Автор Тема: Голям нож от Велико Търново  (Прочетена 3694 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен f(x)dx

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 89
  • Reputation Power: 243
  • f(x)dx някой го чете.f(x)dx някой го чете.
  • любопитен
Голям нож от Велико Търново
« Отговор #25 -: 08 Октомври, 2018, 18:23:17 »
То интересно е да се сподели също така и как ги точите тия дзверове. Особено в полеви условия
На мен ми е най-удобно да му опра върха на острието на дъска или пън и да жуля с камичето или дървено трупче, увито в шкурка по него.

За тая техника ме открехна бай Кукриблейд и съм му много благодарен  :nabira:  :nabira:

Неактивен AlexUnder

• Hekara
  • Редовен
  • Публикации: 131
  • Reputation Power: 1598
  • AlexUnder внушава благоговение!AlexUnder внушава благоговение!AlexUnder внушава благоговение!AlexUnder внушава благоговение!AlexUnder внушава благоговение!AlexUnder внушава благоговение!AlexUnder внушава благоговение!AlexUnder внушава благоговение!AlexUnder внушава благоговение!AlexUnder внушава благоговение!AlexUnder внушава благоговение!AlexUnder внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #26 -: 09 Октомври, 2018, 11:15:11 »
Пробвайте на суха ела и кастрете и клоните.
Там ще си покаже.
Бора,ако е черен,не е майтап.

ПП-Алекс,имам нужда от помощ,имаш ли отпуск за ползване :)

Братко тази седмица съм на Искъра на състезание за  спортни кучета. Карма ще я водя да поспортува. Започнах нова работа , като се махнах от летището. Вече си нося ножките нa работа без грижа и работя точно до нас в Бизнес Парка. Все още не мога да ползвам отпуска за това остават уикендите. Имам голямо желание да се видим и да помогна с каквото мога.
Междо другото гледах чопърите които си направил.... много сила. Искам да ги видя и тествам!

Неактивен AlexUnder

• Hekara
  • Редовен
  • AlexUnder внушава благоговение!AlexUnder внушава благоговение!AlexUnder внушава благоговение!AlexUnder внушава благоговение!AlexUnder внушава благоговение!AlexUnder внушава благоговение!AlexUnder внушава благоговение!AlexUnder внушава благоговение!AlexUnder внушава благоговение!AlexUnder внушава благоговение!AlexUnder внушава благоговение!AlexUnder внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #27 -: 09 Октомври, 2018, 11:22:23 »
То интересно е да се сподели също така и как ги точите тия дзверове. Особено в полеви условия
На мен ми е най-удобно да му опра върха на острието на дъска или пън и да жуля с камичето или дървено трупче, увито в шкурка по него.

За тая техника ме открехна бай Кукриблейд и съм му много благодарен  :nabira:  :nabira:

Кершоу имат стабилна основа но да не подценяваме ромската сила.  :green: :green: :green:
За точенето .. моят е конвексиран за това винаги си нося водни шкурки -ако се наложи да презаточвам на полето ,но на този етап това не се е случвало. Ножката държи ряз предвид стоманата(ниско качествена) и употребата(брутална без грам жал ) . O:-)

Неактивен ViktorKitov

• Старо куче
  • Публикации: 343
  • Reputation Power: 429
  • ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...
  • диагностициран
« Отговор #28 -: 09 Октомври, 2018, 12:01:49 »
Аз съм в другият край на града, но може да измислим нещо. Имам една Skrama която е доста интересен нож.

Иначе бих ти препоръчал Tramontina мачете за риболовните излети. Срещу растителност и клони са страхотни.
« Последна редакция: 09 Октомври, 2018, 12:05:58 от ViktorKitov »

Неактивен AlexUnder

• Hekara
  • Редовен
  • диагностициран
« Отговор #29 -: 31 Октомври, 2018, 16:07:43 »
Здрасти Алекс, от мойте наблюдения до сега борчетата не са много показателни за това как се справя един нож понеже дървесината е много мека. Гледам че сме от един квартал, така че ако имаш желание може да направим сравнение с няколко от мойте чопъри:

- Kershaw Camp 10
- Ontario SP 10
- Condor Dundee Bowie
- Condor Hudson Bay
- Няколко китаеца с остриета между 20-25 см включително и една реплика на Trailmaster-а само че с къстъм дръжка :)

Братко този уикенд нещо да измислим ?

Неактивен AlexUnder

• Hekara
  • Редовен
  • диагностициран
« Отговор #30 -: 02 Ноември, 2018, 14:21:27 »
По голямото братче на моят Бимбан се приготвя за действие!
Кован от ресиорна стомана така ще  изглежда скелетът .

Неактивен AlexUnder

• Hekara
  • Редовен
  • диагностициран
« Отговор #31 -: 12 Ноември, 2018, 12:14:16 »
Едно видео в, което загатвам способностите на острието :D  :punk: *нинджа*

Неактивен AlexUnder

• Hekara
  • Редовен
  • диагностициран
« Отговор #32 -: 12 Ноември, 2018, 12:23:10 »
Това е братчето на първият ми нож от Стражица.
Направен с повече внимание!
Ресйорна стомана , текстолит!

Неактивен AlexUnder

• Hekara
  • Редовен
  • диагностициран
« Отговор #33 -: 13 Ноември, 2018, 09:53:22 »
Това е проект ,който ще ми допадне!
Какво мислите?
Дължината на острието е 30 см.
Коя стомана е най-подходяща за голям чопър?

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 460
  • Reputation Power: 2085
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #34 -: 13 Ноември, 2018, 13:23:30 »
Аз също, обмислям проект за голям нож и от стоманите достъпни у нас, като че ли най-подходящи(като здравина) са 65Г, която отговаря на AISI 1066 или  80CrV2 която отговаря на L2 и e най-чето използваната стомана в скандинавските Leuku-та. Според мен, не трябва да се гони прекалена твърдост при този тип ножове. Независимо коя от двете стомани се използва, да бъде отвърната до 55-56HRC. Така ще има баланс между здравина и износоустойчивост, с превес на здравината. А и подръжката в полеви условия ще е лесна , на 55HRC може да се работи дори и с пила за отстраняване на по-сериозни щръбки.

Естествено, човек винаги може да избере и някаква модерна стомана, като 3V, която като здравина e близка до горепосочените, но има по-добра износоустойчивост при рязане. Все пак, този тип ножове не са толкова за рязане, а за сечене. Затова, аз лично не виждам смисъл от 3V  при нож тип чопър.

Неактивен AlexUnder

• Hekara
  • Редовен
  • диагностициран
« Отговор #35 -: 13 Ноември, 2018, 14:05:33 »
Аз също, обмислям проект за голям нож и от стоманите достъпни у нас, като че ли най-подходящи(като здравина) са 65Г, която отговаря на AISI 1066 или  80CrV2 която отговаря на L2 и e най-чето използваната стомана в скандинавските Leuku-та. Според мен, не трябва да се гони прекалена твърдост при този тип ножове. Независимо коя от двете стомани се използва, да бъде отвърната до 55-56HRC. Така ще има баланс между здравина и износоустойчивост, с превес на здравината. А и подръжката в полеви условия ще е лесна , на 55HRC може да се работи дори и с пила за отстраняване на по-сериозни щръбки.

Естествено, човек винаги може да избере и някаква модерна стомана, като 3V, която като здравина e близка до горепосочените, но има по-добра износоустойчивост при рязане. Все пак, този тип ножове не са толкова за рязане, а за сечене. Затова, аз лично не виждам смисъл от 3V  при нож тип чопър.

Благодаря много за включването!!!
65 Г и аз мисля ,че ще е добър вариант !
3V ще е доста скъпа за 50см острие.

Неактивен AlexUnder

• Hekara
  • Редовен
  • диагностициран
« Отговор #36 -: 13 Ноември, 2018, 14:18:26 »
Аз също, обмислям проект за голям нож и от стоманите достъпни у нас, като че ли най-подходящи(като здравина) са 65Г, която отговаря на AISI 1066 или  80CrV2 която отговаря на L2 и e най-чето използваната стомана в скандинавските Leuku-та.

Имаш ли майстор, който да може да ни изработи такива чопъри от такава стомана  ?
Може заедно да задвижим проектите си!

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 460
  • Reputation Power: 2085
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #37 -: 13 Ноември, 2018, 14:48:31 »
Моят проект, все още е в начална фаза. Колебая се между няколко варианта. Тепърва трябва да направя окончателен избор, дал съм си срок до края на годината. Едва като съм готов с окончателния вариант на ножа и го имам на хартия ще търся майстор. Най-вероятно в началото на 2019.

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice