

Неактивен riboulovec

• Младо куче
  • Старо куче
  • Публикации: 1584
« Отговор #14 -: 07 Ноември, 2012, 21:44:06 »
Честито Кобрети,страхотен,даже не бях чувал за този челник.Ти както винаги си избрал най доброто *palec*.Със здраве по гори и баири...,и навсякъде.
Копирано от Бринел:— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен Cobra3

• ценител
  • Редовен
  • диагностициран
« Отговор #15 -: 07 Ноември, 2012, 22:00:56 »
Благодаря за пожеланията ^-^

Неактивен iivetza

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Шопски катил
« Отговор #16 -: 07 Ноември, 2012, 22:03:56 »
Много сериозен изглежда челника,честито!Интересно ми е сравнен с моя как ще е,и трябва да го проверим на някоя среща ;)!?

Неактивен Cobra3

• ценител
  • Редовен
  • диагностициран
« Отговор #17 -: 07 Ноември, 2012, 22:10:55 »
Задължително ще ги тестваме. ;)

Неактивен KirilPetkov

• Старо куче
  • Потребителско име: kirilpetkov
  • Публикации: 1432
  • диагностициран
« Отговор #18 -: 08 Ноември, 2012, 06:37:09 »
Честито Кобра много добър начелник.
Пропусната тренировка не се наваксва,тя се губи.

Неактивен МИНЧО

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #19 -: 08 Ноември, 2012, 08:21:39 »
Еее, взе го най-сетне. Честита ти светулка. Дано никога не те подведе. *palec*

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1236
  • диагностициран
« Отговор #20 -: 08 Ноември, 2012, 09:44:45 »
Адашка, честита ти светулка, както винаги избираш високотехнологични неща внимателно и целенасочено. Със здраве да го ползваш по бърчинките и навсякъде.  *palec* Що се касае до сравнението с LL аз като взех моя Fenix HP 10 първоначално бях леко разочарован от това, че не свети така концентрирано и толкова надалече, само че с течение на времето и най вече след първото му пускане в абсолютна тъмнина в гората  установих, че по широкия, по ярък лъч, който осветява по голяма площ като за ходене пред нощта по пресечен терен си има предимства определено и е точно като за челник. ;) Явно и при фенерите е като при ножовете едни са предназначени да светят надалече в концентриран лъч, други по наблизо но в широк радиус и осветяват мощно.  ;D
« Последна редакция: 08 Ноември, 2012, 09:55:44 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен Freeman

• Редовен
  • Публикации: 61
  • диагностициран
« Отговор #21 -: 08 Ноември, 2012, 10:23:31 »
Честито Кобрети!!! Страхотен челник!!! Дълги години да катериш баирите с него!!!  ;)

Неактивен OLIGHT

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1704
  • диагностициран
    • OLIGHT BULGARIA
« Отговор #22 -: 08 Ноември, 2012, 11:03:11 »
първоначално бях леко разочарован от това, че не свети така концентрирано и толкова надалече, само че с течение на времето и най вече след първото му пускане в абсолютна тъмнина в гората  установих, че по широкия, по ярък лъч, който осветява по голяма площ като за ходене пред нощта по пресечен терен си има предимства определено и е точно като за челник. ;)

+1
Oсобено за близко, ярко концентрирано петно е доста по-некомфортно, отколкото широкия лъч.

Неактивен Cobra3

• ценител
  • Редовен
  • диагностициран
« Отговор #23 -: 08 Ноември, 2012, 22:01:57 »
Точно за това говорим :), ето съпоставка на Icon с Apex:

Black Diamond ICON 2012 vs Princeton Tec Apex 2010 - spot, high.

Apex has a better focus and range, Icon better illuminates the foreground. But for this we should have flood mode…

Затова ми хареса Icon-а, но пък и той си има минус, не може да се навежда до долу.

Още една съпоставка:
Black Diamond ICON 2012 vs Petzl Myo RXP 2008.

140 lumens measured on the LED versus 200 lumens from the headlamp - you can see the difference :D

Неактивен grisha

• Дарител
  • Старо куче
  • *
« Отговор #24 -: 11 Ноември, 2012, 19:22:11 »
Да се похваля с новият ми челник на фирмара LED Lenser H7R  200 лумена, това е новият им модел според консултантът в магазинът,  работи с акумулаторни батерии които могат да се зареждат с USB кабел към компютър или радиото на автомобилът ви, също така и с нормални три бр. ААА батерии

http://www.google.de/imgres?q=led+lenser+h7r+200+lumens&um=1&hl=bg&sa=N&biw=1600&bih=799&tbm=isch&tbnid=v9FARwIA6WcV8M:&imgrefurl=http://www.pdamax.de/Zweibrueder-Taschenlampe-LED-LENSER-H7R,zb-008.html&docid=ujboyitD8xSLqM&imgurl=http://www.pdamax.de/fotos/zb-008_1.jpg&w=392&h=220&ei=_-afUL3IHYrc4QTUuoD4Cg&zoom=1&iact=rc&dur=167&sig=106496406516509412449&page=1&tbnh=138&tbnw=246&start=0&ndsp=29&ved=1t:429,r:7,s:0,i:90&tx=74&ty=112

П.П.стана ми интересно че този със 170-те лумена свети на 180м. а моят е на 150м. а е 200 лумена ::)
« Последна редакция: 11 Ноември, 2012, 20:56:49 от grisha »

ArmsBG OlightBG Batteryservice