Автор Тема: Обсъждане на инженерно проектирани камъни марки и т.н.  (Прочетена 24571 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен BlindOldBeggar

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 2
  • Reputation Power: 10
  • BlindOldBeggar няма влияние.
Здравейте,

Наскоро си закупих камък Tyrolit 1200, подготвих го според намерените някъде из този форум съвети и започнах да си го ползвам със здраве (и с водичка). Но ми прави впечатление, че след няколко минути работа, по повърхноста на камъка се появяват малки капчици, които според мен доста приличат на мазнина. Пръстите ми към момента на работа с този камък обикновено са вече доста подгизнали и загладени и не мога да бъда на 100% сигурен, но ми се струва, че е хлъзгава течност някаква. Когато изсъхнат нещата (камъкът и пръстите ми) няма и помен от мазнина по камъка. И така до следващия път, когато мистерията отново се повтаря.

Та въпросът ми е: възможно ли е Tyrolit 1200 да е фабрично омазнен или това е някакъв непознат за мен ефект?

clikk

• Гост
Ползвах го дълго с препарат за прозорци или вода и веро, докато един ден не пробвах с зехтин. Работи много по-добре. Не съм забелязал подобен ефект при мен, но вероятно е омазнен

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 213
  • Reputation Power: 275
  • kendo някой го чете.kendo някой го чете.
  • дялан камък
Китайците най-после изкараха фино комбинирано точило -  рубинена керамика+боркарбид(Boron Carbide) 800/3000 Grit и веднага взех за проба едно. Рубинената керамика нямаше с какво да ме изненада, но боркарбидът определено е абразив, който не случайно има репутацията на един от най-добрите. С много висока твърдост, фин и агресивен, работи бързо с вода или масло, което поема, за разлика от рубинения слой. Яде стоманата не по-зле от диамантите, може да препрофилира всеки РР, но е практически вечен.  А в такава комбинация и на цена от 7-8лв. не мисля, че има друго подобно универсално и компактно точило.

All We Are Just Dust In The Wind...

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1268
  • Reputation Power: 21755
  • Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
Не заръча ли някоя бройка в повече?  ;) :nabira:

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 541
  • Reputation Power: 7832
  • Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!
  • диагностициран
Предполагам че това е цена за размер 100mmх25mmх10mm
Най тъмно е под лампата

Неактивен ViktorKitov

• Старо куче
  • Публикации: 386
  • Reputation Power: 994
  • ViktorKitov има голям потенциал!ViktorKitov има голям потенциал!ViktorKitov има голям потенциал!ViktorKitov има голям потенциал!ViktorKitov има голям потенциал!ViktorKitov има голям потенциал!ViktorKitov има голям потенциал!ViktorKitov има голям потенциал!ViktorKitov има голям потенциал!
  • диагностициран
И аз ги заглеждах доста сериозно, но накрая взех диамант и керамика комбинирано за проба. Определено ми е в списъка :)

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • дялан камък
Предполагам че това е цена за размер 100mmх25mmх10mm
Да, това е размера. Ето линк в ибей, за да не се плаща тройно на нашите тарикати-търгаши.
https://www.ebay.com/itm/800-3000-Grit-Knife-Sharpener-Stone-Whetstone-Polishing-Tool-Double-Sides-W4P6/253354181414?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2055119.m1438.l2649

Цитат
Не заръча ли някоя бройка в повече?
Не но като взимам за приятели другия месец, ще взема и няколко бройки за форума.  :yes:  :nabira:
« Последна редакция: 17 Юли, 2018, 11:42:48 от kendo »

Неактивен стара брадва

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 49
  • Reputation Power: 509
  • стара брадва на прага да бъде приет.стара брадва на прага да бъде приет.стара брадва на прага да бъде приет.стара брадва на прага да бъде приет.стара брадва на прага да бъде приет.
  • диагностициран
Определено вземи повече !!! 100%, че няма да ти останат за тази цена, та дори и дубъл!!!   Аз ще се опитам да съм от първите..... :nabira:

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 679
  • Reputation Power: 3216
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
Аз също проявявам интерес, а предполагам, че ще има и други мераклии. :yes:
„Стоманата разсича плътта; стоманата разсича костите; стоманата не разсича стомана." Миямото Мусаши

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 504
  • Reputation Power: 13847
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
Преди 1-2 месеца, се сдобих случайно с два такива камъка от боров карбид. Бях поръчал, от ибей една рубинена керамика и един "ахат" в размер 100х50х10мм. След няколко месеца чакане, вместо поръчаните абразиви, получих два камъка боров карбид 100х50х10мм. Тествах единия, макар и не много задълбочено. Определено е бърз, но ми се стори и доста груб, за мен по-скоро е в диапазона 3-400 грит, а не обявяваният от китайците 800.

На пръв поглед е с твърда свръзка, китайците го обявяват за керамика, но моето усещане е, че при интензивна употреба ще се дълбае, макар и доста бавно, времето ще покаже.

Като цяло, го виждам в ролята на камък за грубо отнемане , оправяне на щръбки, промяна на ъгли и т.н. Но определено, рубинената керамика не може да полира напълно деругите от боровия карбид, което прави комбинацията рубинена керамика/боров карбид, странно решение на китайците.
« Последна редакция: 26 Юли, 2018, 17:07:59 от nomad »

Неактивен isbotev

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 38
  • Reputation Power: 22
  • isbotev няма влияние.
  • Диагностициран? Не - безнадежден.
Ако се организира някоя групова поръчка, може ли да се включа и аз освен с малкото бороново камичЕ и с едно по-голямо и грубо, нещо кат' тако'а:
https://m.ebay.com/itm/Double-Sided-Boron-Carbide-Knife-Sharpener-Stone-Whetstone-Tool-400-800-Grit-NEW/142202724466?epid=584441659&hash=item211bf16072%3Ag%3AvkkAAOxyOlhSun1b&_nkw=Boron+carbide&_from=R40&rt=nc&_trksid=m4084.l1313
... че при по-големи ножки не скивам камичЕто, де'а :D
По-добре малка водка с приятели, отколкото голям бой в района.

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • дялан камък
При китайците често работата е като билетчетата на оня дебелия, дето ги търка половин България. Но имат и брандирани производства, където продуктите са качествени. Доскоро предлагаха в продажба боркарбидни абразиви с обявен грит 300 и доста неугледни като външен вид, под 2 долара за парче. Сега гледам, че масово грита е обявен #800 и комбинациите са доста по-различни. При моето двустранно комбинирано точило боркарбидния слой е доста фин, даже мислех, че е над 1200, но по сравнения с други абразиви(Фина Нортън Индия и Тиролит) в този грит мисля, че няма съществена разлика с тях, освен скоростта на работа. Определено не е затворена структура на свръзката, за няколко часа поема маслото без остатък.
Предлагат се и такива, но на външен вид изглежда доста по-грубо от това, което получих.

Моето е брандирано с логото на китайска фирма, подобно на другите комбинирани точилки рубин/ахат.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
Двата, които получих са доста фини на пипане, макар и по повърхността да има на места дупки, с диаметър до милиметър. Като ги пипнах с ръка, отначало помислих че ще отговарят на грита, но при заточване се оказа че правят много по-агресивна микросеретация от всички камъни с грит 800, които съм имал. Самата острота е много агресивна, сходна с брус от силициев карбид. Иначе ги получих прилежно опаковани, в картонени опаковки, не си спомням дали имаха бранд, в момента не са при мен, но ще гледам другата седмица да ги снимам, вкл. ако успея и снимки на финиша да направя, а също и резултата от 10 мин. търкане след боровия карбид на рубинена керамика.
« Последна редакция: 26 Юли, 2018, 19:29:01 от nomad »

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • дялан камък

и...

След още час ще е попило цялото масло, в случая Бадемово на "Икаров". Абразивът сам по себе си е твърд, но спойката явно не е плътна и със сигурност ще има поне минимално износване след определен период на употреба, ще следя кога ще почне да поддава. Малко странна е наистина тази комбинация #800/3000, но "трикът на китайката" явно още е актуален...  ;D
« Последна редакция: 26 Юли, 2018, 19:43:22 от kendo »

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Успях да тествам по-обстойно въпросният боров карбид, тъй като преди това го бях тествал съвсем набързо с обикновен кухненски нож. На мека стомана, камъка работи супер агресивно и оставя доста груб РР, усещането при рязане много напомня на РР заточен на твърд брус от силициев карбид, каквито продават в железариите. Това ме наведе на заключението, че вероятно китайците са се объркали с определянето на грита и е по-скоро 400, а не заявените 800. Също, бях сигурен, че рубинената керамика няма да се справи да полира добре финиша от боровия карбид, защото съм я тествал след брусове със силициев карбид и дори след 10 минути търкане остават дълбоки деруги. Това бяха първите ми впечатления, но бях длъжен да проведа по-задълбочен тест.

Този път, реших да тествам не с мек кухненски нож, а на много твърдо киридаши от съветска механична ножовка(р6м5/63hrc). Tърках, около 5 минути, за да съм сигурен че финиша, ще е изцяло от боровия карбид, образува се зверски косъм, наистина работи бързо камъка, дори и на твърда стомана. Киридашито бръсне с лекота, но се усеща много агресивно по кожата, все още ми напомня на остротата получена от твърд брус със силициев карбид. От друга страна, финиша който се образува, въпреки широкият и твърд скос е като от доста виок грит, бих казал, че отрзазява поне толкова добре, колкото японски с грит 1200-2000, а може би и по-добре. Получава се странно разминаване между визуален финиш и тактилното усещане при рязане и бръснене, което е като от камък с грит 400, максимум 600. Ето и снимка на финиша от камъка-

След това, реших да проверя, как ще се справи рубинената керамика с финиша от боровия карбид, макар че, предвид колко високо ниво на полировка даде боровия карбид, керамиката, не би трябвало да се затрудни, да дополира. Търках 5 на рубинената, тя не полира бързо широки скосове. Резултата беше, много приличен, бих казал че заличи на 90% следите от боровият карбид. Ето и снимка след рубинената-

В заключение, връщам си назад думите от предният ми пост в темата, определено комбинацията боров карбид/рубинена керамика, която са спретнали китайците, работи отлично и скока в гритовете не е прекалено голям. Ето го и моят камък с размер 1х5х10см-

« Последна редакция: 02 Август, 2018, 16:18:27 от nomad »

Неактивен sts1969

• Редовен
  • Публикации: 53
  • Reputation Power: 18
  • sts1969 няма влияние.
  • диагностициран
Китайците най-после изкараха фино комбинирано точило -  рубинена керамика+боркарбид(Boron Carbide) 800/3000 Grit и веднага взех за проба едно. Рубинената керамика нямаше с какво да ме изненада, но боркарбидът определено е абразив, който не случайно има репутацията на един от най-добрите. С много висока твърдост, фин и агресивен, работи бързо с вода или масло, което поема, за разлика от рубинения слой. Яде стоманата не по-зле от диамантите, може да препрофилира всеки РР, но е практически вечен.  А в такава комбинация и на цена от 7-8лв. не мисля, че има друго подобно универсално и компактно точило.

(Щракни за да видиш изображението.)

Поръчах за проба 2 такива камъка 800/3000, и двата бяха зле опаковани и с леко отчекнато едно ъгълче (около 3мм) от черната страна. Едният ще си го оставя за себе си, другият мисля да го подаря на някой нуждаещ се. Не си заслужава за 8-9лв. да се пробвам да пускам тема в купува-продава (незнам дали даже имам право). Който го иска, да драсне тук че го взема, и да ми прати на лични данните си за Еконт.  Довечера имам път до офиса им, и мога да го изпратя още днес. :nabira:
Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи му за плановете си!
Светльо Славов, гр. Провадия. Хобита: хладно оръжие, въздушно оръжие, фотография.

Неактивен bozhilov

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 4
  • bozhilov няма влияние.
  • диагностициран

Поръчах за проба 2 такива камъка 800/3000, и двата бяха зле опаковани и с леко отчекнато едно ъгълче (около 3мм) от черната страна. Едният ще си го оставя за себе си, другият мисля да го подаря на някой нуждаещ се. Не си заслужава за 8-9лв. да се пробвам да пускам тема в купува-продава (незнам дали даже имам право). Който го иска, да драсне тук че го взема, и да ми прати на лични данните си за Еконт.  Довечера имам път до офиса им, и мога да го изпратя още днес. :nabira:
Здравей колега, ако няма да го ползваш, хвърли го в моята кофа. :)

Gesendet von meinem WAS-LX1 mit Tapatalk

Неактивен sts1969

• Редовен
  • Публикации: 53
  • Reputation Power: 18
  • sts1969 няма влияние.
  • диагностициран
Имаш го!🙂
Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи му за плановете си!
Светльо Славов, гр. Провадия. Хобита: хладно оръжие, въздушно оръжие, фотография.

Неактивен bozhilov

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 4
  • bozhilov няма влияние.
  • диагностициран
Имаш го!
Много благодаря!

Gesendet von meinem WAS-LX1 mit Tapatalk

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice