Автор Тема: Поддръжка на Victorinox  (Прочетена 3350 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен evgenibgr

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 13
  • Reputation Power: 12
  • evgenibgr няма влияние.
  • диагностициран
Поддръжка на Victorinox
« -: 03 Май, 2018, 18:04:39 »
Здравейте.
Нов съм във форума.
Скоро реших да сменя ножовете в кухнята. Чудех се между Гесер Месер и Викторинокс. Избрах вторите, надявам се са добри.
Но както всеки нож си искат поддръжка. Нещо не ми се занимава с камъни и шкурки. Викторинокс имат едно точило с въртящ се диск http://e-victorinox.bg/product/141/tochilo-s-keramichni-diskove.html
Не е ли достатъчно добро за кухненски ножове?
Ако имате др предложения...

clikk

• Гост
Поддръжка на Victorinox
« Отговор #1 -: 03 Май, 2018, 18:07:09 »
Ползвам виксове от бая време поддържат лесно с един или два камъка

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 679
  • Reputation Power: 3216
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
Поддръжка на Victorinox
« Отговор #2 -: 03 Май, 2018, 18:45:39 »
Е, щом не ти се занимава с камъни и шкурки, този тип точила са като за теб. Викторинокс е реномирана марка и се предполага, че точилата им са подходящи за произвежданите от тях ножове. Този тип точила обаче си имат своите ограничения. Преди години съм ползвал подобно на фискарс, но никога не съм постигал желаната от мен острота. Съветът ми е да не оставяш ножовете ти да се затъпят много, ако имаш намерение да ги точиш само с това. Най-добре е да се научиш да заточваш на ръка. Не е задължително, но е част от хобито и лично на мен ми доставя удоволствие. А и резултатите са по-добри отколкото с този тип точила.  :nabira:
„Стоманата разсича плътта; стоманата разсича костите; стоманата не разсича стомана." Миямото Мусаши

Активен Франко

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 181
  • Reputation Power: 50
  • Франко няма влияние.
  • диагностициран
Поддръжка на Victorinox
« Отговор #3 -: 03 Май, 2018, 19:33:32 »
Ако, пази боже, подбиеш РР, с това няма как да го оправиш, но ако внимаваш и веднъж седмично (примерно) тръкваш ножовете, ще държат някаква работна острота.

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 504
  • Reputation Power: 13847
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
Поддръжка на Victorinox
« Отговор #4 -: 03 Май, 2018, 20:43:12 »
Според мен, подобни точила, с които се работи само по апекса, след време, водят до влошаване режешите качества на ножа. Това важи, не само за точилото на виктиринокс или това на фискарс, а също и за много по-усъвършенствани, като шарпмейкъра на спайдърко или едж про и многобройните му подобия. Ще се опитам, да се аргументирам, когато се отнема метал, само  при РР, постепенно, областта над РР, става все по-дебела, което неминуемо влошава режещите качества. На Запад, много не се обсъжда, но при японците, периодичното изтъняване, над режещият ръб, е ключово за подържане, оптимални режещи качества, особено при кухненските ножове. Трябва камък за качествено подържане на ножа.
« Последна редакция: 03 Май, 2018, 20:55:05 от nomad »

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 532
  • Reputation Power: 172
  • universum няма влияние.
  • диагностициран
Поддръжка на Victorinox
« Отговор #5 -: 03 Май, 2018, 20:48:44 »
А точилото на Викторинокс е горе-долу на цената на една комбинирана Индия.

Поне моята долу-горе там ми стъпи. Малко по-евтина беше.

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
Поддръжка на Victorinox
« Отговор #6 -: 03 Май, 2018, 21:00:54 »
А точилото на Викторинокс е горе-долу на цената на една комбинирана Индия.

Поне моята долу-горе там ми стъпи. Малко по-евтина беше.

Индията е класика, но дори и макита 1200, за подържане на геометрията, плюс, една рубинена керамика в апексоиден формат,  за апексиране, ще свършат работа за кухненски ножове. Макитата е около 30лв, рубинената 4-5лв с доставката от Китай.

clikk

• Гост
Поддръжка на Victorinox
« Отговор #7 -: 03 Май, 2018, 21:04:45 »
Преди малко от мързел реших да дозаточа един викс с пръчка жълт Тиролит с след няколко движения така се порязах, че явно съм прекралил със заточката. Та, дори и само с това става

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Поддръжка на Victorinox
« Отговор #8 -: 03 Май, 2018, 21:10:27 »
Преди малко от мързел реших да дозаточа един викс с пръчка жълт Тиролит с след няколко движения така се порязах, че явно съм прекралил със заточката. Та, дори и само с това става
Напълно подкрепям, в 90% от случаите, използвам джобен размер точила. Много по-удобни са ми, за бързо заточване и подръжка. Единствено,  работя с големи камъни, когато трябва да променям геометрията на някой нож или бръснач.

Неактивен falcon88

• Старо куче
  • Публикации: 42
  • Reputation Power: 20
  • falcon88 няма влияние.
  • диагностициран
Поддръжка на Victorinox
« Отговор #9 -: 03 Май, 2018, 21:44:07 »
Преди да почна да се занимавам с ножки , ползвахме подобно точило на фискарс. Вършеше работа до толкова , че ако ножът е тъп и изобщо не реже , след 10-20 търкания почва да захапва поне малко и за тогавашните ми представи за острота това беше добре. Скоро го бях видял и го пробвах за да видя под лупа какво се случва по ножа. Прави минимален вторичен скос с доста голям ъгъл и доста груб. Също така с него не можеш да наточиш ножа съвсем до върха.

Активен dtz

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1173
  • Reputation Power: 5573
  • dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!
    • ОБК
  • Скайп: obr-kamchia
Поддръжка на Victorinox
« Отговор #10 -: 03 Май, 2018, 21:59:06 »
Значи, тоз разговор го водих преди точно 2 дена...
Обяснявах за камъни, масати, точилки, даже от на Номада малката Индия подарих, но на моя приятел му трябва нещо лесно, 1,2,3 и готово за кухненските.

Аз смятам, че това, което си избрал, ще ти върши работа. .. засега. .. защото вече си го избрал.

По-нататък друго.

P.s. извиняамса, ей това е най-доброто:

Неактивен zlatolin

• Един от вас, но нищо повече от вас.
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 622
  • Reputation Power: 690
  • zlatolin е изгряваща звезда!zlatolin е изгряваща звезда!zlatolin е изгряваща звезда!zlatolin е изгряваща звезда!zlatolin е изгряваща звезда!zlatolin е изгряваща звезда!
  • диагностициран
Поддръжка на Victorinox
« Отговор #11 -: 03 Май, 2018, 22:49:23 »
За кухненски ножове точилото на Фискарс си е много добро, струва 25-30 лв., точи бързо и с години.
Не правя сашими и бръснарски нож за кухнята не ми е трябвал досега.
Но всеки сам решава  :nabira:
"Злой чечен ползет на берег, точит свой кинжал ... "

Неактивен dim095

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 38
  • Reputation Power: 23
  • dim095 няма влияние.
Поддръжка на Victorinox
« Отговор #12 -: 04 Май, 2018, 01:15:49 »
В ИКЕА е дори 10 лв. Мисля , че работи по-добре ако легенчето под камъчето се напълни с вода.

Неактивен evgenibgr

• Новобранец
  • *
  • диагностициран
Поддръжка на Victorinox
« Отговор #13 -: 04 Май, 2018, 09:36:42 »
10х за съветите :)
Мисля, че за бързо заточване трябва наистина нещо 1,2,3 и готово. Като това на Викс или Икеа (Фискарс), а може и масат? Не съм толкова вързан в ръцете, предполагам ще мога да използвам правилно масата или камък. Даже в къщи имам 1 двустранен син камък от преди време от железарията, но мисля че не е хубав. Така, че може да ми кажете от къде и какви евентуално масат или камънии.
Също така имам и това точилце на Викс
http://e-victorinox.bg/product/240/brus-za-zatochvane-victorinox-dzhoben-razmer.html
Ето тук намерих няколко устройства за заточване (предполагам ги знаете), но си мисля че са по-подходящи за маняшки ножове.
http://www.swords24.eu/product/description/1459/Spyderco_TriAngle_Sharpener(204MF).html#.Wuv8odRubIU
https://www.amazon.com/Lansky-2D2C-Diamond-Ceramic-Four/dp/B008EKY5OA?th=1
http://www.swords24.eu/product/description/3530/V-Sharp_Classic_II_Black_Warthog_Sharpener(VSC2S).html#.Wuv7r9RubIV
https://www.ebay.com/itm/Best-5-Generation-kitchen-knife-sharpener-system-update-professional-pro-lansky/173270570574?hash=item2857bb164e:g:97sAAOSwdbZa0iKR
« Последна редакция: 04 Май, 2018, 09:47:07 от evgenibgr, Причина: редакция »

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
Поддръжка на Victorinox
« Отговор #14 -: 04 Май, 2018, 09:48:46 »
Всяко от точилата, за които си пуснал линкове, е чудесно. Колегата от форума keridi изработва точило, което е подобно на това от последният ти линк- Best 5 Generation kitchen knife sharpener system update professional pro lansky. Можеш да намериш темата тук https://bladeforum.bg/index.php/topic,1058.0.html. Всичко е въпрос на личен избор. Ако ще точиш само кухненските си ножове и не ти се занимава да се учиш да точиш на ръка, то Spyderco TriAngle Sharpener и това на Lansky са добри и лесни за употреба варианти. Моделите на Lansky  ги има и в доста български сайтове, при това са на сносни цени. С масат не се заточва, а само се поддържа режещия ръб в добро състояние, но винаги идва момент, когато масата спира да помага и се налага ножът да се заточи на камък.
« Последна редакция: 04 Май, 2018, 09:54:09 от nikolai »
„Стоманата разсича плътта; стоманата разсича костите; стоманата не разсича стомана." Миямото Мусаши

Неактивен ViktorKitov

• Старо куче
  • Публикации: 386
  • Reputation Power: 994
  • ViktorKitov има голям потенциал!ViktorKitov има голям потенциал!ViktorKitov има голям потенциал!ViktorKitov има голям потенциал!ViktorKitov има голям потенциал!ViktorKitov има голям потенциал!ViktorKitov има голям потенциал!ViktorKitov има голям потенциал!ViktorKitov има голям потенциал!
  • диагностициран
Поддръжка на Victorinox
« Отговор #15 -: 04 Май, 2018, 09:57:02 »
Моето скромно мнение е, че за кухненски ножове два (Бюджетни) камъка са напълно достатъчни и работят съвсем бързо при нормална употреба.

Наистина няма по-удобно от това да издърпаш 5-6 пъти през точилото, но все пак.

Ако ти е любопитно имам точило на Фискарс с колелце вътре, мога да ти го дам за проба.

Неактивен zlatolin

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • zlatolin е изгряваща звезда!zlatolin е изгряваща звезда!zlatolin е изгряваща звезда!zlatolin е изгряваща звезда!zlatolin е изгряваща звезда!zlatolin е изгряваща звезда!
  • диагностициран
Поддръжка на Victorinox
« Отговор #16 -: 04 Май, 2018, 10:02:40 »
Неее, и с масат се точи, но зависи от масата, колега ;)
Но колегата да точи кухненски нож за 30-40 лв с точила или камъни за 100-200 лв ми е смешно.
Ние сме малко манЯци и лесно залитаме към по-високото качество, но за начало не бих хвърлил колегата в “дълбоката вода”   :nabira:
Точилата от ИКЕА приличат на тези на Фискарс, но не знам дали качеството е същото ... пробвах това с трите керамични ролки върху ножове на Гизер-Месер и не съм очарован изобщо.

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Поддръжка на Victorinox
« Отговор #17 -: 04 Май, 2018, 10:07:32 »
Вероятно имаш предвид диамантените и керамичните масати, но те са на доста висока цена. Съгласен съм, че за евтини ножове не са необходими скъпи точила, но колегата се е регистрирал в ножарския форум, което вероятно означава, че се е заразил от нашата краста, та едва ли ще остане само с тези кухненски ножове. От тази гледна точка не е лошо да си има и качествено устройство за заточване.

Неактивен zlatolin

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Поддръжка на Victorinox
« Отговор #18 -: 04 Май, 2018, 10:28:55 »
Да, нека си вземе качествени уреди за точене, Но ставаше въпрос за кухненските му ножове.
Предпочитам агресивната, равномерна и бърза заточка за кухненски ножове, което получавам от Фискарс.
Домати, пипер, патладжан си искат назъбено острие за да ги нарежеш и тук Фискарса е супер, че даже и за меса.

Неактивен dim095

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 38
  • Reputation Power: 23
  • dim095 няма влияние.
Поддръжка на Victorinox
« Отговор #19 -: 04 Май, 2018, 10:31:48 »
Черното с една ролка мисля ,че е правено за ИКЕА.  Ползвам за бързо заточване в ресторанта и мисля ,че няма разлика с това , което е брандирано Fiskars . Поне 4-5 съм изтъркал.   

Неактивен evgenibgr

• Новобранец
  • *
  • диагностициран
Поддръжка на Victorinox
« Отговор #20 -: 04 Май, 2018, 12:35:14 »
Вероятно имаш предвид диамантените и керамичните масати,  колегата се е регистрирал в ножарския форум, което вероятно означава, че се е заразил от нашата краста, та едва ли ще остане само с тези кухненски ножове. От тази гледна точка не е лошо да си има и качествено устройство за заточване.

Винаги са ме привличали ножовете. Все пак имам малко чирпанска жилка  >:(
Ето снимки на това, което имам. Първия е от Карловски майстори и ми е само за окраса. Мисля че беше от френска стомана.
Втория - сгъваемия ми е трофейно ножче. Мисля, че е американско много твърдо острие ръждясващо. Диамантена пиличка и е трудно. Има и отверка, но пружината й е счупена. Трябва му ремонт. Много бойно ножче, заслужава си.
Имам и едно Victorinox.

Активен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 704
  • Reputation Power: 701
  • peachlover има силна воля.peachlover има силна воля.peachlover има силна воля.peachlover има силна воля.peachlover има силна воля.peachlover има силна воля.peachlover има силна воля.
  • диагностициран
Поддръжка на Victorinox
« Отговор #21 -: 04 Май, 2018, 19:43:07 »
Винаги са ме привличали ножовете. Все пак имам малко чирпанска жилка  >:(
Ето снимки на това, което имам. Първия е от Карловски майстори и ми е само за окраса. Мисля че беше от френска стомана.
Втория - сгъваемия ми е трофейно ножче. Мисля, че е американско много твърдо острие ръждясващо. Диамантена пиличка и е трудно. Има и отверка, но пружината й е счупена. Трябва му ремонт. Много бойно ножче, заслужава си.
Имам и едно Victorinox.

Сгъвайката е TL-29. Електричарско ножче с права отвертка и острие за оголване на кабели със заключване. Много сладка ножка аз имам такава с черни пластмасови чирени и много си я нося.

Активен Франко

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 181
  • Reputation Power: 50
  • Франко няма влияние.
  • диагностициран
Поддръжка на Victorinox
« Отговор #22 -: 04 Май, 2018, 20:09:36 »
За кухненски ножове от масови стомани, една фина или комбинирана индия е съвсем достатъчна - казвам го от опит. Преди няколко дена получих комбинирана за сумата от 33лв. (ако се дебне в ибей, може и по-тънко да се вземе). Имам апексоидна точилка, но от 2-3 месеца търкам на ръка - определено ми харесва повече, а ако е за бързо заточване - керамичния масат работи прекрасно (ако острието не е тъпо като лъжица) ... точилката си стои неизползвана засега.
 :nabira:

Неактивен Божо

• Дарител
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 2215
  • Reputation Power: 21441
  • Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!
  • диагностициран
Поддръжка на Victorinox
« Отговор #23 -: 04 Май, 2018, 21:43:04 »
Брус на Суати Комет - двустранен - 17 лв.

Точи всичко от 4116 до XHP. Вади щръбки, препрофилира - голям звяр е. По-фината страна + стропинг дава агресивна и трайна острота  *palec*
Изкуственият интелект не може да се мери с естествената глупост.

clikk

• Гост
Поддръжка на Victorinox
« Отговор #24 -: 04 Май, 2018, 22:20:50 »
Индията е перфектна за кухнята, че и не само. Имам я отскоро и определено е най-бързия камък о всички. Дори ДМТ са по бавни ИМХО

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice