Автор Тема: Сърпове и коси  (Прочетена 674 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен maini4ka

• Дарител
  • Прохождащ
  • *
  • Публикации: 28
  • Reputation Power: 21
  • maini4ka няма влияние.
  • Scorpio
    • продавалник
  • Скайп: chinamaina
Сърпове и коси
« -: 03 Юли, 2018, 22:11:24 »
Нов съм във форума, но не намирам тема за едни големи и доста остри  режещи предмети - коси и сърпове. Реално те са големи криви ножове (хайде - повечето сърпове са по-скоро триони) и са били неразделна част от бита на нашите деди, пък и набират сериозна популярност напоследък. Разрешавам си да споделя една статия на Радостин Крумов от сайта Зелено. Моля модераторите да простят ако мястото ѝ не е в раздела големи ножове и да я преместят където счетат за необходимо

-=-
През последните няколко години косенето с традиционна ръчна коса преживява истински ренесанс особено в страни като Австрия, Германия, Дания, Швеция, САЩ, Канада и много други. Повсеместно се организират съботно-неделни курсове за начинаещи, на които желаещите биват обучавани на техника на косене, а също и на това как да поддържат косата в оптимално състояние за работа. Организират се многобройни регионални състезания, както и Европейско първенство по косене с традиционна ръчна коса. Всичко това има логично обяснение, защото:

- Косенето с ръчна коса е най-екологично и природосъобразно – без ток или бензин, без гумите и пластмасите, които ще останат един ден от електрическата или бензиновата косачка;
- Косенето с ръчна коса е най-евтино – както по отношение цена на придобиване, така и по отношение на консумативи и поддръжка;
- Косенето с ръчна коса е най-бързо, когато става въпрос за малка площ – без разпъване и прибиране на кабели, без зареждане и стартиране на бензинова косачка;
- Косенето с ръчна коса е най-полезно – както за кръста, включително при младите хора, така и за повечето гръбни мускули;
- Косенето с ръчна коса е най-тихо – само Вие, свистенето на косата и звуците от природата;
- Косенето с ръчна коса е възможно практически навсякъде – при висока трева, силно наклонени и неравни терени, където другите косачки „издишат”.
Качествената коса е изработена от хомогенна, ковка, закалена стомана. Всепризнати като най-добри в цял свят са австрийските коси, което се дължи както на дългата традиция в производството им (водещият австрийски производител на коси е започнал своята дейност преди около 5 века), така и на специфичния алпийски ландшафт на тази красива страна, където косенето с традиционна ръчна коса винаги е било и все още е ежедневие за много хора.
Ще си позволя да предам тук някои от съветите, които получих от горе-споменатия австрийски производител относно косите и косенето с тях:
- Препоръчва се косата да се приглажда (заточва) с бруста на всеки 3-5 минути работа с нея, като това се прави с тясната страна на бруста двустранно и под малък ъгъл в посока от петата към върха и. Брустът трябва да е мокър, като за тази цел може да се държи близо до косача в съд с вода;
- Желателно е косата да се клепа след работа с нея, която се равнява по продължителност на цял работен ден. Наковалнята трябва да е гладка, а чукчето да е с тегло между 300 и 500 грама. Клепането (разточването) става с постъпателни, еднакви по сила удари с чукчето върху крайните 3- 5 мм от острието на косата. За да установите дали косата е наклепана добре, може да извършите така наречената „нокътна проба”. При нея следва да натиснете странично  внимателно с нокът края на острието , който – ако косата е наклепана добре – видимо леко се огъва и после се връща в изходното си положение;
- Най-добре е да се коси рано сутрин, защото в тревата има повече влага и се реже по-лесно. В по-късните часове тя става по-жилава и затруднява косенето;
- Косенето с изправена стойка товари по-малко гърба и кръста и коства по-малко усилия и енергия;
- Препоръчително е при къси коси до 60 см. , косата да бъде монтирана към косилото (дръжката) така, че основата на петата и да лежи на една линия с върха и. При по дълги коси над 60 см. върхът трябва да е с около 2 см под нивото на основата на косата, т.е. да бъде леко затворена;
- Желателно е след работа косата да бъде основно почистена и да се остави на съхранение на сухо място.

Ако споделяте мнението, че светът от вчера - този на нашите дядовци е бил по-естествен и истински от нашето съвремие, то без съмнение един от елементите, които го правят такъв, е косенето с традиционната ръчна коса, уханието на изсушено сено и съвкупният образ на здрав, жилав старец.

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 187
  • Reputation Power: 79
  • kaziklu няма влияние.
  • диагностициран
Сърпове и коси
« Отговор #1 -: 04 Юли, 2018, 16:17:41 »
Преди по градинките и парковете се косеше само с коси. Беше тихо и миришеше хубаво. Сега някой идиот даде на циганите моторни коси, съответно се носи нетърпим шум часове наред и смърди, но явно това не прави впечатление на никого.  :headbang:
Още по-лошо е, че и по селата вече само старците знаят да използват коса. Доста забавно ми беше миналата година, когато в двора на вилата дойдоха да косят две момчета, поокосиха и отидоха да почиват. След тях се появи комшийката - баба на 85-86 години, разфуча се че младите вече за нищо не стават и само хабят сеното. И грабна косата, почти два пъти по-висока от нея и довърши косенето за 5 минути. Мен ме хвана срам, но никога не съм косил и нямаше как да и помогна, та само гледах да не се пречкам.  :D

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 510
  • Reputation Power: 2692
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
Сърпове и коси
« Отговор #2 -: 04 Юли, 2018, 16:42:22 »
За последно косих миналото лято. Чужд двор, за който се грижи приятел. Неговият той си го окоси с електрическа косачка, но в другия нямаше ток, та единственият вариант беше с косата. Лично на мен косенето ми доставя удоволствие, а по повод написаното за бабата, дето засрамила младежите- да кося ме научи баба ми /светла ѝ памет/. Дядо ми се занимаваше с какво ли не и беше музикант в един селски духов оркестър "за сватби и погребения" ала Горан Брегович :),та често отсъстваше и на жената и се налагаше понякога да върши и тази работа. Радвам се, че косенето преживява ренесанс, както е написал колегата  maini4ka, пък ние нали все копираме Европата, дано да дойде и при нас тази мода...
„Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого.“

Неактивен maini4ka

• Дарител
  • Прохождащ
  • *
  • Публикации: 28
  • Reputation Power: 21
  • maini4ka няма влияние.
  • Scorpio
    • продавалник
  • Скайп: chinamaina
Сърпове и коси
« Отговор #3 -: 04 Юли, 2018, 17:02:10 »
Снимките горе са от международното състезание по косене в датския град Грибсков. Дай Боже някой ден да има и български отбор!
 http://scytheconnection.com/danish-scythe-festival/

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • Публикации: 1120
  • Reputation Power: 1003
  • heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
Сърпове и коси
« Отговор #4 -: 01 Август, 2018, 10:07:58 »
Чудесна статия и чудесно описание!  *palec* Браво! Все едно последния пасаж съм го писал аз, защото почти всеки път се сблъсквам с родната действителност: - Желателно е след работа косата да бъде основно почистена и да се остави на съхранение на сухо място.
Същото важи и за косата и за лозарската ножица да речем! Масово тук в България Бай Ганьо след употребата на коса, лозарска ножица, нож и какъвто и да е инструмент след работа не си го почиства! Оправданието му е че някой циганин работник е зарязал  или друго оправдание-Бля-Бля! При моята практика от години съм се нагледал на лозарски ножици хвърлено по дворове и лозя и намерени чак на следващата година! Ръждясали и клеясали и почти невъзможно да бъдат отворени, камо ли да работят! За почистване и слагане на смазка май само са чували за нещо подобно! Непочистени коси след косене или ножици за храсти с полепнал сок от треви и растения! Върха е бил ножове използвани за Коледни касаплъци по свинските погребения да се носят на точилар за следващото заколване на свиня мръсни и оставени с кръв и лой от миналата Коледа! Ужас!

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice