Автор Тема: Обсъждане на инженерно проектирани камъни марки и т.н.  (Прочетена 21957 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Mohera

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 30
  • Reputation Power: 13
  • Mohera няма влияние.
  • диагностициран
Здравейте. Зарибявам се на каманака
Горе-долу съм се насочил, умувам между Naniwa 1000/3000 или norton 1000/4000 
Ако гледаме цената Нанивата е по-евтин, или поне по-евтино ще ми стъпи. Незнам как стоят нещата с дълготрайната им употреба. На дали ще се ползват много интензивно, от прочетеното за Нортон оставам с впечатление, че не поема много вода и вероятно по дълго време ще кара  . За Нанива не прочетах много, те първа ще ровичкам по разни чуждоземни форуми, но ако споделите нещо от първа ръка и дадете някой съвет няма да се разсърдя 

До сега се справям с една диамантина dia-sharp fine, и довършвам с шкурки 1500 2000, после на кожа с паста. Бръснене само с тежестта на ножа, цигарени хартийки също си ги режа, което си е доволно.

п.п. като допълнение ще посоча два сайта в рамките на ЕС, видяха ми се добри цени. Дано не е в разрез с правилата  ::)

http://www.fine-tools.com/

http://www.mehr-als-werkzeug.de/category/Schaerfmittel-3871_3594.htm

Нещо за това BESTER Combination Stone Grit 1000/6000
Това му е описанието: "The BESTER water stones, manufactured by Imanishi in Kyoto, Japan, feature a sharpening feel remarkably like that of natural stone. They are medium-hard stones, do not need very much water and cut metal quickly. In sharpening you hear and feel the effect of stone on the blade, but even so, when taking a look, you will be surprised by how quickly the stones cut. Those who have some experience with water stones will love the Besters, which offer a remarkably sensitive response and feel to the demands of the user when sharpening. This combination stone, being relatively hard, does not wear very quickly. One should allow him to soak for at least five minutes before use. The coarser side, to cut as quickly and easily as it is capable, will often need another short dip in the water after a few minutes of use. This stone works well on stainless as well as high carbon and tool steels. Sharpening and Honing with one stone! "
Да разбирам ли, че е т.н. бърз камък  ::). Уж не пие много вода и е среден като твърдост > износоустойчив ли е  ::) ?

п.п.2 Да добавя още една марка SIGMA Select II  има вариант Combination Stone 1000/6000 grit
И едно ревю от тук http://www.makeitsharp.com/blog/?p=65
"3000 Sigma Power Select II: This is a great kid who might feel bad because he’s not as awesome as his older brother, the 3F Carbon.  I wish the stone were SiC but it’s AO instead.  However, the AO making up the stone sinters amazingly well.  It cuts amazingly well too.  If I wasn’t wanting SiC so badly at this grit level, I would say that this is my favorite 3K stone.  The stone is fast.  Beautifully fast.  It holds together well on curved edge bevels too, something a sintered SiC stone couldn’t do.  While the 3K Select II can be gouged and does release abrasive quicker than some other stones, the speed of sharpening makes it worth it.  I suspect, but can’t verify, that the sintered AO stones at the higher grit levels cut quicker and release close to the same amount of abrasive through the sharpening process that ceramic Sigma Power, Shapton, and Chosera stones would. This stone can be gouged, but not gouged as easily as say a Naniwa Superstone or the 1K Select II.  Overall, I really enjoy using the 3K Select II and it is now my favorite 3K AO based stone.  Yep, I like it better than the Shaptons for knives.

6000 and 10000 Sigma Power Select II: This is where the Select II series shines the brightest.  There aren’t many stones available in these upper grit ranges and most of the ones that are available are slow to cut.  The Select II stones are designed to cut, not polish.  But they will begin to polish somewhat if only due to the way AO cuts steel and the decreasing size of the abrasive through stone progression.  Basically, don’t expect too much shine from these stones.  Again, like the 3K, these stones are fast.  I wouldn’t trade them for anything.  In fact, I’d dare to say they are the fastest I’ve ever used in this grit range.  Ever."

Незнам до колко си заслужава, има по-малък размер 180 mm x 57 mm x 25 mm за € 48.00

п.п.2 Пускам едни тестчета, на английски са http://www.leevalley.com/us/newsletters/Woodworking/5/4/article1.htm
« Последна редакция: 01 Декември, 2012, 16:01:13 от Mohera »

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1199
  • Reputation Power: 3116
  • bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!
  • диагностициран
В превод със съкращение качвам статията "Търкалящите се камъни не събират мъх" където собственикът им излага съвсем накратко впечатления за всеки един от по долу посочените камъни и то в доста хумористичен и забавен  стил на моменти. ;D

"..........................Най горе изправен Atoma Economy #400 grit diamond plate. Използва се за изцравняване на всички камъни и е един от най добрите възможни изравнители за целта. Справя се дори и с тези камъни които отделят доста абразивна суспензия и с които на други марки за подравняване им е трудно.  С тях  Atoma се справя чудесно и тъй като е голямо парче алуминий не е твърде тежко. Много добри итозиви, силоно се препоръчва.
От ляво на дясно
Shapton M5 #1000. Tози камък не е тестван по пълната програма, така както 95% от  Shapton professional. Като че ли не е толркова бърз при отнемане на стомата, но това е трудно забележимо. Използва се за бързо вкарване в ред на остриета, където се нуждая от нещо, което работи бързо. Ще обясня азощо не е пробван сериозно друг път, но в общие линии целта на покупката му беше който работи бързо, а и е близък по работни хаарактеристики с   Shapton Professional, просто върши нужната работа. Дотолкова съм впечатлен от това кака работи, че ще го прибавя към асортимента в магазина цялата гама от М5. Към редактора на едно специализирано списание бяха задавани въпроси защо тези камъни не се произвеждат по тънки и на цена по ниска, като за потребител с по малък бюджет за абразиви. Серията камъни М5 стига до 12 000 грит и определено не  са скъпи. Може би щяха да са перфектни, ако бяха и малко по леки. Продават се с пластмасова кутия също като останалите.
До него  King Neo ST-2 #800 Масивно парче и честно казано реагира малко странно.  Уж работи като стандартните и по стари модели на King, но всъщност се оказа бърз или даже по бърз от някои от съвременните т.нар. ceramic stones.  Но понеже все пак и прилича на старите традиционни на King,  създава доста "кал", по време на точене трудничко се подравнява и иска доста търкане. :D
Синият по средата е Naniwa Superstone #1000. както се вижда  е чисто нов и неползван. Това е един перфектен малък камък, макар че от днес вече не мисля така :D Но не съм много сигурен все още.  ::) Скоростта на отнемане на стоманата си има преимущества, но на този син камък май това не му е най добрата страна. 

По нататък в малката ваничка  от ляво на дясно са както следва:  Arashiyama #1000,  Bester #1000, Sigma Power #1000 Hard, Sigma Power Select II #1000  и King Hyper-hard/regular type #1000.

Arashiyama #1000 e интересн камък. без излишно важничене или превзимки, просто си върши работата. работи нито бързо, нито бавно и не се подравнява трудно. Абе  кеф като от ванилов сладолед, просто работи. :D
Bester #1000, мисля, че се произвежда от същата комапия както  и Arashiyama. Известена е най вече заради две неща: точи бързо и не се издълбава  лесно. Въпреки това, след като пробвах и него мшсля, че репутацията му е под въпрос все пак, тъй като има някои марки камъни, които са по бързи от него и също толкова дълго време остават равни, дори и по дълго .  Въпреки това добър камък, който обича да пие доста вода.  ;D
Sigma Power #1000-Hard е марка, която като цяло е почти непозната извън Япония. За малцината които са я чували тя носи реномето на страхотна марка и разпространяваните под сурдинка слухове са, че качеството на продукцията и е изумително. Да, наистина е така. Бях много впечатлен дори само от първата проба.
Sigma Power Select II е нещо ново. Ако сте чували за марката, вината за това най вероятно е моя.  И това което сте чували може би е било думи от сорта на " това нещо яде стоманата" Другото което сигурно също сте чували обаче е  "може би няма да изкара много дълго /най вероятно има се предвид равната повърхонст бел.превод / Едното от тези две неща е вярно, а другото не съвсем.  :D
King Hyper #1000-Hard/Regular type е камък за който не се говори много, много. Има друг модел на тази марка, по мек тип и по скоро той е по обсъждания от двата, но така или иначе първият плаче да му бъде обърнато внимание. ;)  Всъщност не е най бързия, нито най лесния за подръжка или такъв който най дълго остава равен, но сериозния му размер и начина по който работи заслужават възклицанието I, wow. :???
По средата Naniwa Chosera #1000. Това е камък, за който е писано не малко, тъй като е нещо по различно. Което наистина е така.  Така или иначе сред тези заобикалящи го камъни които имам изглежда като че ли малко подценен . Със сигурност знам обаче едно, че едва ли ще мога да  изхабя от употреба това зелено нещо докато съм жив........ :D
Най долната редица отляво на дясно  Shapton Professional #1000. Ако не сте чували за този камък точно за какъв дявол въобще се занимвате с това ?  :D Тази вещ не просто има добра репутация, тя има легендарна репутация. При това заслужена.
Масленозеленото "нещо" до него е Sigma Power ‘Oribest’. Никога не сте чували за него ? Аз също не бях  ::) и по някаква си причина това е много странно. :D  На пръв поглед изглежда като направен от рециклиран бетон и  зелена боя. Докато точа на него усещането е че е удивително мек и много ми напомня на друг камък който имах преди време и който изхабих за две седмици, видимо същия цвят и структура. Не съм сигурен защо го усещам  така този  камък, но се притеснявам, че ще се случи същото и с него.  Въпреки това обаче досега  си се държи съвсем наред.
Tухлата в съседство е  King Deluxe #1000. Добрият стар, стандартен възхваляван и оплюван воден камък и камъкът, който всъщност изкара Япония на бял свят в сферата на абразивите заради това че е сравнително бърз и недолюбван също заради това, че често иска подравняване. Тука присъства сред останалите само за да се види колко много са се променили нещата откакто този камък се е появил на пазара . Ако Ной въобще е взел японски воден камък на ковчега, тойва със сигурност е бил един от тези.  :green:
 И най накрая на редицата бялата "керемида" Shapton Glass Stone #1000.
.  Ако не сте виждали как работи на практика, моля обърнете му внимание защото е доста популярен тук /има се предвид най вероятно блога  бел. прев./ Казват, че е създаден за да замени т.нар. Orange Shapton professional /първият най горе вляво / , също често го определят като "най финния воден камък на пазара днес".

E, аз ще се впусна малко повече в разсъжденията си по въпроса и това което ще кажа няма да хареса на някои хора тук.  ;)
Това определено НЕ Е "най финния воден камък на пазара днес", тази чест мисля, че принадлежи на друг от показаните на снимката по горе. >:( Не знам кой от камъните е "най добрия" и  се съмнявам дали такъв е само един, но ще ви кажа с абсолютна сигурност, че Shapton Glass Stone #1000 не е. Сравнително малък на размери, лек е,удобен е ,като не е нито лош, нито най лошия камък въобще от всички по горе. Но да е най добрия ? ::)   . Никакъв шанс въобще и имам аргументи в подкрепа на това . С две думи няколко са камъните, които му подложиха крак за това. :D :green:   
Сега след като се запознахте с целия ми арсенал може би ще можете да оцените какво всъщност се случва тука. Към момента всеки един тестови цикъл заема два  часа, изпълнени с непрекъснати усилия и до момента само две стомани са минали под микроскопа. Всъщност резултатите са доста предсказуеми.
Ами, засега толкова от мен, чао до следващия път. Сайонара.  ;D
Стю."
« Последна редакция: 05 Март, 2013, 07:40:09 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен GeorgiNN

• Член на сдружението
  • Горски
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: georginn
  • Публикации: 837
  • Reputation Power: 3744
  • GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!
  • диагностициран
  • Скайп: georgi_naydenov_net
Следва продължение...........................

Чакам с нетърпение. 8)

Неактивен Mohera

• Прохождащ
  • **
  • Mohera няма влияние.
  • диагностициран
Обсъждане на инженерно проектирани камъни марки и т.н.
« Отговор #3 -: 14 Септември, 2013, 11:15:18 »
Да възбудя  :green: една малко стара тема, че се чудех къде и в коя да питам.

Та, умувам да си взема някакъв камък за по-груба заточка, че понякога се налага да оправя някое острие или пък да ми тръснат някакви дето са остри като винкел. Като се е случвало след "правилна" употреба да ми върнат мората (примерно) с разни щтръбки дето са си трудни за оправяне при скандито.

Да вметна, че имам diasharp fine, което май е някъде към 800 едрина, както и комбиниран 1000/6000 на cerax и съм доста доволен.

Разглеждах разни комбинирани (тук http://www.fine-tools.com/scharf.html и тук http://www.axminster.co.uk/ice-bear-japanese-combination-waterstones-prod22468/?sessionid=22fbe30f8cd6946140c9390124a88e97b2682e85), но няма голям избор с едрина под 800.
Гледам разни сайтове, но предимно от ЕС, че от щатско е малко по-сложно, а и доставката излиза цифра, поне от сайтове дето съм разглеждал.
Та на първо четене погледа ми се е спрял на този кинг 250/1000
http://www.fine-tools.com/wasser9.jpg
Но изобщо не го знам от по-новите ли е и дали ще е от дълбаещите се с поглед  :green:
Попадах на някакви ... май английски Eden Quality Combi Waterstone grain 240 / 800, ама нищо не намирам из нета за тях като качество и как работят. Като цена са 15-тина паунда.

Ако някой има някакви предложения за нещо достъпно и работещо, ще съм благодарен да ги сподели.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 431
  • Reputation Power: 942
  • nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!
  • диагностициран
« Отговор #4 -: 14 Септември, 2013, 14:04:19 »
Колега, истината е, че за големи щръбки, дори и с най-грубите и бързо работещи камъни, отнема доста време, същото важи и за промяна на профила на даден нож. Аз имам naniwa omura който е един от най-бързите японски синтетични камъни и дори и с него при по-твърда стомана и повече метал трябва много време(и търпение), имам и дмт 120(най-грубото), но според мен е по-бавно от японските камъни с аналогичен грит. Проблема на грубите и бързи японски камъни, е че като цяло се издълбават бързо(но и се подравняват бързо), това важи дори и за скъпи камъни, като чосера 400 и 600.
Тъй като питаш за кинг 250/1000, грубата страна(250) се хаби бързо, след всяко заточване е добре да се подравнява, ако не искаш конвексиране, грит 1000(а също и 1200) е сравнително устойчив на издълбаване, в сравнение с 250 , 4000 и 6000,  се хаби бавно, при нормална употреба(заточване на 2-3 ножа на седмица) е достатъчно да се подравни веднъж в месеца.
Eden Quality Stone са китайски камъни, като цяло са далеч от качеството на японските, за мен дори и най-обикновените японски като кинг и суехиро са доста по-добри.

Неактивен Mohera

• Прохождащ
  • **
  • Mohera няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #5 -: 14 Септември, 2013, 14:52:43 »
Благодарско за отговора  ;) Аз също подозирам, че повечето камъни ще се изхабяват по-бързо заради едрината на зърното. Не бързам и ще възчакам да видя (надявам се) още някое мнение, но вероятно ще е по-разумно да взема една по-едра диамантина. Трябва да видя при г-н Николов дали му се намира нещо :), че отдавна не съм го тормозил  :green:.

Неактивен ovcharq

• Напреднал
  • Публикации: 250
  • Reputation Power: 91
  • ovcharq няма влияние.
  • диагностициран
Ей с това днес се сдобих,накратко добре се справя,особено при ножове с нулев скос.Оказа се че е рядко срещан дори и в русия.

Неактивен baiivan3

• Редовен
  • Публикации: 68
  • Reputation Power: 24
  • baiivan3 няма влияние.
  • диагностициран
Колеги, вижте на какво попаднах. http://prodavalnik.com/belgii-za-zatochvane---tyrolit-germaniya-i44254475
Интересува ме, от какъв материал е абразива според надписите на двата вида и кой ще е по удачен за заточване на неръждаеми стомани като цяло.
Просто нямам хубав камък с по едър грид а Тиролита го знаем от малките точилца, че е добър.
Пък и цената на тези си заслужава.

Неактивен Косача

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1110
  • Reputation Power: 1011
  • Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.
  • диагностициран
    • Zenker
 Тоя тип не е ли Ампида-същият,от който доста хора си купиха полирпасти?най-добре му се обади по телефона.
Veritas odium parit.

Неактивен baiivan3

• Редовен
  • baiivan3 няма влияние.
  • диагностициран
Възможно е да съм пропуснал някаква важна информация, въпреки, че чета всичко почти. Утре ще го притесня, но ще се радвам на отговор и от тук, защото знам че има хора които са много в час и им имам вяра.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!
  • диагностициран
Сивия брус е силициев карбид, а оранжевия, алуминиев оксид. Силициевия карбид отнема метал по агресивно и оставя по-агресивна острота, почти като от диамантена плочка. Алуминиевия оксид, оставя малко по-ниско ниво на агресия при слайсинг. Общо взето, двата абразива заточват всякакви стомани, но на по-мъчните за заточване стомани, силициевия карбид(сивия брус), работи по-лесно. Това го пиша с уговорката, че не съм ползвал конкретните брусове на tyrolit , а на база на други брусове от същите абразиви(карборунд и корунд).
« Последна редакция: 18 Март, 2014, 20:23:10 от nomad »

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Горски
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1103
  • Reputation Power: 1114
  • gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!
  • диагностициран
Тия сиво-зелените ги имам всичките и то в тия размери: двата по-малки са словенските и са 150/320 грит; големия е на RAIDER, отговарят пак на 150/320, но и двете страни много бързо се ронят - свалят агресивно и се ронят, по тоя начин борих една голямо 1.2379, на което трябваше да изработя вторичен скос и с другите вървеше много бавно. И кафявия го имам , не пише тиролит, но е доста груб и не съм го ползвал.

Абе ше заобичате вие камъните - хахаха  :love:
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен Косача

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.
  • диагностициран
    • Zenker
Видяхте ли двете нови белгии на  DRONCO?Абсолютно немско качество и прецизност!Ето едната в магазина на ИТТ,другата също я продават,но я няма в сайта:
http://www.itt.bg/bg/profesionalni-diskove-i-abrazivi-za-shlajfane-i-riazane/abraziven-kamak-dronco-za-zatochvane-ek150320-1686.html
 И още един хай-тек продукт на Дронко,който професионалните занаятчии могат да оценят:
Veritas odium parit.

Неактивен baiivan3

• Редовен
  • baiivan3 няма влияние.
  • диагностициран
Тия сиво-зелените ги имам всичките и то в тия размери: двата по-малки са словенските и са 150/320 грит; големия е на RAIDER, отговарят пак на 150/320, но и двете страни много бързо се ронят - свалят агресивно и се ронят, по тоя начин борих една голямо 1.2379, на което трябваше да изработя вторичен скос и с другите вървеше много бавно. И кафявия го имам , не пише тиролит, но е доста груб и не съм го ползвал.

Абе ше заобичате вие камъните - хахаха  :love:

Гого, сиви и сивозеленикави имам и аз доста, но не мога да кажа, че съм много доволен от тях, затова питам конкретно за Тиролита.
 Имам и няколко китайски, дето като взема да точа и правя пясъчник за една детска площадка, не стават за нищо.
 А камъните аз специално си ги обичам, щото с тяхна помощ съм започнал да си изкарвам хляба преди дооста години.

Неактивен riboulovec

• Младо куче
  • Старо куче
  • Публикации: 1574
  • Reputation Power: 749
  • riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.
А може ли китайците да са се научили да пишат Tyrolit? Щото фирмата е австрийска май.И мен ме интересува живо,че ми трябва нещо като словенските.Трябва да се пробва явно.Благодаря на активните и знаещите, че споделят информация! *palec* :nabira:
Копирано от Бринел:— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен Косача

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
    • Zenker
И мен ме интересува живо,че ми трябва нещо като словенските.
Ще ти дам Дронко да го пробваш,по-добър е от словенеца.
Veritas odium parit.

Неактивен Zagy

• нафтения
  • Старо куче
  • Публикации: 745
  • Reputation Power: 582
  • Zagy на прага да бъде приет.Zagy на прага да бъде приет.Zagy на прага да бъде приет.Zagy на прага да бъде приет.Zagy на прага да бъде приет.
  • диагностициран
Какви са им цените на тия камъняци, че в сайта нищо не пише?
Si non confectus, non reficiat.

Неактивен Косача

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
    • Zenker
15-16 кинта парчето.Това са двата модела:EK 150/230 und EK 180/400,аз имам втория.
Veritas odium parit.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!
  • диагностициран
Гого, сиви и сивозеленикави имам и аз доста, но не мога да кажа, че съм много доволен от тях, затова питам конкретно за Тиролита.
 Имам и няколко китайски, дето като взема да точа и правя пясъчник за една детска площадка, не стават за нищо.
 А камъните аз специално си ги обичам, щото с тяхна помощ съм започнал да си изкарвам хляба преди дооста години.
Бай Иване, по този въпрос имам категорично мнение и това е комбинирания камък карборунд /АО на Norton, ако изискването е само за карборунд то тогава Crystolon.  Като не искаш да стават на пясък и да се дълбаят като тебешир, това е марката, чийто камъни подържат равна повърхност много дълго време при нормална употреба. От всички до момента съветски, български, словенски, чешки, китайски, немски които аз лично съм пробвал това е марката за SiC и Ao абразиви чийто камъни заначително превъзхождат всички останали по здравина и начин на свръзка на абразива. А и не са скъпи. ;D

Сещам се и за една друга марка, доста по неизвестна, но също високотехнолична от гледна точка на процеса на свързване на абразива. Това са т.нар. MISSARKA камъни, чието наименование идва от първите букви на щатите Mississippi and Arkansas ;D  Материалът от който са направени е бял или розов електрокорунд. По данни на производителя се произвеждат посредством процеса на синтероване, при който острите краища на зърното биват заобляни, вследствие на това плътността на камъка се повишавала и оттам възможността за постигане на по финна острота спрямо използвания грит.  ::)  Електрокорундът се пресовал в калъпи по техника, за която не споменават нищо повече и забележи не ползват свързващо вещество между зърната.  ::) Последното се избягва при изработването на финни камъни, които се заплескват лесно при точенето на високо легирани стомани, но при тези камъни е допустимо защото не са финни. ;)
Сивата страна на този комбиниран камък е от SiC и има свързващо вещество.150 грита е.

Бялата страна се продава и като отделен камък, тя е с грит 500 и според производителя оставяла следи като на японски воден камък 800 грита. Никъде обаче не са посочени микрони, за да си направи човек по обективна преценка с какъв точно японски водняк го сравняват, което е много важно според мен. ;) Препоръчват го  като особено подходящ за точене  на неръждаеми стомани и такива като D-2 и ATS-34.

И най финния им от асортимента 800 грита, който пък  оставял следи като на японски воден камък 2000 грита. ::)

Важно уточнение е, че камъните могат да се ползват и с масло, и с вода, но веднъж почнал ли си с масло, повече е невъзможно да се ползва като течност отново водата.

Не искам да се правя на всезнайко, тези камъни не съм ги пробвал и това което знам за тях е само на теория.   :(  Що се касае обаче до камъните на Тyrolit, които ти си дал в линка, то ми се струва, че нямат нищо общо с жълтите керамични пръчки за honing мaшини с добавка на сяра 800 и  1200 , които преди време станаха популярни по форумите и доколкото знам вече са спряни от производство. Мисълта ми е,  че от високото качество на последните не знам дали трябва да се прави същия извод и за тези. ::)
Друго ми направи впечатление в обявата, в един от подпрозорците се мъдри надпис Ампида и най вероятно точно те са продавача. Трябва някой да се престраши да ги пробва и ще се разбере що за стока са.  ;D
« Последна редакция: 19 Март, 2014, 08:08:37 от bully »
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен clikk

• Редовен
  • Публикации: 107
  • Reputation Power: 35
  • clikk няма влияние.
  • диагностициран
Нямам идея, къде да го плесна това и ще го пусна тук. От онези дни понеже съм много сръчен :chukane: съборих на земята една от двете ми, бели пръчки Тиролит, която съвсем естествено се счупи през средата на две парчета негодно за нищо.
В момент на вдъхновение си казах:
- Абе, що не ги пробвам, като нагура?
 :yikes:
Още преди време установих, след подсказване на Були, че за да работят Тиролита имат нужда от малко съживяване в моя случай с водна шкурка.
Сега с парченце от белия Тиролит се разходих по всичките ми тиролитени точилки, както и по комбинираният ми Нортън, който на финната си страна се беше позатлачил.
Е, снощи започнах да медитирам на камъните и установих, че Нортъна работи много по-бързо след нагурата, както и всички тиролити, включително жълтите, с които принципно се боря много време, ма тва се дължи предимно на факта, че ръцете ми растат от неправилното място.
Със сигурност, тва не е топлата вода от студена и от огън, но дори чистенето на камъните става много по-лесно, с нагура от парченце бял Тиролит.
 :nabira:

Неактивен riboulovec

• Младо куче
  • Старо куче
  • Публикации: 1574
  • Reputation Power: 749
  • riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.
Технически обозначения на фирмата Тиролит:

Словенските Комет:

« Последна редакция: 04 Април, 2014, 22:35:28 от riboulovec »
Копирано от Бринел:— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен za6o

• Капитан
  • Старо куче
  • Публикации: 141
  • Reputation Power: 49
  • za6o няма влияние.
Нещо съм хвърлил окото на Shapton 5000 и сега се зачето в амазонските ревюта. Е там, един янки твърди следното

"The compound for these ceramic stones are different in the USA and Japan and if the Japanese stone made for the Japanese market is brought here to USA there is a small chance because of humidity differences that the stones from Japan will crack, so be careful and purchase the ones made for the USA market."

С две думи, американци да не си купуват японският вариант т.к. те са за техният си пазар и поради разликата във влажността, може да се напука  :???
И си мисля, пиенето ли му е силно на тази младеж?

Неактивен Косача

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
    • Zenker
  Това наистина звучи доста пресилено.Обаче моята Нанива се спука няколко месеца след като я бях купил и ползвал много пъти.Сега здравия пласт(4 000) държи спукания(1000) и пак си работи камъка,но така и не разбрах как се спука.Просто един ден го извадих от чекмеджето спукан.
Veritas odium parit.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Това, което твърди американеца в ревюто в амазон ми се струва, напълно лишено от логика.Географски,  САЩ е голяма държава, влажността и температурите са коренно различни в отделните щати, в Ню Йорк през лятото влажността може да е 90%, колкото е и в Токио, а във Аризона да е под 50%, по същото време на годината.
Относно напукания камък на наниуа, това е често явление при комбинираните им камъни. Двете страни са с различна плътност, поемат вода и съхнат с различна скорост, което създава напрежение. При някои други японски марки, между двата грита, често има гумен разделител,  който служи за обиране напрежението, породено от различната плътност на гритовете, но при наниуа не съм виждал подобни гумени разделители. Според мен е голям минус.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
 Не знам дали е така,но че има американско и японско производство е факт. ;) С Chosera 600 и 3000 нямам никакви проблеми.На Ицо камъка са от най старите и ниско технологични серии и най вероятно различната скорост на изсъхване е проблема.  :) Кing имат комбиниран 1000/6000 с такъв гумен разделител.
« Последна редакция: 07 Април, 2014, 21:20:19 от bully »

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice