Автор Тема: Латино мачете Аранияк  (Прочетена 1324 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен spike

• Член на сдружението
  • Редовен
  • Публикации: 25
  • Reputation Power: 19
  • spike няма влияние.
  • диагностициран
Латино мачете Аранияк
« -: 06 Април, 2018, 22:18:01 »
Здравейте на всички. Днес в youtube ми попадна ревю на латино мачете Aranyik.
Да си призная честно, мачетето ми хареса и като форма, и като размер,естествено с уговорката, че това ми мнение е само на базата на изгледаните клипове.
Накратко- заинтересува ме.
Ако някой е имал личен досег с латино мачетето Aranyik, ще му бъда благодарен, ако сподели впечатления.
А ако някой ме светне от къде бих могъл да се сдобия с такова, почерпката ще е от мен.
Ето го въпросното клипче

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • Публикации: 396
  • Reputation Power: 190
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
Латино мачете Аранияк
« Отговор #1 -: 06 Април, 2018, 22:36:50 »
Не съм имал досег с това мачете. Просто се чудя, що за идея да го нарекат Latin. В Латинска Америка, се използват най-различни модели, в зависимост от конкретният регион или страна. Не случайно, в каталозите на Incolma(Gavilan, Corneta), Imacasa и Tramontina, има десетки различни модели, все латиноамерикански мачетета. Но въпреки че няма, един единствен модел, като форма и характеристики, който да бъде определен за Латино, тамошните мачетета, са тънки и гъвкави, на  Incolma и на  Imacasa, повечето модели, изтъняват до 1мм при върха( а са 1.6-1.7 при дръжката). Дори и Трамонтините, които са с еднаква дебелина на гърба от дръжката до върха, са под 2мм. Не виждам, как мачетето от клипа, с дебелина от 5мм се вписва в тази категория.

Активен gogotattoo

• Горски
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1079
  • Reputation Power: 126
  • gogotattoo няма влияние.
  • диагностициран
Латино мачете Аранияк
« Отговор #2 -: 06 Април, 2018, 23:18:30 »
Това е един чудесен двурък топор - само за Божо да разплаче гората и планината .... :)
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен Тератони

• Редовен
  • Публикации: 19
  • Reputation Power: 24
  • Тератони няма влияние.
  • диагностициран
    • Costoffknives
Латино мачете Аранияк
« Отговор #3 -: 06 Април, 2018, 23:21:19 »
Със сигурност латино мачете над 2.5 мм няма. То служи за сечене на сурови клони без подложка. Ако с подобно мачете като това от клипа се опитате да разчистите храсталак от габър, ще се получи ефект все едно ги бием с бухалка, че се гъбата под тежестта и и ще ви бият в лицето. Това прилича на голок и Паранга които в основата наистина имат участък предназначен за дялане. На клипчето се вижда че за това острие тази дължина е излишна, героя никъде не я използва и дори му пречи, просто той е усвоил умение да работи с произведението си.
Чакмака у нас неслучайно се прави от пила. Това е стомана У8 т.е. Sk5 или 1075 . Това че някой показва умения да си служи с нещо не означава че то действително е удачно решение или че въобще става за нещо. Вс. Телешоп.
No name

Неактивен dtz

• Дърт на
  • Старо куче
  • Публикации: 1039
  • Reputation Power: 1342
  • dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!
    • ОБК
  • Скайп: obr-kamchia
Латино мачете Аранияк
« Отговор #4 -: 06 Април, 2018, 23:50:41 »
Аз потника да питам от де е?

Неактивен partisan

• Редовен
  • Публикации: 40
  • Reputation Power: 23
  • partisan няма влияние.
  • диагностициран
Латино мачете Аранияк
« Отговор #5 -: 07 Април, 2018, 00:36:22 »
Тоя пич е истински Bad ass, а те си ги купуват от подлезите, защото само там се намират вече ;)

Това от клипът на колегата за мен е поредната вариация по темата.
Струва ми се, че това от клипчето не е масова продукция. По острието ми се виждат странни жлебове. Изглежда ми като да е ползвана шина от нещо предназначено за друга употреба. Предполагам е ръчна изработка от ресьор, нож за хартия или друго.
Успех с издирването!

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
Латино мачете Аранияк
« Отговор #6 -: 07 Април, 2018, 00:58:48 »
Всъщност, Aranyik е село в Тайланд, даже май, са две съседни села. Там е, нещо като център, на тайландската занаятчийска продукция на ножове и техният вариант на мачете(енеп). Също и други метални инструменти. Ковашки център, един вид. Последните години, голяма част от продукцията на това село е за износ, основно за Северноамериканският пазар. Някакъв предприемач, живеещ в Хаваи(САЩ) органзира дистрибуцията в САЩ. Мисля, че същият тип, стои зад дизайна на въпросното "латино" мачете. Макар и да е занаятчийска продукция, дистрибуцията е доста добра и въпросното мачете се е продавало в Амазон в един момент - https://www.amazon.com/2015-aranyik-5160-latin-machete/dp/b004n2ohqy .
Човека стоящ зад разпространението на тези тайландски мачетета си има и сайт, който в момента е недостъпен- https://www.aranyik.com/
Има и Фейсбук страница - https://www.facebook.com/workingblades/

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1868
  • Reputation Power: 400
  • Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
Латино мачете Аранияк
« Отговор #7 -: 07 Април, 2018, 15:40:11 »
Тия железа, ги помня, че още в МБ беше станало въпрос за тях. Даже и в някакъв сайт ги бях разглеждал !!! Иначе, че се ползват ресьори от разни камионетки, това е сигурно, да же мисля, че си беше упоменато в сайта !!! Също са и къстъм ножове, защото се коват, шлайфат и оформят дръжки от хора, с помоща на разни машинки, разбира се, но не е роботизиран процес. Иначе са работно инструменти, не произведения на ножарското изкуство !!! Цените им обаче не бяха, каквито са примерни Трамонтина, Имакаса и т.н. !!!

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1868
  • Reputation Power: 400
  • Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
Латино мачете Аранияк
« Отговор #8 -: 07 Април, 2018, 15:41:28 »
.................... Всъщност, Aranyik е село в Тайланд, даже май, са две съседни села. Там е, нещо като център, на тайландската занаятчийска продукция на ножове и техният вариант на мачете(енеп). Също и други метални инструменти. Ковашки център, един вид. ...................

Демек тайландския Солинген  ;D !!!

:nabira:

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
Латино мачете Аранияк
« Отговор #9 -: 07 Април, 2018, 17:43:36 »
Демек тайландския Солинген  ;D !!!

Определено, може да се направи паралел със Солинген. Мащабите са различни, но и Солинген, подобно на Aranyik, е бил център на манифактурно производство на стоманени оръжия и сечива, доста преди индустриализацията на региона през 19в. Може би, основната разлика е, че Солинген от векове е бил със силна експортна насоченост, продуктите от околностите на този град са продавани в цяла Европа, докато Aranyik задоволява основно местните нужди. Едва в последните години имат някакъв износ, основно за САЩ, но зад цялата инициатива стои един-единствен човек.

Неактивен Тератони

• Редовен
  • Тератони няма влияние.
  • диагностициран
    • Costoffknives
Латино мачете Аранияк
« Отговор #10 -: 08 Април, 2018, 00:35:43 »
Въпросният пич нищо не дистрибутира. Просто продава собственс къстъм продукция ползвайки тайландски наименования..нарязал е някакви камъни и ги е кръстил натайландско ястие с ориз.
Манджа с грозде демек или турлю гювеч.
Което не пречи някои от остриетата му да са добри.
Ето откъде във селото със това име могат да се купят ковани мачетета под 10$
https://www.oneweirdglobe.com/destination-ayutthaya-sword-village-buy-machete-sharp-edge-wholesale-prices/amp/https://shopthailandonline.com/product/miniature-machete/
На двойна цена в ибей
https://m.ebay.com/itm/Thai-Farm-Tools-Machete-Hoe-Spade-100-authentic-and-made-in-Thailand-/282392505873
Ето историята на Тайландски производител създал марката Crocodile днес собственост на Мартиндейл.
https://members.bccthai.com/BCCT/asp/corpdetail.asp?CorpID=1052
Ето и едни американци които под предтекст че помагат на бедните тайландски ковачи, продават мачететата им и изкарват добри пари от своите сънародници с наистина стойностни остриета, на снимка де.
https://oldblockblades.com/collections/thai-machetes

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
Латино мачете Аранияк
« Отговор #11 -: 08 Април, 2018, 02:16:32 »
Въпросният пич нищо не дистрибутира. Просто продава собственс къстъм продукция ползвайки тайландски наименования..нарязал е някакви камъни и ги е кръстил натайландско ястие с ориз.

Точно въпросният човек, продава тайландски мачетета. За мен, това е дистрибуция, защото не ги е правил той, а тайландски занаятчии. Бях гледал преди в youtube, някои от естествените му камъни, единият го беше нарекъл Тhai binsui или нещо от сорта, явно е тайландски естествен камък и го смята за еквивалент на японските binsui, които не са нищо особено.

п.п. Дори и в Амазон, където е продавал "латин" мачетето, ясно е написано - "Traditional Hand Made Product of Thai Farmers".
https://www.amazon.com/2015-aranyik-5160-latin-machete/dp/b004n2ohqy
« Последна редакция: 08 Април, 2018, 02:22:40 от nomad »

Неактивен Тератони

• Редовен
  • Тератони няма влияние.
  • диагностициран
    • Costoffknives
Латино мачете Аранияк
« Отговор #12 -: 08 Април, 2018, 16:33:17 »
Въпреки че не съдържа made in Thailand, или made by Thai farmers и не е лъжлива реклама, може да е било прието от Amazon като заблуждаваща реклама. Ковачите не фермерите правят остриета. На фейсбук страницата пича си е качил снимки на собствената работилница която не е в гр Araniyk до древната столица Аутая и най вероятно някой е приел че нерегламентирано използва географско обозначение.
За да не бъда разбран погрешно това Е къстъм продукция и като такава сигурно има стойност но това със сигурност не е латино мачете, според мен лично е нефункционално разширения към върха са традиционните методи за добавяне на сила а не излишна дължина. И както това не е латино останалото не е правено в Тайланд а камъните му носят имена на тайландска манджа и тайландски статуи като никъде не упоменава че са с тайландски произход.
Иначе ако някой е харесал мачетето мога само да му пожелая успех в търсенето.
Имам контактна информация на ковачници в югоизточна Азия но тази не е сред тях. :punk:
No name

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
Латино мачете Аранияк
« Отговор #13 -: 08 Април, 2018, 16:49:47 »
Информацията, която имам е, че мачететата са правени в Аranyik и че камъните са от същият регион в Тайланд, някой беше писал, в американски форум, че си е купил като неговите камъни в самото село. Там ги продавали навсякъде. Току що му писах във Фейсбук, директно го питах за произхода на мачететата, ако ми отговори, ще предам тук. В ЮИ Азия има хиляди ковачи, дори в самото село Аranyik са десетки, ако не са и повече от сто.

Относно функционалността на неговите инструменти, нищо не мога да кажа, защото не съм ги ползвал. Това, което е сигурно е, че нямат нищо общо с латиноамериканските мачетета и че не могат да им бъдат алтернатива, заради различното тегло и геометрия.
« Последна редакция: 08 Април, 2018, 16:59:12 от nomad »

Неактивен Тератони

• Редовен
  • Тератони няма влияние.
  • диагностициран
    • Costoffknives
Латино мачете Аранияк
« Отговор #14 -: 08 Април, 2018, 18:49:58 »
Това вече е добра идея. Хубавото на спора е че ражда истината. Аз пък писах на Мартин Дел да разбера едровите цени на тайландските мотики, но тъй като подозирам че няма да ми харесат ще помоля ако някой все пак отиде на екскурзия в Състав и мине през Аранияк да вземе контактите на някой местен майстор.
Надявам се пича да се заинтересува от скромния БГ пазар и да даде някоя разумна оферта.

Активен Ангел Иванов

• Напреднал
  • Публикации: 130
  • Reputation Power: 52
  • Ангел Иванов няма влияние.
  • диагностициран
  • Скайп: angel.ivanov95
Латино мачете Аранияк
« Отговор #15 -: 08 Април, 2018, 19:00:15 »
:D :D :D :D :D :D :D :D

Неактивен spike

• Член на сдружението
  • Редовен
  • Публикации: 25
  • Reputation Power: 19
  • spike няма влияние.
  • диагностициран
Латино мачете Аранияк
« Отговор #16 -: 07 Юли, 2018, 16:29:42 »
Това вече е добра идея. Хубавото на спора е че ражда истината. Аз пък писах на Мартин Дел да разбера едровите цени на тайландските мотики, но тъй като подозирам че няма да ми харесат ще помоля ако някой все пак отиде на екскурзия в Състав и мине през Аранияк да вземе контактите на някой местен майстор.
Надявам се пича да се заинтересува от скромния БГ пазар и да даде някоя разумна оферта.
Колега, извинявай, получи ли отговор на запитването?

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice