Автор Тема: Какви шкурки използвате?  (Прочетена 976 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен okata

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 5
  • Reputation Power: 11
  • okata няма влияние.
  • диагностициран
Какви шкурки използвате?
« -: 20 Април, 2018, 17:20:04 »
Здравейте, с голям мерак си сглобих една самоделка за заточване с фиксиран ъгъл. Днес дойде момента в който я пробвах и с голямо разочарование разбрах, че шкурките се затлачват  още при първите 10-12 търкания , нормално ли е това? Нямам нерви да лепя шкурки нон стоп. Какви са вашите наблюдения?

Неактивен ViktorKitov

• Старо куче
  • Публикации: 272
  • Reputation Power: 419
  • ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...
  • диагностициран
Какви шкурки използвате?
« Отговор #1 -: 20 Април, 2018, 17:46:53 »
Шкурките наистина се задръстват лесно, особено по-високите гритове. Ако се мокрят е по-добре, но става едно мазало...

Поне това е вярно за 2-3 марки, които съм ползвал (Случайни от железарията).

Чел съм, че 3M са най-добри, но не съм имал досег с тях.

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • Публикации: 396
  • Reputation Power: 190
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
Какви шкурки използвате?
« Отговор #2 -: 20 Април, 2018, 17:51:22 »
Шкурките, бързо губят първоначалната агресия на работа, след това са използваеми,  още доста,  преди да загубят изцяло абразивни свойства, но са все по-бавни. Ако ги ползваш сухи, се затлачват по-лесно и това пречи.
По-добре се насочи към друг абразив за точилката, в дългосрочен план, шкурките не са по-евтини.

Неактивен nacmopa

• Предозиран
  • Дарители
  • Старо куче
  • Публикации: 128
  • Reputation Power: 708
  • nacmopa има силна воля.nacmopa има силна воля.nacmopa има силна воля.nacmopa има силна воля.nacmopa има силна воля.nacmopa има силна воля.nacmopa има силна воля.
  • Стоманено-мозъчно разстройство
Какви шкурки използвате?
« Отговор #3 -: 20 Април, 2018, 18:09:44 »
Личните ми наблюдения и впечатления напълно съвпадат с мненията на колегите ViktorKitov и nomad. За това няма да преповтарям.
3М не са много по-скъпи от другите марки и за това ползвам основно тях. Вярно е, че са едни от най-добрите. Най-добри в смисъл абразива малко по-бавно се изронва от хартиената основа в сравнение с продуктите на други производители.

http://avtomateriali.com/144-vodna-shkurka-3m

Този линк не е с цел реклама, а само за съпоставка на цените.  :)
Също доста съм доволен от гръцките "Smirdex". Струват около 80-90 ст. за лист. Абразива и при двете марки е на силициево карбидна основа.
Желязо в кръвта и кръв по желязото

Неактивен okata

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 5
  • Reputation Power: 11
  • okata няма влияние.
  • диагностициран
Какви шкурки използвате?
« Отговор #4 -: 20 Април, 2018, 18:51:12 »
Благодаря за бързите отговори , точно по грубите шкурки за секунди се напълниха с материал и до там...  Ще пробвам с някой камънак.

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1868
  • Reputation Power: 400
  • Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
Какви шкурки използвате?
« Отговор #5 -: 21 Април, 2018, 21:32:32 »
На мен за това не ми се вижда удачен вариант - шкурка за точилце с фиксиран ъгъл ! Трябва постоянно да разлепяш и залепяш нови парчета !
Аз сега като се замисля, в един период, като ползвах шкурки, едно парче го въртях от всички страни, пък изрязвах захабените места и листа заминаваше адски бързо, а такива парченца, за фиксирана точилка ...........  :no:. По добре, някакво камъче или диамантена плочка !!!
« Последна редакция: 21 Април, 2018, 22:05:24 от Punky »

Неактивен ViktorKitov

• Старо куче
  • Публикации: 272
  • Reputation Power: 419
  • ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...
  • диагностициран
Какви шкурки използвате?
« Отговор #6 -: 21 Април, 2018, 21:49:20 »
На мен за това не ми се вижда удачен вариант - шкурка за точилце с фиксиран ъгъл ! Трябва постоянно да разлепяш и залепяш нови парчета !
Аз сега като се замисля, в един период, като ползвах шкурки, едно парче го въртях от всички страни, пък изрязвах захабените места и листа заминаваше адски бързо, а такива парченца, за фиксирана точилка ...........  :no:. По добре, нялалво камъче или диамантена плочка !!!

Ами не е толкова зле. Точилото на keridi върви точно с дървени летвички, за да си залепиш шкурка.

Наистина не е идеален вариант, но може да се ползва.

П.П. Искам да кажа, че не се изтъркват от едно рутинно точене.

Активен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • Публикации: 403
  • Reputation Power: 126
  • Combo няма влияние.
  • диагностициран
Какви шкурки използвате?
« Отговор #7 -: 22 Април, 2018, 03:23:57 »
Не е никак зле с шкурките.. Китайските камъчета и диамантени плочки не са никак качествени, а цените на истинските камъчета за фиксирани точилки са си почти равни на цената на пълноразмерен камък. Времето което трябва да отделиш за киснене, почистване, изравняване на камъчетата, не е по-малко от това да си налепиш шкурките..
Най тъмно е под лампата

Активен universum

• Дарители
  • Старо куче
  • Публикации: 400
  • Reputation Power: 141
  • universum няма влияние.
  • диагностициран
Какви шкурки използвате?
« Отговор #8 -: 22 Април, 2018, 06:17:36 »
Ползвам Смирдекс от Алати, че по-тънко идват. Режа си ленти и ги закрепвам на подобно нещо.

За мен работят добре. Но ако трябва да ги лепя прецизно за фиксирана точилка, ще ме домързи и ще предпочета камъни/диамантени пластини.

За диамантените плочки. Nomad беше препоръчал тука едни. Три броя за някаква смешна сума. Китайски разбира се. 200/600/1000 мисля че бяха. Минах 4 трамонтини професионал, два 420-ки и някой друг не помня вече.

Еми добри се оказаха. Ся не знам дали ще изкарат колкото ДС4, но засега питат за още. За цената нямам думи

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
Какви шкурки използвате?
« Отговор #9 -: 22 Април, 2018, 12:07:45 »
Въпросните, три китайски плочки, на цена от 7 долара, са достатъчно добри. Не са на нивото, на любимите ми Eze-Lap или на DMT. Но са напълно адекватни. От използването им установих два минуса, разлепят се понякога и не винаги са перфектно равни. Разлепянето го преодолявам лесно, а неравността е толкова минимална, че на практика не дава отражение, дори и с фиксирана точилна, не вярвам да даде поврче от 1 градус разлика в зададеният ъгъл.
След плочката 1к, може директно да се мине на рубинена керамика. Рубинаната ще се справи със браздите от 1к, при условие, че се повдигне леко ъгъла.

Това е наистина бюджетен вариант. Апексоидните плочки са 7 долара и апексоидната керамика 3, за 10 долара е напълно функционална прогресия.

Все пак, ако бюджета го позволява, за такава точилка, вместо китайските диаманти, бих препоръчал eze lap, от британският ибей, излзат по около 35лв с доставката, за 15х2.5см. И друг път съм го писал, но имам една плочка изи лап 600, ползвам я активно десетина години, вкл. за заглаждане повърхността на джобни естествени камъни. След толкова експлоатация, все още е работеща, макар сега реалният й грит да е 3-4000, а не 600, заради заглаждането на диамантените кристали.

Неактивен Франко

• Напреднал
  • Публикации: 153
  • Reputation Power: 44
  • Франко няма влияние.
  • диагностициран
Какви шкурки използвате?
« Отговор #10 -: 22 Април, 2018, 19:28:32 »
Водните шкурки (без значение дали каква марка са) НЕ са предназначени за шлайфане на метал. Трябва да се накисват преди ползване и да се поливат с вода докато се работи с тях (за отмиване на снетия материал), грубо казано си променят грита с течение на работата с тях и затова не са удобен вариант за заточване - става, но с камъни е по-добре. За китайските диамантени плочки - съгласен съм с nomad, апексоидните, които вървят с точилката, след подравняване, също вършат работа за повечето стомани (особено грубите гритове). Рубинената керамика също работи.

Активен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • Публикации: 403
  • Reputation Power: 126
  • Combo няма влияние.
  • диагностициран
Какви шкурки използвате?
« Отговор #11 -: 22 Април, 2018, 22:55:22 »
Не е задължително да са водни и да се мокрят, което си го пише на гърба на някой шкурки. На точилката на Кериди  шкурките работят перфектно след диамантите. Поне при мен шкурките дават по-прогнозируем резултат и по-равномерен финиш. Обикновенно при едрина 1000-1200 косъмът на 9-10 см острие пада на 2-3 парчета, което никога не ми се е случвало при камъните. Пробвал съм различни китайски плочки /апексоиди/, но те имат два много сериозни недостатъка. 1. Затлачват се изключително бързо. 2. Пластмасовите им основи са меки и при най-лекото пристягане се огъват и разлепват..  Решил съм да си купя апексоиди на Индия и Шаптон или Нанивия, въпреки откачената им цена. Убеден съм че икономически няма смисъл такава покупка, но искам да видя как работят. Шкурките може и да са по-бавни, но дават гарантиран резултат, а за мен това е най-важно в момента. В момента на фиксираната точилка работя по следният начин
1. Диамантени плочки /ако се налага/
2. Шкурка  600/или 800/,
3. Шкурка 1000 или 1200
4. Шкурка 1500 или 2000
5. Шкурка 250 или 3000
6. Един бял китайски камък предполагам ок. 8000
7. Китайски АХАТ предполагам около 10000
8. Диамантена паста на хартия върху стъкло или на Балса
Най тъмно е под лампата

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
Какви шкурки използвате?
« Отговор #12 -: 22 Април, 2018, 23:33:36 »
Повечето китаиски камъни за апексоидни точилки, наистина имат безумно мека основа, даже спуках един камък, при точене с умерен натиск, заради огъване на основата. Категорично, при покупка на такива, камъка трябва да се разлепи от меката пластмаса и да се залепи на алуминиева шина.
Засега, единственото изключение са диамантените пластини, тяхната основа, макар и пластмасова, е стабилна и не мърда, но те пък имат, най-висок процент разлепяне при работа,от 4, две ги лепих наново, а другите две почти не съм ги ползвал, вероятно като ги вкарам в по-сериозна употреба, също ще паднат и ще трябва лепене.
На този етап, от китайските абразиви, за апексоидни точилки, ми допадат само, диамантените пластини и рубинената керамика, с уговорката, че все още не съм пробвал, т.нар. "ахат" и боровият карбид, вече, близо два месеца ги чакам, да дойдат от Китай.

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice