Автор Тема: Заточване и поддръжка на нов бръснач  (Прочетена 1741 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен yani88

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 2
  • диагностициран
Здравейте на всички.  Подариха ми чисто нов бръснач и тъй като никога до сега не съм имал подобно нещо, искам да попитам-достатъчни ли са ми строп и паста за първоначално заточване и поддръжка.
 Въпрос към човека, който изработва строповете, кой модел би ми препоръчал за заточване на бръснач и дали все още мога да си закупя?
 Благодаря предварително за отговорите, и Моля за извинение, ащо някой от въпросите не е за тази тема.

Неактивен dtz

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1209
    • ОБК
  • Скайп: obr-kamchia
Заточване и поддръжка на нов бръснач
« Отговор #1 -: 24 Юли, 2018, 01:05:11 »
Че не са за темата въпросите - ма´ни!
Ама за заточване и поддръжка на бръсначи ми се струва, че няма как просто и еднозначно да се отговори.
Не че разбирам, даже напротив, но в главате ми е, че там са едни естествени камъни, шисти, уелски драконови езици, японски мидзуакета, котикули, мини, години на добив и те така.
Що не отвориш тема? Има хора, които ги знаят тез работи  :nabira:

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 521
  • диагностициран
« Отговор #2 -: 24 Юли, 2018, 03:44:46 »
Мисля, че въпроса на колегата, трябва да бъде преместен в отделна тема в раздела за заточване и подръжка. Ще се опитам, да споделя накратко, на база на личен опит. Да, понякога е възможно, нов бръснач да се дозаточи и подържа само със строп с паста, но това зависи от конкретният бръснач. Пробвай, дали бръсне във всички участъци от РР и дали минава теста със свободно поднесеният косъм(HHT), дали го прерязва. Ако минава теста с косъма във всички участъци на ръба или поне бръсне с лекота във всички части, има голяма вероятност строп с паста да ти свърши работа, за близките месеци или дори за по-дълго. Понякога се случва нов бръснач да минава теста с косъма направо с фабричната заточка или пък след малко стропинг с паста, но много често са неравномерно заточени или дори не са заточени приемливо и трябва камък, за да станат годни за бръснене.

Напълно възможно е, бръснач да се заточи и подържа само с бюджетен воден камък с грит в диапазона 1к-3к и после строп с 1-2 вида паста, без бръснарски каиш и без скъпи естествени или синтетични камъни. Естествените камъни са голяма зарибявка, за мен са като магнит и много ми допадат, заточването с тях е вид медитация, но за бръснач и строп с паста е решение, ако просто се търси добър резултат с минимлен разход на средства.

Ето едно видео, човека показва как се прави. Между другото, този тип от видеото, има колекция от камъни за бръсначи за хиляди долари и ги ползва активно, но дори и той признава, че става да се финишира и със строп с паста, при това с добър резултат:

« Последна редакция: 24 Юли, 2018, 03:51:36 от nomad »

Неактивен yani88

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 2
  • диагностициран
« Отговор #3 -: 24 Юли, 2018, 08:56:10 »
Много Благодаря за отговорите. Другата седмица ще ми донесат воден Белгийски камък с грид 3000/10000 и мисля че проблемът със започването ще бъде решен. От колегата Centurion чакам стропа. Поздрави на всички!

Неактивен 3apu

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 44
« Отговор #4 -: 24 Юли, 2018, 10:26:12 »
Яни, дай да го видим този бръснач на снимка или поне линк към магазина от който е купен. Ще е интересно и после да дадеш инфо как си се справил :)

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #5 -: 24 Юли, 2018, 12:59:37 »
Много Благодаря за отговорите. Другата седмица ще ми донесат воден Белгийски камък с грид 3000/10000 и мисля че проблемът със започването ще бъде решен. От колегата Centurion чакам стропа. Поздрави на всички!

Вероятно, имаш предвид естествена комбинация от белгийски котикул/BBW. Честно казано, не съм сигурен дали е добра идея да започнеш с котикул. Вариацията при отделните котикули е значителна. Ако, все пак си го решил, за начало, наистина ще е добре след котикула да финишираш със строп, докато се научиш да извличаш максималнат острота от камъка и си купиш бръснарски каиш. Има котикули, които просто не дават, добра острота за бръснач. За да ти свърши работа като единствен камък, в комбинация със строп, ти трябва бърз котикул, нещо което работи със скоростта на синтетичен 2-4к, но няма гаранция дали ще ти се падне такъв, там е лотария. Ако ти се падне бавен котикул, няма да можеш да оформиш добре първоначалният скос на РР на него, а това е 90% от цялото заточване на бръснача. За първи камък, по-добре си вземи Кинг/Макита 1200. Заточваш на камъка, докато бръснача започне да бръсне косми от ръката с лекота във всички участъци от РР. Щом го постигнеш, минаваш на строп с алуминиев оксид, например бялата паста dialux, накрая финишира на строп с хромов оксид, например зелен dialux или ГОИ тонкая. За мен, от всички видове пасти, най-комфортно бриснене дават тези с хромов оксид, но са сравнително бавни и скока в гритовете между камък 1200 и хромов оксид е доста голям, преодолим е, но се искат допълнителни усилия. От друга страна, пастите с алуминиев оксид са доста по-бързи, от тези с хромов, но остротата която дават е по-агресивна при бръснене, което на мен лично не ми допада.

« Последна редакция: 24 Юли, 2018, 13:08:32 от nomad »

Неактивен gkolevbg

• young Jedi
  • Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 38
« Отговор #6 -: 25 Юли, 2018, 15:03:07 »
Ще се включа с въпрос в тази тема.
Някой да е ползвал тези пасти,а да не си е признал във форума до сега ? "SOLINGEN GERMANY RAZOR STROP PASTE, КОМПЛЕКТ ПАСТИ ЗА ЗАТОЧВАНЕ НА БРЪСНАЧ ЗА БРЪСНЕНЕ И НА ФИННИ СТОМАНЕНИ ИЗДЕЛИЯ, СОЛИНГЕН ГЕРМАНИЯ"

Тези ги намерих в един бургаски сайт, но в нетя се подвизават и като "Dovo of Solingen Abrasive Black Red Combo Strop Paste". Има разликата в цената на нашия и външен пазар.... при нас 14 лв, навън от 9$ до 11£. Много противоречиво, чак интересно ми става, понеже обикновено е обратното :)

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #7 -: 25 Юли, 2018, 16:41:08 »
Преди десетина години, бях поръчал тези пасти, само че брандирани от Dovo. Моите впечатления- количеството е много малко, всяка от двете пръчици с паста е около 3х1см, с консистенция на червило, нанася се много лесно и се хаби сравнително бързо. За мен, основният плюс е, че се нанася наистина равномерно, мисля че са постигнали отлична консистенция. Минусите, дори и червената, която се води по-грубата от двете е супер бавна. Става само за бръсначи, на които им липсва съвсем малко за перфектна острота. Например, бръснач финиширан на грит 5-8000к японски воден и му липсва съвсем малко за да бръсне комфортно, в такъв случай червената паста ще свърши добра работа. Или пък, ако се ползва някой по-труден котикул и не всеки път се постига идеална острота, червената паста пак ще е ефикасна. Обаче, за по-големи скокове в гритовете, каквито могат да се правят с други пасти, тук и дума не може да става. Черната пък, се води още по-фина, но според мен са се престарали, тя почти нищо не сваля, имам чувството че е просто графит, там наистина ефекта е минимален и не виждам особен смисъл, защото и след червената се постига комфортно бръснене.

Накратко, предвид минималното количество и ограничените абразивни свойства не им станах фен, въпреки перфектната им консистенция. От пастите налични в Бг, за бръсначи предпочитам зеленият диалукс, с доставката по Еконт излиза към 10лв, но е количество, което ще стигне за десетки години подържане на бръсначи. Работи доста по осезаемо от пастите на Дово. Със зеленият диалукс съм финиширал многократно бръснач заточен на кинг 1200. Единственото условие за такъв скок в гритовете е , да се отдели достатъчно време, стропа да не е от супер твърда кожа, добре е да поддава леко и да се работи с прясно нанесена паста на почистен строп, за максимална абразивност.
« Последна редакция: 25 Юли, 2018, 16:47:24 от nomad »

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #8 -: 15 Февруари, 2019, 22:15:48 »
Да раздвижа малко тази тема, макар че заточването на бръсначи не е особено полулярно. От много месеци не бях точил бръснач, двата ми бръснача ги бях зарязал тотално и наскоро забелязах че по единият е избило петно повърнхостна ръжда. За щастие, малко като размер и далеч от режещият ръб. За да го почистя с парче шкурка, предварително затъпих бръснача като го прокарах 20-ина пъти по диамантена пластина. След почистването трябваше да го заточа, не ми беше много до точене и мислех да го мина набързо на кинг 1200 за установяване на РР и после строп с хромов оксид, правил съм го неведнъж и дава отлична острота и комфортно бръснене. В последният момент обаче, ми хрумна вместо кинг 1200 да използвам диамантен брус eze-lap 600, имам го от много години и е силно загладен, не оставя дълбоки деруги. За около 250 движения по бруса установих равномерен режещ ръб, бръснеше с лекота предмишницата във всички учасъци от острието. После вместо на хромов оксид, реших да финиширам на алуминиев оксид, защото е по-бърз и агресивен и покрива по-лесно скока в гритовете. Стропчето което ползвах е едва 10 см, минах бръснача около 250 пъти на стропа и тествах на предмишницата, бръснеше половин сантиметър над кожата. Пробвах HHT, сряза косъма с лекота.

Преди малко се обръснах с бръснача, като острота е перфектен, бръсне много гладко. Като комфорт не беше оптимално, усещаше се малко по-агресивно тколкото съм свикнал, но съвсем приемливо, не получих никакво раздразнение по кожата. Според мен, заради малкият размер на стропа е трябвало да го мина поне още 100 пъти. Ще пробвам да подобря комфорта с хромов оксид, ако се получи ще пробвам и с китайските пластини от алиекспрес. Ще е голям майтап, ако се окаже, че с китайска пластина за под 10лв и строп с паста може да се заточи бръснач :)

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #9 -: 21 Февруари, 2019, 00:39:42 »
В понеделник се опитах да подобря комфорта, на бръснача заточен на eze lap 600 и после 250 пъти на 10см строп с алуминиев оксид. За целта го минах 100 пъти и на 10см строп с хромов оксид. Нямах особен успех, резултата е добра острота, бръснене много близко до кожата, но с незадоволтелен комфорт, агресивно, макар и без да причинява обрив или раздразнение. Явно, скока от  eze lap 600 направо на строп с паста идва прекалено голям.
Тази вечер, реших все пак да пробвам какво ще стане, ако вместо на eze lap 600 го заточа на китайска диамантена пластина 2000. Тази пластина я имам от 1-2 години и съм я ползвал само веднъж, пробвах я на някакъв нож и видимо се изрони, което ме накара да я зарежа. За разлика от грит 240, на китайците фините им пластини се ронят лесно. Но с бръснач натиска е минимален и бях сигурен, че роненето няма да е проблем. Заточих бръснача на пластината, докато започна да бръсне с лекота предмишницата, после го минах около 300 пъти на 10см строп с алуминиев оксид. Резултата от китайският диамантен брус, макар и с грит 2000, беше по-лош от старата плочка  eze lap 600, този път освен комфорта и остротата не беше на ниво, макар че успях да се обръсна под брадичката ме скубеше и получих зачервяване в малък участък на врата. Като цяло не съм доволен от китайската пластина 2000, имам и 600 и 240, но мисля че няма смисъл да ги пробвам, защото оставят дълбоки деруги сравнени с 2000 и стропа със сигурност няма да се справи да ги полира.

В заключение от експеримента- някое старо и добре загладено от употреба eze lap или dmt би могло да се използва в комбинация със строп и пасти за заточване на бръснач, няма да е най-великото бръснене, но ще свърши работа. Китайските пластини не стават, поне тези които имам. От 240 съм  доволен за оформяне на фаски на твърди камъни, става и за препрофилиране на ножове, 600 също горе-долу става, макар и да не може да се сравнява с eze lap 600, пластината с грит 2000 ми се струва безполезна.

Неактивен nikec

• Редовен
  • Публикации: 42
  • диагностициран
« Отговор #10 -: 14 Март, 2019, 15:17:43 »
Здравейте,

Темата е за нови бръсначи , но ако има др. по-подходяща тема моля админите да ми преместят поста.

Тези на снимката са купувани 80-те години на миналия век от ЦУМ София и така са си ръждясвали без никой да ги ползва.
Преди няколко месеца ги намерих  и поизчистих ръждата предимно със шкурки - бяха здраво лисици  резеца буквално кафяв !!!  :headbang:..
И вече няколко пъти правя опити да се бръсна с тях.
Нямам опит с  подобни напреднали техники за бръснене , ползвам разни жилети. Та се чудя ако някой разпознае модела от снимката и има инфо дали става за нещо - дали да се занимавам да го точа тънко и да се бръсна или направо да видя да си купя др. модел, който би вършил работа?

Подготовка за бръснене и впечатления :
Първо на комбиниран камък нанива 1000/3000, след това капучиното, след това на лидийския и накрая строп на гладката част  4 мм дебела кожа намазана със синята паста на Бош от Практиер.
Първо минаване - що годе се усеща гладко бръснене до половината лице, след което се налага смяна на ръката за другата половина и с лявата ръка започвам да усещам как накъсва и поскубва космите.
Второто минаване - вече и с дяснъта ръка усещам скубене иии едвам го изкарвам.

« Последна редакция: 14 Март, 2019, 15:22:47 от nikec »

Активен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1304
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
« Отговор #11 -: 14 Март, 2019, 17:31:11 »
Отивай веднага да ти бият нещо против тетанус! Как ще се бръснеш с такива неща бе човек?

Неактивен nikec

• Редовен
  • диагностициран
« Отговор #12 -: 14 Март, 2019, 17:45:04 »
 ;D ;D
този с който се бръснах го лъснах до блясък!
Тука двете снимки са на бръснача, който беше най-зле.
Благодаря за препоръката де, винаги знаеш кога и как да се обадиш за да разсмееш народа!

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #13 -: 14 Март, 2019, 18:54:36 »
Бръсначът, според мен е Wapienica. Като цяло стават. Не са от класата на старите немски и френски, но са функционални. Ако след почистването не са останали язви по режещият ръб би трябвало да може да се вкара в употреба.

От това, което описваш при бръсненето, вариантите са три. Първо, може да е с дефектна ТО и да не задържа висока острота задълго. Второ, може да е със сбъркан ъгъл, ако ъгълът е прекалено малък РР ще започне да колабира и от там скубенето. По принцип бръсначът си е със зададен ъгъл, който би трябвало да е около 16-18 градуса, но понякога се случват отклонения. Можеш да пробваш дали е това причината, като сложиш два-три слоя изолирбанд на гърба докато го заточваш за да увеличиш ъгъла с няколко градуса, ако запази острота през цялото бръснене, значи е било от това. Трето, възможно е и да се дължи на грешка при заточването. Аз лично бих ти препоръчал, за начало, след наниуа 3000, направо да го минеш на строп с паста, поне 100 движения на стропа. Личното ми мнение е, че за бръснач е силно препоръчително стропа с паста да е по-мек и да поддава. Може дори да използваш някакви стари дънки, да отрежеш дълга ивица широка ок. 4-5см., да я намажеш с паста, да прикрепиш единият край неподвижно за нещо а другият край да държиш опънат с ръка и така да минаваш бръснача. По точи начин се образува лека дъга, трябва да опъваш добре, за да е минимална дъгата, но това е достатъчно да даде положителна разлика,  спрямо строп залепен на дъска.

Аз лично, напоследък нямам време да точа бръсначи, затова гледам да е максимално бързо. Обикновено след кинг 1200, направо ги минавам с паста, бръснат  отлично. Все пак, по-бързо става ако се мине на паста след 3000 грит, правил съм го многократно със Суехиро 3000 и бръснеше перфектно.

Реално, в повечето случаи, проблемите при заточване на бръсначите идват от пропуски при работа на ниският грит, бръснача трябва да е с перфектно установен режещ ръб на 600-1200 грит. Без добра основа след това високите гритове са безполезни. Винаги тествам дали след ниският грит бръснача бръсне с лекота косми от ръката във абсолютно всеки участък и от двете страни на РР. Ако закача и срязва свободно поднесен косъм, още по-добре. Едва след това може да се финишира на пасти или фини камъни.

Ето как се слага изолирбанд на гърба. Някои го правят по козметични причини, но за мен е оправдано само ако се цели микроскос или ако трябва да се коригира ъгъла при бръснач с прекалено тънък гръб-
« Последна редакция: 14 Март, 2019, 19:04:12 от nomad »

Неактивен lubitel

• Напреднал
  • Публикации: 123
  • диагностициран
« Отговор #14 -: 14 Март, 2019, 21:21:01 »
... а ако все пак не си сигурен какво е усещането от добре подготвен и заточен бръснач, по-добре помоли някой, който се е занимавал с това веднъж да го подготви и след това да знаеш дали става и към какво трябва да се стремиш. При положение, че не се сещаш за някой да помогне, поне бъди сигурен, че бръснача отрязва косъм плавно по цялата дължина без отскок, като го държиш откъм корена. Това е някакъв белег за финишна заточка. Друг вариант да си сигурен, че е годен за бръснене не се сещам. Бръсненето с бръснач зависи от много фактори, само единия от които е заточването на бръснача ... Успех!
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SCIMUS!

Неактивен nikec

• Редовен
  • диагностициран
« Отговор #15 -: 15 Март, 2019, 12:57:16 »
Не се справям със заточването , както и другите подготовки преди самото бръснене не ги правя както трябва.
Така е като сме свикнали всичко да става бързо раз-два и готово.. ама тука не става така , иска да му заделиш време !

Благодаря за съветите - ще работя над заточавнето и затопляне на лицето и  разстилане на пяната и т.н. и т.н....

ArmsBG OlightBG Batteryservice