Автор Тема: Обсъждане на инженерно проектирани камъни марки и т.н.  (Прочетена 26419 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен koceto

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1951
Аз също ползвам рубинена керамика за походно точило,по малкия вариант,и съм много доволен как работи заточвал съм ЦПМ 154,С90В,Д2 и Бекут на всички си работи бързо и ефикасно без износване с просто око,макар и да не ги разбирам много камъните като колегите,потвърждавам мнението им за камъка,ако си намеря и от по големите със сигурност ще си взема.

Моя е от малките 10 см.

Неактивен Zagy

• нафтения
  • Старо куче
  • Публикации: 756
  • диагностициран
Скапаните китайци много им вдигнаха цените на големите камъни... иначе ако се намери от големите някъде по-тънко бих си взел и аз.
Si non confectus, non reficiat.

Неактивен seiko

• Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 941
  • диагноза - див селянин
Иди пак ми хвали DMT после  ;D :ras: За да си позволим да напишем нещо с Краси сме го пробвали и тако и вако ;D Вземи му почисти на джам с абразив повърхността, че след упражнения рано или късно ще се наложи.

Ся, ако е нож, да го стържа с кеф, ама тоо камииик... Някой друг път ща да е, да го е...
Ама, бая съм го изпОтил, щам и кашичка е пуснал завалията... ;D :D :D :D
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Vuli

• баш горски
  • Старо куче
  • Публикации: 307
Абе що се мъчиш, не моа та разбера! Тръкни го първо с флекса, после с шмиргела, заглади го с пилата и накрая го пилни на цимента, както аз правя! Не го слушай тоа Були, щот видя кво тръкане пада, хо.хо.хо! ИМХО!!! :ohhoho:

Неактивен seiko

• Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 941
  • диагноза - див селянин
Абе що се мъчиш, не моа та разбера! Тръкни го първо с флекса, после с шмиргела, заглади го с пилата и накрая го пилни на цимента, както аз правя! Не го слушай тоа Були, щот видя кво тръкане пада, хо.хо.хо! ИМХО!!! :ohhoho:

Другия път така ша напраа... ;D :D :nabira:
« Последна редакция: 13 Ноември, 2017, 07:34:18 от seiko »
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Grizzly

• Любознателен тип
  • Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 454
  • диагностициран
Пичове, дайте линк към това камъче, за да видя как точни се казва и откъде може да се купи.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Най-доброто предстои!

Неактивен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 407
  • диагностициран
Пичове, дайте линк към това камъче, за да видя как точни се казва и откъде може да се купи.

Един колега продава подобни. Ако не бързаш при братята Китайци има голям избор - "Ruby whetstone".

Неактивен Grizzly

• Любознателен тип
  • Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 454
  • диагностициран
Един колега продава подобни. Ако не бързаш при братята Китайци има голям избор - "Ruby whetstone".
Мерси, Викторе! Не бързам, така че колегата, който продава подобни, да се обади, когато има налични.

Най-доброто предстои!

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 226
  • дялан камък
Обсъждане на инженерно проектирани камъни марки и т.н.
« Отговор #58 -: 09 Февруари, 2018, 17:59:14 »
От известно време в поднебесната империя се появиха ред заточващи камъни с прекрасни качества. Макар да предпочитам естествените абразиви, редовно следя новите им продукти и все повече се убеждавам, че китайците знаят какво да направят и се превръщат в лидери при изкуствените абразиви. Наскоро попаднах на абразив, обявен като рубинена керамика с 3000 грит, с различни профили, но бяла на цвят. Избрах такава с квадратен профил и размери - 150 x 20 x 20mm. Днес пристигна много прилежно опакована, а имах и време за първична проба, та я подкарах  моментално.

Сравнена със стандартната комбинирана рубинено/ахатена точилка, дето нито е рубин, нито ахат, ама това е друга тема.  ;D

Повърхността е гладка и затова не я претърках на SIC, но направих буквално за секунди радиалните фаски с диамантена плочка. Ясна стана работата, че това е това е "рубин" колкото язе съм физик, ама продължих нататък пробите с два ножа на Колд Стийл от две различни стомани - 4116 на Canadian belt и CTS XHP на Счупения череп. Този абразив, обявен като рубинена керамика проработи страшно бързо и с двете стомани. Отделя се обилна суспензия, повърхността не се износва като Макита 1200, макар че усетът при прекарване на острието по повърхността е подобен. Бялата керамика я ползвах с вода, почерня веднага от отнетия метал, но се изми моментално под течаща вода без да има никакви остатъчни частици, което отново приятно ме изненада. Получената острота при 4116 бе напълно достатъчна, но определено искаше последващ абразив за финиширане при CTS XHP, затова го довърших на "рубина", че ми беше и под ръка. Цената на камъка е около 5 лева с безплатна доставка до БГ, качеството е превъзходно и определено превъзхожда много други изкуствено създадени абразиви от този род.  :yes:

All We Are Just Dust In The Wind...

Неактивен bvk

• Напреднал
  • Публикации: 26
  • диагностициран
« Отговор #59 -: 09 Февруари, 2018, 18:23:49 »
Може ли линк за въпросния "бял рубин"?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • дялан камък

Неактивен bvk

• Напреднал
  • Публикации: 26
  • диагностициран
« Отговор #61 -: 09 Февруари, 2018, 18:58:50 »
Благодаря!

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 532
  • диагностициран
« Отговор #62 -: 09 Февруари, 2018, 19:20:40 »
Много странно, аз купих същият камък от друг търговец, поне снимките са същите и камъка визуално изглежда същият, но при търговеца от който го купих, камъка беше обявен като 800 грит- https://www.ebay.com/itm/800-Grit-150mm-Sharpening-Stick-Whetstone-Stone-Grinding-Sharpener-Kitchen-Tool/253014067667?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Купих го защото в описанието беше споменато, че камъка запазва добре формата си.

Ще споделя накратко впечатления от моят, отделя страшно много суспензия, дори и с минимален натиск при заточване. За около 30 минути работа без особен натиск, камъка загуби видимо равна повърхност. Добрата новина е че го подравних за 1 минута, но е прекалено мек за моя вкус. Отделя прекалено много суспензия. Като скорост ми е трудно да определя, по скоро средно бърз( за синтетичен).
Честно казано не бих го купил отново, предвид съптношението цена/размер, платих 4,60 долара за него, а за 12 долара има кинг 800 грит в ибей, който е приблизително с три пъти по-голям обем от този китаец. В крайна сметка излиза че като цена/количество камък, кинг 800 е на същата цена като това камъче.

Ето снимка и на моят, успях да го счупя по невнимание, но не е голяма загуба-

« Последна редакция: 09 Февруари, 2018, 19:27:22 от nomad »

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • дялан камък
« Отговор #63 -: 09 Февруари, 2018, 20:27:23 »
При китайските абразиви все още има голяма разлика в отделните производства на едно и също нещо, това е коментирано многократно и в други форуми, освен че го твърдя и от личен опит. Има я и при т.нар. рубинена керамика, както и при карборундовите им точилки. Факт е, че днес от използването на това парче незнаен евтин абразив получих резултат, сравним с такъв от King Konbikamato K-40, който е чудесен вариант за ежедневна поддръжка на остриета,но доста по-бързо.  *palec* При това и на острие от прахова стомана, и на "лигавата" неръждавейка.  :)
Ще го ползвам определено време на остриета от различни видове стомани и в различна степен на затъпеност и ще споделя отново мнението си. Но че не е "бяла рубинена керамика" и не е 3000 грит, това е неоспоримо.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #64 -: 09 Февруари, 2018, 22:05:23 »
Напълно възможно е, да се дължи на това, вариация в качеството. Възможно е, и твоите умения с този тип камъни, отделящи изобилна суспензия да са по-добри и затова да имаш по-добри резултати. Този тип камъни не са ми силна страна в заточването.
Преди малко реших да му дам втори шанс на камъчето. Взех един кухненски нож от обикновена неръждавейка, максимум на 55HRC.Ножът е тънко сведен, подържам го тънък, като периодично го заточвам легнал на камъка, точи се бързо и лесно. Прокарах режещия ръб два пъти под деветдесет градуса по камъка, за да унищожа апекса и започнах заточване от нула. Максималната острота на този камък ми е да бръсне косми по ръката и да реже вестник, но с хоризонтални движения(slicing). За рязане на вестник само с вертикален натиск и дума не може да става, нито за дялкане на косъм. Явно на този етап не мога да постигна повече с това камъче, но съм сигурен, че хора с афинитет към този тип абразиви, ще постигнат далеч по-добри резултати и ще са по-доволни.
За мен камъните отделящи лесно абразив са по-скоро инструмент да подготвя РР за финиширане на твърд камък. Абразива в суспензията, постоянно контактува с двете страни на РР и държи косъма под контрол, без допълнителни усилия. След камъчето, просто трябваха 10 движения(5 на страна) по рубинената керамика и ножа режеше вестник само  с вертикален натиск.
« Последна редакция: 09 Февруари, 2018, 22:45:22 от nomad »

Неактивен Добри

• Старо куче
  • Публикации: 1042
  • често подпийнал
« Отговор #65 -: 10 Февруари, 2018, 10:31:08 »
Тоя розовия мокрите ли го? Пробвах да го накисна за 20тина минути но нищо не попи, а на сухо вече има следи от стомана. Камъчето много ми харесва, и много ми се иска по голям размер да си купя, ако може и други гритове още по-добре, но първо искам да разбера как най-правилно се използва.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #66 -: 10 Февруари, 2018, 10:42:09 »
Рубинената керамика ли? На сухо, а и с вода се затлачва със стомана за отрицателно време. С масло го няма този проблем, а дори и се получи леко насядане на метал с няколко допълнителни капки масло и тръкване с пръст излиза. Моята я ползвам с леки минерални масла, от типа на масло за шевна машина или балистол. Тази керамика няма пори и може да се ползва дори и с обикновено олио, което не е препоръчително за порьозни камъни, защото гранясва, тук стига да измиеш добре след употреба, няма да е проблем. Все пак е по-добре с минерални масла.

Неактивен Добри

• Старо куче
  • често подпийнал
« Отговор #67 -: 10 Февруари, 2018, 12:05:08 »
Значи ще търся друг вариант, маслата са гнусотия.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #68 -: 10 Февруари, 2018, 12:23:39 »
Въпрос на гледна точка, а и на навик. До преди пет-шест години и аз така разсъждавах, използвах масло само на арканзаските камъни и то с нежелание, постепенно свикнах и оцених достойнствата му.  Сега предпочитам да заточвам с масло, пред вода или на сухо, естествено на подходящ камък. Съвременните пречистени минерални масла не клеясват, прозрачни са на цвят, измиват се лесно. На керамика, като рубинената и трябва само тънък филм от масло, няколко капки да се размажат върху камъка, нито ще тече, нито ще цапа.

Неактивен Добри

• Старо куче
  • често подпийнал
« Отговор #69 -: 10 Февруари, 2018, 12:40:24 »
Със сигурност има по добри качества, не отричам. Лично предпочитание е, не обичам даси цапам ръцете, още повече мазнйоч. Дори храни като ребърца и пилешко чопля с нож и вилица.

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • дялан камък
« Отговор #70 -: 10 Февруари, 2018, 12:40:55 »
Цитат
За мен камъните отделящи лесно абразив са по-скоро инструмент да подготвя РР за финиширане на твърд камък...
Абсолютно.  *palec* Никога не съм успял да финиширам нож върху абразив със суспензия, а и толкова си мога. :-) Предпочитам фините твърди камъни, като най-добри резултати съм постигал с лидийския камък, ахатите и яшмата.
Днес се позанимах по-обстойно с белезникавия китаец, като накрая категорично ми се затвърдиха вчерашните впечатления. Камъкът напомня на нещо средно между Тиролит и Макита 1200. Пропуснах да отбележа, че е звънлив също като тях, което означава, че е с плътна структура, но грита му не е по-висок. За създаване на прилична "работна" острота на неръждавейка е напълно достатъчен. За финиширане на карбоново острие  след него е необходим друг абразив. Днес го пробвах как работи с нагура, която даде допълнително обилна суспензия.

Свалянето на метала стана още по-бързо.

След края на работата, по време на която използвах и значителен натиск, вече имаше леки отлагания на метални стружки които лесно се отмиха с помощта на същата нагура, а видими следи от износване на повърхността на абразива няма. Не е никак зле, бих го предпочел пред тиролита със сигурност. Но Макита 1200 или Кинг 1000(който пак си е Макита) биха свършили по-добра работа, макар че се износват по-бързо.
« Последна редакция: 10 Февруари, 2018, 12:48:06 от kendo »

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #71 -: 10 Февруари, 2018, 13:31:20 »
Явно, наистина има вариация между отделните камъни, моят дори след 15 минути заточване снощи, видимо позагуби равна повърхност, не драстично, но се виждаше с просто око, че не е перфектно равен. Честно казано, на този етап, също бих избрал кинг/макита в този грит, цената за обем абразив е съпоставима, а с кинг постигам малко по-добра острота, може би съм свикнал с него.

Проблема на Добри със затлачване на рубинената керамика, ме накара да пробвам как ще се справи, този отделящ обилна суспензия камък, в ролята на dressing stone, по-специално за почистване на затлачена с метал керамика. За целта заточих нож на сухо на рубинената. Точно за една-две минути търкане на мивката и керамиката се изчисти напълно от метални отлагания. Единствения минус  при такова приложение е, че камъчето се хаби сравнително бързо, но дори и така ще стигне за месеци почистване на керамика, а и цената му е под 10лв.

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • дялан камък
« Отговор #72 -: 11 Февруари, 2018, 09:45:09 »
Пробвай да го почистиш с вулканичния туф, мисля че имаш от него.  :)

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #73 -: 11 Февруари, 2018, 09:56:54 »
Да, щедро ми изпрати преди време две парчета от вулканичния туф, за което ти благодаря! Туфа чисти по-лесно от китайчето и при еднакъв обем туфа ще стигне за много по-дълго време, на последната снимка горе, се вижда, за една минута подравняване колко камък е изяден, и то на фина керамика. Не ми се мисли ако бях решил да почистя нещо по-грубо с това китайско брусче, половината щеше да замине :)

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • дялан камък
« Отговор #74 -: 11 Февруари, 2018, 10:15:14 »
 :yikes: То направо се е свършило... Явно китайците имат "гаражно" производство на всичко. Между другото имат клонинги и на превъзходната рубинената керамика, и на диамантените плочки, лично се убедих преди 2 години. Руснаците отдавна писаха, че има големи разлики и е вярно. Точно поради тази причина взех това камъче, да видя доколко е "рубин". Е, не е, но е добро. :yes:

ArmsBG OlightBG Batteryservice