Автор Тема: Продавам камъни за заточване и др.  (Прочетена 11322 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 521
  • диагностициран
Продавам камъни за заточване и др.
« -: 01 Август, 2018, 16:50:53 »
Заради някои финансови проблеми, реших, да пусна в продажба камъните от личната ми колекция. Ще пробвам да продам всичките си камъни, без тези които са ми подарък. Цените които ще търся, са тези които аз съм платил при покупката, без горница. Някои камъни, съм получил като бартер, при тях ще се опитам, да определя справедлива цена.

Започвам с една хубава уашита. Камъка е с приблизителни размери 23х43х179мм. Съдейки по размерите и това че беше издълдан около 2мм, най-вероятно е от краят на 19в. Както 99% от старите уашити и тази отдавна е загубила етикета си, но заради червеникаво-кафевият цвят, много ми прилича на Rosy Red. Държа да отбележа, че цвета не е само от повърхностно зацапване, от едната страна подравних 2мм и червеникаво-кафевите оттенъци си останаха. Работи бързо(за естествен камък), като в същото време дава добра острота. При уашитите, а и при всички арканзаси, нивото на финиш зависи и от това как е обработена повърхността на камъка. Този специално, когато го получих беше супер загладен от употреба и работеше много бавно но с огледален финиш. За да го изравня, отнех около 2мм и после го оставих финиширан на силициев карбид F120. По този начин, работи максимално бързо, с визуален финиш на синтетичен 3000 грит. На единият ръб има малко отлюспване, което съм маркирал на последната снимка. За възрастта си, камъка е в отлично състояние. Съчетава се добре с Индия, в случай, че се търси по-фина заточка от тази на индията.

На мен ми излезе 43 паунда, по днешният курс са 94лв. Толкова ще му търся и аз. При интерес за покупка, моля да бъде заявено в темата, изпращам с Еконт за сметка на купувача.

« Последна редакция: 01 Август, 2018, 16:54:21 от nomad »

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #1 -: 02 Август, 2018, 17:01:49 »
Добавям, още 4 камъка за продажба.

1) Джобен размер уашита. Този камък го купих в ибей, преди около 5 години. Единствената уашита, която съм купувал със запазен етикет- Pike N1 quality. Оригинално беше с размер 76х52х25мм. Като цяло, джобен размер, но дебелината от 25мм я правеше неудобна да я нося в джоба на панталона. Затова преди няколко месеца, реших да я нарежа на три по-тънки парчета, като запазя дължината от 76мм. Две от парчетата, вече са при колеги от форума, това което продавам, го бях оставил за себе си. Размерите на парчето са приблизително 76х36х10мм. Накратко, бърза уашита с еднородна структура. Желателно е да се използва с доста масло, заради многото метал, който снема при работа. Без проблеми се постига острота, от типа ножа да дялка косъм и да реже вестник само с вертикален натиск. За мен е отличен джобен камък. Цена 25лв, изпращам с еконт за сметка на купувача. Моля при интерес за покупка да се заяви в темата.

2) Още една джобна уашита. Камъка от който я срязох, купих от търговец, който прикри че от едната страна има огромно отлюспване, поне сантиметър. Тъй като по същото време се бях сдобил с китайско копие на едж про, реших да нарежа дефектният камък на две плочки за едж про и това джобно камъче. Размерите му са приблизително 90х34х9мм. Тази уашита е доста плътна-2.5гр. на кубичен сантиметър, което е  колкото трансусентен арканзас. Пропуска светлина на повече от сантиметър. Работи фино, но същевремено и сравнително бързо за естествен камък. Лесно се постига отлична острота. От едната страна, по ръба има леко отчупване, което е видно на снимките и не пречи при заточване, защото е в самият край и е с минимален размер. Цена 25лв, изпращам с еконт за сметка на купувача. Моля при интерес за покупка да се заяви в темата.

3) Два камъка от боров карбид с размери 100х50х10мм. Получих ги по грешка, вместо рубинена керамика със същият размер. Като цяло съм очарован как работят, определено този абразив и рубинената са най-доброто от китайците, поне от това което съм пробвал. В тази тема има повече инфо- https://bladeforum.bg/index.php/topic,716.msg184004.html#new . Цена за камъче 12лв, изпращам с еконт за сметка на купувача. Моля при интерес за покупка да се заяви в темата.

Неактивен vergilski

• boss banenin
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 303
« Отговор #2 -: 02 Август, 2018, 18:27:32 »
Купувам джобна уашита номер 1 и един брой боров карбид.
Подробности на ЛС.

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 725
  • диагностициран
« Отговор #3 -: 02 Август, 2018, 18:29:42 »
Втората джобна уашита и един боров карбид за мен.
„Стоманата разсича плътта; стоманата разсича костите; стоманата не разсича стомана." Миямото Мусаши

Неактивен dellman

• "Пустиняк от секаде"
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 380
  • диагностициран
« Отговор #4 -: 02 Август, 2018, 18:36:38 »
Нека другия боров карбид да е за мен.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #5 -: 02 Август, 2018, 18:43:57 »
Нека другия боров карбид да е за мен.

Боровите карбиди са само два и сега видях че колегите vergilski и nikolai вече са ги запазили и двата, по-горе в темата. Съжалявам, колега!  :(

Неактивен dellman

• "Пустиняк от секаде"
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 380
  • диагностициран
« Отговор #6 -: 02 Август, 2018, 18:58:29 »
Боровите карбиди са само два и сега видях че колегите vergilski и nikolai вече са ги запазили и двата, по-горе в темата. Съжалявам, колега!  :(
Няма проблем, чел съм между редовете и съм пропуснал, че Вергилски е заявил единия.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #7 -: 04 Август, 2018, 17:30:32 »
Добавям, още 4 камъка за продажба. Моля при интерес за покупка, да се заявява в темата.

4) Aloxite Superfine Hone N.200- това е камък старо производство на The Carborundum Company, отдавна не ги правят. Този специално е бил предназначен за заточване на хирургически инструменти, както е описано и на етикета. Приблизителните размери са 125х50х12мм. Има известни следи от употреба, но като цяло е в много добро състояние. Приведена в състояние за употреба е само едната широка страна. От другата страна има малка драскотина с дълбочина 1-2 десети от милиметъра, ако се изглади, ще става за точене и от двете страни. Ето и няколко снимки на самият камък-

Камъка е уникален, като начин на работа. Правих си доста експерименти с него, полира огледално, дори и широки скосове и легирани стомани с висока твърдост. Това което го прави необикновен е фактът, че може да полира огледално дори и след най-грубите камъни, които имам. Прилагам две снимки, първата е финиш след диамантена пластина грит 200 и втората е след пет минути търкане на въпросният камък, както се вижда, полира идеално, дори и след диамант грит 200. През ръцете са ми минали доста японски и досега не съм имал, камък с грит 8-10 000, който да може да полира за 5 минути деругите от толкова груб абразив. При това, острието използвано за експеримента е от механична ножовка с твърдост около 63HRC(драска бирена бутилка)-

Ползвам го с веро, разредено с вода в съотношение 2:1 в полза на верото. Работи изключително бързо за грита си, буквално за 20-30 секунди верото почернява от сваленият метал-

Естествено, както всеки камък и този си има някои недостатъци, основният е, че е склонен да се зацапва лесно с метал. Решението, което намерих е да го ползвам с веро и след употреба да го измивам старатено с гъба за чинии и после да го допочиствам с нагура. При покупка на камъка, ще предоставя и малка нагура, която ползвам да го чистя.

Продавам го за 60лв, колкото ми излезе и на мен.

5) Llyn Idwal с приблизителни размери 152х40х8мм. От естествените камъни които имам, този ми се струва с най-балансирана острота за ножове. Подобно на арканзаските камъни е вид новакулит, като скорост и финиш е съпоставим с мек арканзас, за максимална скорост е добре да се ползва с масло, за финиширане с микроскос може да се ползва и само с вода, зацапва се минимално, за разлика от арканзаските. Не полира перфектно, според мен е около 3000 грит, но е изключително лесен за постигане на отлична острота, от типа дялкане на косъм и рязане на вестник само с вертикален натиск. Специално за този камък имах доста колебания дали да го пускам в продажба :)

Слагам и две снимки за онагледяване на финиша, първата е кинг грит 1000 с изобилна суспензия, частиците в суспензията контактуват със стоманата хаотично в различни посоки и макар да няма дълбоки деруги, се създава един финиш при който не се отразява нищо, нулева огледалност. Втората е след преминаване от кинг 1к на Llyn Idwal и около 5 минути полирне, както посочих по-горе, за мен се равнява на около 3к синтетичен(JIS)-

Само едната страна е подготвена за заточване, от долната страна е бил залепен в кутия и не е подравнена и загладена. Цена 60лв.

6) The Geniune Thuringian Water Hone- това е стар тюрингец с перфектно качество за финиширане на бръсначи. Кариерите от които са ги добивали са били на изчерпване още преди започване на Втората Световна. Качеството е страхотно и постоянно, повече от 70 години не се произвеждат, което определя високата им цена. Тези стари тюрингци, в сравнение с котикулите или естествените японски са супер лесни за финиширане на бръснач, с перфектен резултат. Приблизителни размери 125х25х15мм.

Слагам и две снимки, които онагледяват финиша, първата е кинг грит 1000 с изобилна суспензия, частиците в суспензията контактуват със стоманата хаотично в различни посоки и макар да няма дълбоки деруги, се създава един финиш при който не се отразява нищо, нулева огледалност. Втората е след 15 минути търкане на тюрингеца. Определено е по-добре да се избягва толкова голям скок в гритовете и тюрингеца да се включи поне след 5-6000 грит, защото макар и да дава кадифена мекота при финиширане на бръснач е сравнително бавен камък-

На мен ми излезе около 100лв, защото е със запазен етикет и надпис на кутийката. Но го пускам в продажба за 90лв, мисля че е справедлива цена, в ибей вървят средно по толкова.

7) Още един стар тюрингец за финиширане на бръсначи. Приблизителни размери 112х31х18мм. От долната страна, видни и на снимките, има две отчупвания по единият ръб, не съм ги премахнал, защото би се намалила дебелимата на камъка с 2-3мм. Този, като скорост е по-бърз от горният с кутийката, като финиш и краен резултат, са еднакви.

Пускам и една снимка с финиша и от този от тюрингец след кинг 1000, макар че е доста голям скок в гритовете, за около 15 минути може да се постигне прилична полировка. Оптималното е да се използва след грит 6000-

Този си няма кутийка и етикет, затова го пускам за 80лв.
« Последна редакция: 04 Август, 2018, 17:58:22 от nomad »

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 556
  • диагностициран
« Отговор #8 -: 04 Август, 2018, 18:31:29 »
 Взимам 5) Llyn Idwal
Най тъмно е под лампата

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #9 -: 04 Август, 2018, 18:34:42 »
Взимам 5) Llyn Idwal

В понеделник, ще ти го пусна по Еконт  *palec*

Неактивен Желязко

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 17
  • диагностициран
« Отговор #10 -: 04 Август, 2018, 18:39:22 »
Aloxite Superfine Hone N.200 za men

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #11 -: 04 Август, 2018, 18:41:57 »
Aloxite Superfine Hone N.200 za men

Запазвам ти го, колега! В понеделник ще го пратя по Еконт  *palec*
« Последна редакция: 04 Август, 2018, 18:46:43 от nomad »

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #12 -: 04 Август, 2018, 21:39:31 »
Голямата Уашита от първият пост, е запазена за колега.

Неактивен Глокая куздра

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 81
  • диагностициран
« Отговор #13 -: 05 Август, 2018, 01:16:35 »
Колега, ако ти се появят една или две груби индии с размери 8" x 2" x 1", нови или добре запазени, заплювам си ги от сега :)
Глокая куздра штеко будланула бокра и кудрячит бокрёнка.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #14 -: 07 Август, 2018, 00:11:08 »
Добавям, още 4 камъчета за продажба. Моля при интерес за закупуване на даден камък, да бъде заявено в темата.

8 ) Aloxite- приблизителен размер 150х23х10мм. Този камък е старо производство, подобен на съвремените фини Индии. На външен вид за мен са неразличими, единствената разлика е, че алоксита работи по-бързо и по-агресивно от Индията, макар финиша , да е идентичен с този на Индията, РР който оставя е по-агресивен и самият камък е малко по-бърз. Това парче е рязано от голям камък, с доста поражения и  е дообработено на ръка от мен. Излязоха няколко  парчета от големият камък, като това го оставих за мен. Първата снимка е на финиша от камъка, останалите са на самият камък. Цената  е 25лв.

9) Стара Уашита с приблизителни размери 150х34х10мм. Отрязана от същото парче, от което и номер 2 от вторият пост. Причината да нарежа камъка, беше значително отлюспване с дълбочина от сантиметър, което покриваше повече от половината камък от едната страна и беше прикрито от продавача от който я купих. Самият камък работи страхотно, тази уашита е най-фината която съм имал, плътността е 2.5гр на кубичен сантиметър,  колкото на транслусентен арканзас. Пропуска светлина. От страната с кафевите петна е бил използан и е доста загладен, там работи бавно, но дава по-висока острота, от срещуположната страна е подравнен и финиширан със силициев карбид на прах с грит 120 и работи в пъти по-бързо, макар и не толкова фино. Уашитите, по-принцип не дават висока полировка, а матов финиш, но остротата постигната на тях е отлично балансирана, а косъма е лесен за минимизиране. Определено са едни от любимите ми камъни, според мен наЙ-универсални от естествените.
Първо една снимка на финиша-

Втората снимка е да се онагледи скоростта на работа. Острието е 63HRC, забележете колко метал има по камъка след 3-4 минути търкане, при това, от загладената и по-бавна страна. От другата страна, където е освежен, същият резултат се получава само за минута-

Малко снимки и на самият камък-

Цена- 50лв

10) Два лидийски камъка с размер за точилка с фиксирани ъгли  150х24х4-5мм. Тези камъчета придобих след бартер с колега от форума,  предостави ми пълноразмерен лидиец и ме помоли да му отрежа две парчета с размери 3х15см за фиксирана точилка. Тъй като камъка се оказа изключително твърд, рязането беше кошмар,   отне ми часове и първите две камъчета се оказаха провал, заради отчупвания с размер 1-2мм по ръбовете, вместо 3см широки ги докарах 2.4см, така че останаха за мен, като компенсация за рязането, а за колегата отрязох нови две от остатъка. Това е най-трудният за обработване камък, който съм имал, отне ми цял ден(и доста псувни :) ) да загладя отчупванията по краищата на тези две парчета . Самият камък е по-твърд и фин от арканзас. Имал съм транслусентни на нортън и на дан и двата бяха по-груби и с по-ниска максимална острота от лидиеца.

За мен, на този лидиец, трябва да се гледа като на супер-фин камък, за микроскос с точилка с фиксирани ъгли, нужен когато се търси максимална острота за рязане на push cut. Самият камък е супер фин, но и бавен, не може да се справи с финиша на по-груби камъни, затова с него се работи по-същият начин както със Спайдърко Ултра Файн, за финално дозаточване, на РР с леко повишен ъгъл спрямо предходният грит(микроскос) и минимален натиск, тогава резултата е превъзходен. Според мен , за максимален резултат трябва да се ползва след поне 5-6000 грит. Може да се ползва и вместо гладък стоманен масат за освежаване на позатъпени кухненски ножове, само трбва да се прокара РР на ножа по няколко пъти с редуване на страните, като по масат. Цена за всяко от двете камъчета 35лв.

« Последна редакция: 07 Август, 2018, 00:18:04 от nomad »

Неактивен Глокая куздра

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
« Отговор #15 -: 07 Август, 2018, 00:44:26 »
Двата лидиеца за мен, ако може.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #16 -: 07 Август, 2018, 00:52:04 »
Двата лидиеца за мен, ако може.

Разбира се, че може колега. За теб са  *palec*

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1236
  • диагностициран
« Отговор #17 -: 07 Август, 2018, 12:34:43 »
Купувам уашитата, №9. Адресът ми го знаеш.
« Последна редакция: 07 Август, 2018, 12:39:33 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен Желязко

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 17
  • диагностициран
« Отговор #18 -: 07 Август, 2018, 14:49:32 »
ще взема и първия

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #19 -: 07 Август, 2018, 15:26:33 »
ще взема и първия

Някъде по-нагоре в темата, писах че е запазен, съжалявам колега :(

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #20 -: 07 Август, 2018, 17:41:09 »
Камъка с позиция- "8 ) Aloxite- приблизителен размер 150х23х10мм." , също вече е запазен за колега. В момента, само двата тюрингеца са налични за продажба, но на тях силата са им бръсначите, не ножовете. Скоро, ще пусна още камъни за продажба.

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 725
  • диагностициран
« Отговор #21 -: 08 Август, 2018, 12:13:09 »
Камъните са получени, благодаря на колегата nomad! :nabira:
„Стоманата разсича плътта; стоманата разсича костите; стоманата не разсича стомана." Миямото Мусаши

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #22 -: 08 Август, 2018, 13:29:24 »
Камъните са получени, благодаря на колегата nomad! :nabira:

И аз, ти благодаря, колега!  :nabira:

Неактивен Глокая куздра

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
« Отговор #23 -: 09 Август, 2018, 23:08:51 »
Лидийците получени - надеждно опаковани и в идеално състояние! Благодаря, колега nomad *palec*

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #24 -: 09 Август, 2018, 23:43:30 »
Лидийците получени - надеждно опаковани и в идеално състояние! Благодаря, колега nomad *palec*

Радвам се, че си ги получил благополучно колега! Доста са тънки и имах опасения, че може и да не оцелеят при транспортирането, въпреки защитната опаковка :)

ArmsBG OlightBG Batteryservice