Автор Тема: Обсъждане на инженерно проектирани камъни марки и т.н.  (Прочетена 27692 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен BlindOldBeggar

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 2
Здравейте,

Наскоро си закупих камък Tyrolit 1200, подготвих го според намерените някъде из този форум съвети и започнах да си го ползвам със здраве (и с водичка). Но ми прави впечатление, че след няколко минути работа, по повърхноста на камъка се появяват малки капчици, които според мен доста приличат на мазнина. Пръстите ми към момента на работа с този камък обикновено са вече доста подгизнали и загладени и не мога да бъда на 100% сигурен, но ми се струва, че е хлъзгава течност някаква. Когато изсъхнат нещата (камъкът и пръстите ми) няма и помен от мазнина по камъка. И така до следващия път, когато мистерията отново се повтаря.

Та въпросът ми е: възможно ли е Tyrolit 1200 да е фабрично омазнен или това е някакъв непознат за мен ефект?

clikk

• Гост
Ползвах го дълго с препарат за прозорци или вода и веро, докато един ден не пробвах с зехтин. Работи много по-добре. Не съм забелязал подобен ефект при мен, но вероятно е омазнен

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 230
  • дялан камък
Китайците най-после изкараха фино комбинирано точило -  рубинена керамика+боркарбид(Boron Carbide) 800/3000 Grit и веднага взех за проба едно. Рубинената керамика нямаше с какво да ме изненада, но боркарбидът определено е абразив, който не случайно има репутацията на един от най-добрите. С много висока твърдост, фин и агресивен, работи бързо с вода или масло, което поема, за разлика от рубинения слой. Яде стоманата не по-зле от диамантите, може да препрофилира всеки РР, но е практически вечен.  А в такава комбинация и на цена от 7-8лв. не мисля, че има друго подобно универсално и компактно точило.

All We Are Just Dust In The Wind...

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1346
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
Не заръча ли някоя бройка в повече?  ;) :nabira:

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 575
  • диагностициран
Предполагам че това е цена за размер 100mmх25mmх10mm
Най тъмно е под лампата

Активен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 412
  • диагностициран
И аз ги заглеждах доста сериозно, но накрая взех диамант и керамика комбинирано за проба. Определено ми е в списъка :)

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • дялан камък
Предполагам че това е цена за размер 100mmх25mmх10mm
Да, това е размера. Ето линк в ибей, за да не се плаща тройно на нашите тарикати-търгаши.
https://www.ebay.com/itm/800-3000-Grit-Knife-Sharpener-Stone-Whetstone-Polishing-Tool-Double-Sides-W4P6/253354181414?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2055119.m1438.l2649

Цитат
Не заръча ли някоя бройка в повече?
Не но като взимам за приятели другия месец, ще взема и няколко бройки за форума.  :yes:  :nabira:
« Последна редакция: 17 Юли, 2018, 11:42:48 от kendo »

Неактивен стара брадва

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 52
  • диагностициран
Определено вземи повече !!! 100%, че няма да ти останат за тази цена, та дори и дубъл!!!   Аз ще се опитам да съм от първите..... :nabira:

Активен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 767
  • диагностициран
Аз също проявявам интерес, а предполагам, че ще има и други мераклии. :yes:
„Стоманата разсича плътта; стоманата разсича костите; стоманата не разсича стомана." Миямото Мусаши

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 541
  • диагностициран
Преди 1-2 месеца, се сдобих случайно с два такива камъка от боров карбид. Бях поръчал, от ибей една рубинена керамика и един "ахат" в размер 100х50х10мм. След няколко месеца чакане, вместо поръчаните абразиви, получих два камъка боров карбид 100х50х10мм. Тествах единия, макар и не много задълбочено. Определено е бърз, но ми се стори и доста груб, за мен по-скоро е в диапазона 3-400 грит, а не обявяваният от китайците 800.

На пръв поглед е с твърда свръзка, китайците го обявяват за керамика, но моето усещане е, че при интензивна употреба ще се дълбае, макар и доста бавно, времето ще покаже.

Като цяло, го виждам в ролята на камък за грубо отнемане , оправяне на щръбки, промяна на ъгли и т.н. Но определено, рубинената керамика не може да полира напълно деругите от боровия карбид, което прави комбинацията рубинена керамика/боров карбид, странно решение на китайците.
« Последна редакция: 26 Юли, 2018, 17:07:59 от nomad »

Неактивен isbotev

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 42
  • Диагностициран? Не - безнадежден.
Ако се организира някоя групова поръчка, може ли да се включа и аз освен с малкото бороново камичЕ и с едно по-голямо и грубо, нещо кат' тако'а:
https://m.ebay.com/itm/Double-Sided-Boron-Carbide-Knife-Sharpener-Stone-Whetstone-Tool-400-800-Grit-NEW/142202724466?epid=584441659&hash=item211bf16072%3Ag%3AvkkAAOxyOlhSun1b&_nkw=Boron+carbide&_from=R40&rt=nc&_trksid=m4084.l1313
... че при по-големи ножки не скивам камичЕто, де'а :D
По-добре малка водка с приятели, отколкото голям бой в района.

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • дялан камък
При китайците често работата е като билетчетата на оня дебелия, дето ги търка половин България. Но имат и брандирани производства, където продуктите са качествени. Доскоро предлагаха в продажба боркарбидни абразиви с обявен грит 300 и доста неугледни като външен вид, под 2 долара за парче. Сега гледам, че масово грита е обявен #800 и комбинациите са доста по-различни. При моето двустранно комбинирано точило боркарбидния слой е доста фин, даже мислех, че е над 1200, но по сравнения с други абразиви(Фина Нортън Индия и Тиролит) в този грит мисля, че няма съществена разлика с тях, освен скоростта на работа. Определено не е затворена структура на свръзката, за няколко часа поема маслото без остатък.
Предлагат се и такива, но на външен вид изглежда доста по-грубо от това, което получих.

Моето е брандирано с логото на китайска фирма, подобно на другите комбинирани точилки рубин/ахат.

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Двата, които получих са доста фини на пипане, макар и по повърхността да има на места дупки, с диаметър до милиметър. Като ги пипнах с ръка, отначало помислих че ще отговарят на грита, но при заточване се оказа че правят много по-агресивна микросеретация от всички камъни с грит 800, които съм имал. Самата острота е много агресивна, сходна с брус от силициев карбид. Иначе ги получих прилежно опаковани, в картонени опаковки, не си спомням дали имаха бранд, в момента не са при мен, но ще гледам другата седмица да ги снимам, вкл. ако успея и снимки на финиша да направя, а също и резултата от 10 мин. търкане след боровия карбид на рубинена керамика.
« Последна редакция: 26 Юли, 2018, 19:29:01 от nomad »

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • дялан камък

и...

След още час ще е попило цялото масло, в случая Бадемово на "Икаров". Абразивът сам по себе си е твърд, но спойката явно не е плътна и със сигурност ще има поне минимално износване след определен период на употреба, ще следя кога ще почне да поддава. Малко странна е наистина тази комбинация #800/3000, но "трикът на китайката" явно още е актуален...  ;D
« Последна редакция: 26 Юли, 2018, 19:43:22 от kendo »

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Успях да тествам по-обстойно въпросният боров карбид, тъй като преди това го бях тествал съвсем набързо с обикновен кухненски нож. На мека стомана, камъка работи супер агресивно и оставя доста груб РР, усещането при рязане много напомня на РР заточен на твърд брус от силициев карбид, каквито продават в железариите. Това ме наведе на заключението, че вероятно китайците са се объркали с определянето на грита и е по-скоро 400, а не заявените 800. Също, бях сигурен, че рубинената керамика няма да се справи да полира добре финиша от боровия карбид, защото съм я тествал след брусове със силициев карбид и дори след 10 минути търкане остават дълбоки деруги. Това бяха първите ми впечатления, но бях длъжен да проведа по-задълбочен тест.

Този път, реших да тествам не с мек кухненски нож, а на много твърдо киридаши от съветска механична ножовка(р6м5/63hrc). Tърках, около 5 минути, за да съм сигурен че финиша, ще е изцяло от боровия карбид, образува се зверски косъм, наистина работи бързо камъка, дори и на твърда стомана. Киридашито бръсне с лекота, но се усеща много агресивно по кожата, все още ми напомня на остротата получена от твърд брус със силициев карбид. От друга страна, финиша който се образува, въпреки широкият и твърд скос е като от доста виок грит, бих казал, че отрзазява поне толкова добре, колкото японски с грит 1200-2000, а може би и по-добре. Получава се странно разминаване между визуален финиш и тактилното усещане при рязане и бръснене, което е като от камък с грит 400, максимум 600. Ето и снимка на финиша от камъка-

След това, реших да проверя, как ще се справи рубинената керамика с финиша от боровия карбид, макар че, предвид колко високо ниво на полировка даде боровия карбид, керамиката, не би трябвало да се затрудни, да дополира. Търках 5 на рубинената, тя не полира бързо широки скосове. Резултата беше, много приличен, бих казал че заличи на 90% следите от боровият карбид. Ето и снимка след рубинената-

В заключение, връщам си назад думите от предният ми пост в темата, определено комбинацията боров карбид/рубинена керамика, която са спретнали китайците, работи отлично и скока в гритовете не е прекалено голям. Ето го и моят камък с размер 1х5х10см-

« Последна редакция: 02 Август, 2018, 16:18:27 от nomad »

Неактивен sts1969

• Редовен
  • Публикации: 53
  • диагностициран
Китайците най-после изкараха фино комбинирано точило -  рубинена керамика+боркарбид(Boron Carbide) 800/3000 Grit и веднага взех за проба едно. Рубинената керамика нямаше с какво да ме изненада, но боркарбидът определено е абразив, който не случайно има репутацията на един от най-добрите. С много висока твърдост, фин и агресивен, работи бързо с вода или масло, което поема, за разлика от рубинения слой. Яде стоманата не по-зле от диамантите, може да препрофилира всеки РР, но е практически вечен.  А в такава комбинация и на цена от 7-8лв. не мисля, че има друго подобно универсално и компактно точило.

(Щракни за да видиш изображението.)

Поръчах за проба 2 такива камъка 800/3000, и двата бяха зле опаковани и с леко отчекнато едно ъгълче (около 3мм) от черната страна. Едният ще си го оставя за себе си, другият мисля да го подаря на някой нуждаещ се. Не си заслужава за 8-9лв. да се пробвам да пускам тема в купува-продава (незнам дали даже имам право). Който го иска, да драсне тук че го взема, и да ми прати на лични данните си за Еконт.  Довечера имам път до офиса им, и мога да го изпратя още днес. :nabira:
Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи му за плановете си!
Светльо Славов, гр. Провадия. Хобита: хладно оръжие, въздушно оръжие, фотография.

Неактивен bozhilov

• Редовен
  • Публикации: 5
  • диагностициран

Поръчах за проба 2 такива камъка 800/3000, и двата бяха зле опаковани и с леко отчекнато едно ъгълче (около 3мм) от черната страна. Едният ще си го оставя за себе си, другият мисля да го подаря на някой нуждаещ се. Не си заслужава за 8-9лв. да се пробвам да пускам тема в купува-продава (незнам дали даже имам право). Който го иска, да драсне тук че го взема, и да ми прати на лични данните си за Еконт.  Довечера имам път до офиса им, и мога да го изпратя още днес. :nabira:
Здравей колега, ако няма да го ползваш, хвърли го в моята кофа. :)

Gesendet von meinem WAS-LX1 mit Tapatalk

Неактивен sts1969

• Редовен
  • Публикации: 53
  • диагностициран
Имаш го!🙂
Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи му за плановете си!
Светльо Славов, гр. Провадия. Хобита: хладно оръжие, въздушно оръжие, фотография.

Неактивен bozhilov

• Редовен
  • Публикации: 5
  • диагностициран
Имаш го!
Много благодаря!

Gesendet von meinem WAS-LX1 mit Tapatalk

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
От доста време не бях тествал, синтетични камъни, просто защото скоро не съм придобивал нови за мен марки. Но този уикенд ми се отвори такава възможност, благодарение на колегата Combo, за което съм му искрено благодарен  :nabira:

Колегата, предложи да ми предостави двата си камъка Missarka за проба, тъй като му споменах, че проявявам интерес към тях и се колебая дали да не поръчам финия.

Накратко за камъните, немско производство. Според производителя, името е комбинация от имената на щатите Мисисипи и Арканзас. Целта е била да се създаде твърд синтетичен камък, който да може да работи както с вода, така и с масло и по начина на работа да наподобява естествените арканзаски камъни, но в същото време, заради вложените синтетични абразиви да работи бързо, дори и с най-съвремените висококарбидни стомани.

Тези камъни се произвеждат в два основни грита. Бял, който е с едрина на абразива 500 по FEPA или 800 по JIS и оранжев, който е 1000 по FEPA или 3000 по JIS. Само за сравнение, фината Индия е 300 по FEPA или 500 по JIS. Тези камъни, пособно на индиите, са чист алуминиев оксид, без допълнителна свръзка, изпечен на определени градуси за да започне да се образува аморфна маса. Реално е вид керамика, доста пореста.

Тествах камъните в продължение на два часа, на три различни стомани- обикновена кухненска неръждавейка на около 54HRC, синият хултафотрс, който е на около 60HRC и бързорезна стомана на около 62-63HRC.Работих само с веро и вода. И двата са порести, но оранжевият ме изуми, поема водата като гъба. С вода се зацапват бързо, с веро по-бавно, но при продължителна работа пак има значително зацапване, което после се маха с доста усилия при грубият грит, дори е трудно да се почисти изцяло.
Финишът и при двата е много висок, спрямо грита. Финият полира много добре, поне на нивото на нанива суперстоун 5000 или кинг 6000. Скоростта на работа е съпоставим с тези камъни, но се изисква по-висок натиск за да подържа тази скорост. Предвид огледалният финиш, бях изумен от грубият РР, на слайсинг режеше с минимално усилие и супер агресивно, но на пуш кът липсва острота. Успях с доста заиграване да го докарам да прави пуш кът на брошура от лидл по 90 градуса, но само на 2-3 сантиметра дълбочина, след това започва да къса, освен това се усеща че не реже гладко хартията на пуш кът. На слайсинг просто лети, без проблеми.
По-грубия дава малко по-матов финиш, но поне на нивото на кинг 4000 или суперстоун 3000. Отново РР е много по-агресивен, отколкото предполага финиша. В интерес на истината, между двата грита, разликата във финиша е ясно забележим, но като крайна острота, са доста близки, поне аз не усетих голяма разлика при рязане.
Ето грубият камък-

И ето, финият-

Ето и финишът от грубият-

И от финият-

За мен, плюсовете на тези камъни са огледалната полировка след финия грит и това, че не се дълбаят.

Минусите, затлачват се сравнително лесно и се чистят сравнително трудно. РР е доста агресивен, дори при огледана полировка.

Виждам, следните решения на тези недостатъци. Първо, производителят трябва да подходи, както Нортън към Индиите. Още от завода да се импрегнират с гъсто масло, което при стайна температура не е течно. По този начин ще се запълнят порите и отнетият метал няма да влиза в дълбочина. Грубият РР, според мен се дължи на това, че макар, камъкът и да полира, се образува голям и устойчив косъм, особено когато се работи на по-затъпен нож и трябва да се свали повече метал, тогава натиска е по-силен, за да се ускори работата  и това води до особено голям косъм. Това може да се реши, със суспензия от нагура. Суспензията ще ускори леко свалянето на метал и няма да се налага толкова силен натиск за апексиране или отстраняване на микро щръбки. Отделно, суспензията по естествен начин предотвратява изваждането на прекалено голям косъм. Но без да е импрегниран, финият грит е толкова порест че не задържа добре вода по повърхността, съответно суспензията ще изсъхва бързо.

« Последна редакция: 07 Април, 2019, 23:48:40 от nomad »

Неактивен lubitel

• Напреднал
  • Публикации: 132
  • диагностициран
Благодаря ти за поредното ревю на камъни, много е полезно!
Направи ми впечатление факта, че "ножа" реже на "слайс", но не и на "пушкът". Мисля, че го определяш като "агресивен" режещ ръб, обясняваш го със силата на натиска. Възможно ли е да го коментираме повече този факт, мисля че и друг път си го описвал.
Според моите ограничени познания този груб РР не би трябвало да се дължи на натиска на заточване, а по-скоро се определя от нееднородността на абразива. Ако абразивните зърна не са прецизирани достатъчно по размер, биха се образували на места по-дълбоки "деруги", които в края на крайщата биха образували микротрион на самия връх на РР. При такъв случай и РР не е еднороден, ако се протрие хартията то тя се реже лесно и чисто, но понеже РР не е гладък по цялата дължина, то при опит за отвесен срез хартията засяда в "ямичките" и се раздира. Интересно ми е какво мислиш по този въпрос.
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SCIMUS!

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Наистина, не бих могъл да кажа с категоричност, на какво се дължи грубият режещ ръб. Ако имах качествени увеличителни уреди, вероятно щях да мога да определя с по-висока точност, но в момента са просто предположения от моя страна. За мен беше лек шок, когато пробвах да режа с огледално полираният РР. При това се бях постарал, доколкото мога, да намаля косъма още на камъка. Въпреки че РР е полиран на нивото на кинг 6000, реже като след доста по-груб камък. Парадоксалното е, че има доста камъни, предимно естествени, които въобще не полират толкова добре, но дават значително по-висока острота на пуш кът, на първо четене се сещам за арканзаските, критските, уашита и т.н.
Единственият друг камък, при който съм срещал, с такова несъответствие между визуален финиш и груб РР е китайският боров карбид, там полировката е нещо средно между двете Мисарки, не толкова фина, като оранжевата, но една идея по-висока от грубата Мисарка. Нормално при другите камъни, които съм имал досега, полираният РР, кореспондира с добра острота на пуш кът.

Относно нееднородност на абразива. Това е типично за фините диамантени пластини, има доста теми, вкл. и с микроскопски снимки в нета. Интересното там е, че рядко дава отражение на пуш кът, защото дълбоките деруги не обхващат целият РР а са спорадични. Аз пробвах след мисарките да правя пуш кът с различни участъци от острието и просто не ми се получава добре. Може грешката да е в мен и да не правя нещо както трябва, но определено пуш кът остротата, която постигам е в контраст с полираният РР.
« Последна редакция: 08 Април, 2019, 15:06:18 от nomad »

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 575
  • диагностициран
Аз използвам тези камъни на високо легирани стомани закалени на по-видоки рокуели, защото с меките камъни яко конвексирам режещият ръб. И аз имам същите наблюдения относно агресивният ряз и невъзможността да се премахне косъма, но нямам познанията и опита за да търся обяснения. Смятах  че грешките са в мен и толкова си мога.  На принципа проба грешка стигнах до следното решение. 
1. Използвам двата камъка редувайки ги с меки такива с близък грит - Кинг 1000 след Белият   и Бестер 5000 или диамантена паста след червеният
2. Продължителен строп на чиста кожа решава    проблема с пуш къта.
 Първоначално опитах с вода, но се затлачват бързо и трудно се почистват /особенно белият/ После опитах с Масло. Белият както и да е. що годе става въпреки че все не му стига. За работа работи си добре с маслото, но като тръгнеш да го чистиш.... Сипваш му масълце, разтъркваш с пръстче, всичката гня се вдига прекрасно и докато я обереш камъка е дръпнал маслото заедно с мърсотията, камъкът си е сух като чироз и дори да сипеш още масло, колкото и да търкаш то си остава чисто..  Червеният поглъща всичкото масло което му сипеш и все си е сух от горе. Реших да видя колко ще поеме.. Аз сипвам, той пие, аз сипвам, той пие ... и по едно време гледам че под него има локвичка масло. Вдигам го, а от него капе масло и пак си е сух.
 Тогава реших да ги обезмаслявам .. Познатата процедура с отлежаване в Мелио, после хубаво измиване. Изглеждаха перфектно постни, Накиснах ги във вода- пият яко и отделят мехурчета като Суехиро, но като почнах да работя с водата, след броени минути тя се омеша с масло което почна да излиза от вътре и стана гня. Със сапунена вода става най добре. С червеният пробвах накиснат добре във вода и след това работа  с масло - също става. Сега проучвам как стои въпроса с течният парафин, и ще пробвам да ги импрегнирам с него.

Най тъмно е под лампата

Неактивен lubitel

• Напреднал
  • Публикации: 132
  • диагностициран
Ако косъма не е добре обран, т.е. има някакви закривени участъци, това не би ли довело до проблеми и при "слайс"? За мен въпроса е какво се случва с РР, за да има това странно поведение при рязане, найстина наличието на микроскоп ще даде доста от отговорите. Например при бръсначите се търси абсолютно равномерен РР, там всичко е рязане вертикално "пушкът" и там смятам, че целта е да се избегне в крайност появата на каквато и да е серетация (микротрион или както и да го наречем). Друг пример където се търси такъв РР е режещите инструменти за обработка на дърво (длета и рендета). Там е препоръчително винаги да се завършва на строп с паста именно за да се обере мекросеретацията, а не да се обърне косъма ... или може и да греша. Интересно ми е ако е подгънат режещия ръб защо да реже на "слайс", а да не реже на "пушкът"?
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SCIMUS!

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Тъй като нямам микроскоп, това което ще напиша са чисти спекулации от моя страна, но на този етап, това е моето обяснение на поведението на тези камъни. Косъма който извадих с тях е наистина голям, усещах го с пръст и при трите остриета. След това не съм използвал друг абразив от типа на паста или друг камък. Целта ми беше да тествам само въпросните камъни, затова се опитах да минимизирам косъма, като повдигна ъгъла до 35-40 градуса на страна. При малък косъм, тази техника е доста ефективна, но в случая не беше достатъчна. Затова направих малко стропинг върху дланта си, около 60 движения общо, с редуване на страните. Според мен, проблемът с големият косъм, когато се маха със стропинг върху чиста кожа, или върху дънките или дланта е, че той се отчупва, но РР който остава след толкова голям косъм е прекалено груб и неравномерен, един вид с лека микро серетация, а също е и прекалено дебел за оптимални резултати на пуш кът. Косъма се отчупва, но това което остава отдолу, не е оптимално.

При малък косъм, който преди това е бил успешно минимизиран и на камъка, стропинга на чиста кожа е ефективен, но тази техника не работи добре, когато косъма е толкова голям, че се усеща с пръстите.

Например, когато използвам критски камък или уашита, дори и без да се старая особено да не изкарвам голям косъм, той е сравнително малък и се почиства добре на чиста кожа или на дланта, с Мисарките, не ми се получава добре контрола на косъма.

Ще се занимавам още няколко часа с двете Мисарки. Ще ги пробвам и само за микроскос с минимален натиск, на предварително подготвен на кинг 1200 режещ ръб.
« Последна редакция: 09 Април, 2019, 02:01:34 от nomad »

ArmsBG OlightBG Batteryservice