Автор Тема: Продавам камъни за заточване и др.  (Прочетена 10381 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 504
  • Reputation Power: 13847
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
Продавам камъни за заточване и др.
« Отговор #25 -: 16 Август, 2018, 14:01:38 »
Пускам, още няколко камъка за продажба. За разлика от предните, тези нарязаните, не са точно от личната ми колекция, а са камъни, които съм поръчвал от ибей за тестове и експерименти, но са били с пукнатини и други дефекти и затова са нарязани. Изключение е, първият камък Yellow Lake, той има малко отчупване от едната страна, но то не налага рязане. Просто бях забравил, че го имам, с месеци е седдял опакован във фолио с балончета, както го бях получил от Англия, едва преди 2 седмици се сетих и го разопаковах :) Моля при интерес за закупуване на даден камък, да се заявява в темата.

9) Стар уелсец- Yellow Lake, с оригиналната си опаковка, макар и доста оръфана. Приблизителни размери 198х43х12мм. От едната страна, има известно отчупване, което може да се изкара лесно със силициев карбид на прах или шкурка на текстилна основа, не го направих защото другата страна е без отчупвания, а така ще загубя 2мм от дебелината на камъка. Накратко за камъка, няма нищо общо със съвремените уелски шисти, продавани от aj в ибей. Този е средно твърд, при повече натиск отделя суспензия, периодично ще има нужда от подравняване, но се работи лесно. Поне 2-3 пъти по-бърз е от камъните на aj , не толкова фин, като визуална полировка на стоманата, според мен се равнява на японски 4к грит. Този камък е добър за предфинишен, тъй-като работи сравнително бързо за естествен и полира прилично, подготвя отлично РР за финиширане с микроскос на ултратвърд и бавен камък, бил той естествен или керамика. Цена 35лв, толкова ми излезе и на мен от Англия.

На първите две снимки е финиша от кинг 1000 и след него полировката от Yellow Lake.

На следващите снимки е самият камък.

10) Четири естествени камъка Dalmore Blue с приблизителни размери- 95х22х20мм. Камъкa, от които нарязах, тези парчета, купих преди време от уважаван търговец в ибей, той го беше определил за Dalmore Blue, никога не съм имал други камъни от този вид и не мога да кажа, дали наистина е такъв, но търговеца е с отлична репутация. Впоследствие го нарязох на 4 парчета, защото беше с пукнатина минаваща напречно през средата.
Самият камък, някога е бил омаслен, за мен е ненужна операция, защото е средно твърд и при силен натиск отделя суспензи, такива камъни няма нужда да се омасляват, не че пречи, просто е безсмислено. Работи сравнително бързо за естествен, с визуален финиш съпоставим с японски 4к грит. Както и при горния, този също  е добър за предфинишен, тъй-като работи сравнително бързо за естествен и полира прилично, подготвя отлично РР за финиширане с микроскос на ултратвърд и бавен камък, бил той естествен или керамика. Цената за всяко камъче е 7лв.

На първите две снимки е финиша от кинг 1000 и след него полировката от Dalmore Blue.

На следващите снимки са камъчетата.

11) Четири камъчета, рязани от стар комбиниран камък от силициев карбид, произведен от The Carborundum Company. Камъчетата са с приблизителни размери 100х25х24мм. Този абразив е твърд, не отделя суспензия, дори и със значителен натиск, в същото време не се затлачва лесно, ако се използва с вода или веро. На мен лично, ми допада повече от Кристолона на Нортън. Идеален е за по-груба работа, като препрофилиране или изкарване на щръбки. С този размер камъчетата стават идеално и за походни камъчета, за заточване на брадви, томахоци и т.н. Цена за всяко камъче 6лв.

На първите две снимки е финиша от кинг 1000 и след него финиша от карборундума.

А, ето и камъчетата.

11) Накрая, 3 мистериозни, маслени камъчета, поне 70-80 годишни, може и по-стари. Приблизителни размери: дължина-100мм, широчина-21мм, дебелина-29мм. Камъчетата, не са почистени и имат отчупвания по ъглите. Камъка от който ги рязах, беше в много лошо състояние, затова и изкарах само 3 парчета от него, а не 4.
Работи по-фино от Индия, визуалният финиш е поне на нивото на японски 2к, а дори и по-фин. Остротата е отлична. Цена за камъче 5лв.

На първите две снимки е финиша от кинг 1000 и след него полировката от масления камък.

Камъчетата:

« Последна редакция: 16 Август, 2018, 14:08:57 от nomad »

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 541
  • Reputation Power: 7832
  • Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #26 -: 16 Август, 2018, 14:12:58 »
Взимам 9) Стар уелсец- Yellow Lake
Най тъмно е под лампата

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #27 -: 16 Август, 2018, 14:27:18 »
Взимам 9) Стар уелсец- Yellow Lake

За теб е, колега!

Неактивен Mitan

• Редовен
  • Публикации: 18
  • Reputation Power: 14
  • Mitan няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #28 -: 16 Август, 2018, 14:32:17 »
Купувам едното от 3 мистериозни, маслени камъчета, поне 70-80 годишни, може и по-стари. Приблизителни размери: дължина-100мм, широчина-21мм, дебелина-29мм.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #29 -: 16 Август, 2018, 14:37:54 »
Купувам едното от 3 мистериозни, маслени камъчета, поне 70-80 годишни, може и по-стари. Приблизителни размери: дължина-100мм, широчина-21мм, дебелина-29мм.

Утре, ще ти го пусна по Еконт, колега!

Неактивен Кирилов13

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: kirilov13
  • Публикации: 844
  • Reputation Power: 12268
  • Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #30 -: 16 Август, 2018, 14:52:18 »
Здравей колега.
Ще взема едно камъче Dalmore Blue.
Адреса на лс.
 :nabira:

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #31 -: 16 Август, 2018, 15:09:18 »
От dalmore blue, остават налични две камъчета за продажба. От мистериозният маслен,  само едно. От карборундума, остават три.

Неактивен isbotev

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 38
  • Reputation Power: 22
  • isbotev няма влияние.
  • Диагностициран? Не - безнадежден.
« Отговор #32 -: 16 Август, 2018, 18:09:56 »
Колега, ще ли е мистерия, ако ме снабдите с едното мистериозно камъче и едно камъче карборундум?
Мистерии, мистерии, ама бирицата требе да е реална. :nabira:
По-добре малка водка с приятели, отколкото голям бой в района.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #33 -: 16 Август, 2018, 18:16:05 »
Колега, ще ли е мистерия, ако ме снабдите с едното мистериозно камъче и едно камъче карборундум?
Мистерии, мистерии, ама бирицата требе да е реална. :nabira:

Хахаха, при така отправена молба, не бих могъл да откажа, колега. С най-голямо удоволствие, ще Ви снабдя с последното останало, мистериозно камъче и един карборундум  :nabira:

За продажба остават, само два Dalmore blue и два карборундума

Активен smurten

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 20
  • Reputation Power: 44
  • smurten няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #34 -: 16 Август, 2018, 18:55:32 »
За мен от камъчета 10, 11 и другото 11 по една бройка, ако може.
 Извинявам се те мистериозните свършили, Значи ми пусни другите само.
« Последна редакция: 16 Август, 2018, 19:01:53 от smurten »
Евтиното е гаранция за ниско качество, но скъпото не е гаранция за високо.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #35 -: 16 Август, 2018, 20:29:52 »
За мен от камъчета 10, 11 и другото 11 по една бройка, ако може.
 Извинявам се те мистериозните свършили, Значи ми пусни другите само.

Съжалявам, за мистериозните колега! Камъка от който ги рязах беше в силно повреден, затова имам само 3 парчета от тях  :(  Другите два, утре ще ти ги пусна по Еконт.

За продажба остават, само един Dalmore blue и един карборундум.

Неактивен ilkonrg

• Старо куче
  • Публикации: 21
  • Reputation Power: 20
  • ilkonrg няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #36 -: 17 Август, 2018, 09:37:04 »
Нека са за мен тогава останалите Dalmore blue и карборундум  :)

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #37 -: 17 Август, 2018, 09:48:15 »
Нека са за мен тогава останалите Dalmore blue и карборундум  :)

За теб са, колега :)

Всички камъни са запазени за момента! До края на седмицата, ще гледам да кача за продажба, със снимки и описание и последните камъни, които са ми останали.

Неактивен Кирилов13

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: kirilov13
  • Публикации: 844
  • Reputation Power: 12268
  • Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!Кирилов13 внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #38 -: 18 Август, 2018, 11:04:09 »
Камъчето получено в перфектен вид.
За пореден път съм безкрайно доволен от колегата.

Неактивен ilkonrg

• Старо куче
  • Публикации: 21
  • Reputation Power: 20
  • ilkonrg няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #39 -: 18 Август, 2018, 12:48:06 »
И моите са получени, изключително съм доволен, вече ги пробвах! Благодаря  :nabira:

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #40 -: 18 Август, 2018, 12:53:40 »
Камъчето получено в перфектен вид.
За пореден път съм безкрайно доволен от колегата.

И моите са получени, изключително съм доволен, вече ги пробвах! Благодаря  :nabira:

И аз, ви благодаря, колеги! Със здраве да си ги ползвате  :nabira:

Неактивен isbotev

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 38
  • Reputation Power: 22
  • isbotev няма влияние.
  • Диагностициран? Не - безнадежден.
« Отговор #41 -: 18 Август, 2018, 13:42:02 »
При мен също получени... и веднага пробвано карборундовото комбинирано. И понеже случката се случи в кварталното кафе, на камъчето му полях газирана вода и тръкнах едно старо сгъваемо ножче от В. Търново (мекикчо). Заточих го до степен да реже вестник за 10-на минути, а собственика му почерпи по кафе и сода (от нея сипах на камъчето) и си тръгна доволен.
Поредно БЛАГОДАРЯ на колегата nomad.  :nabira:
По-добре малка водка с приятели, отколкото голям бой в района.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #42 -: 18 Август, 2018, 15:19:45 »
При мен също получени... и веднага пробвано карборундовото комбинирано. И понеже случката се случи в кварталното кафе, на камъчето му полях газирана вода и тръкнах едно старо сгъваемо ножче от В. Търново (мекикчо). Заточих го до степен да реже вестник за 10-на минути, а собственика му почерпи по кафе и сода (от нея сипах на камъчето) и си тръгна доволен.
Поредно БЛАГОДАРЯ на колегата nomad.  :nabira:

Супер е, че толкова бързо си успял да го вкараш в действие! Експериментирах с този карборундум и забелязах, че ключа за максимална острота е да се минимизира старателно косъма, защото камъка работи бързо и агресивно, съответно вади голям косъм. Проблема с косъма, на по-меки стомани, като тези на традиционните сгъвайки и масовите кухненски е особено актуален.
Намалявах косъма, като повдигах ъгъла на 45 градуса на страна и минавах по два пъти на страна с много лек натиск, след това връщах на оригиналния ъгъл на заточване и минавах по 10 пъти на страна с редуване на страните и само с тежестта на ножа.
Този метод, не винаги е ефикасен с меки стомани, зависи и от ТО на дадената стомана. Понякога се налагаше, след заточването и минимизирането на косъма на въпросният камък, да мина 20-30 пъти ножа по строп с чиста кожа, без никаква паста. Като стропвам на чиста кожа, без паста, с редуване на страните, косъма(или остатъците от косъм) се отчупва и пада.
При добре минимизиран косъм, директно от карборундума дялках косъм, но се усеща че камъка е груб и при бръснене на предмишницата, усещането е неприятно, бръсне лесно, но с агресивна микросеретация.

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #43 -: 18 Август, 2018, 16:05:29 »
Камъчетата получени. Чудесни са.. Едно добре затъпено Ганзо бе прилично заточено за 10 минути само с твоите камъни. Почвам да си променям мнението за естествените камъни.
Най тъмно е под лампата

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1232
  • Reputation Power: 5170
  • bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #44 -: 18 Август, 2018, 16:11:26 »
....................... Почвам да си променям мнението за естествените камъни.
Ако си спомняш преди време  ти казах нещо по тоя повод. Със здраве да си ги ползваш. ;D
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #45 -: 18 Август, 2018, 16:36:47 »
Камъчетата получени. Чудесни са.. Едно добре затъпено Ганзо бе прилично заточено за 10 минути само с твоите камъни. Почвам да си променям мнението за естествените камъни.

Радвам се, че ти допадат камъните, колега! Честно казано, като изключим грубите гритове, за мен естествените, не отстъпват на синтетиката, дори често са по-лесни за употреба.

За себе си, започнах да деля камъните, не толкова по произхода, дали са естествени или изкуствени, а по поведението при заточване. Например, различните кварцити/новакулити са вид естествена керамика и като принципи и поведение на заточване са много сходни със синтетичните керамики. Мекият арканзас(новакулит) и индиите(керамика) са сходни като поведение при работа, с тази разлика, че фината индия е малко по-агресивна от арканзаса.

От друга страна, меки естествени, като старите тюрингци и повечето белгийски котикули са сходни като принцип на работа със съвремените японски водни камъни, поне за мен.

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #46 -: 18 Август, 2018, 17:22:11 »
Разбира се че си спомням, това е първото нещо което ми мина през главата.  .. Но трябваше да попадна на подходящите камъни подходящо подготвени. Как да кажа естествените камъни някак си паснаха на нивото ми и техниката ми. Аз нямам опит, но не бързам и имам адско търпение. Леко и бавно, строп на хартия върху камък и нещата се получиха. Вярно че на Ганзо, ама се получиха.  Естествените не са бързи, но сякаш са  по-естествени и предсказуеми като реакция.  Това че са по-бавни за неопитни като мен даже е добре. Ако сбъркам нещо, вижда се овреме и има мегдан за корекция. При Кристалона и Индиите с няколко грешни движения  така съм се окопавал, така съм изкривявал РР,  че часове съм търкал  след това докато пооправя нещата.
Най тъмно е под лампата

Неактивен Mitan

• Редовен
  • Публикации: 18
  • Reputation Power: 14
  • Mitan няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #47 -: 18 Август, 2018, 20:54:54 »
Камъчето получено. Тепърва предстои да го тествам.
Колегата е точен и коректен.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #48 -: 18 Август, 2018, 21:25:51 »
Камъчето получено. Тепърва предстои да го тествам.
Колегата е точен и коректен.

Благодаря, колега! Надявам се, да ти допадне камъчето.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #49 -: 20 Август, 2018, 13:07:24 »
Пускам и последните камъни, които са ми останали. Тези, ги бях взел с идеята да ги нарежа, обработя и продам на джонбни камъчета. като си оставя по един комплект джобни за личната ми колекция. Една част се продадоха, но впоседствие се наложи да закрия темата за продажба, заради други ангажименти. Сега, отново ги пускам, с нова намалена цена и подарък към по-скъпите комплекти. Такъв размер японски водни, фабрично почти не се предлага, особено високи гритове. За мен са много удобни за сгъвайки, скандинавски и въобще всякакви ножове до 5 инча дължина на острието.

Първите камъчета са Suehiro Сerax 3000 и 8000 в прибл. размер 100х23х14мм. Към всеки комплект има и малка нагура-

Серията Сerax  са най-бързите японски водни, които съм имал, свръзката е сравнително мека, за да се освежава постоянно повърхността на камъка и да работи на максимална скорост. Инженерно са проектирани за легирани стомани с висока твърдост. Издълбават се сравнително лесно, но се подравняват още по-лесно. Скоростта им, наистина е феноменална. Преди употреба трябва да се накиснат в чаша с вода, за поне 5 минути. Слагм една снимка, за демонстрация на скоростта, забележете метала по камъка, след само 15 движения със самоделното киридаши на 63HRC, 8к просто яде стоманата-

Още две снимки, първата на финиша след 3к и втората след 8к, общо сто движения по всеки камък-

Проблема с японските водни е, че заради отделяната суспензия, се изискват повече усилия за извличане на максимална острота. Алтернатива е, след финиширане на водният камък да се финишира с микроскос на твърд естествен или керамика. Така се взима най-доброто от двата вида камъни. Скоростта и финиша на японските и високата и лесна за постигане острота на твърдият абразив. По тази причина, към всеки комплект Сerax добавям подарък, твърд камък, подходящ за финиширане след серакса с микроскос. Всеки от твърдите камъни е използван, но в добро състояние.Тъй като твърдите камъчета са различни, пускам комплектите отделно, цената за всеки един комплект е 59лв. Моля при интерес за покупка на даден комплект да се заяви в темата.

12) Първите два коплекта са Suehiro Сerax 3000 и 8000 плюс плочка рубинена керамика за точилка тип едж про с размер 150х20х5мм. Цена 59лв. за всеки от двата комплекта-

13) Третият комплет е Suehiro Сerax 3000 и 8000 плюс плочка спайдърко медиум с размер 80х34х5мм. Цена 59лв.

14) Четвъртият комплет е Suehiro Сerax 3000 и 8000 плюс естествен камък за точилка тип едж про с размер 150х20х5мм. Цена 59лв.

15) Петият комплект е Suehiro Сerax 3000 и 8000 плюс стар естествен камък, най-вероятно френски Lorraine, с прибл. размери 203х38х5мм. Цена 59лв.

Вторите камъчета са три комплекта кинг 1000 и 3000, с приб. размери за 1000 -100х35х15мм и за 8000- прибл. размери 100х25х14мм. Мисля, че кинг 1000 е добре познат и няма нужда от подрабно представяне, първият масов японски синтетичен воден камък, и до днес е най-продаваният в Япония и в световен мащаб. Другият камък, с грит 8000, признавам ме изненада, най-вече с това колко добре полира. За мен, не отстъпва по нищо на наниуа суперстоун 10 000. Както други добре полиращи водни камъни, например наниуа суперстоун и нортън 8000, този също има склонност да се зацапва с метал и трябва периодично да се почиства с нагура. За нагура, може спокойно да се използва камъка с грит 1000(нагурите на чосера са от същият материал като кинг 1к). Цената на комплект от кинг 1000 + 3000 е 29лв.

Слагам, няколко снимки на камъните-

И накрая, две снимки на финиша, след 1к и след 8к-

« Последна редакция: 20 Август, 2018, 13:12:15 от nomad »

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice